Jump to content



Q6600 L0701C564


Chosen

Recommended Posts

Ήρθε ο καινούριος ο quad και άρχισα το ψάξιμο. Benchάρει στα 3900 με 1.625 (BIOS λέει 1.588) και βγάζει 4πλο Prime στα 3600 με 1.475 (ενδιάμεσα βαριόμουνα να ψάξω :p)

cinebench434x9mz8.jpg

everest434x9qn3.jpg

nuclearus434x9nv5.jpg

superpi1mqv6.jpg

superpi32mhz7.jpg

Οπότε μάλλον τον κρατάω μέχρι να βγουν οι καινούριοι και με κόβω να πουλάω κοψωχρονιά τον QX6700 που παίζει μέχρι 3200 σε Ρ5Β & AW9D, και κλατάρει στα 3600 σε Ρ5Κ (κατεβαστήρι; lol)

3dMark κλπ δεν δοκίμασα γιατί περιμένω σκληρό για καθαρό λειτουργικό για benchαρίσματα. Εδώ έτρεξα μόνο όσα προγράμματα δεν θέλανε εγκατάσταση ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 03:55]

Οπότε μάλλον τον κρατάω μέχρι να βγουν οι καινούριοι και με κόβω να πουλάω κοψωχρονιά τον QX6700 που παίζει μέχρι 3200 σε Ρ5Β & AW9D, και κλατάρει στα 3600 σε Ρ5Κ (κατεβαστήρι; lol)

Πολύ όμορφο OC στον quad 6600. Συγχαρητήρια !

Αν θέλεις μπορείς να γράψεις μερικά στοιχεία παραπάνω για τον QX6700 που έχεις ;

Family - Model - Stepping - Revision

Περίεργο που δεν πάει παραπάνω... Υπάρχουν αναφορές για μεγάλα fsb σε P5B πχ 389*12 MHz στο http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=195760 αλλά και αρκετά άλλα για πάνω από 3200 MHz ( http://www.hwbot.org/compareProcessorResult.do?resultId=603728#result#result ).

Προφανώς τα ξέρεις πολύ καλύτερα από μένα....Τι πιστεύεις ότι φταίει. Πιθανώς το συγκεκριμένο κομμάτι ή κάτι άλλο ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 18:24]

Πολύ όμορφο OC στον quad 6600. Συγχαρητήρια !

Αν θέλεις μπορείς να γράψεις μερικά στοιχεία παραπάνω για τον QX6700 που έχεις ;

Family - Model - Stepping - Revision

Περίεργο που δεν πάει παραπάνω... Υπάρχουν αναφορές για μεγάλα fsb σε P5B πχ 389*12 MHz στο http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=195760 αλλά και αρκετά άλλα για πάνω από 3200 MHz ( http://www.hwbot.org/compareProcessorResult.do?resultId=603728#result#result ).

Προφανώς τα ξέρεις πολύ καλύτερα από μένα....Τι πιστεύεις ότι φταίει. Πιθανώς το συγκεκριμένο κομμάτι ή κάτι άλλο ;

Ο QX6700 είναι L644A, και μπέντσαρε μέχρι 4050 2D & 3900 3D. Αλλά από τότε που είχα κάνει το Vdroop mod στην Commando, την άκουσε και δουλεύει μόνο σε συγκεκριμένες μητρικές.

Το υπόλοιπο setup αποτελείται από:

P5K Deluxe χωρίς mods, μανίσια ψύξη, απλά άλλαξα την ειδεχθή κουβέρτα στο chipset και στα PWMs με Arctic Ceramic.

Cellshock 800 4-4-4-12 (D9GMH)

Biostar 8800GTX

Seasonic S12 600W

Ένας Raptor 74gb και ένας Seagate 7200.10 500Gb

Υδρόψυξη που αποτελείται από Apogee GT cpu block, radiator HE120.3, pump Swiftech MCP655 και ένα αλουμινένιο τανκ που δουλεύει και σαν παθητικό ψυγείο ;)

Όλα αυτά μέσα σε ένα Lian-Li V2000, όλα κλειστά και το πισί δίπλα στο γραφείο, πάνω σε μοκέτα και χωρίς aircondition ;)

Link to comment
Share on other sites

’ντε και μερικές φωτούλες από το πισί (δεν είμαι σίγουρος αν τις έχω ξαναποστάρει)

Πλαϊνή:

dsc02077vb9.jpg

Πιο χαμηλά:

dsc02078yh2.jpg

cable management is my middle name:

dsc02079wl4.jpg

To tank μου, για το οποίο είμαι πολύ περήφανος :)

dsc02080nf2.jpg

Το tank από πάνω:

dsc02081bt1.jpg

Από μπροστά:

dsc02082ij1.jpg

Περιοχή block/pwm γωνία:

dsc02085az7.jpg

Ο ανεμιστήρας που έπρεπε να γυρίσω για να χωρέσει το γομαροψυγείο:

dsc02083bz2.jpg

Η αντλία μέσα στην ζούγκλα:

dsc02084ec5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό το PC στις φωτογραφίες ! Πολύ προσεγμένο !

Αλλά τώρα σε ...έχασα τελείως !!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 20:43]

Αλλά από τότε που είχα κάνει το Vdroop mod στην Commando, ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΕ και δουλεύει ΜΟΝΟ σε συγκεκριμένες μητρικές.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τι θα πει πάλι αυτό ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Χθες, στις 23:34]

Τι θα πει πάλι αυτό ???

Μετά το vdrop ίσως να έφαγε λίγο ρευμα παραπάνω "καρφωμένα χ volts idle-load" για αυτό ίσως και "την ακουσε " λίγο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Μετά το vdrop ίσως να έφαγε λίγο ρευμα παραπάνω "καρφωμένα χ volts idle-load" για αυτό ίσως και "την ακουσε " λίγο. ;)

Το αυτό. Την άκουσε και φαίνεται να παίζει μόνο default, άντε μέχρι 3-3.2 γίγα και όχι σε όλες τις μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Η παντόφλα* της 6ης φωτό είναι στον στάνταρ εξοπλισμό; Και η μόντα με την ταινία στο ψυγείο καλή. ’ντε και πιο πάνω, να δούμε θα παίζεις καλύτερα στο UT?

*Έλληνας κροίσος με 23 γράμματα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από hipro5

Ερώτηξης: Στη φωτό στο avatar σου, ο RootX είναι ή με γελούν τα όμορφα πρασινοκάστανα μάτια μου......?...... :D:p

Οφθαλμαπάτη είναι, στην φωτό φαίνεται ο Dr Doom & o Silver Surfer (από την ταινία Fantastic 4)

Αρχική απάντηση από .38-.45

ωραιο ψυγειο. του λειπει ενας ανεμιστηρας ή με γελανε τα ματια μου; :p

’σε καταστροφή, μου το στείλανε από Ελλάδα γεμάτο νερό :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.