Jump to content


Πρόβλημα με temps.!!


metkosas

Recommended Posts

αποφάσισα να στείλω την υδρόψυξη και να γυρίσω πάλι στον αέρα.

πρίν είχα 48 full load στον Ε6600

πήρα τη thermalright 120 ultra extreme μαζί με έναν kamikaze scythe full rpms και τώρα είμαι 55 idle και 65 με orthos smallffts strees cpu me priority 7

είναι φυσιολογικές θερμοκρασίες? γιατί ποτέ δεν δοκίμασ με αέρα τον 6600 και δεν ξέρω.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από metkosas [Σήμερα, στις 10:31]

πρίν είχα 48 full load στον Ε6600

Μεσα στο καλοκαιρι 48!!! ?

Αν είχες 55idle με αερα load θα είχες παραπάνω με αυτή την ζέστη, γνώμη μου

Ανοιγεις το pc και βλεπεις 55?

Η αλήθεια είναι ότι είναι ανεβασμενη , να μου λεγες 45-46...σε ενα πολυ ζεστό δωματιο αυτη τη εποχη...

Επανατοποθετηση με καλο καθαρισμα στις επιφανειες.

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηρα πισω το κουτι σου εχει? Βαλε εναν αν δεν εχει. Επισης ο ανεμιστηρας του επεξεργαστη να φυσαει προς τα εξω. Στο δικο μου εχω βαλει να φυσαει προς τα εξω ο ανεμιστηρας του επεξεργαστη και αυτον τον ζεστο αερα τον παιρνει ο πισω ανεμιστηρας και τον διωχνει εξω. Επισης εχω και εναν μπροστα. Ολοι 12αρηδες με ελαχιστο θορυβο για τοσους πολλους ανεμιστηρες. Ειχες την υδροψυξη και ξεχαστηκες!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [Σήμερα, στις 10:37]

Εγω στο συστημα της υπογραφης μου εχω 35 βαθμους maximum τωρα που ειναι καλοκαιρι.

Αμα ειναι ετσι να στειλω και γω την υδροψυξη μου και να παρω μια ψυκτρα ......

Διοτι ο δικος μου 6600 με αυτη τη ζεστη με νερο κατω απο 40 δεν παει με τπτ .....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

οταν πάει 55 ανοιξε και το task manager και βεβαιώσου οτι το cpu usage ειναι 0% κατα την διαρκεια idle λειτουεγιας του pc

είναι καπου 5-6%

εχω νεότερα ακούμπησα την ψύχτρα και εβραζε τόσο ώστε να μην μπορώ να την κρατήσω για πάνω απο 2-3 δευτερόλεπτα.

προλήπτικά την έβγαλα καθάρισα ξαναέβαλα πάστα και επεσα 48 idle.

gia full load θα ενημερώσω σε κανα μισάωρο.

Link to comment
Share on other sites

Μια και μιλαμε για θερμοκρασίες εγω αυτή την στιγμή στον τετραπύρηνο 6600 στα 3.2 εμφανίζει σε idle θερμοκρασία 48 βαθμούς ....σε load φθάνει στα 60-64. Πάντα τις θερμοκρασίες τις μετράμε με Everest ή coretemp σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο συστημα της υπογραφης μου εχω 35 βαθμους maximum τωρα που ειναι καλοκαιρι. Αρα αυτες που εχεις δεν ειναι φυσιολογικες.

Δηλαδή εσύ έχεις θερμοκρασίες περιβάλλοντος αυτή την εποχή; Εκτός και αν το κλιματιστικό σου χτυπάει πάνω στο pc σου...

Εγώ με μια Zaward ZCJ001 έχω 52C full load με το κλιματιστικό (C2D @ 3,0GHz) και χωρίς κλιματιστικό (εξωτερική 40+) έχω 57-58 C full load πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα λειτουργει στα 3375, με τον ανεμιστηρα οπως εγραψα και πιο πανω να φυσαει προς τα πισω και τον πισω ανεμιστηρα προς τα εξω, εχοντας θερμοκρασια 35 βαθμους idle και 55 βαθμους full load. Δεν ξερω αν ειμαι τυχερος ή ετυχα σε καλη ψυκτρα. Δεν εχω αλλαξει ανεμιστηρα στην ψυκτρα και επισης το διατηρω και καθαρο ολο το συστημα απο σκονες και τετοια. Παιζει μεγαλο ρολο.

Το κλιματιστικο δεν χτυπαει καθολου. Αλλωστε προπερσι δεν ειχα κλιματιστικο και παλι, σε αλλο μηχανημα ομως, ειχα χαμηλες θερμοκρασιες.

Το κουτι ειναι σε κανονικη θερμοκρασια. Δεν καιει καθολου. Ειναι σε ουδετερη θερμοκρασια (ουτε δροσερο, ουτε χλιαρο). Το μονο που καιει και ζεματαει ειναι η καρτα γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κοιτάτε θερμοκρασίες με CoreTemp, με όποια έκδοση σας δουλεύει (0.94 ή 0.95), τείνω να καταλήξω οτι είναι το πιό ακριβές απ΄όλα. Το SpeedFan 4.32 σε σχέση με το CoreTemp διάβαζε ~10 βαθμούς κάτω...λάθος φυσικά. Το Everest πάλι 3-4 βαθμούς κάτω...

Αν και γενικά μιλώντας πάντα, κανένα δεν είναι 100% ακριβές στις μετρήσεις imo.

Αρχική απάντηση από sstav

Μια και μιλαμε για θερμοκρασίες εγω αυτή την στιγμή στον τετραπύρηνο 6600 στα 3.2 εμφανίζει σε idle θερμοκρασία 48 βαθμούς ....σε load φθάνει στα 60-64. Πάντα τις θερμοκρασίες τις μετράμε με Everest ή coretemp σωστά?

Με ποιο από τα 2 προγράμματα κοιτάς? Και σε load με τι πρόγραμμα στρεσάρεις?

Γιατί για αέρα πολύ κάτω μου φαίνεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα λειτουργει στα 3375, με τον ανεμιστηρα οπως εγραψα και πιο πανω να φυσαει προς τα πισω και τον πισω ανεμιστηρα προς τα εξω, εχοντας θερμοκρασια 35 βαθμους idle και 55 βαθμους full load. Δεν ξερω αν ειμαι τυχερος ή ετυχα σε καλη ψυκτρα. Δεν εχω αλλαξει ανεμιστηρα στην ψυκτρα και επισης το διατηρω και καθαρο ολο το συστημα απο σκονες και τετοια. Παιζει μεγαλο ρολο.

Το κλιματιστικο δεν χτυπαει καθολου. Αλλωστε προπερσι δεν ειχα κλιματιστικο και παλι, σε αλλο μηχανημα ομως, ειχα χαμηλες θερμοκρασιες.

ωπα ωπα.....Παιζει ρολο και η θερμοκρασια δωματιου....Τι temps εχεις ;

35idle εβλεπα μονο το χειμωνα εγω :p

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που τον πηρα εχω αυτην την θερμοκρασια. Απο τον Μαρτιο χωρις κλιματιστικο, ανεμιστηρα ή ο,τι αλλο, μεχρι τωρα. Δηλαδη τον Χειμωνα θα εχω 30? Δεν νομιζω οτι παιζει ρολο η εποχη. Αλλωστε το κουτι μου ειναι σιδερενιο, οχι αλουμινενιο. Αυτο τα λεει ολα. Και η μητρικη του αβαταρ μου.

<--

Link to comment
Share on other sites

@nikoszax

μεχρι πριν μια βδομαδα ειχα λιγο κουλες temps με κατι 29-32 cpu κ 35 chipset ωσπου εβαλα ενα καινουριο Bios το f10 για την gigabyte κ οι θερμοκρασιες που διαβαζαν τα προγραμματακια ανεβηκαν 5-7 βαθμους, οποτε ισως να μην μετραει σωστα ο σενσορας,

αυτα, διαφορετικα εχεις τυχει σε κρυοκ^λη cpu

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ ότι το συγκεκριμένο κουτί βοηθά αρκέτα την ροή του αέρα!έχω και εγώ το ίδιο κούτι και μου έριξε τις θερμοκρασίες 7-8 βαθμόυς σε σχέση με το προηγούμενο μου κουτί...είναι εξαιρετική η ροή του αέρα μέσα στην armor!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.