Jump to content



Eγκατασταση XP σε sata ανευ floppy?


Dr Sapiro

Recommended Posts

Ενταξει, cd να φτιαξω αλλα κατα την εναρξη της διαδικασιας εγκαταστασης μου λεει να πατησω f6 και μετα λεει οτι δε βρηκε floppy... αρα για το cd ουτε καν θα κοιταξει?

Eισαι σιγουρος οτι τα Vista εγκαθιστανται χωρις προβλημα floppy ή παρομοιο, σε sata σκληρο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να βαλετε δισκετα για την εγκατασταση? Τοσες εχω κανει, δεν χρειαστηκα ποτε μου. Μεσα απο το cd εγκαταστασης των windows, οταν φτασει στο σημειο για το που να βαλει το λειτουργικο, του λετε να το βαλει εκει που θελετε.

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν κάποιοι ελεγκτές SATA που δεν τους αναγνωρίζουν τα ΧΡ ώστε να κάνουν εγκατάσταση. Φαντάζομαι για να ρωτάει, σε αυτή την περίπτωση αναφέρετε.

@Dr Sapiro: Δε σου είπα να κάνεις απλά ένα unattended setup cd. Υπάρχει τρόπος να βάλεις μέσα τους οδηγούς που χρειάζεσαι ώστε να μη χρειαστεί να πατήσεις F6, αλλά να διαβάσει τους οδηγούς σα να το είχες κάνει

Link to comment
Share on other sites

Εριξα μια ματια... Γραφει ενα κατεβατο με οδηγιες στα αγγλικα.

Ολα τα παιδια που ποσταρησαν λενε οτι τελικα δε καταφεραν τιποτα...

Τελικα υπαρχει οντως τροπος να κανω τη δουλεια μου χωρις floppy?

Μπορεις σε παρακαλω να μου τον πεις στα γρηγορα(αν υπαρχει)?

Eχω μητρικη s939 για amd.

Yπαρχει προγραμμα για εικονικο floppy?:D

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και άλλο ένα κόλπο/πατέντα για XP :

- Βάζεις τον δίσκο σου σε ένα άλλο PC (ας το πούμε "βοηθητικό") με floppy (καλού κακού βγάζεις τους δίσκους που υπάρχουν ήδη επάνω στο PC αυτό) και ξεκινάς εγκατάσταση

- Πατάς F6 βάζεις τους drivers που θές

- Μόλις γίνει restart, πριν ξαναbootαρει κλείνεις το "βοηθητικό PC" και βγάζεις τον δισκό από το "βοηθητικό PC"

- Βάζεις τον δίσκο στο PC που θες να γίνει η εγκατάσταση η οποία συνεχίζει από κει που είχε μείνει. (Πλέον ο δίσκος έχει τα απαραίτητα αρχεία που έχουν γίνει copy/extract από το CD των ΧΡ)

enjoy

Link to comment
Share on other sites

αυτά που αναφέρεις εσύ είναι οι εξεραίσεις γιατί είναι οι κοντρολερς ενσωματομένοι στο chipset

Όταν όμως παίζεις με άλλον κοντρόλερ που δεν έχουν drivers τα windows για τον κοντρολερ αυτό 2 λύσεις έχεις.

1.Να αγοράσεις Floppy

2.Να φτιάξεις με το nLite ένα cd με περασμένους τους οδηγούς μέσα ;)

Link to comment
Share on other sites

Wizard, αν δε δουλευει την ωρα του setup τοτε ειναι αχρηστο.

Τifozi, δυατυχως ουτε και το αλλο μου pc εχει floppy.

Wizard! Αφου το εκανες κα δουλευει αριστα, μπορεις σε παρακαλω να μου γραψεις εδω εν συντομια τα βηματα στα ελληνικα ωστε να το κανω κι εγω? Τα αρχεια των xp sp2 & sata drivers τα εχω.

EDIT

gd, ΕΧΩ cd εγκαταστασης win xp sp2 και ομως ζηταει floppy. VIA chipset.

AN7, θα το κοιταξω αυτο το nlite που μου λες, ελπιζω να ειναι απλη διαδικασια και να δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Αρχική απάντηση από Snips

Υπάρχει πατέντα με USB flash να περάσουμε τους drivers; Λέμε στην περίπτωση που δεν έχουμε πρόσβαση ούτε σε floppy, ούτε σε αντιγραφικό για να κάψουμε με το nlite! :(

Στην περίπτωση που έχει επιλογή το BIOS και έχεις ορίσει να φαίνετε το usb flash σαν usb floppy ίσως αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να κάνω το ίδιο, κατέβασα το nlite, πέρασα τους sata2 drivers του controler και μου δημιούργησε σε έναν φάκελο μια dummy αντιγραφή του original cd των windows.

Το θέμα είναι πώς το χρησιμοποιώ. Το καίω σε cd, και ξεκινάω εγκατάσταση με αυτό, ή όταν μου ζητηθούν drivers ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hurin

Επειδή θέλω να κάνω το ίδιο, κατέβασα το nlite, πέρασα τους sata2 drivers του controler και μου δημιούργησε σε έναν φάκελο μια dummy αντιγραφή του original cd των windows.

Το θέμα είναι πώς το χρησιμοποιώ. Το καίω σε cd, και ξεκινάω εγκατάσταση με αυτό, ή όταν μου ζητηθούν drivers ?

Καίς cd και εγκατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.