Jump to content



Οδηγός Lapping για CPU


Prof_Chaos

Recommended Posts

Με αφορμή τις αδικαιολόγητες θερμοκρασίες του επεξεργαστη μου (c2d 6400) σε μια thermalright ultra 120 αποφάσισα να κάνω lapping της CPU μήπως και δώ βελτίωση.

Οι θερμοκρασίες ειναι idle 35 και full 70 σε θερμοκρασία δωματίου.. (28C)

Το θέμα ειναι οτι για εναν αρχάριο χρήστη φαντάζει λίγο περίεργο και επικύνδηνο..Διάβασα 2 οδηγούς και εχω τις εξής απορίες πριν κάνω την εγχείρηση η οποίες μπορεί να σας φανούν γελοίες ..

http://forum.overclock3d.net/showthread.php?t=4735

http://www.exoid.com/?page_id=81

1)χρησιμοποιώ γιαλόχαρτο 220 εως 2000; η κάποιο αλλο είδος υλικού..;

2)Εαν αρχίσω απο το πιο σκληρό γιαλόχαρτο 220 πόση ώρα περίπου τρίψιμο προβλέπεται ; ρωτάω για να μην φτάσω στον πυρήνα που είναι απο κάτω και δεν το καταλάβω.. Και γενικά και στα άλλα νούμερα πόση ώρα περίπου πρέπει να τρίβω συνεχόμενα..;Καθαρά εμπειρικά γιατι δεν έχουμε όλοι το ίδιο χέρι..επίσης πρέπει να τρίβω χαλαρά;

3)Οι κινήσεις που πρέπει να κάνω κατα την διάρκεια του τριψίματος πρέπει να είναι κυκλικές η κάθετες;

4)Πρέπει να βάλω κάποιο υλικό πχ κρέμα στην CPU για να γίνει το τρίψιμο και αν ναί απο πιο γιαλόχαρτο και μετά;

5)Τι υλικά χρειάζομαι επακριβώς εκτός απο το γυαλλί και τα γιαλόχαρτα;

Αν μου λυθούν τα παραπάνω θα προχωρήσω μέχρι το τέλος τις εβδομάδας και θα ανεβάσω step by step τα αποτελέσματα σε φωτογραφίες και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα αν δεν εχεις ξαναχρησιμοποιησει γυαλοχαρτο κτλ να βρεις καποιον να σε βοηθησει, πχ αν εχει κλιση το χερι σου οταν τριβεις μαλλον θα καταληξεις χειροτερα απο πριν.

Το απο ποσο χοντρο γυαλοχαρτο ξεκινας εξαρταται απο ποσο χαλια ειναι η επιφανεια που θες να τριψεις, ενω οσο πιο ψιλο χρησιμοποιεις τοσο πιο λεια γινεται.

Γενικα ξεκινας με το χοντρο μεχρι να φυγουν οι χοντρες ανοιμοιομορφιες και χρησιμοποιεις καθε φυλλο μεχρι να φυγουν οι χαρακιες που εκανε το προηγουμενο.

Καλυτερα αποτελεσματα συνηθως πετυχαινεις με ευθειες κινησεις αλλαζοντας προσανατολισμο καθε λιγο.

Σε ψιλο (πανω απο 800) συνηθως χρησιμοποιουν ντουκοχαρτο με νερο ή λαδι αλλα σε αυτη την περιπτωση καλυτερα να το κανεις στεγνο για προφανεις λογους.

Link to comment
Share on other sites

εχω ξαναχρησιμοποιήσει αλλά οχι στην CPU..οπότε λές να πέφτει ομοιόμορφα το βάρος του χεριού μου στην cpu κατα την διάρκεια του τριψίματος.

Τι διαφορά εχει το ντουκόχαρτο απο το γιαλόχαρτο..εγώ τι θα αγοράσω ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Απλα πρεπει να προσεξεις ωστε να μην γερνει ο επεξεργαστης καθως θα τον τριβεις για να βγει επιπεδο.

Τα ντουκοχαρτα ειναι για χρηση με νερο, αν βαλεις νερο σε γυαλοχαρτο μουσκευει το χαρτι και ξεκολλανε οι κοκκοι. Οτι και να παρεις δεν εχει διαφορα στην περιπτωση αυτη απλα το ντουκοχαρτο ειναι λιγο πιο ακριβο.

ΥΓ:Υποψιν οτι παυει η εγγυηση στην περιπτωση που προχωρησεις σε τριψιμο...

Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω να μη το τρίψεις γιατί θα οδηγηθείς σε κατι που δεν θα είναι επίπεδο

και που δενθα έχει εγγύηση και τελικά θα κλαίς....

και 200 βαθμούς να πιάνει τι σε νοιάζει?

σου παραπονέθηκε? κολλαει?

νομίζω πως το 200 δίνει πιο χοντρό αποτέλεσμα απο αυτό που έχεις ήδη

στο καπάκι,μπορεί να κάνω και λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Το 200αρι γυαλοχαρτο ειναι για αρχη, μετα το μικραινεις σταδιακα μεχρι 1200 τουλαχιστον. Λογικα δεν χρειαζεται καθολου τοσο χοντρο παντως εκτος κι αν ειναι πολυ χαλια το καπακι.

Παντως εχε υποψιν οτι οντως ειναι αρκετα δυσκολο να το πετυχεις σωστα λογω των μικρων διαστασεων που εχει ο επεξεργαστης.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή τις αδικαιολόγητες θερμοκρασίες του επεξεργαστη μου (c2d 6400) σε μια thermalright ultra 120 αποφάσισα να κάνω lapping της CPU μήπως και δώ βελτίωση.

Οι θερμοκρασίες είναι idle 35 και full 70 σε θερμοκρασία δωματίου.. (28C)

Είμαι εκτός θέματος, αλλά εγώ θα έψαχνα αλλού να βρω το πρόβλημα. Η διαφορά σε idle 7 βαθμών από το περιβάλλον είναι πολύ καλή. Το γεγονός ότι σε full load πας 70 σημαίνει κατά τη γνώμη μου ότι κάτι δεν πάει καλά με το airflow στο κουτί σου. Δεν έχω κάνει ποτέ lapping, αλλά δε νομίζω ότι θα κερδίσεις ουσιαστικά κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο σιγουρος εισαι οτι ειναι θεμα lapping Και δε κοιτας την περιπτωση να μη παταει η ψυκτρα καλα ?

Προσφατα εβαλα μια infinity σε εναν 6400 και σε full load ανεβαζε κατι 74+

Τη βγαζω , ξαναβαζω και ολα οκ......

Δεν δικαιολογει τη διαφορα 30+ βαθμους Idle -> load το lapping.

Link to comment
Share on other sites

200????

Οχι ρε συ θα καταστρεψεις το cpu.

Ξεκινα με 800, 1200, 1500, 3000 kai eisai ok.

Επισης παρε ντουκοχαρτα και βαλε ελαχιστο νερακι. ;)

Αν θες την γνωμη μου παντως, δεν πρεπει να φταει το λαππινγκ αλλα η ψυκτρα. Δοκιμασες με μια αλλη?

Επισης προσοχη στην παστα μην το εχεις μπλαστρωσει. ;):blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 08:32]

Ποσο σιγουρος εισαι οτι ειναι θεμα lapping Και δε κοιτας την περιπτωση να μη παταει η ψυκτρα καλα ?

Προσφατα εβαλα μια infinity σε εναν 6400 και σε full load ανεβαζε κατι 74+

Τη βγαζω , ξαναβαζω και ολα οκ......

Δεν δικαιολογει τη διαφορα 30+ βαθμους Idle -> load το lapping.

]

To lapping ειναι αλλη υπόθεση το κάνω για την εμπειρία και για να καταστρέψω τον επεξεργαστή..:p Πλάκα κάνω..

Για το γεγονός οτι φταίει η ψύκτρα ειμαι σχεδόν βέβαιος..Θα πάρω την extreme και βλέπουμε πως θα πάει το όλο θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 03:55]

Είμαι εκτός θέματος, αλλά εγώ θα έψαχνα αλλού να βρω το πρόβλημα. Η διαφορά σε idle 7 βαθμών από το περιβάλλον είναι πολύ καλή. Το γεγονός ότι σε full load πας 70 σημαίνει κατά τη γνώμη μου ότι κάτι δεν πάει καλά με το airflow στο κουτί σου. Δεν έχω κάνει ποτέ lapping, αλλά δε νομίζω ότι θα κερδίσεις ουσιαστικά κάτι.

Οσο για το airflow έχω το thermaltake armor οπότε το αποκλείουμε..επίσης έχω βάλει και το side panel με τον 20αρι ανεμιστήρα που δίνει η thermaltake ..οπότε μάλλον φταίει η ψύκτρα..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη βγαινεις τωρα και λες οτι η συγκεκριμενη ψυκτρα που εχεις , δε κανει δουλεια ;

Γιατι να πας να παρεις αλλη και να μη δοκιμασεις αυτη που εχεις ; ποσο σιγουρος εισαι οτι εχει πατησει καλα ;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις αποφασίσει να αλλάξεις ψύκτρα, γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις πρώτα Lapping στην παλιά ψύκτρα σου, να δεις έτσι και πως θα πάει με τις θερμοκρασίες και εμπειρία θα αποκτήσεις με πιο ακίνδυνο τρόπο. Η μέθοδος είναι παρόμοια με τη CPU παλιότερα είχα βρει κάποιους οδηγούς στο δίκτυο. Εύκολα θα τους βρεις στο google.

Link to comment
Share on other sites

Φαγωθήκατε με το Lapping....

έλεος

φίλε prof-chaos με τι ψαλίδα θα ήσουν ικανοποιημένος idle-load?

απο τις after market ψύκτρες τι διαφορές περιμένεις να δεις μεταξύ τους? 2-3-5 βαθμούς?

να πω 10-12 μεταξύ μιας fanless και μιας με καλό ανεμιστήρα?

αλλού είναι το πρόβλημα,αν υπάρχει πρόβλημα

ντάξ δικά σου είναι βάλτα φωτιά και κάψτα αλλα Lapping???

είναι βίτσιο να ξύνετε?

εδώ δεν μπορείς να εκτιμήσεις το πόσο λείο είναι και απο τι γυαλόχρτο θα ξεκινήσεις

κρίμα δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 21:36]

Φαγωθήκατε με το Lapping....

έλεος

φίλε prof-chaos με τι ψαλίδα θα ήσουν ικανοποιημένος idle-load?

απο τις after market ψύκτρες τι διαφορές περιμένεις να δεις μεταξύ τους? 2-3-5 βαθμούς?

να πω 10-12 μεταξύ μιας fanless και μιας με καλό ανεμιστήρα?

αλλού είναι το πρόβλημα,αν υπάρχει πρόβλημα

πρώτα θα δοκιμάσω την extreme πάνω και μετά ισως πάω για lapping ..

Μπορεί το καπάκι της cpu να είναι θεόστραβο ισως το ίδιο και η ψυχτρα..Είναι γνωστό οτι σε πολλούς c2d τα καπάκια ειναι τα μαύρα τους τα χάλια..

Εξάλου θα έπερνα μια δευτερη ψύχτρα για το άλλο Pc που έχω δεν πάει χαμένη.

Για θερμοκρασίες σε εναν c2d 6400@3000 με 1.37 τάση περιμένω 35 εως 50...και όχι 70..σε θερμοκρασία δωματίου 28 c και ενα κουτί με πολύ καλή ροή αέρα και προσεγμένο στην πένα απο άποψη καλωδίων καθαριότητας κτλ κτλ..

ντάξ δικά σου είναι βάλτα φωτιά και κάψτα αλλα Lapping???

είναι βίτσιο να ξύνετε?

εδώ δεν μπορείς να εκτιμήσεις το πόσο λείο είναι και απο τι γυαλόχρτο θα ξεκινήσεις

κρίμα δεν είναι?

Δεν έχεις άδικο ..ίσως ειναι εντελώς ασκοπο το lapping αλλά δεν κάνουμε πάντα ουσιαστικά πράγματα στην ζωή ..αλλά και πράγματα για να διασκεδάσουμε λιγάκι να σκοτώσουμε λίγο τον χρόνο μας.....καμια cpu :p :p χεχε αλλωστε γι αυτό ανοιξα και το τοπικ για να διαβάσω τις πολύτιμες απόψεις σας και μετά εαν χρειαστεί να προχωρήσω σε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 21:19]

Εφόσον έχεις αποφασίσει να αλλάξεις ψύκτρα, γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις πρώτα Lapping στην παλιά ψύκτρα σου, να δεις έτσι και πως θα πάει με τις θερμοκρασίες και εμπειρία θα αποκτήσεις με πιο ακίνδυνο τρόπο. Η μέθοδος είναι παρόμοια με τη CPU παλιότερα είχα βρει κάποιους οδηγούς στο δίκτυο. Εύκολα θα τους βρεις στο google.

Αυτό σίγουρα θα γίνει εαν προχωρήσω σε κάτι τέτοιο..Η παλιά ψύχτρα θα γίνει πειραματόζωο.Οδηγούς έχω βρεί αρκετούς και τους έχω μελετήσει κατα γράμμα ;)

Οπως και να χει αυριο η μεθαύριο έρχεται η ψυχτρα απο checkmate οπότε θα ξέρω .Πάντως ειμαι πολύ περίεργος να δώ τι φταίει..:magic:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 22:49]

Το χω πει 2 φορες...

Τελικα εγω απαντηση στο ερωτημα μου , μπορω να εχω ?

Παμε για τριτη λοιπον...

Δοκιμασες να ξαναβαλεις την ψυκτρα η οχι ;

με συγχωρείς την έχω βάλει 3-4 φορές και δείχνει οτι κουμπώνει καλά..

Γι αυτό δεν μπορεί η ψυχτρα να είναι χλιαρή ενώ η θερμοκρασία cpu να βαράει 65αρια..

1)Ελλατωματική η ψύχτρα σε σχεδίαση δεν πατάει καλά κτλ κτλ

2)Το καπάκι ειναι θεόστραβο ..

Ενα απο αυτά τα 2 γίνεται με μεγαλύτερη απόδοση στον ασσο..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.