Jump to content



Εκκινηση του υπολογιστη απο εξωτερικο σκληρο. Γινεται;


hayabusa

Recommended Posts

Παιδες, εχω ενα παλιο 40αρη με εγκατεστημενα τα ΧΡ μεσα που τον χρησιμοποιουσα στο παλιο μου συστημα. Σκεφτομαι,επειδη στο νεο μου λαπτοπι εχω μερικα προβληματακια με τα vista μηπως θα μπορουσα να κανω boot απο εκει. Γινεται ή τζάμπα ελπίζω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho

Κοίταξε αν από το BIOS μπορείς να ορίσεις ως boot συσκευή τον εξωτερικό σκληρό

δεν τον εχω βαλει ακομη. Προς το παρον εχω εναν αλλο δισκο στην θηκη που τον χρησιμοποιω μονο για να αποθηκευω δεδομενα και ο οποιος μεσα δεν εχει λειτουργικο. Συνεπως για να μην κανω διαδικασιες θελω να μου πει καποιος αν γινεται ή οχι για να το κανω μια και καλη...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,οπως ειδα τελικα γινεται να εκκινησει το συστημα απο τον εξωτερικο σκληρο. ομως πηγαινοντας να φορτωσει τα windows (εκει που βγαζει το λογοτυπο και την μπαρα που τρεχει) πεταει μπλε οθονη και κανει reset. γιατι το κανει αυτο; πως μπορω να το σταματησω και να ξεκινησω κανονικα τα ΧΡ;

edit: ουτε με safe mode εγινε τιποτα ουτε και με last known good configuration

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα windows που έχεις εγκαταστήσει στο σκληρό εγκαταστάθηκαν με άλλος drivers κτλ. Βάλε τον δίσκο στο λαπτοπ και δοκίμασε να του κάνεις install τα xp. Μπορεί να λέω και βλακεία, δεν ξέρω αν η εγκατάσταση των xp βλέπει τους usb δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι φταιει το οτι εκεινο το λειτουργικο ηταν στημενο σε αλλο συστημα. οποτε οταν μπορεσω καποια στγμη θα φτιαξω ενα partition και θα δοκιμασω να τα πεταξω εκει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.