Jump to content



Δεν ανοίγει με safe mode


Vagelis2000

Recommended Posts

Πάω να ανοίξω τα win XP με Safe Mode και ενώ μου βγάζει τη μαύρη οθόνη με τις επιλογές πατάω να ανοίξει με safe mode αλλα αυτό κάνει επανακίνηση και ανοίγει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anubis [Σήμερα, στις 17:42]

μου έχει τύχει κι εμένα σε κάποιο PC πελάτη. Δοκίμασε να κάνεις repair στα XP. Κάπως έτσι είχε λυθεί τότε, αν θυμάμαι καλά

Γίνεται repair στα ΧΡ? ΠΩΣ?

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις repair στα XP βαζείς τον υπολογιστή να ξεκινήσει απο το CD της εγκατάστασης και εκτελείς τη διαδικασία όταν είναι να κάνεις εγκατάσταση τα Xp (μέχρι ένα σημείο). Σε ένα σημείο θα σου βγάλει κάποιες επιλογές : 1) Επιδιώρθωση των windows xp. 2) Εγκατάσταση των windows xp. και κάποιες άλλες που δεν θυμάμαι. Θα επιλέξεις την επιδιώρθωση και μετά θα τα βρείς τα υπόλοιπα. Εγώ πάντως που το προσπάθησα μια φορά απο ενα δισκάκι αντιγράφης δεν πέτυχε αλλά πέτυχε απο ένα γνήσιο.

Link to comment
Share on other sites

κάνεις boot από το CD των XP και στη δεύτερη οθόνη που θα σου βγάλει, όταν ψάξει δηλαδή και βρει το ήδη εγκατεστημένο λειτουργικό σου, πατάς το R (repair). Πρόσεξε μόνο μην πατήσεις το R στην πρώτη οθόνη που θα σου βγάλει, γιατί εκεί το πατάς για να μπεις στην κονσόλα αποκατάστασης. ’λλο το ένα, άλλο το άλλο. Προϋπόθεση φυσικά για να γίνει repair, είναι να έχεις έκδοση Professional και όχι Home, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παίδες αλλά αυτο το REPAIR των XP το ψάχνω απο όταν βγήκαν.

Διαφορετικά windows έχω εγώ?

Οταν κάνω boot απο το CD μου βγάζει μια μπλε οθόνη που κατεβάζει λέει κάποια αρχεία των win και όταν τελειώσει βγάζει μια οθόνη με επιλογές

-Πατήστε ENDER για να διαγράψετε .....

-Πατήστε L για να δημιουργήσετε ένα ....

- ..... και κάτι τέτοια ..... κλπ

μπλα μπλα (για να ξαναεγκαταστήσω τα ΧΡ δηλαδή)

Καμιά επιλογή για repair.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagelis2000 [Σήμερα, στις 16:44]

και που είναι? οεο?

΄΄κάνεις boot από το CD των XP και στη δεύτερη οθόνη που θα σου βγάλει΄΄

ποια δεύτερη εννοείς δεν έχω καταλάβει

Ανέλυσα πριν τι μου βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagelis2000

και που είναι? οεο?

στο cd των windows οεο!!! αλλα υπαρχει πιθανοτητα να το εχουν βαλει μονο στο sp2. εγω εχω το cd των windowsXP με ενσωματωμενο και το sp 2 και εχει και επιδιορθωση..!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και γω επι τη ευκαιρια.......προσπαθω απο χτες να κανω φορματ σε ενα παλιοτερο δισκο που εχω και δεν μπορω. μου βγαζει οτι δεν μπορει να εγκαταστησει καποια αρχεια. λετε να τα εχει φτυσει ο δισκος?? αν τον βαλω σε αλλο μηχανημα και τον σβησω, μηπως δουλεψει? η τι αλλο μπορω να κανω για να δω αν φταιει ο δισκος?

Link to comment
Share on other sites

Το ''προβλημα'' περι της εμφανισης του repair ή οχι εχει να κανει με την εκδοση των windows. To repair υπαρχει μονο στα oem και οχι στην vlk. Αν η εγκατασταση γινει απο εκδοση vlk, για να γινει repair πρεπει να γινει boot απο oem cd.

@cabdik μπορει να φταιει ο δισκος (bad clusters), αλλα μπορει και το cd-rom drive, να μην ειναι ικανο να διαβασει σωστα τα αρχεια του cd. Επισης υπαρχει περιπτωση το δισκακι των win να μην εχει γραφτει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus

@cabdik μπορει να φταιει ο δισκος (bad clusters), αλλα μπορει και το cd-rom drive, να μην ειναι ικανο να διαβασει σωστα τα αρχεια του cd. Επισης υπαρχει περιπτωση το δισκακι των win να μην εχει γραφτει σωστα.

το δισκακι των windows αφ'ενος ειναι (εννοειται) αυθεντικο και αφ'ετερου εχω κανει αρκετες φορες φορματ για να φταιει το δισκακι. αν ηταν αυτο δεν θα λειτουργουσε και σε αλλο πι σι. ετσι δεν ειναι? οποτε καλυτερα να επικεντρωθω σε καποια απο τις 2 αλλες πιθανες αιτιες. σημερα θα παω το σκληρο σε ενος φιλου το μηχανημα να δω τι γινεται..!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.