Jump to content


Lian-Li G70 & εγκατάσταση W/C


tomtoub

Recommended Posts

Έχω στα χέρια μου το Lian-li G70 και μία υδρόψυξη.

Σκοπός μου είναι να εγκαταστήσω την υδρόψυξη μέσα στο κουτί.

Σ' αυτό το θέμα θα παρουσιάζω την εξέλιξη των εργασιών με φωτογραφίες και θα ζητάω την βοήθειά σας οπου την χρειάζομαι, καθώς είναι η πρώτη μου απόπειρα επέμβασης σε κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Aρχικά κάποιες φωτογραφίες απο το κουτί:

25053158xm8.th.jpg

88805037vs1.th.jpg

Είσοδος firewire, 2 usb και για μικρόφωνο/ακουστικά.

13958961ah4.th.jpg

Στα πλαϊνά αλλά και στο cage των σκληρών χρησιμοποιούνται thumb screws.

87521347jc5.th.jpg

Εδώ το εσωτερικό του κουτιού, όπου ξεχωρίζουν τα δύο συστήματα ψύξης. Το πάνω αναλαμβάνει να οδηγήσει κρύο αέρα πάνω στο cpu, ενώ το κάτω διώχνει έξω απο το κουτί τον ζεστό αέρα της vga.

99880506cs3.th.jpg

Αφού έχω αφερέσει ότι μπορούσε να αφαιρεθεί εύκολα.

88737325wt7.th.jpg

Τα κουμπιά power/restart και τα ledακια.

79617359ox0.th.jpg

Διάφορα εξαρτήματα που ήρθαν μαζί. Ποδαράκια, βίδες, καλώδιο για ένωση δύο psu, εξάρτημα για την οριζόντια τοποθετηση των σκληρών (κανονικά μπαίνουν κάθετα), εξαρτήματα για να κλείσεις/χρησιμοποιήσεις τις δύο υποδοχές για psu που έχει στο πίσω μέρος, εξάρτημα για να διώχνει τον ζεστό αέρα που βγαίνει απο το psu στα πλάγια και όχι ευθεία πίσω.

Εντύπωση μου έκανε το πόσο ελαφρύ είναι το κουτί καθώς και η άνεση χώρων που προσφέρει. Σε αυτά βέβαια μπορεί να μην είμαι και τόσο αντικειμενικός γιατί ως μέτρο σύγκρισης έχω το προηγούμενο κουτί μου, το Heroichi 6A19.

Στα αρνητικά κάποιες μικρές γραντζουνιες στα μεταλικά "εξαρτήματα" καθώς δεν ήταν καλά τυληγμένα.

Γενικά είμαι ικανοπιημένος απο το κουτί, το οποίο αγόρασα για 165.

Link to comment
Share on other sites

Να και οι πρώτες ερωτήσεις που σας έλεγα :) .

1)Με δεδομένο ότι το ψυγείο δεν χωράει στην οροφή του κουτιού αν το psu βρίσκεται στην κανονική του θέση, καθώς και οτι δεν χωράει στο κάτω μέρος (εκτός αν αφαιρεθεί το hdd cage) σκέφτηκα αυτές τις δύο λύσεις.

101jn5.jpg

Ουσιαστηκά το μόνο που αλλάζει είναι η τοποθέτηση του ψυγείου. Το tank θα κρεμαστεί στην πλάτη της μητρικής και η αντλία θα μπει μέσα στο cage των σκληρών.

Ποιο απο τα δύο πιστεύετε ότι είναι καλύτερη λύση? Καμμιά άλλη ιδέα?

2) Σε όποια απο τις δύο παραπάνω περιπτώσεις στην οροφή θα τοποθετηθεί η σχάρα που ανέφερα παραπάνω.

20id0.jpg

Πρώτη επιλογή να ανοιχτεί μια τρύπα, σχήματος ορθωγωνίου , η σχάρα να πιαστεί με 4 βίδες στο πάνω μέρος του κουτιού και απο την σχάρα να κρέμονται ψυγείο και ανεμιστήρες.

21iq0.jpg

Δεύτερη επιλογή να ανοιχτεί τρύπα κατάλληλου σχήματος, ώστε οι βίδες να πιάνουν με την σειρά, σχάρα-κουτί-ανεμιστήρες-ψυγείο.

Προφανώς η πρώτη επιλογή είναι πιο εύκολη και θα την προτιμούσα. Μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα λόγω του βάρους που θα κρέμεται απο την σχάρα ή κάποιο αλλο πρόβλημα που δεν μου έρχεται στο μυαλό?

3) Οι ανεμιστήρες θα μπουν πάνω ή κάτω απο το ψυγείο και θα βάζουν ή θα βγάζουν αέρα?

4) Γίνεται και τους 3 ανεμιστήρες του ψυγείου να τους συνδέσω σε ένα κανάλι του fan controler?

Link to comment
Share on other sites

για την απορεια 2 το 2ο 8α ελεγα αν και σαφως δυσκολοτερο.

αφου το πρωτο αφηνει μερος του ψυγειου καλυμενο...

για την απορεια 3 δεν ξερω τι ειναι καλυτερο σιγουρα.

αλλα να ξες οτι στο πανω μερος του κουτιου υπαρχει ζεστος αερας.

εγω 8α διαλεγα να βγαζει αερα εξω απο το κουτι μαλιστα να τον φυσαει πανω στο ψυγειο αλλα γιατι δεν κανεις ενα τεστ και μας λες και εμας τι εγινε..:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, άκου λίγο τη πρότασή μου, είναι λίγο διαφορετική αλλά πάντα μου άρεσε η πρωτοτυπία.

Το κουτί έχει ένα ωραίο χώρο πίσω πάνω, ο οποίος μπορεί να φιλοξενήσει εκεί μερικά πράγματα.

Αν δε λυπάσαι το κουτί και μιά θύρα 5.25, τότε βάζεις το ψυγείο όσο πιο πάνω μπροστά γίνεται(με τα ρακόρ να κοιτάνε προς τα πίσω) ώστε να περισέψει ο χώρος στο πίσω πάνω κουτάκι που φαίνεται. Εκεί, στερεώνεις κάθετα το τάνκ του eleven και ανοίγεις μια στρογγυλή τρύπα και όσο περισέψει το βγάζεις να φαίνεται εξωτερικά.

Eπίσης σαν διάταξη, λίγο διαφορετική δες το σχήμα θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη σκέψη μου.Mε ρακόρ γωνείας είναι πλήρως εφαρμόσιμο πιστεύω. Μέτρησε και δες μόνος σου και πες μου.

99880506cs3to2.th.jpg

πλεονεκτήματα αυτής της σχεδίασης? Αρκετά μικρότερη διαδρομή σωλήνα και άρα μικρότερη αντίσταση. Επίσης, γλιτώνεις χώρο από αλλού και εκμεταλλεύεσαι χώρο που θα πήγαινε άχρηστος. Και τέλος, το να βγαίνει το τάνκ έξω και να φαίνεται η οροφή του που το νερό θα είναι σε ταραχή, προσωπικά θα μου άρεσε.

Τα κυκλώματα που έχεις κάνει, χωρίς να είναι άσχημα,προσωπικά τα θεωρώ και δύσκολα όσον αφορά τη τοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Αρχική απάντηση από Winters [Σήμερα, στις 00:02]

Για την πρωτη απορια.. καλυτερα ο 2ος τροπος... δλδ τα ρακορ του ψυγειο κοντα στα drives.... o λογος νομιζω προφανης...

Αν θες πες μου τον προφανή λόγο.
Αρχική απάντηση από oxide [Σήμερα, στις 01:54]

για την απορεια 2 το 2ο 8α ελεγα αν και σαφως δυσκολοτερο.

αφου το πρωτο αφηνει μερος του ψυγειου καλυμενο...

Αν προσέξεις καλά την σχάρα θα δεις οτι δεν καλύπτει μέρος του ψυγείου.
Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 02:39]

Φίλε μου, άκου λίγο τη πρότασή μου, είναι λίγο διαφορετική αλλά πάντα μου άρεσε η πρωτοτυπία...

Πράγματι δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό. Τα μετρησα και είδα οτι το tank θα προεξέχει 8-9 εκατοστά απο το πάνω μέρος του κουτιού, κάτι που τουλάχστον εμένα δεν μου αρέσει και τόσο.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tomtoub

Αν προσέξεις καλά την σχάρα θα δεις οτι δεν καλύπτει μέρος του ψυγείου.

.

σωστα αλλα και παλι δεν μου φαινεται ως ορ8η λυση κα8ως προτιμω το ψυγειο και γενικα ολα τα πραγματα που τοπο8ετω να κρατονται καλα(συνεπως για μενα τουλαχιστον περισσοτερες βιδες)

Link to comment
Share on other sites

Το tank εκτος απο καθετα δεν νομιζω να μπαινει αλλοιως.......... σωστα ?

Το ψυγειο εκτος απο την οροφη δεν νομιζω να μπανει (χωραει) σε αλλη θεση.........σωστα ?

Αν αυτα ειναι τα 2 δεδομενα που εχεις δεν νομιζω οτι εχεις και πολλες επιλογες.

Κοβεις την οροφη να μπει το ψυγειο αν δεν κανω λαθος δεν εχεις αλλου τοσο χωρο.

Τωρα για το θεμα τις αντλιας εγω την εχω βαλει στον πατο (μελλοντικα αν θες να βαλεις block στην VGA θα δεις οτι εκει παει πιο σωστα)

Το PSU στην επανω θεση.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τις θέσεις του flopy και ανεβασε στη θέση του flopy το rack των δίσκων και στον χώρο που μένει κάτω βαλε το ψυγείο και την αντλία.

Το τανκ βάλτο εκεί που το σχεδίασες.

@ergotelis όσο πιο μεγαλη διαδρομή σωλήνων γ'άυτη την αντλία τόσο καλύτερα. Περισσότερο νερό μεγαλύτερη απαγωγή θερμότητας.

Link to comment
Share on other sites

@chill-out: Το μόνο λάθος σ' αυτά που λες είναι ότι ,όπως ανέφερα, το ψυγείο και το psu μαζί, δεν χωράνε στην οροφή. Επίσης προέκυψε και η λύση του xrist που με έβαλε σε σκέψεις. :unsure:

@xrist: Καλή ιδέα :T: . Το πλεονέκτημα που βλέπω σ' αυτό που πρότεινες είναι ότι το psu θα είναι στην κανονική θέση του και τα καλώδια θα περάσουν πίσω απο την μητρική πιο εύκολα. Κάποιο άλλο που μου διαφεύγει?

Link to comment
Share on other sites

chill-out το ψυγειο νομιζω πως μπορει να μπει και κατω...

δν 3ερω αν ο tomtoub το αποριπτει ως λυση

πρεπει να το χε κανει και ο xrist σε ενα μοντ

edit: το εχει ηδη προτινει.Παντως 8εωρω πως ειναι καλη λυση

τους ανεμιστηρες εκει κατω πως τους βαζουν?να τραβανε μεσα απο το ψυγειο η να φυσανε σε αυτο?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist

@ergotelis όσο πιο μεγαλη διαδρομή σωλήνων γ'άυτη την αντλία τόσο καλύτερα. Περισσότερο νερό μεγαλύτερη απαγωγή θερμότητας.

Διαφωνώ, αν θες περισσότερο νερό βάλε μεγαλύτερο τάνκ, όχι μεγαλύτερο μήκος πλαστικών σωλήνων που αυξάνεται η αντίσταση. Πόσο παραπάνω νερό να προσθέσουν 2μέτρα(που δεν είναι, τρόπος του λέγειν, να υποθέσω πως 1μέτρο είναι εξτρα) επιπλέον σωλήνα, πολύ λίγο, πιο πολύ ζημιά κάνει η αντίσταση του σωλήνα. Αν υπάρχουν χαλκοσωλήνες αλλάζει το θέμα.

Να συμπληρώσω,νομίζω μιλάμε για λεπτομέρειες, αλλά θα ήθελα σε πειραματική βάση να αποδειχθεί το ορθό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 16:59]

Διαφωνώ, αν θες περισσότερο νερό βάλε μεγαλύτερο τάνκ, όχι μεγαλύτερο μήκος πλαστικών σωλήνων που αυξάνεται η αντίσταση. Πόσο παραπάνω νερό να προσθέσουν 2μέτρα(που δεν είναι, τρόπος του λέγειν, να υποθέσω πως 1μέτρο είναι εξτρα) επιπλέον σωλήνα, πολύ λίγο, πιο πολύ ζημιά κάνει η αντίσταση του σωλήνα. Αν υπάρχουν χαλκοσωλήνες αλλάζει το θέμα.

Να συμπληρώσω,νομίζω μιλάμε για λεπτομέρειες, αλλά θα ήθελα σε πειραματική βάση να αποδειχθεί το ορθό...

Το εχω δοκιμάσει σε αυτη την αντλία

Βάζοντας 2μ σωλήνα εχω 1C κατω (λεπτομέρειες θα μου πεις) από ότι πριν με 1μ

Οσο για τη ροη δεν χαμπαριαζει με τιποτα αφου εχω και ενα μπλοκ στη VGA και το μπλοκ της cpu (Νexxos) ειναι πολύ πιο ζόρικο σε ροή απο του eleven

Αρχική απάντηση από oxide

τους ανεμιστηρες εκει κατω πως τους βαζουν?να τραβανε μεσα απο το ψυγειο η να φυσανε σε αυτο?????

H τους βαζεις απο κατω να φυσανε με κρυο αερα το ψυγειο η απο πανω να ρουφανε κρυο παλι αερα απο το ψυγειο

Αρχική απάντηση από tomtoub [Σήμερα, στις 16:02]

@xrist: Καλή ιδέα :T: . Το πλεονέκτημα που βλέπω σ' αυτό που πρότεινες είναι ότι το psu θα είναι στην κανονική θέση του και τα καλώδια θα περάσουν πίσω απο την μητρική πιο εύκολα. Κάποιο άλλο που μου διαφεύγει?

Κανε τη διάταξη που εχω στο δικο μου και μη τσιγκουνεύεσαι σωλήνα.

Τωρα αν κάποτε χρειαστείς flopy το συνδεεις πρόχειρα απο μέσα και κάνεις τη δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist

Το εχω δοκιμάσει σε αυτη την αντλία

Βάζοντας 2μ σωλήνα εχω 1C κατω (λεπτομέρειες θα μου πεις) από ότι πριν με 1μ

Οσο για τη ροη δεν χαμπαριαζει με τιποτα αφου εχω και ενα μπλοκ στη VGA και το μπλοκ της cpu (Νexxos) ειναι πολύ πιο ζόρικο σε ροή απο του eleven

Κοίτα, η διαφορά της τάξεως του ενός βαθμού δε λέει και πολλά γιατί μπορεί να οφείλεται και σε καλύτερη εφαρμογή του μπλοκ, εγώ σε επανεφαρμογές έχω δει εώς και 3 βαθμούς διαφορά, σε φαινομενικά τέλειες τοποθετήσεις. Εκτός και αν μου πείς ότι έβγαλες και έβαλες απλά ένα σωλήνα με ένα μεγαλύτερο.

Πάντως, το ότι η αντλία δε καταλαβαίνει τπτ, δε σημαίνει ότι δε πρέπει να προσέχουμε πόση αντίσταση της βάζουμε, γιατί στόχος μας πρέπει να είναι η όσο το δυνατόν καλύτερη ροή, τουλάχιστον στη πλειοψηφία των περιπτώσεων. Στην υδρόψυξη που διαθέτουμε πρέπει πάντα να αξιοποιούμε στο έπακρο τις δυνατότητες της, γιατί 1 βαθμός από εδώ 1 από εκεί καταφέρνουμε στο τέλος με σωστές κινήσεις να βελτιώσουμε ουσιαστικά την απόδοσή της.

Πάντως το nexxxos είναι λίγο τραγικό στη ροή του κακά τα ψέματα, με ελάχιστες βελτιώσεις θα μπορούσε να είναι ένα πολύ καλύτερο μπλοκ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 19:15]

Κοίτα, η διαφορά της τάξεως του ενός βαθμού δε λέει και πολλά γιατί μπορεί να οφείλεται και σε καλύτερη εφαρμογή του μπλοκ, εγώ σε επανεφαρμογές έχω δει εώς και 3 βαθμούς διαφορά, σε φαινομενικά τέλειες τοποθετήσεις. Εκτός και αν μου πείς ότι έβγαλες και έβαλες απλά ένα σωλήνα με ένα μεγαλύτερο.

Πάντως, το ότι η αντλία δε καταλαβαίνει τπτ, δε σημαίνει ότι δε πρέπει να προσέχουμε πόση αντίσταση της βάζουμε, γιατί στόχος μας πρέπει να είναι η όσο το δυνατόν καλύτερη ροή, τουλάχιστον στη πλειοψηφία των περιπτώσεων.

Πάντως το nexxxos είναι λίγο τραγικό στη ροή του κακά τα ψέματα.

H αλλαγή των σωλήνων έγινε χωρίς να πειράξω τιποτα άλλο... απλά για να πανε οι σωλήνες πιο στρωτά εκει που ήθελα και χωρίς να φαίνονται.

Με το δεδομένο αυτό λοιπόν και καθόλου διαφορά να μη είχαν παλι πρόβλημα δεν υπαρχει.

Οσο για το Nexxos ναι είναι δύσκολο στη ροη γιατί η λειτουργία του βασίζεται στο ψεκασμό με πίεση και είναι πιο στενό στ εσωτερικό του.Οταν όμως το δουλεύεις με μια δυνατή αντλία είναι πιο αποδοτικό, ιδίως σε foull load .(δοκιμασμένο και αυτό )

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι που θα τοποθετηθεί το ψυγείο :...: . Έχουν γραφτεί δύο λύσεις:

1) Μπαίνει στην οροφή, και το psu μπαίνει στον πάτο, καθώς δεν χωράνε και τα δύο μαζί πάνω.

2) Μπαίνει στον πάτο, αφού το rack των σκληρών πάρει την θέση των floppy.

Τα πλεονεκτήματα της δευτερης λύσης είναι:

- Το psu θα μπει στην κανονική του θέση και θα είναι πιο εύκολη η τακτοποίηση των καλοδίων.

Τα μειονεκτήματα της:

- Χρειάζεται πιο περίπλοκο κόψιμο και μιας και δεν έχω ξανακόψει με σέγα μου φένεται δύσκολο :wassat: .

- Θα μου μείνει η σχάρα. :p

Καποιο άλλο πλεονέκτημα ή μειονέκτημα της μίας ή της άλλης λύσης? :help:

Link to comment
Share on other sites

Το κοψιμο ειναι ευκολο ....εκοψα και το δικο μου.....που δεν ειχα ξανακοψει ξανα.

Παμε στο αλλο αν κοψεις τον πατο ξεχνας οτι μπορει καποια στιγμη να αλλαξεις κατι.

Εγω πριν το κανω δοκιμασα πρωτα να δω που εχω καλυτερες θερμοκρασιες (λιγο παιδεμα αλλα αξιζει τον κοπο)

Γνωμη μου μη χαλασεις το κουτι ετσι που δεν θα μπορεις καποια στιγμη να κανεις και κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.