Jump to content



Σφιξιμο timmings - σε επιδοσεις?


spH3RiCal

Recommended Posts

Εχω τις μνημες της υπογραφης οι οποιες τα max mhz που πανε με "φυσιολογικα" ρευματα (2.9 με stock 2.6) ειναι 255. Οποτε αποφασισα να σφιξω τα timmings.. Απο 3-3-3-8 πηγα 3-3-3-6 χωρις προβληματα.. Σε cl 2.5 κολλαει και δε μπουταρουν ουτε τα windows οποτε το αφησα 3 και κατεβηκα σε 3-3-3-5.. Δεν ειδα τιποτα προβληματα αλλα οταν ετρεξα superpi ειδα οτι εκανε πιο πολλη ωρα (εκανα 2-3 δοκιμες σε ιδιες παντα συνθηκες με αυτες στα 3-3-3-6).. Ξερω οτι δεν ειναι και το καταληλοτερο προγραμμα αλλα κανονικα δε θα επρεπε να ειναι λιγοτερο..?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

το τελευταιο timing πρεπει να εχει σχετικη τιμη με τα δυο πρωτα αν θυμαμαι καλα..

πρεπει να ειναι το αθροισμα τους +1 ή κατι τετοιο..για αυτο μαλλον ειχες χειροτερες επιδοσεις..ψαξε το λιγο στο net αν δεις ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα.

Σε p35 asus μνήμες με D9GMH μπορούν να τρέξουν σε 1Τ στα 400MHz(DDR 800)? Απότι θυμάμαι το 1T έδινε παλιά ότι το ras to cas 2 απο 3.

Γιατί βλέπω όλους να τρέχουν σε 2T τις ddr2. Ισχύει ακόμα αυτή η διαφορά και αυτά τα chipάκια πάνω σε P35 μπορούν να τρέξουν έτσι;

Αμαν πιά με αυτά τα intel που έμπλεξα... dark side λέμε. Στα τυφλά πάω. Στα θρανία ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astakos [Σήμερα, στις 18:00]

Δυστηχως δεν ακουν τα intel καθολου στο cr 1T..Εδω απο 5αρια σε 4αρια ειναι μικρη η διαφορα..

έτσι...και πρακτικά μόνο στα benches φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl

Μόνο MHz στεγνά δηλαδή; Τα 3άρια στα 400 δίνουν;

Τα 3αρια στα 400 ειναι λιγο χειροτερα απο 4αρια στα 500 που ειναι λιγο χειροτερα απο 5αρια στα 600...(Σε ορους super pi αλλα και bandwidth memtest).

Κατεληξα οτι δεν αξιζει να παλευεις με τις μνημες οταν την διαφορα την καλυπτεις με περιπου 50 mhz oc στην cpu...Αυτη ειναι η εκτιμηση μου και γι αυτο πουλησα τα d9 μου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astakos [Σήμερα, στις 20:55]

Τα 3αρια στα 400 ειναι λιγο χειροτερα απο 4αρια στα 500 που ειναι λιγο χειροτερα απο 5αρια στα 600...(Σε ορους super pi αλλα και bandwidth memtest).

Κατεληξα οτι δεν αξιζει να παλευεις με τις μνημες οταν την διαφορα την καλυπτεις με περιπου 50 mhz oc στην cpu...Αυτη ειναι η εκτιμηση μου και γι αυτο πουλησα τα d9 μου...

Ωραία απάντηση man. really :T:

ΠΡΟΣΟΧΗ δεν ειρωνεύομαι σε καμία περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.