Jump to content



Βοηθηστε με να φτασω το οριο αυτου του 4300!


fuz10n

Recommended Posts

λοιπον. δε μπορω με τιποτα να ξεπερασω τα 365 fsb στην asus P5B-E μου. οποτε χτυπαω οριο τα ~3250mhz. ξερω οτι παει παραπανω, τωρα τρεχει στα 3 χωρις παραπανω τασεις. οι μνημες μου ειναι 800ρες στα 5-5-5-12

εχω δοκιμασει πολλα, τελευταιο bios, pcie lock, pci lock, τασεις στο φουλ. ειμαι ενα βημα πριν τη γεφυρωση pin στον 4300 αλλα θελω να κανω οτιδηποτε αλλο πριν παω εκει

βαζω μια εικονα με τα oc settings που μου δινει η μητρικη...

(το DRAM frequency ειναι στην ουσια το divider, δινει συγκεκριμενες τιμες για καποιο fsb που θα βαλεις)

επισης δοκιμασα και το κολπο να βαλω 401 fsb απ ευθειας αλλα τιποτα...

παει τσαμπα η τερατωδης υδροψυξη παιδια!

f_DSC02370m_87f7b69.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχεις νερο μαλλον δεν παιζει να κολλαει απο θερμοκρασια σωστα ?

Ποσο ρευμα του εδωσες ?

Ρευμα στο chipset ?

Πως ακριβως σου κολλαει ??

Κατεβασε τον πολλαπλασιαστη στα 8 να μην σε κοβει ο επεξεργαστης ...

Αν δεν ανεβει μαλλον σε κοβει μητρικη η μνημες ;)

Link to comment
Share on other sites

..... από fuz10n [Σήμερα, στις 22:28]

βαζω μια εικονα με τα oc settings που μου δινει η μητρικη...

Αντί για την εικόνα αυτή,

γράψε αναλυτικά ΟΛΑ τα settings του Bios που βάζεις όταν δοκιμάζεις να ανέβεις για τα :

α. JumperFree Configuration

β. CPU Configuration

γ. North Bridge Configuration

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, τώρα το είδα: κατέβασε τον διαιρέτη της μνήμης, γιατί εκεί που τον έχεις (833), πηγαίνωντας το fsb κοντά στα 365-370, πιθανότατα να φτάνεις και τις μνήμες σου στα όριά τους.

Βάλτο 1-προς-1 (όταν το fsb σου είναι 333, να είναι και οι μνήμες 333, aka "DDR-667" ) ξαναξεκίνησε από τα 360+.

Link to comment
Share on other sites

κριμα ξυπνησα κεφατος με τοσες απαντησεις..

τα χω κανει ολα αυτα. διαιρετες και πολλαπλασιαστης τερμα κατω για να μην εχω τετοια προβληματα..!! ταεις φουλ. οσο για τα αλλα θα απαντησω αργοτερα φευγω για δουλεια!

thanks

Link to comment
Share on other sites

fsb wall υποθετω και γω. και κριμα μου φαινεται χαμηλο. το μονο που δε δοκιμασα ειναι με μια μνημη (αν και απο το divider δε νομιζω να βρηκα οριο εκει). δε ξερω τι αλλο.

μεσα απο windows δοκιμασα με το προγραμμα της asus μονο, δεν ξερω κανενα αλλο, και μου ζητησε restart για τις αλλαγες στο fsb οποτε και δε το εκανα φανταζομαι οτι δεν θα εχει νοημα. η μηπως θελει μια φορα και μετα σε αφηνει? σκεφτηκα οτι οποτε το αλλαζεις κανει restart και τα βαζει απο bios και αυτο. ξερει κανεις τιποτα εδω?

οσο για το 1333 mod δε ξερω αν υποστηριζει 1333 cpu-διαυλο-γενικοτερα η μητρικη (αν και λεει με τελευταιο bios οτι παιρνει τεσπα). αλλα εστω το 1066 mod πρεπει να το κανω. οχι οτι καιγομαι αλλα μου τη σπαει να εχω βρει οριο fsb και οχι επεξεργαστη :|

απαντηση σε chessman:

στο jumperfree config εχει αυτα που βλεπεις, και εχω δοκιμασει πολλα, max τασεις σε ολα εκτος μνημων και cpu, σταθερα pcie-pci (99,100,101pcie-33pci) και βεβαια τα χαμηλοτερα dividers στις μνημες.

στο cpu config εβαλα μονο τον πολλαπλασιαστη απο 9 σε 6 και 7 αναλογα

στο northbridge config δε θυμαμαι τωρα τι εχει εκει αλλα δε νομιζω να παιξαν και πολυ ρολο

anyway και ποιος δε θα ηταν ευχαριστημενος με 3.25ghz με 115 ευρω επεξεργαστη:)

Link to comment
Share on other sites

anyway και ποιος δε θα ηταν ευχαριστημενος με 3.25ghz με 115 ευρω επεξεργαστη:)

Ακριβως.Μια χαρα ειναι.Δοκιμασε να ανεβασεις λιγο το pci-e.Σε εμενα ανταποκρινοταν θετικα.Τωρα τρεχω στα 120.
Link to comment
Share on other sites

... από fuz10n [Σήμερα, στις 06:44]

απαντηση σε chessman:

στο jumperfree config εχει αυτα που βλεπεις, και εχω δοκιμασει πολλα, max τασεις σε ολα εκτος μνημων και cpu, σταθερα pcie-pci (99,100,101pcie-33pci) και βεβαια τα χαμηλοτερα dividers στις μνημες.

Αν έχει αυτά που βλέπω, τότε εννοείτε ότι δεν μπορείς να ανέβεις πιο ψηλά.

Παράτα το 4:5 και βάλε 1:1 Δοκίμασε με το μαλακό τα εξής :

Bios

JumperFree Configuration

AI Tuning Manual

CPU Frequency 395

DRAM Frequency DDR2-790MHz

PCI Express Frequency 100

PCI Clock Synchronization 33.33

Spread Spectrum Disabled

Memory Voltage 2.15V

CPU Vcore Voltage 1.2625V (η τιμή εξαρτάται και από το Vdroop που παρουσιάζει και σε τι τιμές συνήθισε να ...δουλεύει. Ξεκίνα από κει. Μη δώσεις αμέσως μεγάλες τιμές).

FSB Termination Voltage 1.300V πιθανώς και 1.400 V (δοκίμασέ το αν αποτύχει το 1.300V. Μη βιαστείς να αλλάξεις το 1.3000V, αν με το πρώτο δεν ...μπεις)

NB Vcore 1.45V

SB Vcore 1.5V

ICH Chipset Voltage 1.05V

CPU Configuration

Modify Ratio Support Enabled

Ratio CMOS setting 7

C1E Support Disabled

MAX CPUID Value Limit Disabled

Vanderpool Technology Disabled

CPU TM Function Disabled

Execute Disable Bit Disabled

PECI Enabled ή Disabled δεν είναι πρόβλημα.Κράτα το Disabled

North Bridge Configuration

Memory Remap Feature Disabled

Configure DRAM Timing by SPD Disabled

DRAM CAS # Latency 5

DRAM RAS # to CAS # Delay 5

DRAM RAS # Precharge 5

DRAM RAS # Activate to Precha 15

DRAM Write recovery Time 5

DRAM TRFC 42

DRAM TRRD 9 πιθανώς και 8

Rank Write to Read Delay 10

Read Write to Precharge Delay 10

Write to Precharge Delay 10

Static Read Control Disabled

Initiate Graphic Adapter PEG/PCI

PEG Port Configuration

PEG force x1 Disabled

Κάνε δοκιμές ολόγυρα από 385 MHz - 405 MHz με βάση αυτές τις τιμές. ’λλαζε μία μόνο παράμετρο κάθε φορά, όχι πολλές μαζί.

στο northbridge config δε θυμαμαι τωρα τι εχει εκει αλλα δε νομιζω να παιξαν και πολυ ρολο

Κυρίως στο North Bridge Configuration γίνεται ΟΛΟ το παιχνίδι !

Θέλει υπομονή και αλλαγές μία-μία, όχι σε πολλές παραμέτρους μαζί, ώστε να καταλαβαίνεις πως επηρρεάζει κάθε παράμετρος το σύστημά σου. Εννοείτε πως θα προσέχεις πολύ τις θερμοκρασίες. Με την υδρόψυξη θάναι ευκολότερα τα πράγματα. Δίνε χρόνο στο σύστημά σου να στρώνει με τις νέες τιμές fsb που ανεβάζεις !

Ενημέρωσε για τις προσπάθειες.

Edit : Σιγουρέψου από τις τιμές που έχεις στο bios (min-max) ότι οι τιμές που σου έδωσα παραπάνω είναι λογικές, μην έχω κάνει κανένα λάθος, κυρίως στα CPU Vcore Voltage, FSB Termination Voltage, NB Vcore, SB Vcore. Αυτά είναι κυρίως που θα αλλάζεις. Πάντως η μεθοδολογία είναι ίδια ! Λογικό θάταν αντί να καρφώσεις 400MHz κατευθείαν, να το πάρεις από κει που το δουλεύεις σταθερά και να το ανεβάζεις σιγά σιγά. Ρίξε πάλι μια φρέσκια ματιά στο http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=127 κυρίως για να ανασυγκροτήσεις τα όσα παλιά είχες διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μιας και μου θυμισες οτι εκει ειναι οι ρυθμισεις των μνημων, εχω να σου πω οτι εβαλα οσο πιο αργα timings θεωρησα (6-6-6-18 κλπ) και παλι συνεβη το ιδιο. επισης τασεις μεγαλυτερες απο αυτες που λες για termination, NB, SB, ICH. και spread spectrum disabled...

δε ξερω μου μυριζει και λιγο cold boot προβλημα να σου πω την αληθεια. και τι δοκιμες να κανω 385 εδω δε φτανει 370. το απογευμα θα δουμε. thanks παντως;)

α επισης λες να παιζουν ρολο ολα αυτα τα disabled στο cpu config?

edit ψιλοεψαξα και μου φαινεται θα ξαναπειραξω timings πιο σωστα οπως λες και συ. και disabled ολα στο cpu. αντε να παει 4 να φυγουμε!:Ρ

Link to comment
Share on other sites

μεγαλε αυτο ηταν. μολις εσπασε το τειχος και ενω δε ξεκιναγε στα 367 παλι, εβαλα 385 και ξεκινησε!

τωρα ειναι στα 395χ6 και δοκιμαζω σταθεροτητα. με τσιμπημενες τασεις

ολεεεε:)

edit: οκ κανω boot μεχρι 3.45 αλλα κολλαει windows με το που τρεχω κατι βαρυ. θελει τασεις και μοντες δεν εχω ωρα τωρα ομως! το αλλο περιεργο ειναι πως σε default τασεις στα 3ghz εχω παραπανω θερμοκρασια mobo απο οτι cpu. τεσπα thanks again

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μάλλον έφτασες τον επεξεργστή ή τις μνήμες στα όρια τους! προσπάθησε να μειώσεις την συχνότητα εκεί που σε βολεύει και δέν έχεις κολλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.