Jump to content



Γυρνάει το τροφοδοτικό μια φορά και σταματάει!


downfoot

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες.

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. 1 φίλος μου παρά τις προειδοποιήσεις μου ήθελε να κάνει τον έξυπνο και προσπάθησε να βάλει κάρτα γραφικών στο pc του, με αποτέλεσμα να ξεκινάει τώρα για λίγο το τροφοδοτικό και μετά να σβήνει τελείως. Την προηγούμενη ημέρα του είχα βάλει εγώ επιπλέον RAM κι όλα πήγαιναν καλά. Χωρίς μνήμες, με την onboard vga του και με 2-3 τροφοδοτικά (300/450) κάνει ακριβώς το ίδιο. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι πέρα από μητρική;; Να προβώ στις απαραίτητες διαδικασίες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

ΥΓ: Το σύστηματάκι είναι P4@2GHz...

Link to comment
Share on other sites

1) Αν βγάλει την κάρτα, φεύγει και το πρόβλημα;

2) Η κάρτα έχει έξτρα τροφοδοσία ρεύματος; Είναι συνδεδεμένη;

3) Δώσε και κανα spec βρε αδερφέ, τα νύχια μας θα μυρίσουμε; :p

- Τροφοδοτικό, μάρκα και Watts;

- Κάρτα γραφικών;

- Μητρική;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πιθανοτητα να σηκωνει πολυ υψηλη θερμοκρασια ο επεξεργαστης και να μην ανοιγει.

Ειναι ολα συνδεδεμενα σωστα και σφιχτα?

Ολα τα καλωδια ειναι στις θεσεις τους? Τα εξτρα καλωδια ρευματος σε επεξεργαστη και καρτα γραφικων?

Μηπως κανει καπου βραχυκυκλωμα πισω στη μητρικη?

Το εχω παθει κι εγω αυτο και το εχω πει χιλιες φορες: αν δεν βαριεσαι, βγαλτα ολα εξω, ριξε ενα ξεσκονισματακι και ελεγξε τα παντα απο τα πιο βασικα και απιθανα μεχρι τα πιο εξεζητημενα και πιθανα. Στο τελος δε γινεται, θα παιξει. Δεν ειναι στο χερι του αλλωστε!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από downfoot

Καλημέρα παίδες.

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. 1 φίλος μου παρά τις προειδοποιήσεις μου ήθελε να κάνει τον έξυπνο και προσπάθησε να βάλει κάρτα γραφικών στο pc του, με αποτέλεσμα να ξεκινάει τώρα για λίγο το τροφοδοτικό και μετά να σβήνει τελείως.

Πήγε να την βάλει ΧΩΡΙΣ να κλείσει το τροφοδοτικό? Αν ναι πες του συγχαρητήρια για το πρώτο του μπαρμπεκιου. Αλλιώς υπάρχει περίπτωση κάτι να κούνησε ή να έχει βάλει ανάποδα (π.χ. το τετράπινο της cpu) και το PSU να σβήνει για να τον γλυτώσει από τα χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.