Jump to content



Αποτελεσματα Repeater - ΤΩΡΑ ΤΙ?


BeetleJuice

Recommended Posts

παιδια ολα καλα με το repeater της linksys

μια χαρα ειναι για τα λεφτα του

ενα προβλημα εβγαλε μονο το σεταπ αλλα οκ το εκανα manual

(συγκεκριμενα τι συνεβαινε:οταν το wizard αναζητουσε το ρουτερ κοβοταν το ιντερνετ κ στο επομενο παραθυρο του wizard δεν μπορουσε να βρει το repeater επειδη δεν ειχε επανελθει ακομα το ιντερνετ )

για το ριπιτερ ειχα δικιο . το μονο κακο ειναι οτι δεν μπορει να πετυχεις κ τα 2 μαζι , κ σημα στον οροφο και σημα πανω κατω στην εσωτερικη σκαλα .

ΩΣΤΟΣΟ στον ΔΕΥΤΕΡΟ ορικα πιανει λινκ κ μοιραζει κ εκανοποιητικα στον δευτερο οροφο αλλα οκ οχι ΑΠΟ ΑΚΡΗ ΣΕ ΑΚΡΗ σε ολον τον οροφο

τωρα το θεμα ειναι οτι ελεγα το επομενο που θα αγοραστει να μην ειναι ριπιτερ αλλα ενα access point

ας πουμε αυτο

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.615034

η αυτο

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.613816

ποιο απο τα 2 λετε?

ΕΡΩΤΗΣΗ

καπου διαβασα στο pdf απο αυτα τα access points οτι οι κεραιες τους πρεπει ναναι ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ

συγγνωμη αν ισχυει αυτο τοτε τι νοημα εχει?

εγω θελω τη μια να τη στρεψω προς τα κατω ας πουμε να λαμβανει κ την αλλη να την αφησω ως εχει να στελνει σε ολον τον οροφο

γινεται η οχι?

στο λινκσις βεβαια δεν βλεπω να στρεφονται οι κεραιες

εσεις τι λετε θα πιανει καλυτερα απο το ριπιτερ το σημα απο κατω να το στελνει στον οροφο πανω?

επισης διαβασα οτι το λινκσις κατι λεει τυπου οτι σε ριπιτερ mode πρεπει να εχει παρακατω και ΑΛΛΟ ΙΔΙΟ ρουτερ ασυρματο

ισχυει αυτο?

εγω θελω αυτο το μαραφετι να παιρνει απο τονκατω οροφο κ να το εκπεμπει πανω. δεν θελω να κανω σειρα με ιδια λινκσις

παιζει να το παρω κ να τρεχω?

καμια ιδεα?

μηπως να ξαναπαρω ριπιτερ οπως την αλλη φορα?

μηπως ενα ριπιτερ στη σκαλα κ ενα access point για ολο τον οροφο? (με την προυποθεση οτι μπορει το ap λινκσις να στελνει ΧΩΡΙΣ να ειναι σε αλυσιδα με αλλα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

ΕΡΩΤΗΣΗ

καπου διαβασα στο pdf απο αυτα τα access points οτι οι κεραιες τους πρεπει ναναι ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ

συγγνωμη αν ισχυει αυτο τοτε τι νοημα εχει?

εγω θελω τη μια να τη στρεψω προς τα κατω ας πουμε να λαμβανει κ την αλλη να την αφησω ως εχει να στελνει σε ολον τον οροφο

γινεται η οχι?

Σε access point mode δε γίνεται αυτό που λες. Μπορεί να έχει 2 κεραίες αλλά έχει 1 radio interface, λαμβάνει και από τις 2 και κρατάει το πιο καλό σήμα. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να εκπέμπει μόνο από την κεραία που έλαβε το πιο δυνατό σήμα, οπότε δε σε βολεύει για να το κάνεις repeater. Αν βάλεις κι άλλο repeater η ταχύτητα από το αρχικό access point θα μειωθεί κι άλλο. Πάντως οι κεραίες στρέφονται και δεν είναι ανάγκη να είναι παράλληλες. Αν το έβαζες στο ισόγειο αυτό θα μπορούσες να είχες τη μία κεραία για το χώρο εκεί και την άλλη γυρισμένη να εκπέμπει προς τα πάνω για τους υπόλοιπους οροόφους.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν σκέφτεσαι και το pre-N?

Είναι τέλειο και από άποψη ταχύτητας (Gigabit) και από άποψη σήματος - απόστασης - εμποδίων.

Πιάνει δύο ορόφους κάτω.

Έχω το Linksys Wireless Router WRVS4400N και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μαριε τι προτείνεις?

να παρω ενα access point Ν και να το βαλω σε Mode repeater?

ο Ν τοχα σκεφτει κ γω και rangemax κτλ (ειχα και thread) αλλα θελει καρτα στο λαπτοπ , θελει καρτα στο desctop, θελει και καινουριο ρουτερ και ριπιτερ δεν υπαρχει λογικα ετσι δεν ειναι?

οτι ειχαμε δηλαδη θα το πεταγαμε , ανεβαινε το κοστος πολυ

λογικα αν το ριπιτερ ειναι στον 2ο και το ap στον 3 τον 3 θα τον εχω ολο καλυμμένο απο το ap και τον δευτερο απο το ριπιτερ

ομως ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ το ap σαν Repeater?

να σας δωσω λινκ να δειτε αυτο που λεω

http://www.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_Product_C2&childpagename=US%2FLayout&cid=1126536803676&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper&lid=0367689584B03

πατηστε στο data sheet και πηγαινετε σελιδα 41 και δειτε !!!!!

ρε παιδια εγω αυτο που λετε δεν το καταλαβαινω

γιατι μειωνεται το αρχικο σημα

πριν το ριπιτερ ειχα μια γραμμη στον δευτερο οροφο κ τωρα εχω 5!!

τη μια την εκανε 5

που ειναι η μειωση δηλαδη?

δηλαδη αν βαλω ακομα ενα ριπιτερ θα στειλει 5 γραμμες ακομα παρακατω , ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι μειώνεται το σήμα, μειώνεται η ταχύτητα.

Το να βάλεις ένα access point στον 3ο δε σε βοηθάει κάπως, πάλι θα πρέπει να το συνδέσεις με το υπόλοιπο δίκτυο των κάτω ορόφων. Δηλαδή θα πρέπει να παίζει σε κάτι του στυλ wds mode, αλλά και αυτό χάνει σε ταχύτητα. Ουσιαστικά κάθε φορά που παίζεις με ένα repeater ή με wds χάνεις σε ταχύτητα αλλά κερδίζεις σε κόστος.

Link to comment
Share on other sites

η ταχυτητα δεν με κοφτει

το σημα θελω ναναι μπολικο κ να μην κοβεται το ιντερνετ

θελω καλυψη 100% στον 3ο σε ολα τα δωματια

το ριπιτερ ειναι στην ακρι στη σκαλα για να παιρνει απο κατω κ λογικα η θεση του δεν του επιτρεπει να στειλει κ σε ολον τον οροφο αποτελεσματικα

να βαλω ενα ap?

αν ναι ειδες αυτο που λεω στο Pdf?

δεν λεει οτισαν ριπιτερ δουλευει μονο μεταξυ ap's?

ενα ριπιτερ θεωρειται σαν ap? η εννοει 2 ΙΔΙΑ ap σε ριπιτερ μοντ?

η εγω κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Δες το και μόνος σου γιατί δεν το έχω κάνει αλλά νομίζω ότι τα πράγματα έχουν ως εξής.

Βάζεις το router αυτό (το έχω και είναι καταπληκτικό).

http://www.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_Product_C2&childpagename=US%2FLayout&cid=1154659754557&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper&lid=5455739789B01

Θα σου καλύψει στα σίγουρα ένα όροφο με wireless G δέκτες σε full ταχύτητα.

Αν έχεις wirless N δέκτη καλύπτει δύο ορόφους.

Επομένως θα χρειαστείς επιπλέον ένα WAP4400N (Wireless-N Access Point with Power Over Ethernet High-Speed Wireless Access for Existing Networks) για τον δεύτερο όροφο.

Η ταχύτητα είναι 400Mb/s στο ασύρματο δίκτυο ανάμεσα στα δύο.

Αν θέλεις ίδια ταχύτητα και σε κάποια PC, τότε βάλε το WUSB300N Wireless-N USB Network Adapter.

http://www.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_Product_C2&childpagename=US%2FLayout&cid=1160093476789&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper&lid=7678932665B08

Το έχω και είναι καταπληκτικό.

Τα παραπάνω με επιφυλάξεις όμως.

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι οτι τωρα ειναι αργα να παμε σε n

ηδη πηραμε το xtender σε G και την κεραια την καλη στο ρουτερ το λινκσις

αρα πρεπει να κανουμε κατι με αυτα

κατι θα προστεθει για να εχω καλο σημα

αυτο το κατι ψαχνουμε

access point? repeater? τι?

εκει ειναι το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις το εξής: Για κάθε repeater που βάζεις η ταχύτητα πέφτει στο μισό. Τέλος θα πρέπει να βρείς στο manual πόσο % κάλυψη μεταξύ τους πρέπει να έχουν ώστε να παίζει σωστά το repeater. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι στο 50% αλλά δεν είμαι σίγουρος. Προσωπικά πάντως θα έβαζα ένα ακόμα AP.

Link to comment
Share on other sites

εισαι θεος μαστορα

μαρεσουν αυτα τα μανιουαλς

τι εννοεις ενα ακομα ap?

να το συνδεσω που ρε μαστορα?

αφου δεν εχω καλωδιο λαν

μηπως εννοεις ap σε repeater mode?

εμενα μουπαν οτι αν ειναι για repeater mode καλυτερα ενα ριπιτερ σκετο και οχι ap

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Χθες, στις 23:47]

εισαι θεος μαστορα

μαρεσουν αυτα τα μανιουαλς

τι εννοεις ενα ακομα ap?

να το συνδεσω που ρε μαστορα?

αφου δεν εχω καλωδιο λαν

μηπως εννοεις ap σε repeater mode?

εμενα μουπαν οτι αν ειναι για repeater mode καλυτερα ενα ριπιτερ σκετο και οχι ap

Μα δεν εννοείτε ΑΡ χωρίς σύνδεση σε LAN! Απο που θα παίρνει ιντερνετ? Απο που θα το διαχειριζεσαι?

Προσωπικά θα προτιμούσα ΑΡ που να παίζει σε repeater mode. Έτσι έχεις μια συσκευη που κανει 2 πραγματα. Πάντως δεν έχω ακούσει για wirelles repeater που να μην είναι και ΑΡ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alexkhr

Μα δεν εννοείτε ΑΡ χωρίς σύνδεση σε LAN! Απο που θα παίρνει ιντερνετ? Απο που θα το διαχειριζεσαι?

Θα μπορούσε να παίρνει internet από κάποιον client του, η διαχείριση γίνεται και ασύρματα. Δεν είναι η καλύτερη δυνατή λύση αλλά είναι μια καλή λύση αν θέλεις να ενώσεις 2 σημεία που δεν παίζουν κατ' ευθείαν με ένα τρίτο που "βλέπουν" και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

ηδη παιζει με wpk και ειναι ολα μια χαρα

το μονο κακο ειναι οτι το σεταπ της λινκσις απο το cd δεν παιζει κ ταχω βαλει χειροκινητα ολα

το cd λετε να κανει κατι ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο το σεταρισμα μεσω web που εχω κανει εγω μπαινοντας στο ρουτερ και στο ριπιτερ απο explorer και ρυθμιζοντας?

δηλαδη λετε να ειναι επιβεβλημενο?

καποιος μουπε να κανω mac filtering

και να δηλωσω τα ριπιτερ στο ρουτερ

οντως πρεπει να το κανω αυτο?

εσεις τι λετε?

τωρα τα κλειδια θα βγουν εντελως γιατι δεν εχει νοημα , δεν χρειαζονται καν

αμα παρω ap και το εχω σε repeater mode τι αλλαζει με το να παρω ενα repeater?

νομιζω μαλιστα το ap ειναι και περισσοτερη δουλεια να στηθει και δεν εχω ακουσει τα καλυτερα απο ap σε repeater mode..

σε μεγεθος επισης πολυ μεγαλυτερο

και οπως ειπα η λινκσις λεει οτι σε ριπιτερ μοντ μονο με 2 ιδιες συσκευες λινκσισ (δεν ξερω γιατι)

αυτα απο την ιστορια αυτη...

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν βάζω τα προγράμματα που έρχονται με CD για ρύθμιση AP ή router, παρά μόνο στους τελικούς wireless Network Adapters, εφ' όσον η ταχύτητα (το πρωτόκολλο) είναι διαφορετική (ταχύτερη) από τα καθιερωμένα.

Θα έλεγα καλύτερα να δεις τις δυνατότητες VPN των Linksys

VPN Tab / IPsec VPN

Use this screen to create VPN tunnels between this Router to the remote Router. All Linksys Routers with IPsec VPN support can be used as a remote Router (e.g. RVS4000, WRV54G, RV042, ...). This Router support VPN tunnels using IPsec (IP Security) technologies. You can create, delete, or modify a VPN tunnel on this page.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

και οπως ειπα η λινκσις λεει οτι σε ριπιτερ μοντ μονο με 2 ιδιες συσκευες λινκσισ (δεν ξερω γιατι)

αυτα απο την ιστορια αυτη...

Η δυνατότητα να πάιξει ένα ΑΡ σαν repeater ως πρωτόκολλο δεν έχει οριστεί ακόμα απο τους διεθνεις οργανισμούς....γι'αυτο η κάθε εταιρία χρησιμοποιεί τον δικό της τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δε θα έπρεπε να ισχύει κάτι τέτοιο. Δουλειά του repeater είναι να "ακούει" το φάσμα και μόλις "πιάσει" ένα πακέτο με συγκεκριμένο essid ή από κάποια mac-address να το ξαναστέλνει αυτούσιο στον αέρα. Δεδομένου ότι τα 802.11a/b/g είναι πρότυπα που υλοποιουνται από όλους τους κατασκευαστές ,ένα repeater πρέπει να παίζει με οποιοδήποτε access point.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.