Jump to content



Prescott vs Northwood --- Τί κρατάμε, τί δίνουμε ;;;;


dpolal

Recommended Posts

Έχω τους παρακάτω δύο συνδυασμούς:

Ένας θα παραμείνει για οικογενειακό πισί και ο άλλος θα δωθεί σε κάποιον.

Asus P4G8X Deluxe (E7204 Granite Bay) + Notrhwood 3,06GHz 533fsb + TT SP94 Copper (δεν έχει δοκιμαστεί σε o/c)

Asus P4C800E Deluxe (Intel i875 chipset) + Preskot 3,0Ghz @ 3,40GHz 800fsb + TT XP120

ΤΙ από τα δύο να κρατήσω και τί να δώσω;;; :help:

- το θέμα της θερμότητας του Preskot δεν με πολυαπασχολεί λόγο της ΧΡ120 :shifty:

- παιχνίδια δεν προλαβαίνω να παίξω πλέον (έχω μια Gainward 7600GS golden sample)

- δεν θα το πολυχρησιμοποιώ ελέω φορητού

- κάποια στιγμή θα βάλω vista στο μέλλον αλλά με καλύπτει νομίζω το h/w, θα πάρω και έξτρα RAM

- το o/c το έκανα για την εμπειρία περιοσσότερο, δεν με πολυτρελαίνει αν και θεωρητικά το 800άρι fsb θα δώσει πολύ περισσότερα (ειδικά στις μνήμες) σε σχέση με το 533 του πρώτου

Γνώμες ;;;;;

Ευχαριστώ.

(Ξέρω ότι έχω μείνει σχεδόν έναν αιώνα πίσω στο h/w αλλά ελέω φορητού δεν με πολυαπασχολεί το θέμα της αναβάθμισης αυτή τι στιγμή)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα ο 3,06 Northy με το δεύτερο board θα ήταν το ιδανικό :):):) , το μίσος για τους Preskot είναι βαθύ... :)

Η αλήθεια είναι ότι τα πρώτα είναι αποθηκευμένα ενώ τα δεύτερα ήδη στημένα και λειτουργικά και βαριέμαι αφάνταστα την εγκατάσταση του h/w και το στήσιμο του s/w από την αρχή.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αν σου χαλαω το thread αλλα και γω σε ενα τετοιο διλημμα ειμαι με τα εξης

P4C800-E και εναν dothan στα 2600 (200Χ13), 4Χ512 ΒΗ5 στα 2-2-2-5

και μια

P4C800-E με εναν Prescott D0 sta 3820 (255X15), 2Χ1gb G.Skill PC4000 στα 255fsb με 3-4-3-8

Εγω σκεφτομαι να κρατησω τον prescott ... για γενικη δουλεια πιστευω ειναι καλυτερα

Βεβαια εχω και εναν 30cap Northwood 3.0ghz 800fsb .... χαμενος λιγο ειμαι και γω ...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daytime Dreamer [Σήμερα, στις 14:18]

Σορρυ αν σου χαλαω το thread αλλα και γω σε ενα τετοιο διλημμα ειμαι με τα εξης

P4C800-E και εναν dothan στα 2600 (200Χ13), 4Χ512 ΒΗ5 στα 2-2-2-5

και μια

P4C800-E με εναν Prescott D0 sta 3820 (255X15), 2Χ1gb G.Skill PC4000 στα 255fsb με 3-4-3-8

Εγω σκεφτομαι να κρατησω τον prescott ... για γενικη δουλεια πιστευω ειναι καλυτερα

Βεβαια εχω και εναν 30cap Northwood 3.0ghz 800fsb .... χαμενος λιγο ειμαι και γω ...:blink:

Μπάάάά, τί να μου χαλάσεις ;;;;

Και εσύ στα ίδια είσαι. :)

Από όσο θυμάμαι ο dothan είναι καλύτερος για παιχνίδια σε σχέση με τον preskot αλλά για γενική χρήση και ο δεύτερος είναι οκ.

Αν θελήσεις να ξεφορτωθείς καμμία μνήμη ρίξε ένα πιμι pls ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο prescott που εχω ειναι ψιλο-διαμαντακι ... με θερμοκρασια δωματιου 33 βαθμους τις μερες που περασαν και με μια SP-94 δεν κολλαγε πουθενα ... και χωρις vdroop , κανενα mod στην μητρικη ... και ολα αυτα με 1.300volt ρευμα και στο undervolting πεφτει μεχρι 1.250 :rolleyes:

Τον Northwood τον εχω σε ενα htpc της a-open (865 chipset) και με 1.450volts αντι για 1.525 ... δεν τον εχο δοκιμασει ποτε σε overclock και δεν ξερω πως θα πηγαινε ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.