Jump to content



Tv tuner + κεραια


kingzback

Recommended Posts

Αγορασα προσφατα μια καρτα τηλεορασης και συγκεκριμενα την Avermedia και αντιμετωπιζω προβλημα με την συνδεση της κεραιας. Οταν την συνδεω στην εξωτερικη κεραια ολα καλα εχω σημα αν και με αρκετα χιονια σε συγκριση με την τηλεοραση. Οταν την συνδεω με μια εσωτερικη δεν εχω καθολου σημα. Οταν συνδεω την εσωτερικη με την τηλεοραση το σημα ειναι καμπανα! Λεω μπορει να μην παταει καλα. Βρηκα μια επεκταση για την εσωτερικη κεραια. Στην τηλεοραη δουλευει κανονικα στο tvtuner τιποτα.. Εχει κανεις καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φταιει ο δεκτης της καρτας. Πηγαινε την πισω και ζητα αλλη. Πηγαινε την για ελεγχο πρωτα ομως γιατι αν την πας για αντικατασταση, θα την δωσουν σε καποιον αλλο και θα γινει φαυλος κυκλος η καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δε λειτουργει αφου εχει πολλα χιονια. Η εξωτερικη κεραια παντα ειναι πιο δυνατη λογω ενισχυτη. Η εσωτερικη λογω κτιριου εχει σαφως πιο αδυναμο σημα.

Link to comment
Share on other sites

Αμα είναι tvtuner των30 ε μην περιμένεις και πολλά. πάντως να ξέρεις 2 πράγματα:

1) τα tvtuner είναι πάντα χειρότερα από μια tv

2)πολλές φορές για τα ''χιόνια'' φταίει η μαγνητική θωράκιση που τα φθηνά μοντέλα δεν έχουν και παρεμβάλλουν μαζί με τις κάρτες γραφικών. Δοκίμασε να την βάλεις όσο πιο μακριά από την gpu σου(αν είναι pci γιατί δεν το αναφέρεις)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gar [Σήμερα, στις 12:45]

Αμα είναι tvtuner των30 ε μην περιμένεις και πολλά. πάντως να ξέρεις 2 πράγματα:

1) τα tvtuner είναι πάντα χειρότερα από μια tv

2)πολλές φορές για τα ''χιόνια'' φταίει η μαγνητική θωράκιση που τα φθηνά μοντέλα δεν έχουν και παρεμβάλλουν μαζί με τις κάρτες γραφικών. Δοκίμασε να την βάλεις όσο πιο μακριά από την gpu σου(αν είναι pci γιατί δεν το αναφέρεις)

Eιναι οντως των 30 και pci! Ειναι μακρυα απο την gpu αλλα κατω απο την καρτα ηχου! Εχω ακουσει για κατι ενισχυτες σηματος για εσωτερικες κεραιες. Ξερει κανεις τιποτα??

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ενισχυτες σηματος οντως και δεν ειναι μονο για εσωτερικες κεραιες. Μπορεις βεβαια να φτιαξεις μια μαγνητικη θωρακιση προχειρη βαζοντας πολλα φυλλα αλουμινοχαρτου αναμεσα στην καρτα ηχου και την καρτα τηλεορασης. ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙ ΤΟ ΑΛΟΥΜΙΝΟΧΑΡΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Να ειναι στον αερα αλλιως υπολογιστης τελος. Βαλε καποιο πλαστικο πρωτα και μετα "σαντουιτς" τα φυλλα.

Link to comment
Share on other sites

Μην δωσεις κι αλλα λεφτα αν τελικα η καρτα ειναι σκαρτη. Φτιαξε την θωρακιση (αν μπορεις να την κανεις και ισια γιατι το αλουμινοχαρτο τσαλακωνει για πλακα) και αν δεις οτι δεν παιζει, την πας πισω και παιρνεις αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι κάρτες τηλεόρασης πρέπει να έχουν ψιλοπροβλήματα με το σήμα, μια κοπελιά που ξέρω είχε μια Pinnacle PCI στο PC της και δεν έπιανε τπτ ενώ στην τηλεόρασή της όλα τζάμι. Και η δικιά μου η Avermedia TV Box 9 (εξωτερική) από σήμα δε λέει και τα μέγιστα σε σχέση με τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Οπώς είπε και gar πιο πάνω Οι φτηνές κάρτες των 30-40 δεν έχουν τόσο καλό δέκτη και θωράκιση με αποτέλεσμα να έχουν τις περισσότερες φορές χιόνια.

Βασικά όμώς παίζουν και άλλοι παράγοντες.Έχω δει όμως και τέτοιες κάρτες να έχουν καλό σήμα.

Παίζει σηματικότατο ρόλο η απόσταση της μπρίζας της Τv που μπαίνει η εξωτερική κεραία απο την πρώτη μπρίζα που έρχεται το σήμα απο την ταράτσα.

Δηλαδη σπίτι μου το καλώδιο της εξωτερικης κεραίας πάει στo 1o υπνοδωματιο μετα στο σαλόνι μετα στην κρεβατοκάμαρα και μετα στο 2o υπνωδωματιο που είναι το pc.

με αποτέλεσμα παρόλο που έχω πάρα πολυ καλή καρτα καποιους σταθμους να μην τους πιάνω καθόλου. Αντίθετα αν συνδέσω το pc με την πρώτη μπρίζα πιάνω όλους τους σταθμούς σχεδόν πεντακάθαρα.

Το ίδιο ισχύει και για την τηλεόραση απλα λογω ενισχυτη και καλύτερου δέκτη πιάνει λίγο καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το εχω ψαξει με αλουμινοχαρτο δεν νομιζω πως μπορεις να φτιαξεις μαγνητικη θωρακιση δεδομενου οτι δεν εχει μαγνητικες ιδιοτητες, ειναι σαν να λες οτι θα φτιαξεις ενα ηλεκτρομαγνητη με πυρηνα απο αλουμινιο, απλα δεν κανει τιποτα.

Γενικα τα tuner εχουν αρκετα χειροτερη ληψη απο τις κανονικες τηλεορασεις και με εσωτερικη κεραια πολλες φορες εχεις χαλια αποτελεσμα, σε τηλεοραση ακομα και ενα κομματι καλωδιο να βαλεις στην κεραια κατι θα πιασει, σε tuner δεν προκειται να καταλαβει τιποτα.

Παντως δοκιμασε και καμια αλλη κεραια διπολικη απο καμια μικρη τηλεοραση να δεις μηπως γινει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες

Οι κάρτες τηλεόρασης απλά είναι πιο απαιτητικές σε σήμα. Έχοντας δοκιμάσει 3 διαφορετικές με καλή κεραία τα αποτελέσματα ήταν απο καλά μέχρι πάρα πολύ καλά.

Οσον αφορά τη θωράκιση που θές να κάνεις: Μη μπλέξεις με αλουμινόχαρτα. Αν είναι να το κάνεις κάντο σωστά. Χρησιμοποίησε φύλο χαλκού (στα μαγαζιά με ναυτιλιακά είδη και ηλεκτρονικά ανταλακτικά) και κάντο σαντουιτς με 2 φύλα χαρτόνι (όχι απο κούτα) και τοποθέτησέ τη μετα μέσα στο κουτί όπως αγαπάς χωρίς φόβο βραχυκυκλωμάτων. Αυτά ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά υπάρχει και η άλλη λύση που έκανα εγώ όταν είχα TV Tuner της Happauge... επειδή ποτέ ακόμα και με μόντες δεν λειτούργησε καμπάνα η εικόνα και στο PC δεν άντεχα να βλέπω θολούρες.... απλά τράβηξα μία πρόεκταση του καλώδίου απο την εξωτερική κεραια... και όλα τζάμι... λιγότερος κόπος και μόνιμη λύση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.