Jump to content


Macbook pro ή Sony Vaio VGN-AR41


blade_pan

Ποιο απο τα δυο θηριακια?  

31 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Κι εγώ ψήφισα Sony από άποψη τεχνικών χαρακτηριστικών αν και δεν πιστεύω ότι η διαφορά τους εκεί είναι τεράστια. Π.χ. από ανάλυση οθόνης δεν νομίζω το Full HD να κάνει την διαφορά σε 17άρα ή τα 200MHz στον επεξεργαστή. Είναι περισσότερο θέμα design (που νικάει ο mac) και Mac OS X vs Vista.

Κι αυτά είναι καθαρά υποκειμενικά κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη hardware θα διάλεγα το sony (το έχω δουλέψει και είναι καταπληκτικό).

Αλλά τελικά θα αγόραζα το apple, γιατί προτιμώ χίλιες φορές το mac os x, αντί τα όποια "παράθυρα".

’λλωστε όποια εφαρμογή θες να τρέχεις, που υπάρχει μόνο σε windows, τρέχει άψογα στο os x.

Η ουσία είναι για μένα, το αν θες να δουλεύεις σε os x ή όχι.

Εδιτ: seph1roth, αν κατάλαβα καλά το σχολιασμό σου περί οθόνης, το macbook pro 17 έχει επιλογή για 1920*1200 ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

dellman το δικό μου macbook το αγόρασα από τα μουλτίραμα.

Έχει αρχίσει να "φτιάχνει" λίγο η κατάσταση και σίγουρα θα έχουμε καλές εξελίξεις.

Δεν θεωρώ πια τη rainbow αποτρεπτικό παράγοντα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lefteris

Η ουσία είναι για μένα, το αν θες να δουλεύεις σε os x ή όχι.

Ακριβώς.

Αρχική απάντηση από lefteris

seph1roth, αν κατάλαβα καλά το σχολιασμό σου περί οθόνης, το macbook pro 17 έχει επιλογή για 1920*1200 ανάλυση

Καλά κατάλαβες. Δεν ξέρω, εγώ μιλάω με βάση τα specs από το link του blade_pan όπου αναφέρει

17-inch MacBook Pro

Supported resolutions: 1680 by 1050 (native), [...]

Αν το γνωρίζεις από πρώτο χέρι, πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από seph1roth [Σήμερα, στις 23:51]

Καλά κατάλαβες. Δεν ξέρω, εγώ μιλάω με βάση τα specs από το link του blade_pan όπου αναφέρει

Αν το γνωρίζεις από πρώτο χέρι, πάσο.

Αχ... ερωτευμένο παιδί είσαι φαίνεται! :D

Μία κουκίδα πιο κάτω...

"Optional 17-inch (diagonal) TFT widescreen display with support for millions of colors; optional glossy widescreen display. Supported resolutions: 1920 by 1200 (native)..."

Link to comment
Share on other sites

Τον mac θα τον παρω απο Αγγλια με αναλυση 1900*1200 οποτε και στο θεμα της αναλυσης δεν εχουμε διαφορα....

To Blu-Ray ειναι ενα πλεονεκτημα καλο...αλλα ο mac εχει OSX και ειναι πιο compact!

Μαλλον για Mac με βλεπω αλλα θελω και αλλες γνωμες...

Link to comment
Share on other sites

ρε μήπως είναι λίγο υπερβολικό 17αρι λάπτοπ? ένα 15αρι πιστεύω με τα ίδια specs σε hardware θα είσαι μια χαρά....

θες και λίγη αυτονομία έτσι δεν είναι....

τώρα για Mac, επειδή δεν είχα ποτέ, μόνο για μούρη μου κάνει...να φαίνεται το φαγωμένο μήλο στο σκοτάδι.....

εσύ αποφασίζεις πάντως :cool::happy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lefteris

Αχ... ερωτευμένο παιδί είσαι φαίνεται! :D

Μία κουκίδα πιο κάτω...

"Optional 17-inch (diagonal) TFT widescreen display with support for millions of colors; optional glossy widescreen display. Supported resolutions: 1920 by 1200 (native)..."

:hehe: :hehe: :hehe:

Φαίνεται πως είμαι ΤΥΦΛΟΣ από έρωτα! :hehe:

Αρχική απάντηση από blade_pan

Τον mac θα τον παρω απο Αγγλια με αναλυση 1900*1200 οποτε και στο θεμα της αναλυσης δεν εχουμε διαφορα....

To Blu-Ray ειναι ενα πλεονεκτημα καλο...αλλα ο mac εχει OSX και ειναι πιο compact!

Μαλλον για Mac με βλεπω αλλα θελω και αλλες γνωμες...

Δεν νομίζω ότι το Blu-Ray ή το HD-DVD είναι πραγματικό πλεονέκτημα τη συγκεκριμένη στιγμή. Μέχρι να τελειώσουν κι αυτά τα Format Wars σίγουρος θα είσαι μόνο εάν έχεις και τα δύο. Και ούτως ή άλλως μπορείς να τα βάλεις αργότερα αυτά.

Πόσες Blu-Ray ταινίες ή παιχνίδια κυκλοφορούν τώρα ή θα κυκλοφορήσουν σε ένα-δύο χρόνια?

Και φυσικά φαίνεται για ποιο έχεις ψηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Εχω macbook 13.3 απο το Πασχα σχεδον!

1.Δεν έχει κολήσει ποτε...και με απειρες εφαρμογες ανοιχτες...

2.Με την πρωτη επφαη θα σου φανει καπως περιεργο αλλα μετα απο μια βδομαδα θα καταλαβεις ποσο βλακας ησουν(εγω ειμαι ακομα βλακας εχω και pc) που ετρεχες windows τα πραγματα στο Mac ειναι τοσο απλα σκεψου μονο για να κανεις install απλα παιρνεις το προγραμμα που θες και το πετας μέσα σε ενα φακελο που λεγεται applications αν θες να το κανεις uninstall απλα πας πανω στο προγραμμα και πατας delete.

3.Δεν εχει ιους μονο spyware κολαει..

4.Πειρατικα ειναι το ιδιο ευκολο να βρεις οπως και με τα windows..

5.Βγαινουν τα Leopard τον Οκτωβρη..

6.Απιστευτο design ..

7. Δεν χανει την αξια του τοσο ευκολα οσο ενα pc.

Το θες για καποια συγκριμενη δουλεια η απλα για καθε μερα...

Αναλυσε λιγο τους λογους αγορας..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 01:43]

Εχει δουλεψει κανεις osx να πει εντυπώσεις?

Ό,τι και να σου πω θα είναι λίγο... :cool:

Το περιέγραψε άριστα ο Purple_Haze: "Με το που θα ανοίξεις το mac σου δεν υπάρχει επιστροφή σε windows."

Δουλεύω τα "πισι" από τον 8088 και τα έχω δει όλα. Έχω κουραστεί το κάθε πρόγραμμα και συσκευή να δημιουργεί πρόβλημα στα πάντα. Με το os x δεν έχεις τέτοια προβλήματα.

Θα καταλάβεις πως πρέπει να είναι τα λειτουργικά.

Τα παραδείγματα αξιοπιστίας και λειτουργικότητας είναι πάρα πολλά υπέρ του os x.

Την φιλικότητα και ευχρηστία θα τη δεις μόνος σου. :T:

Με'γεια! :clap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.