Jump to content



Samsung 245B, η πρώτη 24" οθόνη με ΤΝ


NIB

Recommended Posts

Επειδή διάβασα ότι αρκετοί περιμένετε τη samsung 245B, απλώς θέλω να προσθέσω ότι η συγκεκριμένη οθόνη έχει ΤΝ panel. To γράφω αυτό γιατί είναι η πρώτη 24" με ΤΝ panel και επειδή πολλοί φαντάζομαι νομίζουν ότι δεν υπάρχει 24" με ΤΝ. Στο Πλαίσιο τη βρήκα φτηνότερα από οπουδήποτε αλλού(550euro) αλλά εφόσον μπορείς να πάρεις τη LG L245WP με περίπου τα ίδια λεφτά(580-600euro) που έχει p-mva panel(και component, pip), δεν ξέρω εάν αξίζει η samsung.

Πάντως, περιμένω να πέσει η τιμή της σε αρκετά χαμηλά επίπεδα(πχ 450euro). Ορίστε και 1 review από το prad.de

http://www.prad.de/en/monitore/review/2007/review-samsung-245b.html

Πάντως το 5ms που έχει rise/fall(σύμφωνα με το prad.de), είναι αρκετά ελκυστικό(σε σχέση με το 8ms gray to gray της lg). Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο αντιπροσωπεύει τη πραγματικότητα αυτό το στοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Rise/Fall 5ms σε ΤΝ μπορεί και να συνέβη, αλλά σε 24άρι?

Το γελοίο είναι να το έχει φτιάξει η LG και πρώτη να το φόρεσε η Samsung :p

Πάντως εγώ σε 24άρα αν τα έσκαγα θα πήγαινα τουλάχιστον στην LG, αν όχι στη Dell 2407 κι ας έδινα και 200Ε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 09:04]

Και όμως να δείτε πόσοι θα την πάρουν και θα λένε ότι είναι η καλύτερη οθόνη που έχουν δει ποτέ...

για όλες έτσι λένε μέχρι να βγεί καλύτερη;):p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Ποιος σας ειπε οτι ειναι κακη οθονη δηλαδη?

Κανείς. Το Panel μας το λέει :p :P

Δε λέω ότι είναι κακό, αλλά δε νομίζω να είναι και τέλειο.

Αρχική απάντηση από Pan0s

για όλες έτσι λένε μέχρι να βγεί καλύτερη;):p

Δεν εννοεί αυτό ο dubber. Εννοεί ότι παρ'όλο που μάλλον και αυτή η οθόνη θα "υποφέρει" από τα μειονεκτήματα του ΤΝ, οι αγοραστές της θα τα παραμερίζουν αναγνωρίζοντάς την ως την καλύτερη αγορά που έκαναν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ σε 24άρα αν τα έσκαγα θα πήγαινα τουλάχιστον στην LG, αν όχι στη Dell 2407 κι ας έδινα και 200Ε παραπάνω.

Η lg έχει περίπου τα ίδια λεφτά με τη samsung. Και θεωρώ κοροϊδία να πας να δώσεις σχεδόν 300euro παραπάνω για να πάρεις dell(ή ακόμα περισσότερα για να πάρεις benq). Στις ΗΠΑ που η dell κάνει ίδια λεφτά με την lg, είναι ενδιαφέρουσα η σύγκριση, αλλά στην Ελλάδα δεν τίθεται ζήτημα ΙΜΟ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στις τιμές της dell ανάμεσα σε ΗΠΑ και Ευρώπη. Σχεδόν διπλάσιες τιμές έχει εδώ.

θα ελεγα να περιμενετε καποιο νεο rev της οθονης (246bw perhaps?)....απο 225bw σε 226bw υπαρχει μεγαλη διαφορα

Μα η 245Β δεν έχει κανένα πρόβλημα. Είναι ήδη στο ίδιο επίπεδο με 226bw, αλλά προσφέρει μεγαλύτερη επιφάνεια και ανάλυση. ’μα πέσει η τιμή της καμία 100άρα euro, θα είναι αρκετά ελκυστική.

Link to comment
Share on other sites

Koροϊδία θεωρώ τις τιμές των ΕΙΖΟ, τη διαφορά του ΤΝ με τα καλά S-IPS και PVA τη θεωρώ μεγάλη (πλέον).

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, ότι θέλει ο καθένας παίρνει αναλογα με το μάτι του και τις απαιτήσεις του ;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση..αγορασα χθες την samsung 245b απ το πλαισιο και κοιταω πισω στο αυτοκολλητο για να δω τι πανελ φοραει η οθονη και δε γραφει οπως γραφει στην 226bw που λιγο πιο δεξια εχει s ενα η ενα a...εχει μονο ενα [R]..οπως ακριβως το γραφω..σε αγκυλη...μηπως ξερει κανεις τι σημαινει αυτο το R?σαν πολυ μας τα μπερδευει η samsung....ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [08-08-2007 12:53]

Koροϊδία θεωρώ τις τιμές των ΕΙΖΟ, τη διαφορά του ΤΝ με τα καλά S-IPS και PVA τη θεωρώ μεγάλη (πλέον).

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, ότι θέλει ο καθένας παίρνει αναλογα με το μάτι του και τις απαιτήσεις του ;)

Ε ναι κάπως έτσι είναι τα πράγματα...ειδικά όταν έχει δει και 2-3 διαφορετικά πάνελ, τα extra γιουργια δικαιολογούνται... Τώρα για την DELL και την διαφορά τιμής, μήπως είναι και η μόνη εταιρεία που έχει διαφορές ή η μόνη κατηγορία προιόντων???

Μέχρι και το γάλα ειναι πιο ακριβό στην Ελλάδα.... ;)

@ andrew3567 : Καλως ήρθες φίλε μου... Δεν γνωρίζω να σου πω για αυτό που ρωτάς.... google it παντως όλο και κάτι θα βρείς...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από andrew3567 [Σήμερα, στις 15:54]

γεια σας παιδια.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση..αγορασα χθες την samsung 245b απ το πλαισιο και κοιταω πισω στο αυτοκολλητο για να δω τι πανελ φοραει η οθονη και δε γραφει οπως γραφει στην 226bw που λιγο πιο δεξια εχει s ενα η ενα a...εχει μονο ενα [R]..οπως ακριβως το γραφω..σε αγκυλη...μηπως ξερει κανεις τι σημαινει αυτο το R?σαν πολυ μας τα μπερδευει η samsung....ευχαριστω εκ των προτερων...

το R δε λεει τπτ ιδιαιτερο...λογικα παντως θαναι απο τις πρωτες παρτιδες και ακομη κι αν παιζει λοττο πανελ,κατα 90% θαχεις το καλο...συνηθως,ιδιον των Α ειναι το υπερβολικο μπλε

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το καλωσορισμα...θελω να κανω μια ερωτηση πανω στο tn panel..ποια ειναι τα μειονεκτηματα που εχει?και ποια τα πλεονεκτηματα?(νομιζω ο χρονος αποκρισης)και γενικα θα ηθελα μια αναλυση των + και των - του καθε panel απ οποιον φιλο γνωριζει....ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από ea6gka

24 και ΤΝ , μηπως εισαστε τρελλοι? θα παθετε αγκυλωση με το να κοιτατε καθετα. εδω 22 και ειναι χαλια , σε 24 LOL

Επιτέλους ένας που μιλάει σωστά.

Εμένα και στο PVA (2405 dell) μου φαίνεται μια μικροαλλαγή, με το TN θά 'χα αυτοκτονήσει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.