Jump to content



ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ vcore + mod P5BDLX


BeetleJuice

Recommended Posts

εκανα ενα πινακα με ολες τις μετρησεις vcore

το αστειο ειναι οτι ολοι λενε "το vcore το μετρας σε αυτα τα μαυρα πραγματακια , διαλεξε μωρε οποιο θες το ιδιο ειναι "

εν παση περιπτωσει ισως τα ξενα φορα να ειναι χαλια εγω τα μετρησα ολα και αν μπορει καποιος ας του στειλω το xls να το ανεβασει

απο αριστερα προς τα δεξια οπως κοιτα με την μητρικη και πανω απο το cpu εχουμε 4 μαυρα τετραγωνακια που το καθενα εχει απο ενα πηνιο μεσα.

τα πηνια τα ονομαζω 1, 2,3 4 απο αριστερα προς τα δεξια

στα πηνια 1,2,3 το κατω ποδι δεν μπορεις να το μετρησεις ευκολα αρα μετραω το πανω

στο πηνιο 4 μετριουνται και τα 2 ποδια γιατι ειναι γυρισμενο 90 μοιρες και τα ποδια ειναι το ενα αριστερα (κοιταει τα πηνια 1,2,3) και το αλλο δεξια και κοιταει τις μνημες

οι μετρησεις εγιναν με πολυμετρο πολυ πολυ καλο με 3 δεκαδικα

μετραω ελαχιστη μεγιστη και μεση τιμη

θα γραψω τι βρηκα με ρυθμιση του vcore στο 1,3

Link to comment
Share on other sites

σεταρισμα 1,3 απο bios

το ΙΔΙΟ το bios διαβαζει 1,264

πραγματικες μετρησεις

ολα σε βολτ εννοειται

πηνιο 1

ελαχιστη 1,352

μεγιστη 1,354

μεση 1,353

πηνιο 2

ελαχιστη 1,352

μεση 1,353

πηνιο 3

ελαχιστη 1,353

μεση 1,353

πηνιο 4 αριστερο ποδαρακι

κλειδωμενη στο 1,274

πηνιο 4 δεξι ποδαρακι

ελαχιστη 1,365

μεση 1,366

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειμαι ηλεκτρονικος αλλα προφανεστατα κανενα απο τα 1,2,3 δεν σεταρει το vcore

εγω μαντευω οτι ειναι επικουρικα συστηματα και το τελικο φιλτραρισμα και τροφοδοσια το κανει το πηνιο 4 απο το αριστερο ποδαρακι

μετραμε λοιπον απο δω και περα μονο ατο αριστερο ποδαρακι στο πηνιο 4

εχουμε και λεμε

bios (αναμονη)

1,274

boot dos

1,273

1,274

boot win

1,276

1,270

1,269

1,280

1,266

win boot ok

idle windows

1,280

για οσους δεν καταλαβαν μιλαμε για ολες τις μετρησεις απο την ωρα που παταμε το κουμπι μεχρι που θα δουμε την οθονη windows

προφανως η πτωση τασεως ειναι μεγιστη στο 1,266 με ρυθμιση για 1,3 απο bios , αρα μιλαμε για drop 0,034 βολτ

σε σχεση με το 1,280 ι πτωση ειναι 0,014 βολτ

σε καθε περιπτωση ειναι παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

παμε για orthos να δουμε πτωση κατα την εκκινηση αλλα και μετα απο καποια λεπτα

win idle

1,280

orthos start

1,279

orthos running

1,262

orthos 10 min

1,260

μιλαμε γιατο απολυτο μπαχαλο

ολοκληρα 0,20 βολτ πτωση τασης δεχομενοι οτι "οκ ρε παιδι μου" λεει 1,3 το μπιος αλλα ειναι 1,280

αν λαβουμε υποψιν το ποσο ρυθμισαμε απο bios τοτε εχουμε 0,40 βολτ κοντα μισο βολτ δηλαδη

για οσους ενδιαφερονται θα δωσω και μετρησεις για τα υπολοιπα πηνια με το orthos να τρεχει

πηνιο 1

1,374

πηνιο 2

1,347

πηνιο 3

1,349

πηνιο 4 δεξι ποδαρακι

1,369

πτωση τασης παντου δηλαδη

παμε για μοντ με μολυβι

Link to comment
Share on other sites

με το μολυβι μετα απο λιγα λεπτα εχουμε τα εξης

bios (αναμονη)

1,284

boot dos

1,285

boot win

1,283

1,285

1,286

1,284

1,283

win boot ok

idle window

1,282

orthos start

1,281

orthos running

1,280

orthos 10 min

1,280

το κλειδωσα στο 1,280 υπο φορτιο και ειναι σταθερο

σε πολυ χαλαρες φασεις βλεπω μεγιστο 1,284

δεν ειναι παρα πολυ το αφηνω ετσι κακο δεν κανει

Link to comment
Share on other sites

Να δωσω και τα σφαλματα απο την μετρηση που κανει το bios

12αρα την βλεπει 12,09 ενω ειναι 12,11 πραγματικα

5αρα την βλεπει 4,99 ενω ειναι 5,01 πραγματικα

3αρα την βλεπει 3,34 ενω ειναι 3,40 πραγματικα

vcore το βλεπει 1,265 ενω ειναι 1,274 πραγματικα

δεν υπολογιζω επι τοις εκατο γιατι μαντευω οτι το σφαλμα ΔΕΝ ειναι συστηματικο και μεταβαλεται αναλογα με την τιμη αρα δεν εχει νοημα

Link to comment
Share on other sites

.....από BeetleJuice [Σήμερα, στις 21:24]

στα πηνια 1,2,3 το κατω ποδι δεν μπορεις να το μετρησεις ευκολα αρα μετραω το πανω

στο πηνιο 4 μετριουνται και τα 2 ποδια γιατι ειναι γυρισμενο 90 μοιρες και τα ποδια ειναι το ενα αριστερα (κοιταει τα πηνια 1,2,3) και το αλλο δεξια και κοιταει τις μνημες

Δυστυχώς έχω μεγάλη πίεση χρόνου και δεν προλαβαίνω να μελετήσω με άνεση και όπως θα ήθελα τα αποτελέσματά σου. Θα το κάνω τις επόμενες ημέρες.

Η δουλειά που έκανες έχει πάρα πολύ πρακτικό ενδιαφέρον. :T:

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που στα πηνια 1,2,3 βρίσκεις αυτά τα αποτελέσματα.

Όταν βρω χρόνο θα ψάξω λίγο το συμπέρασμά σου :

"... αλλα προφανεστατα κανενα απο τα 1,2,3 δεν σεταρει το vcore εγω μαντευω οτι ειναι επικουρικα συστηματα και το τελικο φιλτραρισμα και τροφοδοσια το κανει το πηνιο 4 απο το αριστερο ποδαρακι

γιατί μου φαίνεται ότι χωρά συζήτηση...

Θάθελες το συμπέρασμά σου " ...γιατι μαντευω οτι το σφαλμα ΔΕΝ ειναι συστηματικο και μεταβαλεται αναλογα με την τιμη αρα δεν εχει νοημα"

να το δέσεις (όποτε μπορέσεις) με μια ακόμη σειρά μετρήσεων με μεγαλύτερο Vcore (αν έχεις τέτοια δυνατότητα) ;

Σε κάθε περίπτωση συγχαρητήρια για την εργασία !

Link to comment
Share on other sites

με excel θα ηταν καλυτερο αλλα δεν ξερω να το ανεβασω

ευχαριστως να περασω τις τιμες να τις κανετε αντιπαραβολη το ενα διπλα στο αλλο

αν ηταν ετσι με μια ματια ολα γινονται ξεκαθαρα και το τι εκανα και το συμπερασμα

οσο για το 4ο πηνιο απλα σκεφτομαι οτι και τα 4 ανηκουν στο ιδιο συστημα τροφοδοσιας τασης στον πυρηνα

αυτο ειναι σιγουρο και εμπειρικα να το παρεις απο προηγουμενες μητρικες που εχουμε ολοι δει

απλα δεν μπορω να δεχτω αυτο που ακουω "μετρα απο οποιο θες"

ε δεν ειναι ετσι

για να σου δωσει καποιος τετοια συμβουλη προφανως δεν εχει κατσει ποτε να μετρησει και λεει οτι ακουσε απο αλλους

σε ενα κυκλωμα τροφοδοσιας λογικα το τελικο σταδιο θα εχει και την πιο πλησιεστερη τιμη και λογικα και την λιγοτερο μεταβαλομενη

αυτο που ΔΕΝ ξερω ειναι αν τα "μεσα"¨ποδαρακια δινουν κοντινες τιμες

τοτε ναι θα παω πασο

αλλα τι να τα κανω τα μεσα ποδαρακια ρε φιλε που δεν ειναι βολικα για μετρηση

να τα βρασω

πρεπει να υπαρχει και μια πρακτικοτητα

ΦΥΣΙΚΑ και θα κανω και μετρηση με μεγαλο vcore

ισως και σημερα κιολας

απλα οκ δεν βλεπω και μεγαλο ενδιαφερον και πολλες φορες αναρωτιεμαι μηπως τα ποσταρω τσαμπα ολα αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuKe [Σήμερα, στις 01:20]

φίλε όλα καλά μου φαίνονται εμένα, τίποτα τραγικό

1.3-1.28=0.02 <> 0.2

δε νομίζω να υπάρχει πουθενά το 0.5 volt που αναφέρεις

1,3-1,26= 0,04 και ειναι παρα πολυ

γιατι οταν η ρυθμιση γινεται σε δευτερο δεκαδικο τοτε πρεπει να εχει και την αναλογη ακριβεια

προφανως βρε συ εκανα λαθος οταν ειπα μισο βολτ

0.05 εννουσα απλα αλλα σκεφτομουν αλλα εγραψα

αμαμ ηταν μισο βολτ δεν θα εκανε καν boot...xaxa

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch [Σήμερα, στις 01:20]

πόσα Ωμ έγινε η αντίσταση μετά το μοντάρισμα?

41 kΩ τελικη τιμη αντιστασης μετρημενη στα ακρα του smd με επιφυλαξη ομως γιατι ξερεις ποσο δυσκολο ειναι να μετρησεις εκει μεσα σκυμμενος με 2 καλωδια δοκιμαστικα στο χερι..

οριστε και το excel

mod.xls

Link to comment
Share on other sites

...... από BeetleJuice [Χθες, στις 23:49]

..... οριστε και το excel

Δουλειά με μεράκι ! Στο excel φαίνονται πολύ καλύτερα τα πράγματα (συγκεντρωτικά). Αν και όποτε μπορέσεις (αν έχεις κέφι και χρόνο) συμπλήρωσέ το και με άλλες μετρήσεις. Πουθενά δεν έχω βρει παρόμοια δουλειά δημοσιευμένη. :T:

....απλα οκ δεν βλεπω και μεγαλο ενδιαφερον και πολλες φορες αναρωτιεμαι μηπως τα ποσταρω τσαμπα ολα αυτα...

Αυτό, μην το ξαναπείς ποτέ στη ζωή σου και για οτιδήποτε. Μάλλον είναι λάθος...Είμαι σίγουρος ότι δεν το πιστεύεις ! Φαίνεται από το μεράκι της δουλειάς σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

win idle

1,280

orthos start

1,279

orthos running

1,262

orthos 10 min

1,260

Πολύ σημαντική δουλειά. Μπράβο.

Αν βλέπαμε και κάποια φωτο εκεί που μετράς...

Καλό θα ήταν επίσης να ξεκαθαρίσουμε τι σημαίνει vdroop, γιατί βλέπω πολλούς να λένε ότι είναι η διαφορά ανάμεσα στο vcore που δίνεις στο BIOS και στο vcore που σου δείχνει το BIOS idle. Δεν συμφωνώ. Αυτό θα το έλεγα απόκλιση του BIOS.

’λλοι θεωρούν ως vdroop, τη διαφορά ανάμεσα σε αυτό που δίνεις στο BIOS και σε αυτό που μετράς με πολύμετρο. Ούτε με αυτό συμφωνώ.

Μια άλλη άποψη είναι ότι το vdroop είναι η διαφορά ανάμεσα σε αυτό που σου δείχνει το BIOS idle και full load χωρίς υπερχρονισμό.

Επίσης μια άποψη είναι ότι vdroop είναι η διαφορά ανάμεσα στο vcore που μετράς idle και full load, χωρίς υπερχρονισμό και με την default τάση στον επεξεργαστή.

Εδώ όμως γεννιούνται πολλά ερωτήματα.

  • Πού μετράς σε κάθε μητρική?
  • Είναι ίδιο το vdroop στη default συχνότητα του επεξεργαστή και σε overclock ή μεγαλώνει όσο υπερχρονίζουμε κρατώντας σταθερή την τάση?
  • Αν κρατήσουμε σταθερή τη συχνότητα και αυξάνουμε το vcore αλλάζει το vdroop?
  • Αν αυξάνουμε και τη συχνότητα του επεξεργαστή και το vcore θα αυξηθεί το vroop?
  • Αν έχουμε κάνει ένα mod με μολύβι τι αλλάζει στις παραπάνω περιπτώσεις?

Βλέποντας λοιπόν τις δικές σου μετρήσεις, κατά τη γνώμη μου πέτυχες να βρεις ένα τρόπο να μετρήσεις το vdroop.

Και είδαμε ότι υπάρχει vdroop που κατά τη γνώμη μου είναι από win idle 1,280 σε orthos 10 min 1,260, δηλαδή 0.02v.

Αν υπερχρόνιζες και έδινες 1.5v στον επεξεργαστή, θα ήταν μεγαλύτερο το vdroop?

Έγινε λοιπόν μια σωστή αρχή για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα vdroop, προς τη σωστή κατεύθυνση, που τη θεωρώ σπουδαία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

41 kΩ τελικη τιμη αντιστασης μετρημενη στα ακρα του smd με επιφυλαξη ομως γιατι ξερεις ποσο δυσκολο ειναι να μετρησεις εκει μεσα σκυμμενος με 2 καλωδια δοκιμαστικα στο χερι..

οριστε και το excel

εγώ την έχω κατεβάσει σε 14.κάτι με μολύβι (και το μόνωσα με λίγη σιλικόνη!) και δε κάνει καθόλου vdroop.

ίσα ίσα που μου ανεβάζει λίγο την τάση σε φορτίο (ανεβάζει σε αυτή που έχω ρυθμίσει στο βιοσ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 07:39]

http://img110.imageshack.us/img110/796/vdropmodta0.jpg

http://www.hwtweakers.net/files/forum/0609/p1010004.jpg

που μετράς? η δε φαίνεται εδω πάνω?

Κάποιες ακόμη φωτογραφίες που βοηθούν είναι και αυτή και αυτή.

Για την πρώτη τα "green point of this foto is a vcore meansure point's : all green." όπως λέει ο δημιουργός της φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 07:18]

Καλό θα ήταν επίσης να ξεκαθαρίσουμε τι σημαίνει vdroop, γιατί βλέπω πολλούς να λένε ότι είναι η διαφορά ανάμεσα στο vcore που δίνεις στο BIOS και στο vcore που σου δείχνει το BIOS idle. Δεν συμφωνώ. Αυτό θα το έλεγα απόκλιση του BIOS.

’λλοι θεωρούν ως vdroop, τη διαφορά ανάμεσα σε αυτό που δίνεις στο BIOS και σε αυτό που μετράς με πολύμετρο. Ούτε με αυτό συμφωνώ.

Μια άλλη άποψη είναι ότι το vdroop είναι η διαφορά ανάμεσα σε αυτό που σου δείχνει το BIOS idle και full load χωρίς υπερχρονισμό.

Επίσης μια άποψη είναι ότι vdroop είναι η διαφορά ανάμεσα στο vcore που μετράς idle και full load, χωρίς υπερχρονισμό και με την default τάση στον επεξεργαστή.

Εδώ όμως γεννιούνται πολλά ερωτήματα.

  • Πού μετράς σε κάθε μητρική?
  • Είναι ίδιο το vdroop στη default συχνότητα του επεξεργαστή και σε overclock ή μεγαλώνει όσο υπερχρονίζουμε κρατώντας σταθερή την τάση?
  • Αν κρατήσουμε σταθερή τη συχνότητα και αυξάνουμε το vcore αλλάζει το vdroop?
  • Αν αυξάνουμε και τη συχνότητα του επεξεργαστή και το vcore θα αυξηθεί το vroop?
  • Αν έχουμε κάνει ένα mod με μολύβι τι αλλάζει στις παραπάνω περιπτώσεις?

Γεια χαρά mariosalice !

Για να συνεισφέρω στη συζήτηση, η άποψή μου είναι « ότι το vdroop είναι η διαφορά ανάμεσα στο Vcore που δείχνει να παρουσιάζει το Bios σε idle και full load κατάσταση *». Και πρόκειται για ένα εύρος τιμών, όχι μόνο για μια σταθερή τιμή.

Όπως πολύ σωστά παρατηρείς στο ερώτημα «Είναι ίδιο το vdroop στη default συχνότητα του επεξεργαστή και σε overclock ή μεγαλώνει όσο υπερχρονίζουμε κρατώντας σταθερή την τάση?» θάλεγα ότι χαρακτηρίζει με «δυναμικό» τρόπο τη μητρική, οπότε μεταβάλλεται σε διαφορετικές τιμές Vcore (αυξάνεται, όσο αυξάνεται το Vcore, πιθανότατα μέχρι κάποιο μέγιστο), αλλά δεν έχω παρατηρήσει να μεταβάλλεται όσο αυξάνουμε το fsb κρατώντας σταθερή την τάση.

Επομένως η δική μου απάντηση στα πολύ λογικά και έξυπνα διατυπωμένα ερωτήματα είναι :

  • (Πού μετράς σε κάθε μητρική?) --- Κάθε μητρική έχει αρκετά σημεία που μπορείς να μετρήσεις το Vcore. Κάποια τέτοια σημεία για την P5B Deluxe φαίνονται εδώ.
  • ( Είναι ίδιο το vdroop στη default συχνότητα του επεξεργαστή και σε overclock ή μεγαλώνει όσο υπερχρονίζουμε κρατώντας σταθερή την τάση?) --- Είναι το ερώτημα που απάντησα αρχικά.
  • ( Αν κρατήσουμε σταθερή τη συχνότητα και αυξάνουμε το vcore αλλάζει το vdroop?) --- Ναι, με βάση τον εμπειρικό κανόνα «αυξάνεται το Vdroop, όσο αυξάνεται το Vcore, πιθανότατα μέχρι κάποιο μέγιστο».
  • (Αν αυξάνουμε και τη συχνότητα του επεξεργαστή και το vcore θα αυξηθεί το vroop?) --- Ναι, απ όσο έχω παρατηρήσει στην P5W Deluxe και στην P5K Deluxe η μεταβολή στο Vdroop εξαρτάται από τη μεταβολή του Vcore.
  • (Αν έχουμε κάνει ένα mod με μολύβι τι αλλάζει στις παραπάνω περιπτώσεις?) ---Με ένα «mod με μολύβι» μειώνουμε την τιμή μιας αντίστασης στο κύκλωμα με αποτέλεσμα (από το νόμο του Ohm) για συγκεκριμένο ρεύμα να μειώνεται η τιμή της πτώσης τάσης σε αυτή, οπότε μεταβάλλεται η ισορροπία στο κύκλωμα.

(*) θεωρώντας ότι αυτή είναι η ένδειξη που δείχνει το cpu-z

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch [Σήμερα, στις 08:08]

......ίσα ίσα που μου ανεβάζει λίγο την τάση σε φορτίο (ανεβάζει σε αυτή που έχω ρυθμίσει στο βιοσ)

χμμμμμ ! περισσότερο ή λιγώτερο από 1 % ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.