Jump to content


Intel E4300 overclocking. Μεχρι ποσο;


kert

Recommended Posts

Εχω ενα συστημα με Intel E4300, Asus P5K και 2x1gb μνημη 800Mhz. Μεχρι ποσο πιστευετε οτι μπορω να υπερχρονισω τον επεξεργαστη με την εργοστασιακη ψυχτρα και χωρις να πειραξω τα voltages;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Γιατι δεν εχω εμπειρια στο o/c και μεχρι να αποκτησω λεω να ειμαι προσεκτικος. Αλλωστε δεν ξερω μεχρι που μπορω να παω τα voltages ωστε να μην καψω επεξεργαστη , μητρικη , μνημες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billy23 [Σήμερα, στις 11:32]

Εχω ενα συστημα με Intel E4300, Asus P5K και 2x1gb μνημη 800Mhz. Μεχρι ποσο πιστευετε οτι μπορω να υπερχρονισω τον επεξεργαστη με την εργοστασιακη ψυχτρα και χωρις να πειραξω τα voltages;

2160 - 2215 MHz ώστε να είσαι και σε υποφερτές θερμοκρασίες.

Edit : Γεια χαρά GoMaR ! Δεν έχω ξεχάσει τις χρήσιμες συμβουλές σου, που έδωσες όταν τις χρειαζόμουν. Τις δικές σου και των άλλων παιδιών. :T:

Link to comment
Share on other sites

Ασχοληθηκα με το αθλημα για καμμια ωρα και αυτη τη στιγμη ειμαι στα 2800gHz ( 9χ312) , με memory timings 4x4x4x8 , χωρις παραπανω ρευματα.

Στο orthos ειναι σταθερο , pi 1.4 1M = 0h 00m 20.203.

Θερμοκρασιες σε idle : cpu=23 , μητρικη=43 , full load : cpu=45 , μητρικη=50 (η p5k γενικα ανεβαζει θερμοκρασιες απο οτι ειδα στα forums) , με την εργοστασιακη ψυχτρα και 1πισω fan.

Καλα δεν ειναι , να τα αφησω ;

Link to comment
Share on other sites

... billy23 [Σήμερα, στις 18:24]

Ασχοληθηκα με το αθλημα για καμμια ωρα και αυτη τη στιγμη ειμαι στα 2800gHz ( 9χ312) , με memory timings 4x4x4x8 , χωρις παραπανω ρευματα.

Στο orthos ειναι σταθερο , pi 1.4 1M = 0h 00m 20.203.

Θερμοκρασιες σε idle : cpu=23 , μητρικη=43 , full load : cpu=45 , μητρικη=50 (η p5k γενικα ανεβαζει θερμοκρασιες απο οτι ειδα στα forums) , με την εργοστασιακη ψυχτρα και 1πισω fan.

Καλα δεν ειναι , να τα αφησω ;

...Γιατι δεν εχω εμπειρια στο o/c και μεχρι να αποκτησω λεω να ειμαι προσεκτικος...

Εννοείς είσαι +56% overclocked με stock ρεύμα και stock ψύκτρα και όσα γράφεις παραπάνω ;

Link to comment
Share on other sites

...... από billy23 [Χθες, στις 20:36]

Δυο ερωτησεις εχω :

1. Μεχρι ποσο ρευμα μπορω να δωσω στην CPU ;

2. Θα κερδισω κατι αν ανεβασω το pci-e (π.χ. στα 120) ;

Σχετικά με το ερώτημα « Μεχρι ποσο ρευμα μπορω να δωσω στην CPU ; »

Πρώτα η θερμοκρασία. Μπορείς να φτάσεις σε μέγιστη θερμοκρασία cpu 61.4 oC. Έχε κατά νου πάντα αυτό.

Σχετικά με το Vcore, με ασφάλεια μεγάλη μέχρι +16% από το Vid που έχεις στο συγκεκριμένο Motherboard και για το συγκεκριμένο Bios. Δες στο Core Temp πόσο Vid έχεις.

Ανεπίσημα ψάξε στο δίκτυο και θα βρεις αρκετά. Αυτός πχ έδωσε 1.56V

Για να ξεπεράσεις τα επιτρεπτά όρια του Vcore, πρέπει να έχεις υπόψιν σου όλους τους κινδύνους στους οποίους εκθέτεις το σύστημά σου. Το link για τις θερμοκρασίες, γράφει αρκετά και για τους πιθανούς κινδύνους. Επίσης πρέπει να λάβεις υπόψιν σου τη ψύξη της Cpu μιας και σχετίζεται με την τάση που την τροφοδοτείς.

Σχετικά με το ερώτημα «Θα κερδισω κατι αν ανεβασω το pci-e (π.χ. στα 120) ; »

Συνήθως ως απάντηση δίνουν (κανόνας), πως αυτό που πιθανό να κερδίσεις εάν πας το PCIe στα 120 MHz είναι πολύ μικρότερο από αυτό που μπορείς να χάσεις, οπότε λογικά δε συμφέρει. Μείνε στα 100 MHz.

Παρόλα αυτά όπως σε κάθε κανόνα, έτσι και σε αυτόν υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις, αλλά για να απαντήσω σωστά εδώ, πρέπει να ξέρω το αληθινό επίπεδο εμπειρίας σου στο oc.

Link to comment
Share on other sites

Chessman , σε ευχαριστω για τις παρατηρησεις σου.

Οπως ειπα και πιο πανω οι γνωσεις μου στο o/c ειναι θεωρητικες (οτι εχω διαβασει στα διαφορα forums τις τελευταιες ωρες). Απλα μου ανοιξε η ορεξη βλεποντας τον υπολογιστη να αντεχει πανω απο οτι ειχα υπολογισει.

Link to comment
Share on other sites

.... από billy23 [Σήμερα, στις 08:02]

.... Απλα μου ανοιξε η ορεξη βλεποντας τον υπολογιστη να αντεχει πανω απο οτι ειχα υπολογισει.

Αυτό παθαίνουμε όλοι μας ! Όμως πρέπει να το κάνουμε όσο πιο σωστά γίνεται. Επομένως να έχουμε ψάξει στο site της Intel για τα χαρακτηριστικά, τα τεχνικά στοιχεία και τα όρια τάσεων και θερμοκρασίας του επεξεργαστή μας.

Κάτι τελευταίο : Υπάρχει πάρα πολύ ενδιαφέρον στον τομέα να είναι σωστό (αρμονικό) το overclocking και να ταιριάζει στις συνθήκες του καθενός (σταθερό, γρήγορο, με το λιγότερο δυνητικό ρεύμα, με τη μεγαλύτερη απόδοση, με τις βέλτιστες κατά το δυνατό θερμοκρασίες με βάση τη ψύξη και τη θερμοκρασία που έχουμε στο χώρο του Η/Υ κλπ), όχι μόνο να φτάσουμε σε μεγάλο fsb δίνοντας ρεύμα. Οι περισσότεροι στο Forum (ιδιαίτερα οι παλιότεροι) γνωρίζουν καλά να εκτιμούν ένα oc το οποίο θάναι απ όλες τις πλευρές σωστό. Καλύτερα στην αρχή μικρότερο fsb αλλά κάνοντας tweaking και βρίσκοντας τις κατάλληλες παραμέτρους, παρά μεγαλύτερο με τις παραμέτρους στο auto. Κάνοντάς το απ΄την αρχή σωστά, θάρθει η ώρα που θα φτάσουμε σε πολύ ψηλό fsb έχοντας ρυθμίσει σωστά όλες τις επί μέρους παραμέτρους (θα έχουμε ήδη καταλάβει τον τρόπο με τον οποίο η μεταβολή καθεμιάς, επηρεάζει το σύστημά μας). Μάλιστα δουλεύει αμφίδρομα κάτι τέτοιο : φτάνεις ψηλά, επειδή ρυθμίζεις πλέον σωστά όλα τα επιμέρους.

Νομίζω πως είσαι σε πολύ καλό δρόμο, συνέχισε να ψάχνεις ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

υπαρχουν τοσα θεματα ρε παιδια στο φορουμ που λενε οι περισσοτεροι ποσο ρευμα εχουν δωσει στα cpu και το αν παθαινουν κατι

δωσε καποιο λινκ!

Link to comment
Share on other sites

προβλημα να σου καει με 1.4-1.5v σιγουρα δεν εχεις, οποτε υπο αυτο το πρισμα αφοβα, αν γινει κατι ειναι το throttling, θα ριξει την συχνοτητα.

Με αερα 1.4V εισαι ασφαλης, για το pcie δεν νομιζω οτι σε αυτα τα ρολογια θα βοηθησει κ γενικα..μεχρι 105, no reason for more.

οσους 4300 εχω δοκιμασει με σχεδον μαμα ρευματα και μαμα ψυχτρα καπου στα 2.8-3 πηγαινανε.

Αυτα που σου λεω ειναι ενα τροχοδρομι, καθε cpu διαφορετικη

Link to comment
Share on other sites

Chessman , σε ευχαριστω για μια ακομη φορα για τις υπευθυνες απαντησεις σου. Απαντησεις ειναι ευκολο να βρεις , η υπευθυνοτητα , ομως , κανει τη διαφορα.

Οσο αφορα το συστημα μου , δεν σκοπευω να παω τον επεξεργαστη πιο πανω ( αλλωστε μεχρι πριν 2μηνες δουλευα με ενα p4 1.5 , μην παθω και τιποτα). Το μονο που θα προσπαθησω ειναι να αυξησω την συχνοτητα των μνημων (Teamgroup Extreme 2x1 800 4-4-4-10) που τωρα στα 3,8 λειτουργουν στα 750 με 4-4-4-8 1T. Δεν μπορω να τις παω πιο πανω με τιποτα ( το orthos με priority 5 στο blend test σταματαει μετα απο 2-3λεπτα ) , αν και η μητρικη p5k υποστηριζει speedmem στα 1066.

Link to comment
Share on other sites

......από billy23 [Σήμερα, στις 11:46]

..... σε ευχαριστω για μια ακομη φορα για τις υπευθυνες απαντησεις σου. Απαντησεις ειναι ευκολο να βρεις , η υπευθυνοτητα , ομως , κανει τη διαφορα.....

Καταλαβαίνω ακριβώς το νόημα αυτού που γράφεις και σε ευχαριστώ πολύ ! Στοιχειώδεις λόγοι καλής επικοινωνίας, όμως, επιβάλλουν να σεβόμαστε όλες τις απαντήσεις που έρχονται στο Tread, ειδικά εάν το έχουμε ανοίξει εμείς, και αν αυτές προσπαθούν να απαντήσουν στα ερωτήματά μας.

Δεν έχουν όλοι το διαθέσιμο χρόνο, όρεξη, άνεση, κατάλληλες συνθήκες να απαντήσουν όπως θα ήθελαν.

Έχει συμβεί σε όλους, κάποια στιγμή και σε σένα. Φαντάσου το εξής : να δώσεις μια απάντηση για κάτι που κουράστηκες να το βρεις, και ο αποδέκτης να ευχαριστήσει θερμά κάποιον άλλον και σε σένα να μην απαντήσει καν ! Θα αισθανθείς τουλάχιστον αμήχανα, είναι ανθρώπινο. Γι΄αυτό όλα θα πηγαίνουν καλύτερα, εάν καλοδεχόμαστε όλες τις απαντήσεις. Όλοι μας έχουμε (και έτσι πρέπει) αναπτύξει μηχανισμούς αξιολόγησης και κάπως τα βολεύουμε σε σχέση με τις απαντήσεις, ιδιαίτερα εάν αυτές είναι πολύ διαφορετικές απ ότι περιμέναμε. Εξάλλου, κάποιες από αυτές, φανερώνουν τη δύναμή τους μεσο-μακροπρόθεσμα και όχι αμέσως !

Σημασία έχει η καλή διάθεση και είμαι σίγουρος πως την έχεις σε περίσσεια ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που ανοιγεις ενα topic για ενα προβλημα που σε απασχολει , εννοειται οτι ολες οι απαντησεις , παρατηρησεις και διορθωσεις ειναι ευπροσδεκτες. Γι'αυτο το ανοιγεις αλλωστε. Ειναι προφανες οτι ευχαριστω οσους συμμετεχουν , οπως και αυτους που προβληματιστηκαν , ηθελαν να βοηθησουν αλλα δεν ηξεραν την απαντηση. Το να ευχαριστεις καποιον δεν σημαινει οτι υποβαθμιζεις τους αλλους , ας πουμε οτι πηγαζει απο την ανθρωπινη φυση.

Το ενδιαφερον ειναι οτι ενω το θεμα ξεκινησε απο ενα καθαρα τεχνολογικο θεμα - και μαλιστα στην πιο hard μορφη του , οπως ειναι το o/c - κατεληξε σε ανθρωπινο , γεγονος ιδιαιτερα σημαντικο. Θα μπορουσαμε να πουμε οτι οπως πισω απο ενα μεγαλο αντρα κρυβεται μια μεγαλη γυναικα , ετσι και πισω απο ενα mainstream μηχανημα κρυβεται ενας μεγαλος ανθρωπος.

Εκτος βεβαια κι αν αυτο ηταν απλα μια υπεκφυγη για να μην απαντησεις σχετικα με το o/c οσο αφορα τις μνημες .... (αστειευομαι).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.