Jump to content



Ο βιος αβιωτος - ή αλλιως, περιστασιακη pstn συνδεση


minus

Recommended Posts

Δεν ξερω πως σερφαραμε παλια. Εδω και 2 χρονια εχω dsl σπιτι και δουλεια, και ειμαι μια χαρα.

Ελα ομως που ερχονται οι στιγμες να πας διακοπες, σε μερη δυσβατα.

Εκει, υπαρχει μονο μια ταπεινη γραμμη τηλεφωνου.

Και θυμασαι οτι για τις δουλειες σου, υπαρχει μονο η δυνατοτητα του επακ, της κλησης pstn κλπ.

Θα μου πειτε, υπαρχει πληθος χρηστων που οχι μονο στις διακοπες, αλλα μονιμα, λογω του τοπου μονιμης διαμονης, εχουν μονο συνδεση pstn. Αδικο αυτο βεβαια, επρεπε ολοι να εχουν δυνατοτητα ευρυζωνικοτητας (ετος ευρυζωνικοτητας και πρασινα αλογα σου λενε μετα...)

Anyway, παλια, στα ιδια αυτα μερη που παω και τωρα, κουτσα στραβα σερφαρα, εστω κι αργα. Στο σπιτι - δουλεια μπορει να ειχα isdn, αλλα με μια pstn στις διακοπες, κουτσοβολευονταν το πραγμα.

Πλεον ομως, δεν ισχυει το ιδιο με παλια.

Πλεον δεν μιλαμε για αργη συνδεση, μιλαμε για αβιωτη συνδεση.

Να περιμενεις μια σελιδα να ανοιξει, και 2 και 3 λεπτα. Χαλια!

Δεν βρισκω αλλη εξηγηση απο το οτι το web, τα sites γενικα, πρεπει να βαρυνε.

Πιο γεματες, πιο μεγαλες σε kb σελιδες.

Δεν ξερω, με εχει προβληματισει πολυ το θεμα. Θα πρεπε να υπαρχει ενα προγραμμα σαν το 'κατεξοχην' για συνομιλιες, να εχω dsl για ολες τις διακοπες του χρονου, και μονο αυτες.

Εχω ψαξει και περι ασυρματων συνδεσεων αλλα στην ελλαδα τα πραγματα δεν ειναι καλυτερα. Πολλα λεφτα, και παλι αργες ταχυτητες.

Πειτε μου τις αποψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια vodafone 3g για αυτή τη δουλειά (εκτός σπιτιού χρήση).

Το καλό της είναι ότι σε 3g πάει καλά (αλλά εκτός αθήνας no 3g καρδιά μου).

Το κακό της είναι η χρέωση.

Έχει πάντως στο συνοδευτικό software δυνατότητα για "συμπίεση" των δεδομένων των ιστοσελίδων για να κατεβαίνουν ταχύτερα (και να κοστίζουν λιγότερο ελέω ογκοχρέωσης).

Λογικά και με pstn κάτι τέτοιο πρέπει να κάνεις, γενικότερα όμως με pstn/gprs η χρήση του διαδικτύου περιορίζεται στο να διαβάζουμε κάνα mail. Ακόμη και forum είναι σχετικά δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω vodafone mobile connect. Μονο για κανα mail.

Για αθηνα, δεν τη θελω.

Για εκτος αθηνας, no 3g, σερνεται σαν pstn κακιας ωρας.

No way out.

Αφου κι οι δυο σερνονται, προτιμω pstn, αλλα σχεδον δεν μπορεις να κανεις δουλεια.

Δεν περιμενα ανεση dsl, αλλα με pstn το 98 δουλευα αξιοπρεπως.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχαν τότε κάτι προγράμματα internet accelerators, τα οποία έκανα compress τις εικόνες σε κακό jpg και τις έβλεπες πολύ πιο γρήγορα.. Δεν θυμάμαι κανένα πια, αλλά με μία αναζήτηση στο Google όλο και κάτι θα βρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Όντως οι σελίδες έχουν βαρύνει απίστευτα, επειδή πολύ απλά κανέναν δεν τον νοιάζει να φτιάξει ελαφριά και γρήγορη σελίδα. Και η "κουτσή Μαρία" πλέον έχει adsl. Σιγά μην τον απασχολεί τον μέσο web developer το κάθε χωριουδάκι και νησάκι της Ελλάδας που μπαίνουν net με pstn.

Πάντως για να βολευόμαστε σε τέτοιες καταστάσεις, νομίζω ότι και μέσα από τον Firefox, αλλά και τα περισσότερα firewalls, σου δίνεται η δυνατότητα να μην φορτώνονται εικόνες, flash κτλ, ώστε να μπορεί να γίνει δουλειά και με μια ταπεινή pstn.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.