Jump to content



pc συνθεση με 850 ευρω


arkan11

Recommended Posts

ο pc μου πλεον θεωρειται και ειναι παναρχαιος celleron 2.00ghz,μνημη 512 ,mobo ουτε που θυμαμαι ,καρτα γραφικων ati radeon 9600/1050,τροφοδοτικο δεν υπαρχει . θελω να κρατησω μονο την οθονη,αν μπορειτε να μου προτεινετε ενα καλο συστημα (2 σκληρους ,καρτα γραφικων,μνημη,mobo,επεξεργαστη,καρτα ηχου,κουτι και ψυξη) περιπου στα 850 ευρω για gaming,movies,downloading,music.θα ειναι συνδεμενος με home cinema.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από arkan11

περιπου στα 850 ευρω για gaming,movies,downloading,music.θα ειναι συνδεμενος με home cinema.

Τι άλλη πληροφορία να δώσει δηλαδή ο άνθρωπος?

arkan11-> ρίξε μια ματιά στο φόρουμ φίλε μου. Κάθε βδομάδα υπάρχει και ένα αντίστοιχο θρεντ από κάποιον που ρωτάει κάτι παρόμοιο. Πάρε μια ιδέα και εδώ είμαστε για λεπτομέρειες:T:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια ενας φιλος μου προτεινε το παρακατω διαφωνειτε ή συμφωνειτε δεκτα ολα.

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX 240.00

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ SAPPHIRE RADEON HD2600XT 256MB PCI-E RETAIL 98.50

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ WESTERN DIGITAL WD3200AAKS 320GB SATA2 74.89 χ 2

DVD RECORDER NEC AD-7173S LABELFLASH SATA BULK BLACK 28.00

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ENERMAX EG701AX-VE(W) 600W NOISE TAKER 2 99.90

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ASUS P5K 124.44

ΚΟΥΤΙΑ - CASES THERMALTAKE VF4000BWS BACH VX WINDOW 83.80

ΜΝΗΜΗ RAM CRUCIAL BL2KIT12864AA804 BALLISTIX 2GB (2X1GB) PC6400 DDR2 800MHZ 125.00

λειτουργικο μου προτεινει xp professional ξευφεγουμε αρκετα απο το μπατζετ αλλα αν αξιζει ας ειναι .

Link to comment
Share on other sites

Τι διαλο ντεκαφεινε ηταν ο φραπες που εφτιαξα... σορρυ για πριν

Τεσπα, εγω λεω να βαλεις για psu το seasonic 98 ευρω.

Κατα τα αλλα η συνθεση mech5107 ειναι οκ.

Και εαν θες να κοψεις απο το case, το turbo-x ειναι αρκετα καλο για ενα βασικο pc, με fan απο μπροστα, βαζεις και ενα απο πισω και θα φτιαξεις καλο airflow.

edit:

Αν σκεφτεσαι quad και εισαι διατεθημενος να δωσεις καποια extra χρηματα, ναι αξιζει και παρααξιζει.

Τωρα 2600xt, δεν θα στο προτεινα αλλα αυτο εξαρταται απο την παιχνιδια παιζεις...;)

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα το τροφοδοτικο αλλα για καρτα γραφικων μπορει να μου εξηγησεις γιατι να αλλαξει.τα παιχνιδια που παιζω ειναι στρατηγικης και pro και για να βλεπω ταινιες.η διαφορα της καρτας που εχω διαλεξει με αυτες που προτεινεις ποια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

αυτή που έχεις διαλέξει υποστηρίζει και καλά dx10 (νεότερα εφέ) αλλά δεν έχει τη δύναμη να παίξει τα παιχνίδια που θα βγούν με αυτά τα εφέ!

απο την άλλη οι ισάξιες σε χρήματα (+-15ευρώ) παλιότερες κάρτες που δεν υποστηρίζουν dx10 είναι πιο δυνατές απο τη συγκεκριμένη.

ΑΡΑ στη συγκεκριμένη περίπτωση μία προηγούμενης γενιάς κάρτα θα σε βολέψει περισσότερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 12:18]

κόψε από τη cpu πηγαίνοντας σε 2πύρηνο με μεγαλύτερα clocks (6750) και δώσε τη διαφορά σε καλύτερη gpu... σε αυτά που ζητάς να κάνεις με το pc σου είναι πιο value επιλογή...

Συμφωνώ!

Με το τροφοδοτικό επίσης μην τρελένεσαι!Συμφωνώ με τον Teodor_ch.

Κοίτα ΕΔΩ και θα δείς οτι οι πιο πολλοί απο εμάς τα εχουμέ αρκετά παραπανίσια τα watt!Πάρε ένα που να σε καλύπτει όχι υπερκαλύπτει αλλά να είναι "σταθερό".

Kαι για την RAM πιστεύω υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις στα 800 αν δεν σκέφτεσαι για overclocking!

Link to comment
Share on other sites

Arkan11 αυτά που σε πρότεινε ο φίλος σου είναι πολύ καλά. Αν δεν κάνεις overclocking όπως κάνουν οι περισσότεροι εδώ μέσα τότε ούτε τόσο καλές μνήμες χρειάζεσαι ούτε κάποια ψύκτρα(την ψύκτρα την πέρνεις και μετά). όσο για το τροφοδοτικό το seasonic 650+ είναι πολύ καλύτερο και πιο αποδοτικό από το enermax που δεν είναι και top. όσο για το κουτί για εμφάνισει καλό είναι αλλά μπορείς ακόμα κι από εκεί να γλυτώσεις λεφτά με κάποιο turbo-x. για σκληρό πάρε seagate προσωπική μου γνώμη χωρίς να λέω ότι είναι πολύ καλήτερη από τους wd. να ξέρεις ότι χωρίς overclocking στον 6600 quad όποια κάρτα γραφικών πάρεις μέχρι 200 ευρώ θα την φτάσει στα όρια. το να κερδίσεις και 5fps δεν είναι και κάτι σπουδαίο. τα windows πάρτα μαϊμού. για μητρική πάρε την abit ip35 ότι καλύτερο ακούστηκε μέχρι στιγμής. ότι λεφτά σου περισέψουν γιατί δεν έκανα υπολογισμό χώστα στην κάρτα γραφικών. να ξέρεις 8600 gts top value

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.