Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Χορτόπιτα για την βραδυνή λιγούρα και ενα σουβλάκι (δυστυχώς αυτό μου άφησε η σύζυγος)

Please...συνταγή(υλικά) και τρόπο παρασκευής και ψησίματος και της πίτας(ζύμης)...παρακαλώώώώ!!!!:p:happy:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο! Αν είναι όσο νόστιμο είναι και το σελινάτο ( <3 πολλές καρδούλες!)

61774097.jpg

ανεβασα μπράβο χοιρινό με πρασοσελινο(σελινοριζα) και πατάτα καλύτερος συνδυασμός... Νομίζω Βόλο συνηθίζεται....

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μετά το χθεσινό σερβίρισμα (Οτι εμεινε στο τηγανι)..

..Γαριδο-μακαροναδα.

post-1392-1416076702,1967_thumb.jpg

Σήμερα είπα να αυτό-σχεδιασω λίγο..

Εκοψα το κοτοπουλο μικρα κομματακια..κ το πηγαινα για απλο alacrem.

Εκοψα τα φρεσκα μανιταρια και εβαλα κ το σκορδακι κατα τα γνωστα.

Ανοιγω κ την κρεμα γαλακτος..κ την αφηνω στην ακρη.

Διαπιστωνω οτι εχω παπρικα στο ντουλαπι.Εβαλα μπολικη γιατι μαρεσει πολυ.Οταν παρα κοκκινισανε τα πραγματα προσθεσα κ 4 κουταλιες ντοματα απο τον κηπο (βρασμενη της μανας).Εγινε special.Την κρεμα την εβαλα για να μην παει χαμενη.

Οργια.

post-1392-1416076702,3865_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ανεβασα μπράβο χοιρινό με πρασοσελινο(σελινοριζα) και πατάτα καλύτερος συνδυασμός... Νομίζω Βόλο συνηθίζεται....

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2

Confirmed αλλα χωρις πατατα.

Link to comment
Share on other sites

Άντε, κάτι πιο διαιτητικό. Τώρα που έκλεισε κι η Domino's και αναγκαζόμαστε και τις φτιάχνουμε μόνοι μας, μίνι πίτσες με σπιτική σάλτσα, ζαμπόν, μανιτάρια, μοτσαρέλα, με φρέσκια πίτα ημέρας για ζύμη (ζεστή από το φούρνο).

Προετοιμασία: ~10' μαζί με το κόψιμο μανιταριών και την ετοιμασία της σάλτσας

Ψήσιμο: ~20'

Οι φωτογραφίες τις αδικούν, γιατί βιαζόμασταν να τις φάμε ;)

Dqnqi.jpg

GI2KG.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είπα να βοηθήσω κ γω με κάτι διαιτικό....

P6Uvt.jpg

Αλλά επειδή μου φάνηκε πολύ φτωχό ένα απλό γλυκό πορτοκαλί...

Di2hD.jpg

Έγινε επεξεργασία από bowpower70
Link to comment
Share on other sites

Ας το βαλω ολοκληρωμενο.

Χοιρινη σπαλομπριζολα με αλατι, πιπερι, ριγανη και θυμαρι.

Ψημενη στο αντικολλητικο τηγανι.

Και στο τελος 1-1.5 κρασοποτηρο κοκκινο κρασι να την βρασει και να παρει εξτρα γευση.

Μαζι με ντοματοσαλατα και μια κουταλια Jack Daniel's sauce ετοιμη (αυτη που ειχα φτιαξει εγω πριν καμια βδομαδα ηταν πιο νοστιμη)

IMG_20121017_152628.jpg

IMG_20121017_155639.jpg

IMG_20121017_155647.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μου αρέσουν οι φακές. Έβαλα ξύδι, τυρί φέτα και φρυγανία (αντί για ψωμί).

Κι εγώ τις καταβροχθίζω (2 πιάτα) αλλά, δυστυχώς, τρώω μαζί και μια φρατζόλα ψωμί.

Link to comment
Share on other sites

Please...συνταγή(υλικά) και τρόπο παρασκευής και ψησίματος και της πίτας(ζύμης)...παρακαλώώώώ!!!!:p:happy:

για την πίττα της φωτο

μισο κιλό σπανάκι - ενα ματσάκι σέσκουλα -ενα ματσάκι λάπατα 3-4 πράσσα μετρια (μονο το λευκό μέρος)-λίγο άνιθο -μισό κιλό φέτα λίγο λάδι και δύο αυγά

Για την εκτέλεση- ψιλοκόβουμε τα χόρτα ,τα ξεπλένουμε τα βάζουμε σε ενα λεκανάκι,τρίβουμε μέσα το τυρί σπάμε και τα δύο αυγά (εγω προσθέτω και μια χούφτα τραχανα ή σιμιγδάλι χοντρό για καλύτερη απορρόφηση των υγρών) -ελέγχουμε εαν θέλει αλάτι- και τα ανακατεύουμε.Τώρα για το φύλλο έχουμε δυο επιλογές α) φτιάχνουμε ζυμάρι μόνοι μας και ανοίγουμε φύλλο (δύσκολο και χρονοβόρο εαν δεν ξέρεις) β) χρησιμοποιούμε έτοιμο φύλλο

Λόγω έλλειψης χρόνου και πείνας και εγώ στο έτοιμο κατέφυγα χρησιμοποιώντας 10 φύλλα

Με πινέλλο λαδώνουμε το ταψί στρώνουμε κάτω 3 φύλλα,λαδώνοντάς τα ενα- ενα κατόπιν ρίχνουμε ενα τμήμα των χόρτων στρώνουμε αλλο ενα φύλλο επαναλαμβάνουμε με τα χόρτα κ.ο.κ χρησιμοποιώντας συνολικά 4 φύλλα.Μετα βάζουμε τα 3 φύλλα που μας απέμειναν επάνω -λαδώνοντας τα ενα ενα, κόβουμε την πίτα με ενα μαχαίρι σε κομμάτια προσέχοντας όμως να μήν τρυπήσουμε κάτω κάτω ραντίζουμε την επιφάνεια με λίγο νερό και στον φούρνο(προθερμασμένο) για μία περίπου ωρα στους 180 βαθμούς και καλή όρεξη

ΥΓ1. Αύριο θα σου γράψω και μια συνταγή για πίττα χωρίς φύλλο

ΥΓ2. ταιριάζει τέλεια με την ντοματοσαλάτα της φωτο του[MENTION=7649]FANISTELROOY[/MENTION]

Έγινε επεξεργασία από xdoc
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4040]xdoc[/MENTION]

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ!!!:thank_you2:

Στο point...

1)Άμα δε μας αρέσει το τυρί(φέτα και τα κλασικά) και το αλάτι,γίνεται και χωρίς αυτά ή βάζοντας τυρί που λιώνει?

2)Τι φύλλο χρησιμοποίησες???

3)Τι άλλο μπορούμε να βάλουμε για να ρουφήξει τα υγρά πέρα από αυτά?Υπάρχει τπτ?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4040]xdoc[/MENTION]

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ!!!:thank_you2:

Στο point...

1)Άμα δε μας αρέσει το τυρί(φέτα και τα κλασικά) και το αλάτι,γίνεται και χωρίς αυτά ή βάζοντας τυρί που λιώνει?

2)Τι φύλλο χρησιμοποίησες???

3)Τι άλλο μπορούμε να βάλουμε για να ρουφήξει τα υγρά πέρα από αυτά?Υπάρχει τπτ?

1) Εαν δεν σου αρέσει το τυρί και το αλατι μην βάζεις βέβαια κίτρινο τυρί δεν πάει και δεν το εχω δοκιμάσει.

Μπορείς να βάλεις ανθότυρο για πιο light

2) Εγω χρησιμοποίησα φύλλο κρούστας (μπορείς να βάλεις και πιο χοντρό θέμα γούστου)

3) Δεν χρησιμοποιώ τίποτα άλλο (το αλεύρι που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί δεν θα σου το συνιστούσα,

μια φορά που το χρησιμοποίησα αποτελέσματα απογοητευτικά)Μην βάζεις τιποτα εαν δεν έχεις φρόντισε να έχεις

στραγγίξει καλά τα χόρτα απλώς θα παραταθεί λίγο ο χρόνος ψησίματος

Link to comment
Share on other sites

@xdoc

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ!!!:thank_you2:

Στο point...

3)Τι άλλο μπορούμε να βάλουμε για να ρουφήξει τα υγρά πέρα από αυτά?Υπάρχει τπτ?

αν εννοεις μεσα στην γεμιση,γαλετα ακα τριμμενη φρυγανια

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.