Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

επιστροφή στα μαγειρευτά :cool:

Μπάμιες με κότα

PzSay.jpg

IJ7O7.jpg

Το μυστικο σε αυτο το υπεροχο πιατο ειναι να μην μαλακωσουν πολυ οι μπαμιες και αρχισουν και πολτοποιουνται.

Απο τη φωτογραφια μπορω να δω αν δεν κανω λαθος οτι το πετυχες και τελικα οι μπαμιες ειναι οπως πρεπει.

Μπραβο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μη μου χαλάς τον συνδυασμό :p

Καλα σου λεει Αγαπη...φετα μονο χρειαζεται μονο αυτο το πιατο και μπολικο ψωμακι...

Οι τηγανιτες πατατες μπορει να ειναι νοστιμες-λαχταριστες-πειρασμος αλλα ειναι θανατηφορες και οτι καλο κανεις στον οργανισμο σου με αυτο το γευμα το καταστρεφεις με τις τηγανιτες πατατες και γενικα τα τηγανιτα.

Πρεπει καποτε να πεταξουμε το τηγανι απο τη κουζινα μας...ειναι μια δυσκολη αλλα καλη αρχη για ενα καλυτερο μελλον για εμας και για αυτους που αγαπαμε. Κοστιζει σε γευση αλλα κερδιζει σε υγεια.

Τωρα βεβαια ο καθενας ελευθερος να κανει οτι θελει...απλα μια γνωμη διατυπωσα.

Καλη συνεχεια και δοκιμασε το και με κοκορα αλανιαρη αντι για κοτα την επομενη φορα.

Link to comment
Share on other sites

αγαπάω φέτα και συμφωνώ.

Αλλά αμα έχεις τηγανητή πατατούλα, ΞΕΡΟΨΗΜΕΝΗ ελαφρά και κάνεις και μια βουτα στη σάλτσα απογειώνεται. Τέλοςςςςς :laughing::laughing::laughing::laughing::laughing:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνησω με την αποψη σου.

Εχοντας ομως 2 ανθρωπους στην οικογενεια με καρκινο (πατερας και αδελφος) εχω κανει διατριβη στο θεμα καρκινος τα τελευταια ετη. Μεσα λοιπον απο πολυωρες συζητησεις-αναζητησεις με ιατρους κτλπ (λογω οτι και η μαμα εργαζονταν σε νοσοκομειο επι 27 ετη) εχω καταληξει στο να στοχοποιησω καποιες τροφες-συνηθειες που εχουν σχεση με αυτη τη νοσο.

Σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι οποιος φαει απο αυτο βγαζει αυτο ή οποιος δεν φαει δεν θα βγαλει αυτο...δεν ειμαστε ανοητοι ουτε αφελεις. Απλα στην ιατρικη μετρανε πιθανοτητες-στατιστικα στοιχεια-ερευνα σχετικα με συνηθειες-διατροφη κτλπ και βγαζουν πορισματα. Πανω σε αυτα στηριζω και αυτο που σου λεω με τα τηγανιτα γενικα και οχι μονο με τις πατατες.

Ενα κωμικο κειμενακι σχετικο με το ολο θεμα ειναι και στο εξης λινκ: http://topontiki.gr/article/3626 προφανως θα το εχεις διαβασει...αν οχι καλη αναγνωση.

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ θα διαφωνήσω αλλα όπως είπα και σε προηγούμενη συζήτηση δε θα ζήσω με την "κακομοιριά". Δε θα φάω σκουπίδια αλλά μια στο τόσο αν πχ ο άντρας του σπιτιού αποφασίσει (πρώτη φορά) να μπει στη κουζίνα δε θα του πω όχι :happy2: (η φώτο βγήκε με τα βίας καθώς δε με ήθελε με τη φωτογραφική μηχανή απο δίπλα και αυτός να φοράει ποδιά :hehe:)

5cvFN.jpg

(άσχετα ότι η κουζίνα μετά έμοιαζε με βομβαρδισμένο τοπίο :laughing:)

Link to comment
Share on other sites

Οι καλυτεροι σεφ στον κοσμο ειναι αντρες.

Πως ο δικος σου δεν γνωριζει να μαγειρευει ή δεν θελει να μαγειρευει και αφηνει πισω του το χαος...περιεργο.

Στο σπιτι μου εγω ειμαι αυτος που μαγειρευει συνηθως και οχι η γυναικα μου (οχι πως δεν γνωριζει ή δεν θελει απλα το εχω παρει απο τη δικη μου οικογενεια). Μετα το μαγειρεμα φυσικα η κουζινα ομοιαζει σαν να μην εγινε τιποτα (επισης απο τον πατερα μου που για να το μαθω μικρος εχω εισπραξει απειρα μπινελικια).

Αν λοιπον δεν το εχει παρει απο την οικογενεια του δεν προκειται να το αποκτησει...ή πολυ δυσκολα θα αλλαξει κατι ως προς αυτο.

Φροντισε τουλαχιστον στα παιδια σας (αν εχετε) να τους διδαξεις αυτα που πρεπει σχετικα με το θεμα. Σημαντικο ειναι να τους τονισεις οτι δεν υπαρχουν αντρικες-γυναικειες δουλειες εντος του σπιτιου. Ολοι βοηθαμε και προσπαθουμε ολοι μαζι για το καλυτερο και για να ανακουφισουμε τον αλλον και οχι οταν κανουμε κατι ο αλλος να καταριεται την ωρα και τη στιγμη που το καναμε απο τις συνεπειες που θα γευτει απλοχερα απο την αφεντια μας.

offtopic κατα πολυ το ολο θεμα...ζητω συγνωμη απο τον admin.

Link to comment
Share on other sites

Όταν η karmen τρώει τηγανιτά, οι ελιές ξεραίνονται από χοληστερίνη.

Όταν η karmen τρώει πέτσα από κρεάς τα μοσχάρια γονατίζουν από τα τριγλυκερίδια.

Όταν η karmen τρώει λουκάνικο τρικάλων τα γουρούνια πετάνε.

(και έτσι άρχισαν τα karmen facts για το ντούκι την karmen! Ντάξει λίγο lame αλλά μια αρχή να γίνεται)

Όταν μαγειρεύει ο άντρας της karmen ο bezdim πέφτει με τη μούρη μέσα στο καυτό τηγάνι.

Link to comment
Share on other sites

Και όταν η κάρμεν μαγειρεύει ψάρι, πρέπει να το ξεκοκαλίσει για να φάει ο άντρας (καθώς ο άντρας ΝΟΜΙΖΕΙ ότι έτσι πραγματικά τρώει ψάρι)

j0ffU.jpg

Οταν όμως η κάρμεν τρώει ψάρι πέφτει με τα μούτρα στο κεφάλι :p

iunZq.jpg

Μετά απο το ψάρι βέβαια παίζει να τσιμπήσει και κάτι απο δίπλα :hehe:

blzho.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.