Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Χτες έφτιαξα μια πίτα. Μάλλον ζαμπονοτυρόπιτα τη λες. Είχα φάει στο σπίτι μιας φίλης την περασμένη εβδομάδα, μου

άρεσε και πήρα τη συνταγή.

003_2140.jpg

Η παρασκευή είναι εύκολη και γρήγορη.

Συνταγή - Εκτέλεση:

Συνταγή

2 φύλλα σφολιάτα

16 φέτες τυρί Dirollo

8 φέτες βραστή γαλοπούλα

Λίγο κέτσαπ

Λίγο μουστάρδα

Σουσάμι

Βούτυρο

Μισό αυγό

Εκτέλεση

Βουτυρώνεις το ταψί.

Στρώνεις το πρώτο φύλλο σφολιάτας.

Στρώνεις μια στρώση τυρί.

003_2132.jpg

Στρώνεις μια στρώση γαλοπούλα.

003_2133.jpg

Αλείφεις μουστάρδα και κέτσαπ. Επιπλέον εγώ έβαλα και λίγη κόκκινη καυτερή σάλτσα. (70% τσίλι)

003_2134.jpg

Στρώνεις τη δεύτερη στρώση τυρί.

003_2135.jpg

Βάζεις το δεύτερο φύλο σφολιάτας και κλείνεις τις άκρες.

Με ένα μαχαίρι κάνει μικρές εγκοπές στη σφολιάτα για να μη σπάσει στο φούσκωμα.

003_2136.jpg

Το αλείφεις με το μισό χτυπημένο αυγό.

Ρίχνεις τό σουσάμι. Άσπρο ή μαύρο, εγώ είχα μάυρο.

003_2137.jpg

Ψήνεις στους 200 βαθμούς Κελσίου σε προθερμασμένο φούρνο για περίπου σαράντα λεπτά. Ο φούρνος να είναι πάνω κάτω, με αέρα ή χωρίς δεν έχει σημασία.

Αν είσαι τελειομανής, τότε θα πάρεις παραπάνω φέτες τυρί και γαλοπούλα και θα καλύψεις όλη την επιφάνεια, χωρίς να αφήσεις κενά μεταξύ των φετών.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία του παραπάνω ποστ απο τον Πέτρο και επειδή το μεσημεριανό μου θα καταλήξει να είναι βραδινό σήμερα, είπα να κάνω κάτι να τσιμπολογάω. Σίγουρα το έχετε ξαναδεί αλλά ας το ανεβάσω

Φύλλο σφολιάτας

0tJFy.jpg

Πολύ λεπτή στρώση απο κέτσαπ και λίγη ρίγανη μέσα

E2Jbg.jpg

Τυρί, ζαμπόν και μπέικον

m4h2K.jpg

RwIqI.jpg

NaEqD.jpg

Το κάνουμε ρολό και για να δώσουμε μια ιδιαίτερη γεύση στη ζύμη ρίχνουμε πάνω στην λαδόκολλα λίγη ρίγανη και γυρνάμε επάνω το ρολό (μην το παρακάνετε θα πικρίζει)

qnXUY.jpg

RgVk5.jpg

Κόβουμε κομμάτια, τα βάζουμε σε αντικολλητικό χαρτί και τα βάζουμε στο φούρνο

t2kZZ.jpg

Περιμένουμεεεεεεεεεεε.........................

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή βρε :p

Μέχρι να φτάσουν σε αυτό το στάδιο ο φούρνος είναι στους 150 με αέρα

t0VyH.jpg

Μετά τον ανεβάζω στους 200 μέχρι να ροδίσουν.

Επειδή έχει τυλιγμένο φύλλο και δεν ψήνεται τόσο εύκολα θέλει αρχικά λίγους βαθμούς και μετά να ανέβεις για να πάρουν χρώμα :)

Link to comment
Share on other sites

και ήρθε η ώρα να φάω το μεσημεριανό μου (τέτοια ώρα βέβαια βραδινό είναι :p)

Σνιτσελάκια και σαλατούλα.

Μετά έχει μπυρίτσα :beer:

2ZmVw.jpg

c9u8u.jpg

optQL.jpg

edit: Και για να μην γκρινιάζει ο καμπαμαρού μας δεν έγιναν στο τηγάνι αλλά στο ταψί χωρίς λάδια κλπ :p

Link to comment
Share on other sites

και ήρθε η ώρα να φάω το μεσημεριανό μου (τέτοια ώρα βέβαια βραδινό είναι :p)

Σνιτσελάκια και σαλατούλα.

Μετά έχει μπυρίτσα :beer:

pardon,αλλά έφαγες το ζαμπονομπεικον-ρολό πριν και τώρα και σνίτσελ και 2 κομμάτια κιόλας;

Link to comment
Share on other sites

ναι :o

ok,είναι και θέμα οργανισμού φαντάζομαι-πολλές καύσεις αν κάποιος δεν κάθεται καθόλου

είναι λογικό να θέλει αυξημένη ποσότητα φαγητού :)

αν εγώ έτρωγα όλα αυτά θα χτυπούσα 100αρα σε μερικούς μήνες από τα 78 που είμαι τώρα

Link to comment
Share on other sites

αυτό εννοείται,εγώ είχα πολλά κιλά (93-95) από χρόνιες καταχρήσεις

και τα έχασα με το ποδήλατο.τώρα,τρώω μεν ότι σχεδόν θέλω

αλλά εχω και ένα μέτρο γιατί με φρενάρει το ότι αν πάρω κιλά

δεν θα αποδίδω καλά και χάνω πολλές θερμίδες με τις μακρινές διαδρομές που κάνω

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμααααα

Δεν έχει καλές φωτογραφίες αυτή τη στιγμή πεινάω σα λύκος :p

ypMGM.jpg

Δε ξέρω πως λέγονται αυτά για να τα αποκαλέσω, αλλά τα κάνει συνέχεια ο πατέρας μου.

Και λίγη ντομάτα ψιλοκομμένη και φετούλα τριμμένη, γίνεται μπόμπα!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πως λέγονται αυτά για να τα αποκαλέσω, αλλά τα κάνει συνέχεια ο πατέρας μου.

Και λίγη ντομάτα ψιλοκομμένη και φετούλα τριμμένη, γίνεται μπόμπα!

τα συγκεκριμενα ειναι top για πρωινο,αν βαλεις επισης αντι για αλμυρη γεμιση,σοκολατα-μαρμελαδα με κανελα κ λιγη καφε ζαχαρη.αλλα πρεπει να καταναλωθουν fast.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω φωτογραφιες γιατι δεν ειχα μηχανη μαζι μου αλλα μπορω να σας γραψω τα υλικα-εκτελεση.

1,5 κιλο κιλοτο μοσχαρι

5 κρεμμυδια ξερα, 3 φρεσκα, 3 σελινοριζες, 3 καροτα, 2 πιπεριες κερατο (οχι καυτερες), 2 πιπεριες πρασινες για γεμιστα, 5 ωριμες ντοματες.

Αλατι χοντρο, πιπερι μαυρο, παπρικα γλυκια, καρδαμο, πιπερι καγιεν, καρυ, κιμινο, δεντρολιβανο, κανελα.

Εξτρα παρθενο ελαιολαδο, νερο.

Ψιλοκοβουμε τα λαχανικα εκτος απο τις ντοματες που τις κανουμε πολτο στο μπλεντερ. Βαζουμε λιγο ελαιολαδο σε μια κατσαρολα και ριχνουμε μεσα ολα τα λαχανικα εκτος της ντοματας σε χαμηλη φωτια για λιγη ωρα.

Μετα απο περιπου 3 λεπτα ριχνουμε και τα κομματια του κρεατος (μεγεθος μπουκιας) τα οποια επισης σε χαμηλη φωτια για 5-7 λεπτα αναδευοντας συνεχεια το μειγμα. Τελος προσθετουμε το απαραιτητο νερο για να το βρασουμε σε χαμηλη φωτια για περιπου 45 λεπτα. Μετα προσθετουμε τα μπαχαρια-ελαιολαδο και τη ντοματα και μετραμε αλλα 20 λεπτα περιπου σε λιγο πιο δυνατη φωτια. Δοκιμαζουμε συνεχως μετα τα 20 λεπτα για να δουμε ποτε το κρεας ειναι ετοιμο (ετοιμο θα ειναι αν ειναι σε μεγεθος μπουκιας ισως και νωριτερα).

Μολις ειναι ετοιμο βγαζουμε τη κατσαρολα στην ακρη.

Βραζουμε ειτε σπαγγετι ειτε ρυζι μπασματι. Σερβιρουμε στο πιατο και απο πανω ριχνουμε το μειγμα του τυριου το οποιο ειναι κεφαλοτυρι αμφιλοχιας με πεκορινο κατα 70-30 αναλογια.

Καλη ορεξη.

ΥΓ: Το ιδιο ακριβως μπορει να γινει με κοκορα απλα θα αλλαξουν οι χρονοι μαγειρεματος οσο αφορα το κοκορι και το βρασιμο του.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο [MENTION=23340]xkabamarux[/MENTION]

Πάντως ρε παιδιά με έπιασε μια ξαφνική τάση για γλυκό.

Πάω ανοίγω ντουλάπι και πετυχαίνω μία σακούλα που λέει lacta pop corn snak

Λέω άι σιχτιρ wtf?

Εγώ δε το είχα αγοράσει αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα έτρωγα. Οπότε δοκίμασα

Μια χαρά πάνε μαζί τελικά :)

rSKWy.jpg

iTHtq.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.