Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Κάποια σοβαρεύτηκε και είπε να μπει στη κουζίνα της :innocent:

It6Sb.jpg

Για να σου φουσκωσει καλυτερα , ειναι καλο να μην χαραζεις το φυλλο πριν το ψησεις και το συροπιασεις

Εχει το μειονεκτημα οτι οταν το κοψεις μετα, θελει προσοχη για να μην σου σπασει το φυλλο, αλλα με λιγη εξασκηση το ρεγουλαρεις και δεν θα χαλει με τιποτα

Στο λεω καθαρα εμπειρικα, μιας και εργαζομουν για κανα χρονο στα Ζαχαροπλαστεια Χατζης (οχι σαν παρασκευαστης) και εκοβα καθε μερα τουλαχιστον 2 ταψια γαλακτομπουρεκο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

1. Μπαίνεις στο αμάξι.

2. Πηγαίνεις στον Αερολιμένα Αθηνών "Ελ. Βενιζέλος" στις αφίξεις.

3. Εντοπίζεις το μαγαζί "Τερκενλής"

4. Αγοράζεις το Τσουρέκι της αρεσκείας σου

5.????

6. Profit :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ζήτησα την "μυστική συνταγή της coca cola", την συνταγή δηλαδή του ίδιου του τερκενλή....κάποιον που να έχει δοκιμάσει να φτιάξει κάποια από τις χιλιάδες συνταγές του ιντερνετε, και το αποτέλεσμα που θέλω είναι να πλησιάζει προς το συγκεκριμένο τσουρέκι τερκενλής (το απλό , όχι σοκολοτένια κτλ)...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα σπιτικά τσουρέκια δεν μοιάζουν πολύ με αυτά των ζαχαροπλαστείων. Την πρώτη μέρα μόνο έχουν κάποια σχέση.

Τα τσουρέκια δεν είναι τόσο δύσκολα και μπελαλίδικα όσο λένε, απλώς θέλουν χρόνο για να φουσκώσει η ζύμη και μετά να μάθεις τα κόλπα στο ζύμωμα (μεγάλο πάγκο για το ζύμωμα,

αλευράκι απο κάτω για να μη κολλάει, λίγο βουτυράκι στα χέρια και όχι πολύ παίδεμα).

Κατά τη γνώμη μου είναι περίπου 1 ώρα και κάτι ενασχόληση.

Είχα δοκιμάσει τη συνταγή της μαμάς unick. Είχαν βγει αρκετά καλά.

Βέβαια δε θυμάμαι τώρα το blog για να την ποστάρω, οπότε ας βάλει ένα χεράκι κι ο [MENTION=14956]uNick[/MENTION] :p

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι βάζουν τα ζαχαροπλαστεία ([MENTION=14904]filthy_dwarf[/MENTION] ?) αλλά η υφή τους δε πιάνεται με τίποτα σε σχέση με ό,τι σπιτικό έχω δοκιμάσει.

Και πιστεψε με, δεν θελεις να μαθεις...:bad::tomato:

Ειδικα την περιοδο των εορτων που τα τσουρεκια φευγουν με τις ντουζινες

Η βασικη διαφορα παντως ειναι το ζυμωτηρι, οσον αφορα την παρασκευη του τσουρεκιου, μεταξυ σπιτικου και αγοραστου

Το ποση ωρα θα το αφησεις να ξεκουραστει ή οτιδηποτε αλλο αφορα το ζυμωμα ή την παρασκευη, το βρισκεις και μπορεις να το κανεις

Το συμωμα ομως δεν γινεται και το τσουρεκι ειναι καπως ιδιαιτερο στο ζυμωμα για να μπορεσεις να βγαλεις αυτο το αφρατο του Ζαχαροπλαστειου/Φουρνου

Link to comment
Share on other sites

εχω και πιο κοντά μου ... στο χαλάνδρι...8 ευρώ το τσουρέκι....θέλω 2 στην καθισιά μου...είμαι ασύμφορος

Εγω απορω πως ακομα κονομαει αυτο το μαγαζι με το κιλο το τσουρεκι στα 15-17 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι βάζουν τα ζαχαροπλαστεία ([MENTION=14904]filthy_dwarf[/MENTION] ?) αλλά η υφή τους δε πιάνεται με τίποτα σε σχέση με ό,τι σπιτικό έχω δοκιμάσει.

Η βασική διαφορά που κάνει το τσουρέκι αφράτο είναι το αλεύρι.

Πρέπει το αλεύρι να έχει πάνω από 13% πρωτεΐνη για να γίνει αφράτο το τσουρέκι . Όσο μεγαλύτερο το ποσοστό τόσο καλύτερα. Υπάρχουν ελάχιστα αλεύρια με αυτό το ποσοστό

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοκόβουμε μπέικον και τσορίθο και τα πετάμε στο τηγάνι.

attachment.php?attachmentid=53515&stc=1&d=1354040627

Αφού ψηθούν λιγάκι πετάμε 2 αυγά από πάνω.

attachment.php?attachmentid=53516&stc=1&d=1354040630

Τα βάζουμε σε ένα πιάτο μαζί με ψημμένο ψωμί πατάτας (δε ξέρω πως ακριβώς λέγεται, potato farls είναι στα αγγλικά) και μασαμπουκιάζουμε ένα ακόμα over 9000 calories γεύμα.

attachment.php?attachmentid=53517&stc=1&d=1354040635

post-23-1416076842,8216_thumb.jpg

post-23-1416076842,9407_thumb.jpg

post-23-1416076843,0247_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.