Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλά δεν το πιστεύω, 8 μέρες χωρίς ούτε ένα post στο φαγητό!!!!

Ας το διορθώσουμε λοιπόν!

Σήμερα μαγείρεψα Γίγαντες με λουκάνικα στο φούρνο (τελικά ! :) )

Αλλά ας τα πάρουμε με την σειρά:

Από βραδύς οι γίγαντες παίρνουν το μπάνιο τους σε μια κατσαρόλα με νερό, χωρίς σόδες κλπ πρόσθετα!

Σε μια κατσαρόλα λοιπόν με λίγο νερό να πάρουν μια γρήγορη βράση, και δίπλα στην άλλη κατσαρόλα κρεμμύδι ξερό τσατσαριστό (χοντροκομένο) που έλεγε και η συγχωρεμένη!

DSCN0513-large_zpsff80f554.jpg DSCN0514-large_zpsa0f52217.jpg

Μόλις πάρουν μια βράση τα φασόλια (περίπου 2 λεπτά αφού αρχίσουν να βράζουν) τα στραγγίζουμε στο σουρωτήρι και ξανά στην κατσαρόλα με λίγο λάδι και νεράκι να τα σκεπάζει ένα δυο δάχτυλα!

DSCN0515-large_zpsacd0354a.jpg

Τα αφήνουμε να βράσουν και καθαρίζουμε μερικά σκόρδα (βγάζουμε και την φύτρα για να μην μας κράξουν την επόμενη στην δουλειά μας! :) )

και ένα μικρό πράσο , η και μεγαλύτερο κατά τα γούστα σας.

DSCN0517-large_zps0fad1c9c.jpg DSCN0519-large_zpsf1128da5.jpg

Τα ρίχνουμε να κάνουν παρέα με το κρεμμύδι και ρίχνουμε λάδι στην κατσαρόλα και μετά σοτάρισμα των μυρωδικών!

Ενώ παράλληλα μέχρι να σοταριστούν ετοιμάζουμε την σάλτσα, σε μια σαλατιέρα ενα ντοματάκι όπως είναι κομματάκια μισό πουμαρό και μαι κουταλιά της σούπας μπελτέ, και μια κουταλιά της σούπας μουστάρδα απαλή ( η και καυτερή άμα είναι του γούστου σας!)

DSCN0523-large_zpsc9656068.jpg DSCN0525-large_zpsf177c3b5.jpg

Και για να μην βαρεθείτε :p, πιάνετε και κόβετε και τρία - τέσσερα λουκάνικα -όχι βαριά , αλλά χωριάτικα- αυτά που έβαλα εγώ είχαν και πράσο!

DSCN0520-large_zps6443066f.jpg DSCN0526-large_zps1093ed3e.jpg

Με το που θα αρχίσουν να καραμελώνουν τα μυρωδικά , ρίχνουμε μέσα και τα λουκάνικα και τα σοτάρουμε και αυτά μαζί με τις μυρωδιές!

Παράλληλα κόβουμε κάνα δυο πιπεριές πράσινες κόκκινες ότι μας βρίσκεται και τρία τέσσερα καρότα ροδέλες.

Με το που θα ολοκληρωθεί το σοτάρισμα των λουκάνικων , ρίχνουμε στην κατσαρόλα και την σάλτσα, και προσθέτουμε πιπέρι πάπρικα και μερικά σπόρια μπαχάρι!

Τα αφήνουμε να βράσουν προσθέτοντας και λίγο νεράκι , αλλά λίγο!

DSCN0528_zps50da74bc.jpg DSCN0534-large_zps60712aa1.jpg

Προσέχουμε και τους γίγαντές μας, μόλις δούμε ότι τρυπιούνται με το πηρούνι χωρίς να φέρνουν αντίσταση (να μην τραγανίζει) τότε αδειάζουμε το περιεχόμενο της κατσαρόλας τους (μαζί και το ζουμί τους) μέσα στην σάλτσα με τα λουκάνικα.

Ένα ανακάτεμα και βλέπουμε αν θέλει να προσθέσουμε λίγο νερό!

DSCN0535-large_zps52a6514f.jpg DSCN0536-large_zpsb362c799.jpg

Τα αφήνουμε να βράσουν και κόβουμε σιγά σιγά το μαϊντανό μας, δεν είναι ανάγκη να είναι πολύ ψιλοκομμένος!

Τον ρίχνουμε και αυτόν στην κατσαρόλα και τα αφήνουμε να βράσουν κάνα 20 λεπτο μπορεί και παραπάνω.

Πάντως μόλις αρχίσει το φασόλι να μαλακώνει και τα καρότα να μην τραγανίζουν , τότε είναι ώρα να αδειάσουμε το περιεχόμενο της κατσαρόλας σε ένα ταψί!

DSCN0537-large_zpsecaeb393.jpg DSCN0539-large_zpsfb0291ba.jpg

Η συνέχεια στο φούρνο , στους 200 βαθμούς και στον αέρα!

Δεν ξεχνάμε να ανακατέψουμε κάνα δυο φορές το φαγητό, ίσως και να προσθέσουμε και λίγο νερό, αν και δεν υπάρχει και πολύ φόβος να πιάσει !

Μετά από μισή ώρα , η και παραπάνω (εδώ δοκιμάστε και κάνα φασόλι να δείτε πως είναι κατά τα γούστα σας το ψήσιμό τους, μπορείτε να σβήσετε το φούρνο και να αφήσετε το φαγητό να καταστέσει!

Ε και μετά η συνέχεια γνωστή! :) :)

DSCN0540-large_zps9f85a9e3.jpg DSCN0542_zps80e83125.jpg

DSCN0548_zps2d86edd7.jpg DSCN0549-large_zps145062fc.jpg

Συμπαθάτε με αλλά όρμηξα πριν να τελειώσω την φωτογράφιση, αυτή είναι και η πιο δύσκολη ώρα!

Συνήθως τα τρώω με παξιμάδι κρίθινο (Σφακιανό καύκαλο είχα , αλλά κάνει και όποιο άλλο κρίθινο !)

DSCN0547_zps010e1e8b.jpg DSCN0543-large_zps045b538e.jpg

Τι να σας πώ , το ξέρω είναι βάσανο (θύμα τους κι εγώ πολλές φορές ....των φωτό εννοώ :) ), αλλά ...ομόρφυνε ο κόσμος :) ! ! ! !

DSCN0544-large_zpscf6d8cff.jpg DSCN0545-large_zps54190373.jpg

Άντε καλή σας όρεξη , όταν το φτιάξετε !!

Κάντε τον κόπο είναι απίθανο!

Α και κάτι σημαντικό, ο γίγαντας θέλει την ώρα του μέσα στο φούρνο , για να έρθει να δέσει και να μαρινάρει στις μυρωδιές!

Η γεύση που "πιάνει" στο τελευταίο τέταρτο και ιδιαίτερα όταν αφήσετε το φαγάκι να ¨ξεκουραστεί' δεν έχει καμία σχέση με αυτήν που έχει λίγο νωρίτερα!

Γι' αυτό μη φοβηθείτε ότι κάνατε "πατάτα", απλά το πράγμα θέλει το χρόνο του!

Και μια συμβουλή προς όσους αρέσκονται σε λίγο πιο ψαγμένες γεύσεις, ρίξτε κύμινο -όχι πάρα πολύ- θα απογειώσει την γεύση!!

Αν δεν το έχετε ξαναδοκιμάσει , ρίξτε στο πιάτο σας λίγο για να ξέρετε για την επόμενη φορά, αν και όταν μαγειρευτεί το κύμινο γίνεται καλύτερο!

Εναλακτικά αντί για παξιμάδι , μας κάνει και ψωμί χωριάτικο . '

Άντε καλή όρεξη και ...βούτες! :happy2:

DSCN0547_zps010e1e8b.jpg

:D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Μου θύμισες να ανεβάσω τις αμαρτίες που έφτιαξα το ΣΚ..

Οπότε :

Κοτόπουλο πανέ φούρνου με κρούστα από φρυγανιά και παρμεζάνα,η προετοιμασία.

iysg.jpg

Αντί να πλέξω "απλό μπέϊκον, πήρα πανσέτες αγριογούρουνου και τις έπλεξα..

o99l.jpg

Έτοιμα τα κοτοπουλάκια...

jwcn.jpg

Σχεδόν έτοιμα και τα μπεϊκόνια..

3bxb.jpg

Πρώτη στρώση από cheddar στο κάθε κομμάτι..

uovt.jpg

Βάζουμε τα κοτόπουλα και άλλο λίγο cheddar

zy3n.jpg

Ok ζεσταθήκαμε, έτοιμα για βγάλσιμο

jcfp.jpg

Το αποτέλεσμα από το πλάϊ για να γίνει το ημι-burger μας..

qq7f.jpg

Το αποτέλεσμα με το νέο μπέϊκον σαφώς καλύτερο από την προηγούμενη φορά...

Την επόμενη φορά ( με τον καινούριο χρόνο ) θα το δοκιμάσω με κάνα μπιφτέκι μέσα να δω τι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Πανσέτες αγριογούρουνου, ε; ελπίζω να μη βρέχει αύριο γιατί έχω να πάω σούπερ μάρκετ :whistle2:

εδιτ: πως γίνεται να είδες φασολάδα, και να θυμήθηκες αυτά τα υπέροχα πράγματα; Σα να λες είδα φωτογραφίες από την άνω ραχούλα και θυμήθηκα το ταξίδι που έκανα σε Κούβα, Μεξικό, Μπελίζ (τυχαία τα μέρη)

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

Εσύ κοντράρεις στα ίσια το Epic Meal Time :p

O [MENTION=23]DJD[/MENTION] έβαλε την 1η υλοποίηση...αυτός να πάρει τα εύσημα... εγώ απλά δοκιμάζω ιδέες.

Πανσέτες αγριογούρουνου, ε; ελπίζω να μη βρέχει αύριο γιατί έχω να πάω σούπερ μάρκετ :whistle2:

εδιτ: πως γίνεται να είδες φασολάδα, και να θυμήθηκες αυτά τα υπέροχα πράγματα; Σα να λες είδα φωτογραφίες από την άνω ραχούλα και θυμήθηκα το ταξίδι που έκανα σε Κούβα, Μεξικό, Μπελίζ (τυχαία τα μέρη)

Ε ήθελα κάποια στιγμή να ανεβάσω τις φωτογραφίες...

Αφού έκανε ποστ τη φασολάδα θυμήθηκα ότι είχα και εγώ κάτι να ανεβάσω...Random Access Memory

Έγινε επεξεργασία από paparoach
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ πείναγα, και δεν είχα τίποτα να μαγειρέψω, για αυτό παρήγγειλα ένα hamburger με διπλό μπιφτέκι και onion rings. Τώρα δεν πεινάω. Νομίζω ότι ούτε αύριο θα πεινάω :p

Link to comment
Share on other sites

Οξεία σιελόρροια πάλι... Εγώ έχω σταματήσει να τραβάω φωτογραφίες γιατί πέφτω με τα μούτρα, αλλά χθες έκανα 2 μεριά χοιρινά παΐδια στο φούρνο μαριναρισμένα με πάπρικα/πιπεριές και δεντρολίβανο/ρίγανη.

1 ώρα στο φούρνο και μετά ξεκοκκάλισμα. Και ένας πουρές για ξεκάρφωμα. Και λάχανο-καρότο με μπόλικο λεμονάκι. Και αγγουροντομάτα με ρίγανη και κάπαρη για συνοδεία. Ε, καλά ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να το φας όπως είναι χωρίς να το ζεστάνεις, τότε σε λεπτές φέτες. Για γαρνιτούρα τριγύρω μπορείς να έχεις καροτάκι να δώσει λίγο χρώμα.

Αλλά θα σου έλεγα επειδή δε ξέρω απο που το πήρες να το βάλεις φούρνο μία. Δε ξέρω αν είναι χοντρό κομμάτι πχ (συνήθως χοντρά τα κάνουν στο εμπόριο, καθώς αν τα κάνουν λεπτές λωρίδες χάνουν πολύ απο το αρχικό βάρος και δεν αποφέρει το ίδιο κέρδος)

Link to comment
Share on other sites

οχι το σύγλινο δες το σαν αλοιφή λίπους με κομμάτια κρέατος μαγειρεμένο ανάλογα τη περιοχή με διάφορα μυρωδικά

http://1.bp.blogspot.com/-4RVkkybQwDw/TwHcXiS2OWI/AAAAAAAAD-w/ye4V5nc0HKM/s400/DSCN7180.JPG

Το απάκι είναι κομμάτια κρέατος που μπαίνουν μέρες σε ξύδι με μυρωδικά και μετά απο κάποιες μέρες καπνίζονται.

http://www.paterakisfamily.gr/images/cretan3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λέμε εκεί υπάρχει η διαδικασία βρασίματος που δεν υπάρχει στο απάκι.

ΣΥΓΚΛΙΝΟ | Γιάννης Λουκάκος

Καπνιστό χοιρινό από τη Μάνη. Αρχικά παστώνεται σε αλάτι και μετά καπνίζεται με φασκόμηλο. Στο τελευταίο στάδιο της διαδικασίας, βράζεται σε υγρό αρωματισμένο με πορτοκάλι. Συνήθως διατηρείται σε χοιρινό λίπος.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που πήγα για ψώνια, πήρα και μια συσκευασία με 2 κομμάτια απάκι. Αυτό, τώρα, τι το κάνω; πως το σερβίρω; [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] δώσε τα φώτα σου.

Εγώ προτείνω και καμιά ομελέτα με κομμένο το απάκι μικρά κομμάτια και περασμένο 2-3' από το τηγάνι πριν ρίξεις το αυγό.

Εντελώς προαιρετικά και κάνα ψιλοκομμένο κολοκυθάκι/κρεμμυδάκι/ότινάναι μέσα στην ομελέτα αν τη θέλεις πιο γεμάτη, αλλά και σκέτο το κρεατάκι μια χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.