Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Στις φωτογραφίες είμαι σκέτη απογοήτευση, οπότε...

p1060905-10368.jpg

p1060912-10367.jpg

την επόμενη φορά και για να μην σου αρπάξει αλλά να είναι ψημένη, βάλε πρώτα το ζυμάρι για κανένα 15λεπτο, βγάλε το, χώσε επάνω σάλτσες, σαλάμια και κασέρι και χώσε την πάλι.

Θα σου ψηθεί σωστά, χωρίς να καεί από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ψημένη είναι, μην ξεγελά η φωτό. Στο ζυμάρι έχω βάλει και σιμιγδάλι οπότε μπορεί να φταίει αυτό και να μην φαίνεται ξεροψημένη από κάτω. Τα μαύρα που φαίνονται είναι τα μανιτάρια. Η βάση έχει σάλτσα ντομάτας (με ρίγανη, βασιλικό και ελάχιστο λιωμένο σκόρδο) και από πάνω ζαμπόν, φέτα, μανιτάρια, ντομάτα και μίγμα 4 κίτρινων τυριών.

Edit: το ζυμάρι το είχα δει από αυτόν τον απίθανο Jamie Oliver και το αντέγραψα. Αλεύρι-σιμιγδάλι-μαγιά-ζάχαρη-αλάτι-χλιαρό νερό. Ο τύπος είναι φοβερός.

Έγινε επεξεργασία από Ταμτάκος
Link to comment
Share on other sites

Μεσημεριανό κόκορας κρασάτος με λαζανια. (χθεςσινός ήταν αλλά δεν τον κατάφερα :hehe:)

20131212-171628-5-10372.jpg

Πριν λίγο χοιρινές λαιμού στη σχάρα με σαλατούλα

20131209-183024-10371.jpg

20131209-183011-10369.jpg

20131209-183019-10370.jpg

και ένα γλυκάκι να σας γλυκάνω καθώς εγώ δε τρελαίνομαι για γλυκά

20131212-214821-2-10373.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειχα φυλαξει καιρο τωρα στο ψυγειο ενα πακετακι τριμμενη μοτσαρελλα (ο αλαχ να την κανει μοτσαρελλα, γερμανικα γαλατα :sick: ) οποτε το συνδυασα αποψε με 300γρ τριμμενο ενταμ

voila !

13+-+1

Πολυ νοστιμο και χωρις να βγει ιδιαιτερα αλμυρο, επομενη Παρασκευη παλι (καθιερωμενη cheat day για το ταλαιπωρο εντερο μου :p) θα δοκιμασω την συνταγη του Jamie Oliver για την ζυμη, καθε φορα βγαινει καπως περιεργη αυτη εδω, σαν μπισκοτο :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα έφαγα μια λαχανοσαλάτα με λίγο καρότο, λάδι, ξύδι και σκόνη τσίλι για μεσημεριανό και για κυρίως πιάτο μια λαχανοσαλάτα με λίγο καρότο, λάδι, ξύδι και σκόνη τσίλι.

Το ίδιο και το βράδυ...

Λέω να φάω το ίδιο και αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να γίνει αυτό σήμερα, γιατί χτες το βράδυ κατά τη 1 ήρθε το ντελίβερι του αδερφού μου και της παρέας του 3 πίτσες φαν, μια για τον καθένα, αλλά η ανιψούλα μου έφαγε μόνο 3 κομμάτια και τη βοήθησα τρώγοντας 4 εγώ... Και είχα φάει βραδινό, γιουβαρλάκια...

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να γίνει αυτό σήμερα, γιατί χτες το βράδυ κατά τη 1 ήρθε το ντελίβερι του αδερφού μου και της παρέας του 3 πίτσες φαν, μια για τον καθένα, αλλά η ανιψούλα μου έφαγε μόνο 3 κομμάτια και τη βοήθησα τρώγοντας 4 εγώ... Και είχα φάει βραδινό, γιουβαρλάκια...

o καλός θείος που βοήθησε την ανιψούλα του χα0χ0α0χ0α0χα0χ0

Link to comment
Share on other sites

Μια πιτσα ανα ατομο ειναι υπερβολη - ειδικα οταν δεν εχεις ιδεα ποσες θερμιδες ειναι το κομματι - εγω ακομα κλανω απο χτες και ας μην την εφαγα ολη :p

Το στομαχι δεν ειναι λογαριασμος οψεως να του βαζουμε 5 χιλιαρικα την μια μερα και τις επομενες μερες φραγκοδιφραγκα, βαλε λιγο κοτοπουλο -βραστη πατατα στις σαλατες, κανε μια ωρα περπατημα σημερα που γλυκανε λιγο ο καιρος και ασε το καταραμενο το αμαξι μια μερα ακινητο, μην αγχωνεσαι ουτε με τις μερες ουτε με τα κιλα, μετρα ποντους και ποσοστα λιπους καθε 2-3 μηνες αμα σε τρωει τοοοοσο πολυ. Φιλικα - ενας πρωην κοιλιοδουλος :flower:

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, κάνω διατροφή 80 μέρες τώρα και έχω μάθει να τρώω διαφορετικά από ότι πριν. Και εγώ είμαι στη φάση να ξεφύγω από κοιλιόδουλος, αλλά μερικές φορές με πιάνει κάτι ρε παιδί μου και τρώω. Σε αυτές τις 80 μέρες έχω γουρουνιάσει 3-4 φορές. Πάντως το να τρώω 2 πιάτα σαλάτα και λίγα μανιτάρια (για πρωτεΐνη) σε κάθε γεύμα δε μου φαίνεται άσχημο, αν θέλω κάποια μέρα να σφίξω τα λουριά.

Τρέξιμο κάνω 3 φορές τη βδομάδα στο γήπεδο, αλλά κουράζομαι γρήγορα, σιγά-σιγά θα φτιάξει η φυσική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βαρέθηκα να μαγειρέψω και έριξα μία παραγγελία.

Σκεπαστή για κυρίως πιάτο

Παγωτό με κομμάτια σοκολάτας, μπισκότα, σαντιγιές κλπ και δε συμμαζεύεται και τιο κερασάκι στη τούρτα ένας καπουτσίνο μετά :yu:

20131214-175415-10381.jpg

20131214-200001-10382.jpg

20131214-210559-10383.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.