Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

^η υπερβολή "ψυχή τε και στόματι"

Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι τα "έντυσε" ώς κολατσιό..με αλουμινόχαρτο κι έτσ'

...φανταστείτε σκηνικό σε διάλλειμα κολατσιού να βγάλει ο διπλανός κάτι τέτοιο....και όλοι οι υπόλοιποι με τα μινιμάλ τοστάκια/σαντουιτσάκια ( που λέει και ο [MENTION=6176]Delijohn[/MENTION])....

Link to comment
Share on other sites

Ομολογουμένως, το concept του συγκεκριμένου κοψίματος της φραντζόλας δεν είχε περάσει από το μυαλό μου. Και έχω φτιάξει σάντουιτς με φραντζόλα...

Πολύ βολικό στο να κρατάει τα υλικά μέσα και να μην ολισθαίνει το καπάκι.

sandwich-apo-tin-kolasi-14.jpg

Αυτό τί είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξεμπέρδεψα λίγο νωρίτερα από δουλειά και είπα να φάω κοτοπουλάκι. ;)

Δε φαίνεται από τις φωτογραφίες, αλλά ήταν 2.6 kg. Μαριναρισμένο σχεδόν 2 μέρες με σκόρδο, βασιλικό, μουστάρδα, πιπέρι και καυτερή πάπρικα σε λίγο λάδι και ξεκοκκαλισμένο εκτός το ακριανό μπούτι και τις φτερούγες.

Πολύ τραγανό απ' έξω, πολύ ζουμερό από μέσα - το μπούτι και οι φτερούγες ειδικά ήταν μούρλια. :drool:

Not pictured: μπυρίτσες από την κατάψυξη during και παγωτό καϊμάκι με φρέσκο γλυκό βύσινο after. :p

grilled-chicken-01-12142.jpg

grilled-chicken-02-12143.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 καλαμακια κοτοπουλο με πιπεριες αναμεσα , μολις τα βαλα στον φουρνο στους 200 βαθμους , ξερει κανεις ποση ωρα θελουν ?

Αν είναι μικρά κομμάτια και ο φούρνος προθερμασμένος, τώρα πρέπει να είναι έτοιμα.

Κόψε ένα μεσαίο κομμάτι. Αν δεν είναι ροζ μέσα, τα βγάζεις όλα επιτόπου.

Link to comment
Share on other sites

5 καλαμακια κοτοπουλο με πιπεριες αναμεσα , μολις τα βαλα στον φουρνο στους 200 βαθμους , ξερει κανεις ποση ωρα θελουν ?

στο 200;; Δε πας να τα βγάλεις μη δε βρεις ούτε τα καλαμάκια; :haha:

Ή χαμηλή φωτιά κ πιο πολύ ώρα ή στο grill για 5λεπτο κι είσαι έτοιμος.. και πάντα με προσοχή στα καλαμάκια και γύρισμα..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22279]acct[/MENTION]

οχι δεν εχω προθερμανει τον φουρνο , τα ειχα ξεπαγωσει , και απλα τα πεταξα μεσα σε ενα ταψακι :p

ειναι και παλιος ο φουρνος :S

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION]

ακομα και μετα απο τοση ωρα , ομα φαινονται ....

#homealone

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22279]acct[/MENTION]

οχι δεν εχω προθερμανει τον φουρνο , τα ειχα ξεπαγωσει , και απλα τα πεταξα μεσα σε ενα ταψακι :p

ειναι και παλιος ο φουρνος :S

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION]

ακομα και μετα απο τοση ωρα , ομα φαινονται ....

#homealone

κάνε την παράνοια και ακούμπα τα πάνω σε μια τοστιέρα ανοιχτή.. σε λίγο θα'ναι έτοιμα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

DSC_0123.jpg

οριστεν!

τελικα αυτο με την τοστιερα δουλεψε! τους εδωσε και ωραιο χρωματακι :p

καιιιιι ρυζι! (στο οποιο μεσα εχω πεταξει πολυ κιτρινο τυρι καθως εβραζε !!!

itadakimasuuuuuu

Link to comment
Share on other sites

Λαπας εγινε το ρυζι.

Θελει λιγοτερη ωρα.Γουστα βεβαια ειναι αυτα!

ασε .... δεν μαρεσει ο λαπας , αλλα το τυρι το εσωσε!

απο τις 10 φορες που θα κανω ρυζι , μονο 1-2 θα καταφερω να το πετυχω σωστα

βαζω 1 κουπα ρυζι , 2-2μιση νερο , κυβο κνορ η σκονη τελος παντων , λιγη μουσταρδα και λιγο λαδι

το αφηνω να βρασει στο δυνατο , και μετα το χαμηλωνω

αλλα .....

μηπως φταιει το κατσαρολακι .?

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι και ο l2phile πριν κατι χρονια με ρωτουσε πως φτιαχνω το ρυζι κρισπι γιατι αυτος το κανει παντα λαπα:hehe:

Ουτε ποτε το ρυζι μετραω ουτε το νερο.Απλα χαμηλωνω το ματι να μην φουσκωσει ανακατευω μερικες φορες και δοκιμαζω συχνα 2-3 κοκους.

Ποτε δεν ειχα προβλημα να φτιαξω τελειο ρυζι.

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

DSC_0123.jpg

οριστεν!

τελικα αυτο με την τοστιερα δουλεψε! τους εδωσε και ωραιο χρωματακι :p

καιιιιι ρυζι! (στο οποιο μεσα εχω πεταξει πολυ κιτρινο τυρι καθως εβραζε !!!

itadakimasuuuuuu

Τοστέρια και πάλι τοστιέρα. Έχω πάρει μία, η οποία έκανε 40-50 ευρώ και ψήνω και καλαμάκια, στήθος κοτόπουλο, μπιφτέκια και όλα σε 5-8 λεπτά.

#HomeAloneToo

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.