Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

μπορει να μην ειναι δικη μου η φωτο , αλλα πειναγα τοσο που δεν καθησα για φωτογραφιες κτλ κτλ . Extreme burger - chili + bacon + deluxe πατατες απο τα goodys !!!!!

(εχει και προσφορα απο το e-food που με 10ε περνεις 2 extreme οτι θες :p , δοκιμαστε το! )

Moar info! Πρέπει να δώσεις πιστωτική? Δέχεται paypal? Δέχεται αντικαταβολή ? Και είναι one-time deal?

Για τα πρώτα απαντάω μόνος μου :p

"Το φαγητό παραδίδεται από το εστιατόριο στην πόρτα σας και εσείς πληρώνετε παραδοσιακά. Η υπηρεσία του e-food.gr παρέχεται εντελώς δωρεάν . Δεν υπάρχει καμία επιπλέον χρέωση. Δεν χρειάζεται πιστωτική κάρτα." Για το τελευταίο ξέρει κανείς ?

Έγινε επεξεργασία από Xero
Link to comment
Share on other sites

Pizza: Πιτσαρία Mel Fuogo στη Νικήτη Χαλκιδικής, στον πεζόδρομο.

Ψαροταβέρνα: Ψαροταβέρνα Αρίστος στον Όρμο Παναγιάς Χαλκιδικής. Ψάρι της ημέρας το οποίο διαλέγεις εσύ και σου το ψήνει στα κάρβουνα και σου το φιλετάρουν μπροστά σου.

Γενικώς ότι φάγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί (πήγαμε δύο φορές ως τώρα) ήταν απλά άψογο. Από το πιο απλό (καλαμαράκια φρέσκα, χταποδάκι στη σχάρα, μύδια σαγανάκι) μέχρι τα ψάρια ημέρας. Έχει και παραγωγή δικό του κρασί λευκό και κόκκινο.

Ο ιδιοκτήτης της ταβέρνας είναι ψαροτουφεκάς και πολλά της ημέρας τα έχει βγάλει ο ίδιος.

Αν ο ψαροτουφεκάς κοπανάει μισόκιλα και λιγότερο στυράκια και φαγκράκια δύο πράγματα συμβαίνουν:

1) Όπου να ναι δεν θα έχει ψάρια ούτε για δείγμα όπου βουτάει

2) Είναι εισαγόμενα/ιχθυοτροφείου

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ψαροτουφεκάς κοπανάει μισόκιλα και λιγότερο στυράκια και φαγκράκια δύο πράγματα συμβαίνουν:

1) Όπου να ναι δεν θα έχει ψάρια ούτε για δείγμα όπου βουτάει

2) Είναι εισαγόμενα/ιχθυοτροφείου

Δεν γνωρίζω να απαντήσω. Θέλω να πιστεύω πως τα του ιχθυοτροφείου μας τα ανέφερε χθες (π.χ. είχε τσιπούρα και ιχθυοτροφείου και αλανιάρα και μας τις έδειξε). Τώρα το κατά πόσο είναι ψέματα ή αλήθεια, αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω.

Τα σίγουρα που ξέρω πως είναι ψαρεμένα και φρέσκα είναι όταν μου τα φέρνει ο θείος μου που έχει καϊκι και είναι επαγγελματίας.

Πάντως το μαγαζί ήταν προτεινόμενο και από το ξενοδοχείο το οποίο παρεπιπτόντως έχει δικό του εστιατόριο με τα πάντα.

Από τα χθεσινά, κανένα δεν ήταν βγαλμένο από τον ίδιο.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ με το πρίσμα του Γιάννη.

Μερικά γενικά σχόλια.

Ναι αν ΟΛΑ είναι τυχαία και βολικά στα 500 γραμμάρια (όπως πχ και οι αστακοί απο τις μονάδες πάχυνσης) που βολεύει τρελά για ατομική μερίδα τότε ΝΑΙ είναι ΠΟΛΥ ύποπτο.

Απο εκεί και πέρα δεν ξέρουμε τι βγάζει το παλικάρι και ξέρω και εγώ κόσμο (οκ στο νησί μου στην μέση του πουθενά - Χάλκη - ) που κάνει το ίδιο.

Οπότε δεν είμαι αρνητικός σε τέτοια σχόλια αρκεί να τα δω τα ψάρια.

Και ναι φυσικά παίζουν 100000 διαφορετικές λαλακίες για να δείχνουν πιο φρέσκα αλλά it is what it is οπως λενε και εδώ οι τρελοί Ιταλοί που δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι δεν τα βγάζει απαραίτητα, απλά αν τα βγάζει σε αυτό το μέγεθος τα συγκεκριμένα είνα μωρά ακόμα, είναι ψάρια που φτάνουν και περνάνε τα 10 κιλά. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πουλάει?

Εννοώ το να βγάλεις μια Στύρα 7 κιλά δεν είναι και walk in the park, και έχουμε και κρίση, δεν βρίσκω κάτι μεμπτό με το να πουλάει ψάρια κάποιος.

Εκτός αν δεν πιάνω τον συλλογισμό σου οπότε σόρρυ ιν αντβανς :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πουλάει?

Εννοώ το να βγάλεις μια Στύρα 7 κιλά δεν είναι και walk in the park, και έχουμε και κρίση, δεν βρίσκω κάτι μεμπτό με το να πουλάει ψάρια κάποιος.

Εκτός αν δεν πιάνω τον συλλογισμό σου οπότε σόρρυ ιν αντβανς :)

Παλιότερα με την ερασιτεχνική άδεια αλιείας και από φέτος απλά χωρίς επαγγελματική άδεια, πέρα από τους περιορισμούς στα μεγέθη των αλιευμάτων, δεν επιτρέπεται να ψαρεύεις για οποιοδήποτε λόγο εκτός την προσωπική κατανάλωση.

Που είναι απόλυτα λογικό, διότι έτσι ανταγωνίζεσαι άμεσα τον επαγγελματία που πρέπει να πληρώσει άδεια, ΦΠΑ κτλ. και από τον οποίο υποτίθεται αγοράζεις. Και βέβαια η παρα-αλιεία δημιουργεί και ολόκληρο οικοσύστημα με νυχτόβιους, μπουκαλάκηδες κτλ.

Ένας "ερασιτέχνης" να βάζει το περιστασιακό ψάρι που του περίσσεψε προς πώληση είναι απλά μεμπτό. Το να πουλά συστηματικά ψάρια όμως το βρίσκω απόλυτα κατακριτέο.

Link to comment
Share on other sites

Moar info! Πρέπει να δώσεις πιστωτική? Δέχεται paypal? Δέχεται αντικαταβολή ? Και είναι one-time deal?

Για τα πρώτα απαντάω μόνος μου :p

"Το φαγητό παραδίδεται από το εστιατόριο στην πόρτα σας και εσείς πληρώνετε παραδοσιακά. Η υπηρεσία του e-food.gr παρέχεται εντελώς δωρεάν . Δεν υπάρχει καμία επιπλέον χρέωση. Δεν χρειάζεται πιστωτική κάρτα." Για το τελευταίο ξέρει κανείς ?

μαγκα μου , αυτο το κολο e-food ΣΩΝΕΙ ΖΩΕΣ !!!!!

και δυστυχος δεν το εχουν ολα τα μαγαζια ακομα .

Βαζεις την διευθυνση σου στο site/application και σου δειχνει οοοοοοοοοοοοοοτι υπαρχει διαθεσιμο στην περιοχη σου , μαζι με τους καταλογους (+ πολλες φορες αποκλειστηκες προσφορες ) .

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION]

Έχεις δοκιμάσει το Colibri στο Μέτς ή Παγκράτι ?

Αν δεν κινηθώ προς Juicy τοπικά λέω να παίξω BBQ's ή Colibri...

Εχω ακουσει τα καλυτερα για το colibri αλλα δεν εχει τυχει ακομα να περασω, το BBQ's ειναι πιο vfm φαση ( burger απο 2.10 https://www.e-food.gr/delivery/athina/bbqs-5723/#menu-tab ) αλλα δεν εχει χωρο να κατσεις, μονο delivery αξιζει εκτος αμα θες να πας να παρεις ο ιδιος την παραγγελια ( αν ειναι η μελαχρινη στο τηλεφωνο θα παρεις και το οφθαλμολουτρο σου :p )

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει τα καλυτερα για το colibri αλλα δεν εχει τυχει ακομα να περασω, το BBQ's ειναι πιο vfm φαση ( burger απο 2.10 https://www.e-food.gr/delivery/athina/bbqs-5723/#menu-tab ) αλλα δεν εχει χωρο να κατσεις, μονο delivery αξιζει εκτος αμα θες να πας να παρεις ο ιδιος την παραγγελια ( αν ειναι η μελαχρινη στο τηλεφωνο θα παρεις και το οφθαλμολουτρο σου :p )

Τουριστικός Οδηγός έπρεπε να είσαι...και φαγητό και τιμές και Entertainment Reviewer...:worship:

Πετάγομαι τώρα...

Θα δοκιμάσω 2 διαφορετικά μεσαία με μπιφτέκι και θα πάρω κ ένα καννικό με πανέ κοτόπουλο...

Review σε λίγο...

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

για να μην εχει ποσταρει ακομα εντυπωσεις ο φιλος μας ή θα ξεχασε να τραβηξει πικ πριν τα καταβροχθισει ολα ή θα ειναι εκγλωβισμενος σε καμια τουαλετα και δεν θα πιανει το wifi :hehe:

Ας ποσταρω μια απο κρεπιτο παλι

14+-+2

βαφλα με μαρμελαδα φραουλα και παγωτο καιμακι + κρεπα "σοκοφρετα"

giphy.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Crepito το τσέκαρα νομίζω χθές όσο περίμενα για το πακέτο μου...

Όλα καλά ήταν χθές απλά νύσταξα τόσο πολύ μετά το φαγητό που τερμάτισα...και δεν μου έκατσε κιόλας, τα χώνεψα εύκολα...

Λοιπόν, πήρα Crunchy Chicken μεγάλο με πατάτες cheddar&bacon ( σε ξεχωριστό μπωλάκι) και 2 μεσαία με μπιφτέκι, ένα Cheese και ένα Μushroom Madness...Πήρα κι ένηα Dr.Pepper για τη φάση...

Ικανοποιημένος από όλη τη φάση, και το κοτόπουλο ωραίο και φημένο καλά, άσχετα με κάποια σχόλια που διάβασα σε online review...

Μπιφτέκι πολύ καλό επίσης και η πατάτα κλασσική, δεν ήταν κάτι το extraordinary, αλλά ταίριαζε με το burger...cheddar & bacon απλόχερα, χωρίς τσιγγουνιές...

Πρόσθεσα σε όλα λίγο ketchup Heinz στο πάνω ψωμάκι γιατί μου φάνηκε λίγο στεγνό, αλλά η σως ήταν καλά κρυμμένη και σωστά υπολογισμένη σε όλα,οπότε μάλλον μόνο γεύση πρόσθεσε τελικα..

Ακολουθούν φωτο :

IMG_20140725_000345_zps4882e98e.jpg

IMG_20140725_001215_zps5983843b.jpgIMG_20140725_001221_zps14a4dfc6.jpg

IMG_20140725_000340_zpsd3379a5c.jpg

Σύγκριση ( αριστερά το chicken μεγάλου μεγέθους μείον μία μπουκιά και δεξιά το cheese μεσαίου μεγέθους άθικτο...):

IMG_20140725_001302_zpsfed7903c.jpg

Γενικά άξιζε η επίσκεψη...μπράβο στον [MENTION=2162]GruntGR[/MENTION]...:T:

...σειρά έχει το Colibri ( λέω να πάω στο αρχικό μαγαζί στο Μετς, όχι στο Παγκράτι) και σε κάποια βραδυνή βόλτα στο Hot-Hot....

P.S. : [MENTION=2162]GruntGR[/MENTION], αλήθεια δεν ανέφερες τελικά πόσα cheat-days έχεις ? :p

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τα αγαπημενα μου απο BBQs ειναι mayo blast ή crunchy chicken σε τορτιγια, σε ψωμακι προτιμω colloseum - μεγαλο μεγεθος, παντα χωρις πατατες γιατι οντως δεν λενε κατι το ιδιαιτερο.

cheat day εχω κανονικα καθε παρασκευη, οχι οτι κανω τιποτα το σπουδαιο τις υπολοιπες μερες, απλα αποφευγω οτι με πειραζει στην χωνεψη ( αλευρι - καλαμποκι - αγελαδινο γαλα - αυγο - και ενα σωρο αλλα ) δηλαδη μπορει να κανω την δευτερα πχ μια βολτα στο ταδε σουβλατζιδικο και να παρω 3 καλαμακια χοιρινα + μια πατατες ( αφου πρωτα τους κανω ανακριση και σιγουρευτω πως τηγανιζουν με ηλιελαιο και οχι αραβοσιτελαιο :p )

Link to comment
Share on other sites

2μεσαία + 1μεγάλο με πατάτες + Cheddar/Bacon είχαν 13.80€

Τα μεσαία είχαν από 2.40 και 3.10 και το Crunchy Chicken 5.20 +1.80 για πατάτες και 1.30 για Cheddar/Bacon

Mε 10€ προσφορά παίρνεις 2 cheese μεγάλα με πατάτες και 2 κουτάκια αναψυκτικό, απλά ήθελα να δοκιμάσω διάφορα...plus ότι μόνος μου που να τα έτρωγα τα 2 μεγάλα cheese ?...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Στον δρομο για το σπιτι, ακουγοντας "i'm blue" (feat ολγα κεφαλογιαννη :p) και πηγαινοντας με 90 km μεσα στην μιχαλακοπουλου εκανα μια επειγουσα σταση

14+-+1

Δεν ητανε ασχημο, ειχα να πατησω το ποδι μου 3 χρονια ακριβως, νομιζω δεν εχει κρεπες πλεον ενω παλιοτερα πουλαγανε, επισης θυμαμαι οτι ειχε πολυ περισσοτερο κοσμο , εβρισκες και γυναικα σχετικα ευκολα - ολο και καποια ζουμερη ελευθερη/φρεσκο χωρισμενη περνουσε για να πνιξει την μπακουρια της στα λουκανικα και τις σαλτσες (pun intended :p )

Θα προτιμουσα κατι στο στυλ που ειχε παλια το goody's, δηλαδη με λεπτη διακριτικη στρωση στο παναρισμα και ζουμερο κατασπρο φιλετο μεσα, αν συνοδευονται απο μουσταρδομαγιονεζα ακομα καλυτερα, μαλλον στο επομενο cheat day θα περασω απο το "απλα σπιτικο" στα ηλισια που θυμαμαι οτι εχουν καλο πανέ - αν και δεν το βλεπω πια στον καταλογο, οποιαδηποτε ενσταση δεκτη :)

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.