Jump to content



Απο 1333 σε 1066 mod


bsakel

Recommended Posts

Καλησπερα

ειδα στο xtremesystems αυτο το thread το οποιο βασικα λεει πως να κανουμε ενα mod στον επεξεργαστη για να τον κανουμε να δουλευει απο 1066 σε 1333. Ολα αυτα με καποια pin ενωμενα διαφορετικα. Γενικα οχι και οτι πιο δυσκολο υπαρχει σαν δουλεια και γενικα μπορει το mod να αναστραφει αν το κανουμε σωστα(με conductive fluid).

Το ερωτημα που θελω να θεσω ειναι το εξης:

Αν παρουμε ενα απο τους πιο νεους επεξεργαστες με 1333fsb και κανουμε το mod αναποδα, δηλαδη απο 1333 σε 1066, θα δουλευει ο επεξεργαστης με καποιο απο τα πιο παλια motherboard; Εχω ενα gigabyte 965ds4 rev1 που δεν υποστηριζει 1333fsb επεξεργαστες και αν το παραπανω mod γινεται και αναποδα θα μπορουσα ετσι απλα να παω σε ενα νεο επεξεργαστη... Μετα που θα μπω biosθα ανεβασω το fsb και θα το δουλεψω τον επεξεργαστη με 1333 ή και παραπνω αναλογα το o/c που παιρνει.

πσ Δεν ξερω αν εδω ειναι το σωστο σημειο για να μπει το thread.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bsakel [Σήμερα, στις 15:45]

Μετα που θα μπω biosθα ανεβασω το fsb και θα το δουλεψω τον επεξεργαστη με 1333 ή και παραπνω αναλογα το o/c που παιρνει.

Και γιατί δεν κανεις αυτο που λες απο την αρχή?

Ρύθμισε το fsb στα 333mhz. Στο 1066 strap. Η ds4 τα έχει άνετα.

Δυστυχώς μονο τα rev2/rev3 των 965 της gigabyte υποστηριζουν αυτοματα 1333fsb.

Αν βάλεις FSB 1333 CPU στα rev2/rev3 το bios ρυθμιζει μονο του το bus speed στα 333mhz. Eσυ στο rev1 βαλτα μονος σου.

Δοκίμασε το πριν αρχίσεις τα mod με τα πιν.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να "μονώσεις" το BSEL2 (G30)

Νομιζω οχι να μονωσω αλλα να συνδεσω το BSEL2 με γειωση. Βασικα το ερωτημα ειναι εχει κανενας εμπειρια αντι να πηγαινει προς τα πανω να πηγαινεις προς τα κατω στον πινακα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bsakel [Σήμερα, στις 13:45]

Το ερωτημα που θελω να θεσω ειναι το εξης:

Αν παρουμε ενα απο τους πιο νεους επεξεργαστες με 1333fsb και κανουμε το mod αναποδα, δηλαδη απο 1333 σε 1066, θα δουλευει ο επεξεργαστης με καποιο απο τα πιο παλια motherboard;

Θα πρέπει να προσέξεις το εξής :

Εκεί που θα κάνει boot ο επεξεργαστής (μετά το mod) στο παλαιό motherboard (πχ με 9 x 266=2400MHz) να μπορεί να το κάνει με το default ρεύμα που δίνει το bios του motherboard. Αλλιώς δεν θα μπουτάρει (εξαρτάται πόσο παλιό είναι το Bios και το Motherboard και πόσο Vid απαιτεί η νέα cpu).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μονο τα rev2/rev3 των 965 της gigabyte υποστηριζουν αυτοματα 1333fsb.

Εγω εχω rev 1.0

Δεν ξερω αν θα ξεκινησει το mobo με μια cpu με 1333(φανταζομαι δεν θα ξεκινησει). Επισης νομιζω πως θα προσπαθησει να μπει με default ρυθμισεις που ομως δεν θα μπορει αφου δεν εχει πινακα για να βρει πως να δουλεψει τις μνημες με 333fsb. οποτε αυτο που σκεφτομαι ειναι να πιεσω το mobo να δει τον επεξεργαστη σαν ενα με 1066strap και μετα ανεβαζω fsb για να παω τον επεξεργστη σε default 333x(οσο)=1333.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να προσέξεις το εξής :

Εκεί που θα κάνει boot ο επεξεργαστής (μετά το mod) στο παλαιό motherboard (πχ με 9 x 266=2400MHz) να μπορεί να το κάνει με το default ρεύμα που δίνει το bios του motherboard. Αλλιώς δεν θα μπουτάρει (εξαρτάται πόσο παλιό είναι το Bios και το Motherboard).

Ναι το ξερω αυτο. Τωρα το mobo δινει 1.325. Μπορει το default να ειναι πιο μεγαλο; Επισης με το mod οπως θελω να το κανω εγω κανω underclock τον επεξεργαστη οποτε λογικα θελω λιγοτερο ρευμα απο το default. Σωστα δεν τα λεω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bsakel [Σήμερα, στις 16:39]

Εγω εχω rev 1.0

Δεν ξερω αν θα ξεκινησει το mobo με μια cpu με 1333(φανταζομαι δεν θα ξεκινησει). Επισης νομιζω πως θα προσπαθησει να μπει με default ρυθμισεις που ομως δεν θα μπορει αφου δεν εχει πινακα για να βρει πως να δουλεψει τις μνημες με 333fsb. οποτε αυτο που σκεφτομαι ειναι να πιεσω το mobo να δει τον επεξεργαστη σαν ενα με 1066strap και μετα ανεβαζω fsb για να παω τον επεξεργστη σε default 333x(οσο)=1333.

Nαι εκεί ειναι το προβλημα:...: Μήπως δεν μπορει να bootαρει την 1η φορά.

(Να μην αναγνωριζει το multi???)

Υπάρχει τροπος να βαλεις τα 333 με το παλιο cpu ,να σώσεις τις ρυθμισεις στο bios και να βάλεις το 1333cpu ? Με τις παλιες ρυθμισεις?

Edit: Αν και εσυ θελεις να κάνεις το ανάποδο, τεσπα έλεγα μηπως γίνεται με απλο overclock/underclock/

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τροπος να βαλεις τα 333 με το παλιο cpu ,να σώσεις τις ρυθμισεις στο bios και να βάλεις το 1333cpu ? Με τις παλιες ρυθμισεις?

Απ'οτι εχω δει οχι γιατι κανει reset με το που θα ξεκινησει.

Το mod φανταζομαι θα ειναι καπως ετσι:

moddd3.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bsakel [Σήμερα, στις 14:45]

Ναι το ξερω αυτο. Τωρα το mobo δινει 1.325. Μπορει το default να ειναι πιο μεγαλο; Επισης με το mod οπως θελω να το κανω εγω κανω underclock τον επεξεργαστη οποτε λογικα θελω λιγοτερο ρευμα απο το default. Σωστα δεν τα λεω;

Γενικά σωστά τα λες. Και δεν θα έχει πρόβλημα να κάνει boot εάν δίνει default 1.3250V.

Όμως μένει να φανεί στην πράξη. Μην ξεχνάς ότι η διαφορά ενός G0 stepping επεξεργαστή δεν είναι μόνο το 1333 vs 1066. Και το bios του παλιού motherboard θα πρέπει να το υποστηρίζει. Πως θα γίνει αυτό ; Νομίζω πως η δουλειά αυτή μόνο θεωρητικό ενδιαφέρον μπορεί να έχει, πρακτικά θα χάσεις όλα τα πλεονεκτήματα του G0 και είναι αμφίβολο αν θα δουλέψει στο motherboard. Πάντως με ενδιαφέρει πολύ η προσπάθεια και το θεωρητικό ενδιαφέρον μου αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 17:07]

Και το bios του παλιού motherboard θα πρέπει να το υποστηρίζει. Πως θα γίνει αυτό ;

To αντιθετο λενε οτι γίνεται.

Δλδ να πάρεις rev1 με 1066 και να την κάνεις να παιξει 1333 cpu με το mod.

(αν αυτό λεει κάτι)

Επισης μερικοι λενε οτι (για αυτη την περιπτωση) θελει ενα απλο οverclock και τερμα και οτι το Mod αναφερεται σε m/b που δεν εχουν επιλογες o/c. (dual Xeon)

Ενώ σε άλλους δεν έπαιξε καθόλου.

Έχει ενδιαφέρον πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 15:17]

To αντιθετο λενε οτι γίνεται.

Δλδ να πάρεις rev1 με 1066 και να την κάνεις να παιξει 1333 cpu με το mod.

(αν αυτό λεει κάτι)

Το αντίθετο πράγματι έχει γίνει και έχει και νόημα.

Όμως σε αυτό (το αντίθετο που λες) η ανάγκη για να μπορεί να κάνει boot ο επεξεργαστής (μετά το mod) στο motherboard (πχ με 9 x 333=3000MHz) με το default ρεύμα που δίνει το bios του motherboard είναι καθοριστική πλέον. Αλλιώς δεν θα μπουτάρει καθόλου. Και το πιθανότερο είναι να μην μπαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 17:17]

To αντιθετο λενε οτι γίνεται.

Δλδ να πάρεις rev1 με 1066 και να την κάνεις να παιξει 1333 cpu με το mod.

(αν αυτό λεει κάτι)

Επισης μερικοι λενε οτι (για αυτη την περιπτωση) θελει ενα απλο οverclock και τερμα και οτι το Mod αναφερεται σε m/b που δεν εχουν επιλογες o/c. (dual Xeon)

Ενώ σε άλλους δεν έπαιξε καθόλου.

Έχει ενδιαφέρον πάντως.

Ναι ξερω τι λεει γενικα το thread. Αυτο που εγω ψαχνω ειναι κατι αλλο.

Θελω να παρω ενα επεξεργαστη Ε6χ50 που εχει strap 1333(που δεν υποστηριζεται απο το mobo μου) και να τον βαλω στο mobo μου.

Ενα πρωτο προβλημα που αντιμετοπιζω σε αυτο ειναι οτι θελω το strap να ειναι 1066(μεχρι εκει υποστηριζει το mobo) και ρωταω αν αυτο θα πετυχει ή αν το εχει κανει καποιος και εχει πετυχει. Επισης το ερωτημα μου ειναι αν ετσι οπως το εχω σκεφτει ειναι σωστο το mod ή οχι.

Αν το mobo υποστηριζει με ενα καινουργιο bios Q6600 με G0 stepping δεν ειναι λογικο να δουλεψει το mod αυτο; (δεν ξερω ακομα αν ισχυει αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 17:25]

Το αντίθετο πράγματι έχει γίνει και έχει και νόημα.

Όμως σε αυτό (το αντίθετο που λες) η ανάγκη για να μπορεί να κάνει boot ο επεξεργαστής (μετά το mod) στο motherboard (πχ με 9 x 333=3000MHz) με το default ρεύμα που δίνει το bios του motherboard είναι καθοριστική πλέον. Αλλιώς δεν θα μπουτάρει καθόλου. Και το πιθανότερο είναι να μην μπαίνει.

Σωστός,

πρεπει απο πριν να ξερεις ότι ο cpu μπορει να κανει boot στο default multi x 333 σε stock ταση.

Edit : Ναι sorry bsakel που λεω και για το αντιθετο αλλά έχει ενδιαφέρον, μηπως βοηθησει κατι και στη δικη σου περιπτωση...και άλλα thread αναφερονται αλλα μόνο απο 1066 σε 1333.

http://www.tomshardware.co.uk/forum/243942-10-1333-chips-1333-compliant-boards

http://www.ocforums.com/showthread.php?t=499340

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bsakel [Σήμερα, στις 15:32]

Επισης το ερωτημα μου ειναι αν ετσι οπως το εχω σκεφτει ειναι σωστο το mod ή οχι.

Μια ματιά που ρίχνω στο documentation της Intel νομίζω θέλει ακόμη συζήτηση για το αν είναι σωστό το mod που έχεις στο μυαλό σου. Χρειάζομαι χρόνο, δεν είμαι εξοικιωμένος με αυτά τα Bsel mods. Νομίζω ότι είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι παρόμοιο με το mod που κάνει τους 4χχχ από 200 στα 266. Μόνο που αντί για το BSEL1 το κάνεις για BSEL2

H DFI ανακοίνωσε για την 975Χ/G ότι υποστηρίζει G0 άλλά όχι 1333 FSB (παίζει ο Q6600 G0 αλλά όχι οι Ε6χ50). Για contact GiagiaByte

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 17:52]

Μια ματιά που ρίχνω στο documentation της Intel νομίζω θέλει λίγο ακόμη συζήτηση για το αν είναι σωστό το mod που έχεις στο μυαλό σου. Χρειάζομαι χρόνο, δεν είμαι εξοικιωμένος με αυτά τα Bsel mods.

Χρονο Εχουμε αφου υπαρχει διαθεση!!!!!

:D :D :D :D :D :D

Πραγματικα παντως πιστευω οτι αν υποστηριζεται ενας Q6600 G0 stepping θα δουλευει και οποιοσδηποτε αλλος G0 stepping αν κανεις το mod και ειναι σωστο.

Οσο για αυτο που κοιτας στο mod ριξε μια ματια εδω

. Αυτη η αλλαγη εμπεριεχει και αλλαγη απο high σε low στον πινακα.

Edit

Για contact GiagiaByte

Απ'οτι εχω διαβασει σε διαφορα forum δεν ειχαν πολλοι την τυχη να παρουν και απαντηση απο την GiagiaByte.

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ όσα διάβασα στο pdf που παραπάνω είπα, μου φαίνεται αρκεί να απομονώσεις αυτό το ποδαράκι, ώστε να πας από 333MHz (H-L-L) σε 266MHz (L-L-L). Το Vss που έχεις είναι η γείωση. Νομίζω πως είναι σωστό και αυτό που έχεις κάνει.

Πρέπει κάποιος που έχει ξανακάνει τη δουλειά και είναι έμπειρος να μας πει. Νομίζω ότι υπάρχουν αρκετοί στο Forum, αλλά δεν ξέρω αν διαβάζουν το thread.

Edit (25-8-07, 01:25) : Έπρεπε να διαβάσω καλά πρώτα τα της Intel, για να μπορώ να απαντήσω. Τώρα μπορώ. Η εικόνα (το mod) του bsakel στο post # 9 είναι σωστή

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.