Jump to content



Ε-Shop + RMA


JdCZT

Recommended Posts

Πριν απο κανα δυο μηνες αγορασα απο το εν λογω καταστημα ενα πακετο συνδεσης στο internet της forthnet που ειχε ως δωρο ενα dvd player hyundai...Περιπου ομως πριν απο καμοια βδομαδα και ενω το dvd player δεν εχει γραψει πολλες ωρες λειτουργιας καθως αλλαζα dvd με χτυπησε το ρευμα πολυ ασχημα...την ειδα κανονικα.Περιπου μια ωρα δεν ενοιωθα το χερι μου...Αφου συνερχομαι λεω και εγω τι στο καλο μεσα στην εγγυηση ειναι θα το επιστρεψω.

Πηγαινω την επομενη μερα στο μαγαζι βρισκω τον πωλητη του λεω "το και το εγινε".Μου λεει με απολυτη συγουρια μην στεναχωριεσαι γτ μπορει να ειναι δηλωμενο ως δωρο αλλα στην αποδειξη φενεται οτι εχει γεινει αγορα του προιοντος...και οντως στην αποδειξη εκτος του πακετου συνδεσης αναφερει και τιμη αγορας του dvd player.Μαλιστα μου ειπε πως σε 2-3 μερες θα εχω καινουριο.Ωραια λεω και εγω θα γινει η δουλεια μου και φευγω.Αλλα λεω πως και ετσι εδω ολοκληρη η Ελλαδα παραπονιεται εγω θα βγω τυχερος και οντως.Χτες με πηρε τηλ ο ιδιος πωλητης και μου ειπε μαντεψτε...πως δεν το καλυπτει η εγγυηση του e-shop αλλα της ελ λογω αντιπροσωπιας και δεν γινεται να αντικατασταθει.Επισης πως το δοκιμασαν και δεν τους χτυπησε αυτους το ρευμα...λεει.Και δεν ειναι τα 40Ε που κανει ενα dvd αλλα ρε γμτ η ανευθυνοτητα μερικων να επιμενουν να γυρισουν πισω στο καταναλωτη ενα ελλατωματικο προιον...και σας λεω εγω πως καταλαθος ακουμπουσε το ανιψακι μου πανω που εχει και την ταση να πειραζει τα παντα τι θα γινοτανε τοτε θα ετρεχα για τα 40Ε...Οπως και να εχει απο βδομαδα περναω να ακουσω τι εχουν να μου πουνε και αν μου το δωσουνε το εχω παρει... το κραταω και θα κινηθω συμφωνα με τα δικαιωματα μου ως καταναλωτης...οτιδηπορε σημαινει αυτο.Δεν νομιζω πως εχουν το δικαιωμα να ειναι τοσο ανευθυνοι...ελεος ποια. :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JdCZT

Πριν απο κανα δυο μηνες αγορασα απο το εν λογω καταστημα ενα πακετο συνδεσης στο internet της forthnet που ειχε ως δωρο ενα dvd player hyundai...Περιπου ομως πριν απο καμοια βδομαδα και ενω το dvd player δεν εχει γραψει πολλες ωρες λειτουργιας καθως αλλαζα dvd με χτυπησε το ρευμα πολυ ασχημα...την ειδα κανονικα.Περιπου μια ωρα δεν ενοιωθα το χερι μου...Αφου συνερχομαι λεω και εγω τι στο καλο μεσα στην εγγυηση ειναι θα το επιστρεψω.

Πηγαινω την επομενη μερα στο μαγαζι βρισκω τον πωλητη του λεω "το και το εγινε".Μου λεει με απολυτη συγουρια μην στεναχωριεσαι γτ μπορει να ειναι δηλωμενο ως δωρο αλλα στην αποδειξη φενεται οτι εχει γεινει αγορα του προιοντος...και οντως στην αποδειξη εκτος του πακετου συνδεσης αναφερει και τιμη αγορας του dvd player.Μαλιστα μου ειπε πως σε 2-3 μερες θα εχω καινουριο.Ωραια λεω και εγω θα γινει η δουλεια μου και φευγω.Αλλα λεω πως και ετσι εδω ολοκληρη η Ελλαδα παραπονιεται εγω θα βγω τυχερος και οντως.Χτες με πηρε τηλ ο ιδιος πωλητης και μου ειπε μαντεψτε...πως δεν το καλυπτει η εγγυηση του e-shop αλλα της ελ λογω αντιπροσωπιας και δεν γινεται να αντικατασταθει.Επισης πως το δοκιμασαν και δεν τους χτυπησε αυτους το ρευμα...λεει.Και δεν ειναι τα 40Ε που κανει ενα dvd αλλα ρε γμτ η ανευθυνοτητα μερικων να επιμενουν να γυρισουν πισω στο καταναλωτη ενα ελλατωματικο προιον...και σας λεω εγω πως καταλαθος ακουμπουσε το ανιψακι μου πανω που εχει και την ταση να πειραζει τα παντα τι θα γινοτανε τοτε θα ετρεχα για τα 40Ε...Οπως και να εχει απο βδομαδα περναω να ακουσω τι εχουν να μου πουνε και αν μου το δωσουνε το εχω παρει... το κραταω και θα κινηθω συμφωνα με τα δικαιωματα μου ως καταναλωτης...οτιδηπορε σημαινει αυτο.Δεν νομιζω πως εχουν το δικαιωμα να ειναι τοσο ανευθυνοι...ελεος ποια. :getlost:

Για το RMA του e-shop δεν έχω να πώ πολλά.

Αλλά επειδή μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο με το κουτί ενός υπολογιστή σε έναν φίλο που τον χτύπαγε το ρεύμα έφταιγε το πολύμπριζο που δεν δούλευε σωστά η γείωση.

Αν το είχες πάνω σε πολύμπριζο έχε τον νού σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά τι ζημιά μπορούν να σου κάνουν 12V? διότι αυτή είναι η μέγιστη τάση που δέχεται το DVD. Δεν νομίζω με 12V να μουδιάζει το χέρι για μια ώρα. Πρόσεχε μήπως είναι αλλού το πρόβλημα και όχι στο DVD.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η συσκευές ήχου δεν έχουν καλώδιο γείωσης και θα πρέπει να δείχνουμε μεγάλη προσοχή σε παρόμοιες περιπτώσεις συσκευών. Επίσης το ότι δέχεται 12v δεν ισχύει σε καμία περίπτωση αλλά και γενικότερα επικίνδυνο είναι το ρεύμα και όχι η τάση.

Σε όλες τις συσκευές που δεν έχουν γείωση, στο σασί τους, αναπτύσσεται τάση, ενώ ακόμα και η διασύνδεση μέσο καλωδίων μεταξύ συσκευών μπορεί να ενισχύσει το φαινόμενο. Τις περισσότερες φορές η τάση αυτή γίνεται μικρότερη (λιγότερο επικίνδυνη) όταν συνδέουμε τους ακροδέκτες της μπρίζας της συσκευής, σωστά στο πολυμπριζο, στη σωστή ηλεκτρική φάση.

Πρέπει να προσέχουμε τα σύμβολα που αναγράφονται πάνω στα καλώδια και να συνδέουμε το L (live-καφε χρωμα) στην επαφή της μπριζας που μεταφέρει το ρεύμα και το Ν (neutral-μπλε χρωμα) στην επιστροφή. Το να βρει κανείς που βρίσκεται το ρεύμα στην μπριζα είναι σχετικά εύκολο με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι (ηλεκτρολογου). Κανονικα ειναι δεξια οπως κοιταμε την μπριζα. Εκεί ακριβώς πρέπει να συνδέεται το L. Προσοχή αν κάποιος έχει αμφιβολία για το τι κάνει, καλό είναι να συμβουλευτεί ηλεκτρολόγο, γιατι το ρευμα σκοτωνει.

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει ρε παιδία, αυτό με τα 12V.

Αν ξέρετε κάτι παραπάνω, πείτε το να μάθουμε και οι υπόλοιποι. Αλλιώς το θεωρώ τελείως ανεύθυνο να γράφετε κάτι τέτοιο, από τη στιγμή που σας είπε ο ίδιος, ότι τον τίναξε τόσο δυνατά. 12v βγάζει και μια μπαταρία. Για πιάστε τους δυο πόλους με τα χέρια σας, νιώθετε τπτ?

Και κατι ακομα. Το eshop σου ειπε οτι το δοκιμασε... Δλδ τι εκανε τους ρωτησες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus

Από που προκύπτει ρε παιδία, αυτό με τα 12V.

Αν ξέρετε κάτι παραπάνω, πείτε το να μάθουμε και οι υπόλοιποι. Αλλιώς το θεωρώ τελείως ανεύθυνο να γράφετε κάτι τέτοιο, από τη στιγμή που σας είπε ο ίδιος, ότι τον τίναξε τόσο δυνατά. 12v βγάζει και μια μπαταρία. Για πιάστε τους δυο πόλους με τα χέρια σας, νιώθετε τπτ?

μαζι σου!!!+1!!!!

Και κατι ακομα. Το eshop σου ειπε οτι το δοκιμασε... Δλδ τι εκανε τους ρωτησες?

Link to comment
Share on other sites

Τα drives τροφοδοτούνται από ένα molex με 4 καλώδια. 2 μαύρα, 1 κίτρινο και 1 κόκκινο.

Τα μαύρα είναι γειώσεις, το κόκκινο αντιστοιχεί σε 5V και το κίτρινο σε 12V.

Στην τελική τα 12V είναι η μέγιστη τάση που φεύγει από το οποιοδήποτε PSU προς τα υπόλοιπα κομμάτια του υπολογιστή μας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus

Ναι.. Σου διαφευγει μια μικρη λεπτομερια... Μιλαμε για stand alone συσκευη που περνει ρευμα απο το δικτυο της δεη :).

Μια μικρούλα λεπτομέρεια. Μάλιστα. ’κυρον τότε.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που δεν απαντησα εγκαιρως λογο υποχρεωσεων...τα αμπερ ειναι που σκωτονουν...οχι η ταση.Δεν τους ρωτησα περισσοτερα απλα μου ειπαν οτι το δοκιμασαν και δεν παρουσιαστηκε προβλημα σε αυτους...με χτυπησε αρκετα δυνατα και οντως μουδιασα.Το πολυμπριζο ειναι της mge εταιριας αρκετα αξιοπιστης κατ εμε αλλα θα του ριξω μια ματια σε κανα ηλεκτολογειο.Ευχαριστω παντος για τις πληροφοριες

Eρωτηση:εαν ειχε φθαρει η γειωση του πολυμπριζου...δεν θα με χτυπαγε το ρευμα και στις υπολοιπες συσκεβες που ειναι συνδεδεμενες;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JdCZT

Eρωτηση:εαν ειχε φθαρει η γειωση του πολυμπριζου...δεν θα με χτυπαγε το ρευμα και στις υπολοιπες συσκεβες που ειναι συνδεδεμενες;

Εξαρταται απο τα volt που θα αναπτυσονταν, επανω στο μεταλλικο σασι καθε συσκευης. Γενικα μια στιγμιαια ταση της ταξης των 40-45V και πανω θα σε τιναζε αρκετα. Εννοειτε οτι οσο περισσοτερα τα volt και οσο μεγαλυτερος ο χρονος εκθεσης στο ρευμα, τοσο πιο επικινδυνα τα πραγματα.

Εγω δεν πιστευω οτι εχει προβλημα η γειωση στο πολυμπριζο σου. Ελπιζω να το εχεις συνδεσει σε μπριζα σουκο. Δυο ακροδεκτες και γειωση (τα συρματινα ελασματακια πανω κατω απο τους ακροδεκτες).

Το dvd player λογικα δεν πρεπει να εχει καν γειωση στο καλωδιο του,να αποτελειτε δλδ απο τη φαση και την επιστροφη. Και προβλημα να ειχε η γειωση ουτος η αλλος, δεν θα πατουσε πανω της. Απλα κανε με τη βοηθεια ηλεκτρολογου, αυτο που αναφερω στο 5ο ποστ, σε ολες τις συσκευες που εχεις στο σπιτι ή τουλαχιστον σε αυτες που δεν μπαινω-βγαινουν συχνα. Ετσι θα περιορισεις και τα ρευματα που αναπτυσουν οι συσκευες πανω στο σασι, αλλα και τα τυχων μικρορευματα που τρεχουν πανω στη γειωση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pavou [Σήμερα, στις 22:28]

και κάτι ακόμα το dvd σου είναι μεταλλικό? πως σε χτύπησε αν είναι πλαστικό ? πολύ περίεργο :(

Ειναι μεταλλικο ολοκληρο εκτος την μπροστινη προσοψη περιπου 3-4 cm :p

Θα περασω μαλλον αυριο απο εκει για να το διευθετησω...δε με νοιαζει πλεον καθολου και rma να μην μου κανουν αρκει να μην παθει κανενας κακο...ολα τα αλλα τα ακουω ετσι για να τα ακουω,σας ευχαριστω παντος ολους για τη βοηθεια...α και κατι τελευταιο ετσι για την ιστορια

http://www.electronics-lab.com/articles/files/electric_shock.pdf

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.