Jump to content



Κάρτα γραφικών για επαγγελματική χρήση


jros3e

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω μια κάρτα γραφικών για επαγγελματική χρήση και συγκεκριμένα

για εφαρμογές AutoCad. Μπορείτε να μου προτείνετε μερικες; Και από που θα μπορέσω να την προμηθευτώ.

Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καμία από τις 2 δεν κάνει για τη δουλειά που θέλεις. Matrox κάρτες είναι video oriented, όχι cad.

Αφενώς με την 8800gtx κάνεις δουλειά, αν θέλεις να δουλεύεις στο σπίτι πχ.

Αν σε ενδιαφέρει αγορά καρτας για κάποιο γραφείο ή εταιρία που έχει το budget τότε κοίτα για τα ακόλουθα:

http://www.nvidia.com/page/quadrofx_family.html

http://ati.amd.com/products/firegl.html

Τώρα ποιος φέρνει στην Ελλαδα....ένας θεός ξέρει...ψάξε για authorized reseller

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από takis200

Δυο καρτες ξερω που εχει το Πλαισιο και κανουν για τη δουλεια που τις θες:

1. Parhellia APVe 128MΒ

2. QID Pro 256MB PCI

Με πρόλαβαν απαντήσεις στο ενδιάμεσο.

Αυτές εννοώ ότι δεν σου κάνουν

Link to comment
Share on other sites

για AUTO-CAD πας για καρτα μονο με OpenGL

αλλα αν θελεις μια πολυ καλη θα πρεπει να πληρωσεις αρκετα χρηματα ειχα μια 3dLABS

την οποια την ειχα αγορασει απο Σουηδια πριν 2 χρονια 1500ευρο

http://en.wikipedia.org/wiki/3Dlabs

http://www.komplett.se/k/kl.aspx?bn=10484

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jros3e [Σήμερα, στις 06:13]

εφαρμογές AutoCad.

ποιες ακριβως; για μενα δεν υπαρχει λογος να πληρωσεις μια τετοια καρτα, στην ουσια ειναι οι ιδιες καρτες με αυτες που κυκλοφορουν στο εμποριο και απευθυνονται σε gamers, αλλα τις χρυσοποληρωνουν οι επαγγελματιες.

απο τη στιγμη που τα πιο πολλα προγραμματα δουλευουν και DirectX, δε βρισκω λογο να δωσεις τα απειρα λεφτα για μια καρτα που ειναι λιγο πιο γρηγορη σε OpenGL.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

ποιες ακριβως; για μενα δεν υπαρχει λογος να πληρωσεις μια τετοια καρτα, στην ουσια ειναι οι ιδιες καρτες με αυτες που κυκλοφορουν στο εμποριο και απευθυνονται σε gamers, αλλα τις χρυσοποληρωνουν οι επαγγελματιες.

απο τη στιγμη που τα πιο πολλα προγραμματα δουλευουν και DirectX, δε βρισκω λογο να δωσεις τα απειρα λεφτα για μια καρτα που ειναι λιγο πιο γρηγορη σε OpenGL.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jros3e

Δηλαδή και με μία 8800 GTX-ULTRA είμαι οκ;

Θα μπεί σε υπολογιστή νεοσήστατης κατασκευαστικής εταιρίας.

και μια 8600GTS θα ειναι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

3D και AutoCAD είναι λίγο "χαζό" κατα την γνώμη μου...

Το 2007 είναι πολύ βαρύ χορίς λόγο, εγώ δούλευα το 2002 σε ενα P4 2.66, 2*256 ram, και on-board 845G και μιά χαρά ήταν σε 2D και απλά 3D κομμάτια.

Σε pro-engineer ήταν μιά χαρά και σε πολύπλοκα 3D, όχι τέλεια, αλλά υποφερτά.

Link to comment
Share on other sites

ωραια...επειδη το 3dsmax 5 το τρεχα se software mode...

Επιλεγω να το τρεξει σε dx9 mode και direct3d αλλα μου λεει failed to initialize directx...

να κατεβασω latest directx version..

Πως διαολο το κανω ; (αν ειναι πολυ OT :p ,μαυρη τρυπα :) )

edit : σε d3d 8,1 Μπηκε κανονικα :(

Link to comment
Share on other sites

Για 3D δε χρειαζεται να δουλευεις σε AutoCAD....παραειναι βαρυ χωρις λογο και δεν εχει κ δυνατοτητες.Χρησιμοποιησε ΜΑΧ η VIZ η αλλο...

ΔΕΝ χρειαζεται να παρεις ''επαγγελματικη'' καρτα....(βασικα δε ξερω που μπορουν να χρησιμοποιηθουν αυτα τα πραγματα)

Εχω (ο πατερας μου) μια FireGL (βασισμενο στο 9600ΧΤ της ΑΤΙ) και μια ELSA Gloria II (Quadro).Kαι οι δυο ειναι για κλωτσιες....οχι πως δεν ειναι καλες αλλα κοστιζουν δυσαναλογα (πολλαπλασια μπορω να πω) με τη δικια μου Χ1950 και κανουν ακριβως την ιδια δουλεια.

Περα απο επαγγελματιες που σχεδιαζουν μοντελα/τοπια σε ΜΑΧ/XSI/Lightwave με τρομακτικη λεπτομερεια και αναλυση με σκοπο να χρησιμοποιηθουν σε ταινιες (βλ.Transformers The Movie) δε νομιζω οτι μπορουν αλλου να αξιοποιηθουν αυτες οι καρτες και να τις χρησιμοποιησει ακομη και ενας αριστος 3D modeller/renderer.

Θα αξιζαν τα χρηματα τους αν επαιρναν μερος στο rendering αλλα δε παιρνουν...μονο η cpu τα τραβαει ολα...(τουλαχιστον οι πιο διαδεδομενες μηχανες rendering χρησιμοποιουν μονο τη/τις CPU/'s....μονο μια χρησιμοποιει την gpu για rendering αλλα δε ξερω αν την χρησιμοποιει κανεις!!!)

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.