Jump to content



FOXCONN - Quantum Force motherboards


Dem

Recommended Posts

Ο "θεός του Πολέμου" ’ρης, θα είναι η πρώτη motherboard στην νέα Quantum Force σειρά που θα απευθυνεται για πρώτη φορά στη enthusiastic αγορά.

....will include the new Gladiator BIOS that is supposedly "the most advanced and overclocking-friendly BIOS ....

....Foxconn has recently employed some ex-DFI engineers, things get a little more interesting

....Even with an early BIOS edition and standard air cooling, MARS has already posted FSB frequencies of 575MHz and looks set to smash more records in the future.......Press Room

.....Foxconn has also built a smart fan control for the NB,CPU and system fans that adjusts fan speed according to the system load....

post-4508-1416073176,4774_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον motherboard, με ακόμη πιο ενδιαφέρον bios. Κυρίως βλέπω ρυθμίσεις στο bios που άλλοι κατασκευαστές δεν τις δίνουν εύκολα (σε αυτά τα υψηλά όρια). Θάλεγα αυτό είναι και το θετικό σημείο του (max Vcore = 2.074, max Vdim = 3.365 δεν τα βλέπεις εύκολα σε bios). Έχει και όλους τους ενδιαφέροντες χρονισμούς για τις μνήμες. Απ' ότι βλέπω θάναι "γρήγορο" αλλά δεν ξέρω πόσο "ζεστό" θα είναι.

Ελπίζω η ψύκτρα στο ΝΒ νάναι χαμηλώτερη από 5.5 cm (μου φαίνεται ψηλή στις φωτογραφίες), αλλιώς ορισμένες "cpu ψύκτρες" θάχουν προβλήματα να χωρέσουν.

Νομίζω βέβαια, ότι ήταν λίγο μονόδρομος για την Foxconn αυτό το bios και το motherboard, γιατί είχε μείνει εκτός παιχνιδιού, καιρό τώρα. Και για να δικαιολογηθεί και η «τσιμπιμένη» τιμή του, θάχουν φροντίσει να δώσουν δώρα.

Αν πάντως μια εταιρεία αρχίσει να «τσιτώνει» τα όρια των παραμέτρων, θα ακολουθήσουν και άλλες, οπότε καλύτερα για μας.

Σκέφτομαι να το θέσω υπό παρακολούθηση, όταν θα κυκλοφορήσει !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 23:02]

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον motherboard, με ακόμη πιο ενδιαφέρον bios. Κυρίως βλέπω ρυθμίσεις στο bios που άλλοι κατασκευαστές δεν τις δίνουν (σε αυτά τα υψηλά όρια). Θάλεγα αυτό είναι και το πολύ θετικό σημείο του (max Vcore = 2.074, max Vdim = 3.365 δεν τα βλέπεις πουθενά σε bios).

Σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές στην top μητρική τους δίνουν τέτοιες τάσεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από effect [Χθες, στις 23:36]

Σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές στην top μητρική τους δίνουν τέτοιες τάσεις

Δεν έχεις γενικά άδικο :)

Είχα δει παλιότερα που ενδιαφερόμουν κάποια motherboard (τότε ήταν πολύ καλά, πιθανότατα παραμένουν) :

την Striker Extreme :

Είχε τότε : max Vcore 1.90 V. Μόνο το Vdim ήταν εντυπωσιακό : κάπου στο 3.42 V

την Abit IN9-32X-Max

Είχε τότε : max Vcore 1.92 V και Vdim 3.0 V

την Abit AB9-Pro

Είχε τότε : max Vcore 1.72 V και Vdim 2.30 V

Βλέπω και την νέα και καλή Asus Blitz Formula :

Έχει : max Vcore 1.90 V και Vdim (εντυπωσιακό) : 3.40 V

Αυτή για την οποία μιλάμε έχει : max Vcore = 2.074, max Vdim = 3.365

(αλλάζω το : δεν τα βλέπεις πουθενά σε bios --> δεν τα βλέπεις εύκολα σε bios) :turn:

Link to comment
Share on other sites

(αλλάζω το : δεν τα βλέπεις πουθενά σε bios --> δεν τα βλέπεις εύκολα σε bios) :turn:

Τότε μου κάνει εντύπωση που η p35 DQ6 δίνει BIOS vcore 2.35, αν και δεν έχω περάσει το 1,8 για να ξέρω τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

....... effect [Σήμερα, στις 12:53]

Τότε μου κάνει εντύπωση που η p35 DQ6 δίνει BIOS vcore 2.35, αν και δεν έχω περάσει το 1,8 για να ξέρω τι γίνεται

effect,

δεν έχω πολύ-ασχοληθεί με το συγκεκριμένο motherboard. Ξέρω γενικά πράγματα που αναγράφονται στα reviews που κυκλοφορούν. Προσπαθώ να ενημερώνομαι από αξιόπιστα sites. Η μητρική στην οποία αναφέρεσαι, σε review που είδα, έδινε στα χαρακτηριστικά της bios Vcore 0.5125 - 2.0000 V και όχι αυτό που λες. Πιθανότατα κάποια διαφορετική έκδοση του bios να άλλαξε το όριο αυτό. Είναι κάτι που γίνεται. Αντιθέτως δεν είναι συνηθισμένο να χρησιμοποιεί ένας απλός χρήστης, Vcore μεγαλύτερο από 1.60 V

Εδώ είναι το review που είχα διαβάσει πριν κάποιες ημέρες :

27.08.2007

http://hardwarelogic.com/news/129/ARTICLE/1458/3/2007-08-27.html

Εδώ είναι ένα άλλο review που βρήκα, με το όριο όπως λες :

18.06.2007

http://www.digital-daily.com/motherboard/gigabyte_p35_dq6/index5.htm

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φύγαμε off topic αυτό που ήθελα να πω είναι ότι το 95% των χρηστών δεν χρησιμοποιεί πάνω από 1,6 άρα τα 1,9 και τα 2,35 του είναι άχρηστα σε αντίθεση με τον καλύτερο τρόπο που εκμεταλεύεται η Asus τις μνήμες σε σχέση με την DQ6. Δηλαδή πρέπει να κρίνουμε όπως γράφεις και πιο πάνω μια μητρική με βάση το πόσο "γρήγορη" είναι και όχι να εντυπωσιαζόμαστε από το vcore του bios

Link to comment
Share on other sites

...... από effect [Σήμερα, στις 14:39]

Δηλαδή πρέπει να κρίνουμε, όπως γράφεις και πιο πάνω, μια μητρική με βάση το πόσο "γρήγορη" είναι και όχι να εντυπωσιαζόμαστε από το vcore του bios

Συμφωνώ απολύτως (το έγραψα κιόλας).

Το πολύ ενδιαφέρον (IMO) πάντως από την κίνηση της Foxconn φαίνεται να είναι η προσπάθεια, όπως λέει και ο εκπρόσωπος της εταιρείας, "...we have developed a design manifesto we call SWORD ....on delivering more performance capability with better value for money. Που για μας τους χρήστες, σε τελική ανάλυση, αποτελεί ένα ελπιδοφόρο μήνυμα ότι ...κάτι μπορεί να αλλάξει προς όφελός μας, σε σχέση με τη συμπεριφορά των εταιρειών προς εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ ενδιαφέρον (IMO) πάντως από την κίνηση της Foxconn φαίνεται να είναι η προσπάθεια,

Συμφωνω

Που για μας τους χρήστες, σε τελική ανάλυση, αποτελεί ένα ελπιδοφόρο μήνυμα ότι ...κάτι μπορεί να αλλάξει προς όφελός μας, σε σχέση με τη συμπεριφορά των εταιρειών προς εμάς.

Αυτο ακριβως ηθελα να πω οταν στη αρχη ειπα μακαρι να τα καταφερει

Θα δειξει παντως

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.