Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Είστε θεοί και οι 2 σας (Γιάγκος Νάρτα) αλλά όντως μια φορά μου έχει τύχει και εμένα, και ήμουν ΝΤΑΦΑΚ.

Ναι παραμερίζεις κλπ, τα δέχομαι όλα γέροντα, απλά είναι λίγο τραβηγμένο!

Και εικάζω δεδομένου πως δεν είναι και κάτι σύνηθες σε κοπέλες που δεν παίρνουν ότι βρουν πως είναι κάποια παρενέργεια της φάσης.

Link to comment
Share on other sites

Pwned hard!

!

Τα σηκωνει με power lifting μεθοδο , πριν δω το βιντεο ενιωσα ντροπη οτι ενα 13χρονο κοριτσι βαζει πιο πολλα κιλα πο μενα :p . παντως ακομα και ετσι, για την ηλικια και το φυλο της μπραβο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά εχει δυναμη η μικρη αλλα το παν είναι τεχνική της. Εχω δει παλικάρι 50κιλα να σηκωνει power clean 112.5!

Φυσικά εκανε 3 επαναλήψεις αλλα και παλι καλα είναι...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

Τα σηκωνει με power lifting μεθοδο , πριν δω το βιντεο ενιωσα ντροπη οτι ενα 13χρονο κοριτσι βαζει πιο πολλα κιλα πο μενα :p . παντως ακομα και ετσι, για την ηλικια και το φυλο της μπραβο.

Καλό θα ήταν να ξέραμε και πόσο ζυγίζει γιατί την βλέπω θρεμμένη : )

Link to comment
Share on other sites

Τα σηκωνει με power lifting μεθοδο , πριν δω το βιντεο ενιωσα ντροπη οτι ενα 13χρονο κοριτσι βαζει πιο πολλα κιλα πο μενα :p . παντως ακομα και ετσι, για την ηλικια και το φυλο της μπραβο.

Aκόμη και με Poer lifting, η κοπέλα έχει τρομερή δύναμη, στα 30 θα σηκώνει και άλογο.

Τσάμπα βλέπω μερικούς να ιδροκοπούν ενώ προσπαθούν να σηκώσουν 60 κιλά και μετά κομπάζουν μπροστά στον καθρέφτη.:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Προς γνώστες, μια-δυο ερωτησούλες.

Κοιλιακοί:

Γυμναστήριο δεν πάω.

Πάω για περπάτημα-τρέξιμο, γενικά αερόβια καμιά ώρα, και μετά θέλω να περνάω μια γενική ενδυνάμωση, επι τόπου. Οπότε δεδομένου ότι μιλάμε για χόρτο κάτω, τι κοιλιακοί και πόσοι είναι οι ενδικνυόμενοι; Εννοώ, οι κλασσικοί, χέρια πίσω απο κεφάλι και μπρος-πισώ κτλ; Ψαλιδάκια με πόδια; Κάτι αλλο; ι

Κοντεύουμε τα δεύτερα -άντα, οπότε μην απαντήσετε "κάνε 400 τάδε το πρωί και άλλους 200 τέτοιους πριν πέσεις για ύπνο....

Το κακό είναι αν και είμαι 1.83, πέσαμε στα 72-73 κιλά (από 77 που ήμουν σταθερά τα τελευταία χρόνια) αλλά υπάρχει υποδοριο λίπος, (ένα περίεργο φούσκωμα που εμφανίστηκε επίσης πολύ απότομα-σε μια εβδομάδα ήταν εμφανές!, κάτω από το small belly του αφαλού και το οποίο με έκανε να χάσω τον ύπνο μου- νόμιζα ήταν κάτι κακοήθες- μέχρι να μου πει ουρολόγος και γαστρεντερολόγος ότι δεν είναι τίποτα, αλλά υποδόριο λίπος.) και γενικά κοιλίτσα, χωρίς χαζό-διατροφή [τσιγάρα-καφέδες άγνωστα, κανά κρασί/μπύρα (καλοκαίρι γαρ) αραιά και που]

Δηλαδή, προς γκρεμός και πίσω ρέμα. Να φάω για να έρθω στα κιλά μου; Ή φεύγει η κοιλίτσα, αλλά επιδυκνύω περισσότερο τα ωραία μου κοκκαλάκια; Μιλώντας για κόκκαλα, σειρά έχουν οι..

Ώμοι: Λόγω της απώλειας βάρους, άρχισα να ψάχνομαι ιατρικά. Γαστρεντερολογικά-σάκχαρο-ενδοκρινολογους κτλ κτλ. δεν βρέθηκε τίποτα σοβαρό.

Λοιπόν το εμφανές σημείο που αντιληφθηκα ότι κάτι δεν πάει καλά, ήταν οι ώμοι. Εντελώς γυμνοί από κρεάς. Καμιά σχέση με πέρυσι πχ. (Δεν λέω ότι ήμουν όπως πριν 12-15 χρόνια, αλλά όχι αυτό το "γυμνό" πράγμα. Τι κάνουμε για να πάρουν τα πάνω τους; Εκτός γυμναστηρίου μιλάμε πάντα. Σε γυμναστήριο, ξέρω.

Επίσης ρε παιδιά, κάτι ολίγον τι, άσχετο. Αυτό το κρέας κάτω από το πηγούνι που αρχίζει και κρεμάει, μαζεύεται με τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα 3 set απο τα παρακατω. Με ενα λεπτο διαλλειμα μεταξυ των σετ.

15 κοιλιακους

5 pushaps (προσπαθησε να εχεις τους αγκωνες κοντα στο σωμα και οχι εξω)

10 βαθεια καθισματα (squats)

15 ραχαιους

5 burpees.

Aπο στυλ υπαρχουν 10αδες. Δες στο google, απλα φροντισε να γινεται σωστα και οχι βιαστικα. Καλυτερα να κανεις πχ 5-6 σωστα παρα 10 και χαλια !

Επισης μια πολυ καλη ασκηση ειναι το σκοινακι. 30΄ την ημερα ειναι μια χαρα !

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω να αρχισεις το μονοζυγο,υπαρχουν πολλες ασκησεις οι οποιες γυμναζουν το πανω σωμα(ωμοι,πλατοι χερια,πηχης κλπ)αλλα και αρκετες ασκησεις για το κατω σωμα,απο ευκολες εως πολυ προχωρημενες.

Ειναι πολυ ευκολο να βρεις ενα μονοζυγο,μια σωληνα οριζοντια ειναι δηλαδη,για μενα ειναι οτι καλυτερο εφοσον μιλαμε για αεροβια.

Αν δεν εχεις την δυνατοτητα το σετακι του ντινοπουλου ειναι μια χαρα για μια καλη φυσικη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

παίδες 70% θέλει φαγητό και 30% γυμναστική.

Οσοι μπορείτε να φάτε 7 γεύματα την ημέρα σε συνδιασμό με 1ώρα γυμναστική θα γίνεται σπεσιαλ. Γυμναστική 4-5 φορες την εβδομάδα.

Τωρα μπορείτε να κάνετε μονόζυγο-καμψεις-κοιλιακούς και αερόβια και θα είστε πάλι πολύ καλα.

Τα παραπανω απο φίλο που είναι FIT τέρμα τον έχουμε και συμφορίτη :)

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα 3 set απο τα παρακατω. Με ενα λεπτο διαλλειμα μεταξυ των σετ.

15 κοιλιακους

5 pushaps (προσπαθησε να εχεις τους αγκωνες κοντα στο σωμα και οχι εξω)

10 βαθεια καθισματα (squats)

15 ραχαιους

5 burpees.

Aπο στυλ υπαρχουν 10αδες. Δες στο google, απλα φροντισε να γινεται σωστα και οχι βιαστικα. Καλυτερα να κανεις πχ 5-6 σωστα παρα 10 και χαλια !

Επισης μια πολυ καλη ασκηση ειναι το σκοινακι. 30΄ την ημερα ειναι μια χαρα !

Δες κι εσύ το πρόγραμμα της Freeletics...προσωπικά άφησα τα βάρη για τις δύο πρώτες εβδομάδες...απίστευτα αποτελέσματα αλλά δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου...και ασχολούμα σοβαρά με ΜΜΑ εδώ και δέκα χρόνια περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το 7-6 γευματα ποσες φορες το ακουμε....πολλα γευματα καθε 3 ωρες κλπ...

Το οτι η συγκεκριμενη διατροφη εχει θετικα αποτελεσματα για καποιον δεν σημαινει οτι θα εχει θετικα και σε μενα η στο οποιονδηποτε,ειναι κατι που ειναι διαφορετικο για τον καθενα και θα πρεπει να βρουμε εμεις την καταλληλη διατροφη για εμας,κυριως επειδη δεν τρωμε ολοι τα παντα και συνεχεια.

Για εμενα αυτη η διατροφη μονο περισσοτερα εξοδα ειχε,πλεον τρωω σωστα αλλα οποτε εχω ορεξη και οχι οποτε πρεπει να φαω,εξισου σημαντικος ειναι και ο μεταβολισμος του καθενος.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα 3 set απο τα παρακατω. Με ενα λεπτο διαλλειμα μεταξυ των σετ.

15 κοιλιακους

5 pushaps (προσπαθησε να εχεις τους αγκωνες κοντα στο σωμα και οχι εξω)

10 βαθεια καθισματα (squats)

15 ραχαιους

5 burpees.

Όλο το παραπάνω θεωρείται σετ ή το καθένα ξεχωριστά?

Link to comment
Share on other sites

Ενας αγυμναστος δεν θα κανει πανω απο 3-4 burpees. Ποσο ακομα 50 για το πρωτο σετ μονο...Νομιζω για αρχη ειναι καλυτερα 10 στο σετ και ανα βδομαδα να προσπαθει μερικα (2-3) παραπανω.

[MENTION=5671]raven_g20[/MENTION]

Ολα αυτα ειναι ενα σετ.

Link to comment
Share on other sites

Ενας αγυμναστος δεν θα κανει πανω απο 3-4 burpees. Ποσο ακομα 50 για το πρωτο σετ μονο...Νομιζω για αρχη ειναι καλυτερα 10 στο σετ και ανα βδομαδα να προσπαθει μερικα (2-3) παραπανω.

@raven_g20

Ολα αυτα ειναι ενα σετ.

H oυσία είναι να αρχίσει και ο αγύμναστος, δεν έχει θέμα εάν την πρώτη εβδομάδα κάνεις 10 ή 5 αλλά η προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.