Jump to content



Κατασκευή πολύπριζου για UPS


Heatspreader

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους παιδιά!

Είμαι κάτοχος του UPS της υπογραφής μου και επειδή θέλω να έχω παραπάνω πρίζες σούκο πάνω σε αυτό, για router, mouse (φορτιστή), κ.α , θα ήθελα να με βοηθήσετε σε μερικά πράγματα.

Αρχικά το σούκο πολύπριζο που έχω αυτή τη στιγμή έχει τα παρακάτω χρώματα:

1) Πράσινο με μία ρίγα κίτρινη

2) Μπλε

3) Καφέ

Τι είναι τι? Βασικά νομίζω ότι το μόνο που μας νοιάζει είναι το πιο είναι η γείωση έτσι? Η γείωση στο αρσενικό φις για το UPS είναι αυτό?

2006327927398468293_rs.jpg

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν κανω λαθος το 1 θα τα βαλεις στο πανω pin (οπως ειπαν και τα παιδια απο πανω), το 2 δεξια (οπως ανοιγεις το ανταπτορακι και βαζεις το καλωδιο μεσα) και το 3 αριστερα.. Εγω ετσι θυμαμαι οτι το ειχα κανει οταν πηρα UPS.. Τωρα αν δεν παιζει, απλα βαλε τα 2 καλωδια που πηγαινουν στα κατω pins αναποδα, και εισαι οκ (η γειωση ειναι σιγουρα το 2χρωμο καλοδιο και πηγαινει στο πανω pin παντως)

Οπως πολυ σωστα ειπε και ο Spyrious βεβαια, δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις και με ενα πολυμετρο πριν το βαλεις στην μπριζα. :p

Link to comment
Share on other sites

κιτρινο πρασινο= γειωση

καφε=φαση

μπλε= επιστροφη

Αν και θα παιξει ειτε βαλεις το καφε αριστερα, ειτε δεξα καλο ειναι να διατηρησεις τη σωστη σειρα που ειναι :

οπως κοιταμε το βυσμα του ΚΑΛΩΔΙΟΥ, πανω δεξια μπλε, κατω κεντρο γειωση, πανω αριστερα καφε

Link to comment
Share on other sites

Ότι αυτονομία που έδινε και πριν. Απλά έβαλα και το router επάνω.

@Astacus Έτσι όπως τα λες είναι, αλλά από τη στιγμή που είναι AC ότι θες βάζεις στη φάση και στην επιστροφή. Η γείωση πρέπει να είναι η σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987

Ότι αυτονομία που έδινε και πριν. Απλά έβαλα και το router επάνω.

ειναι δυνατον?

νταξ το ρουτερ τι να ρευμα να θελει..

αλλα και παλι δεν μειωνεται ρε συ η αυτονομια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987

Ότι αυτονομία που έδινε και πριν. Απλά έβαλα και το router επάνω.

@Astacus Έτσι όπως τα λες είναι, αλλά από τη στιγμή που είναι AC ότι θες βάζεις στη φάση και στην επιστροφή. Η γείωση πρέπει να είναι η σωστή.

Εξαρταται απο την εφαρμογη . Υπαρχουν περιπτωσεις οπου η συνδεση συσκευων στην σωστη ηλεκτρικη φαση ειναι πολυ σημαντικη.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι πολυ μεγαλυτερο το τροφοδοτικο απο οσο μπορει να δωσει το ups? Κι εγω που εχω ενα κι ειναι 1000VA, το φοβαμαι γιατι πραγματικα δινει μονο 600W.

edit: 600W

Link to comment
Share on other sites

@oxide

Η αυτονομία μειώνεται όταν υπάρχει κατανάλωση. Και 100 πολύπριζα να βάλεις, από τη στιγμή που δεν έχουν επάνω τους φορτίο δεν υπάρχει πρόβλημα.

@JohnnyGR

Τα τροφοδοτικά των υπολογιστών δεν καταναλώνουν την ονομαστική ισχύ. Μη φανταστεί κανείς ότι εγώ καταναλώνω 1000W, απλά μπορώ να το φορτώσω μέχρι 1000W. Αυτό που λες εσύ είναι πολύ περίεργο. Μήπως άλλαξες και άλλα πράγματα στο Computer? Θα έλεγα μήπως είναι κακής ποιότητας και έχει απώλειες, αλλά πόσες απώλειες να έχει? ’ρα έχεις αλλάξει και κάτι άλλο ή τα έχει παίξει το UPS.

@nikoszax

Και 5000W να είναι το τροφοδοτικό από τη στιγμή που ο υπολογιστής δεν τα καταναλώνει και καταναλώνει τα 650 ας πούμε, χρειάζεσαι ένα 650W UPS. Εγώ ας πούμε έχω 850W UPS.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι εχεις 5000W τροφοδοτικο. Ειπα οτι αν καταναλωνεις ολη την ενεργεια που σου δινει το τροφοδοτικο, τοτε ισως να μην τα καταφερνει να τα βγαζει περα το ups.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το κατάλαβα καλά αυτό που είπες πριν.

Το UPS δίνει όση ισχύ χρειάζεται το τροφοδοτικό και το τροφοδοτικό δίνει όση ισχύ χρειάζονται τα εξαρτήματα του υπολογιστή.

Με λίγα λόγια αν χ είναι η είναι η τιμή που ζητάνε τα εξαρτήματα χ είναι και η τιμή που δίνει και το UPS.

Τα ονοματικά Watts είναι μέχρι που μπορεί να δώσει το καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.