Jump to content



Παρουσίαση του MyBook Premium ES Edition (500GB) της WD


alexis2044

Recommended Posts

Όλος ο πλανήτης με jmicron και Vista έχει το ίδιο πρόβλημα... το οποίο λύνεται με συγκεκριμένη έκδοση driver από την Jmicron. Θα δω ποιους έχω εγώ σπίτι και θα τους ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Τωρα μου εδωσες ελπιδα .

Ελπιζω να τους βρεις και να τους ανεβασεις γιατι τα εχω παρει στο κρανιο με την θυρα eSATA και το δισκο και αναγκαστικα να τον δουλευω με το καλωδιο του usb.

Περιμενω νεωτερα . Να εισαι καλα :clap: :clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα αυτούς που μου δουλεύουν εμένα κανονικά. Δεν είναι οι τελευταίοι της Jmicron αλλά με τους τελευταίους έχω πρόβλημα.

Κατέβασέ τους... βάλτους και πεσμου αν είσαι οκ σε παρακαλώ.

http://www.corollaclub.gr/MicronJMB363_RAID_V117150.zip

Link to comment
Share on other sites

Κατα πρωτον σε ευχαριστω παρα πολυ .

Θελω ομως να ρωτησω πριν το εγκαταστησω βλεπω οτι το τσιπακι ειναι το jmb363 το δικο μου ειναι το jmb 360 απ οτι ειδα , κανει να το βαλω?

και δευτερον εχεις σχεση με το corolla club?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η παρουσίαση σου alexis2044!!! Πολύ φλερτάρω με την ιδέα ενός τέτοιου σκληρού... κόσμημα για το γραφείο!!! τα καλώδια μόνο σκέφτομαι....

Αρχική απάντηση από BlueChris [Σήμερα, στις 20:37]

http://www.corollaclub.gr/MicronJMB363_RAID_V117150.zip

Αρχική απάντηση από asirios [Σήμερα, στις 20:49]

και δευτερον εχεις σχεση με το corolla club?

Το ίδιο ρωτάω και εγώ και τους 2 σας... :D

Link to comment
Share on other sites

Hello asirios!!! Βασικά είμαι γραμμένος στο club άλλα οχι ενεργο μέλος...

On topic τώρα.... αν δεν ταιρίαζoυν οι drivers λογικά δεν σε αφήσει να κάνεις και εγκατάσταση... πάντως δεν χάνεις και τίποτα και σου να τους βρεις μόνος σου που ξέρεις επακριβώς το hardware σου... προσπάθησες αλλα δεν?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι driver είναι 36x δηλαδή ίδιοι σε όλη τη σειρά. Μην αγχώνεστε βάλτε τους. Επίσης και να νομίζετε πως όλα είναι καλά θέλω να τσεκάρετε ταχύτητες... πάρτε ένα μεγάλο μονοκόμματο αρχείο πάνω από 200ΜΒ γράψτε στο WD και μετά πίσω σε κάποιο άλλο δίσκο... λογικά θα πρέπει να έχετε αν όλα είναι καλά γύρω στα 50-60mb/sec read από τον WD και 40-50write σε αυτόν επίσης.

Ξέχασα να πω πως δεν δουλεύει σε αυτόν τον δίσκο (δεν φταίει ο δίσκος αλλά ο jmicron) το σύστημα των Vista για caching δηλαδή πρέπει να είστε όπως δείχνω στην καρτέλα που κάνω attach. Αν το κάνετε ΟΝ θα έχετε πανηγύρια με spin ups και spin down του δίσκου.

Μόλις τώρα τσέκαρα στην Jmicron και βγήκε νέος driver σήμερα!!!!!!!!! τον δοκιμάζω και σας λέω... ότι άλλο έχω πει μέχρι τώρα ισχύει.

ftp://driver.jmicron.com.tw/jmb36x/Win2k_xp_Vista

post-7389-1416073192,6017_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλα το τσέκαρα και εγώ και το site γι αυτό μου έκανε εντύπωση αυτό που είπε ο asirios... (επειδή ειναι 36x).... εγώ δεν τον έχω τον WD ουτως ή αλλος πάντως το θέμα ειναι να γινει η δουλειά και στον asirio ;)

Link to comment
Share on other sites

Louris απλά δες ταχύτητες read/write και δες αν σου δουλεύει κανονικά αν ανάψεις τα caching. Φυσικά μιλάμε για Vista πάντα γιατί στα XP δεν τίθεται θέμα όλα δουλεύουν ρολόι.

Έβαλα τους τελευταίους από το site της Jmicron και δεν άλλαξε κάτι είμαι οκ όπως ήμουνα πριν με τους driver που ανέβασα.. αν θέλετε χρησιμοποιήστε τους τελευταίους λοιπόν από την Jmicron.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Πολύ ωραία η παρουσίαση σου alexis2044!!! Πολύ φλερτάρω με την ιδέα ενός τέτοιου σκληρού... κόσμημα για το γραφείο!!! τα καλώδια μόνο σκέφτομαι....

Ευχαριστώ φίλε perp. Συμφερει με τα χίλια. Εγώ πλέον τα σώζω όλα πάνω του και τιποτα στους εσωτερικους μου σκληρούς.

Ευχαριστώ τους φίλους BlueChris και Louris7 για τα screenshots των benchmarks σε συνδεσμολογία eSata. Προστέθηκαν στο ποστ των benchmark. ;)

Μια απορροία μόνο. φαίνεται πως στο ίδιο τεστ ο ένας βγάζει διπλάσια ταχυτητα ανάγνωσεης από τον άλλο.

Μήπως έχετε διαφορετικά μοντέλα?

Link to comment
Share on other sites

Το burst δεν είναι τίμιο... μην το πολυπαίρνεις υπόψη σου. Το βασικό είναι ο πίνακας από πάνω με το διάγραμμα. Θα ήτανε και εμένα το διάγραμμα ποιο ωραίο αλλά στο δίσκο έχω μόνο 4gb ελεύθερα ... ρημάδια torrent μας έχετε φάει τη ζωή :D

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα ολους τους οδηγους αλλα ενω ο δισκος αναγνωριζεται δεν δουλευει καλα ,κολαει .

Δεν ξερω τι φταιει ισως κατι στην καρτα χρειαζεται αναβαθμιση.

Μηπως θα επρεπε να περιμενω την πρωτη αναβαθμιση στα vista?

Επισης το εικονιδιο του δισκου οταν το δουλευω με usb δεν ειναι εικονα δισκου οπως ο C αλλα σελιδα με εικονιδιο κειμενου και γραφει my book.

Αυτο τι ειναι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξες το caching του WD να είναι off όπως είπα παραπάνω? και μήπως η εγκατέστησες το cd της WD με το προγραμματάκι που δίνει? αν ναι μήπως αυτό κάνει κάτι?

Και κάτι τελευταίο... τον Jmicron στο Bios πως τον έχεις δηλωμένο? πρέπει να είναι IDE όχι AHCI ή Raid.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.