Jump to content



Παρουσίαση του MyBook Premium ES Edition (500GB) της WD


alexis2044

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από BlueChris

Κοίταξες το caching του WD να είναι off όπως είπα παραπάνω? και μήπως η εγκατέστησες το cd της WD με το προγραμματάκι που δίνει? αν ναι μήπως αυτό κάνει κάτι?

Και κάτι τελευταίο... τον Jmicron στο Bios πως τον έχεις δηλωμένο? πρέπει να είναι IDE όχι AHCI ή Raid.

+1 κι απο εμένα, Αν και με μια μικρή διόρθωση. Cd δεν υπάρχει, όλα τα προγράμματα είναι μέσα στο δίσκο, οπότε το παλικάρι πρέπει να τα έχει εγκαταστήσει ήδη. :)

Παρεπιπτόντως, εξαιρετική παρουσίαση! Να προτείνω μεταφορά στο "Οι δικές σας παρουσιάσεις" και η μετατροπή του σε Sticky, όπως όλα εκει μέσα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

ρε παιδιά μέσα από το BIOS τον έχω δηλώσει σαν IDE το jmicron. Πέρασα και τους τελευταίους οδηγούς αλλά πάλι στο write trasfer ξεκινάει με 1MB/sec και φτάνει τα 6-7... στο Read πετάει.. 60MB/sec.

Με τους ενσωματωμένους οδηγούς των Vista δουλεύει άψογα αλλά πρέπει σε καθε boot των win να κανω αναζήτηση υλικού για να τους βρεί..

καμιά ιδέα????

(και σαν RAID και σαν AHCI από το BIOS, καμία διαφορά..)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κολλάει... εμένα τα Vista δεν έχουν ενσωματωμένους driver για Jmicron.... και ότι και να έχω κάνει δεν τους βρίσκω αυτούς που λες να κάνω εξομείωση το πρόβλημα.... Είσαι σίγουρος πως οι driver είναι των vista? και δεν τους βρίσκει από αλλού?

Link to comment
Share on other sites

τον αναγνωρίζει σαν Standard IDE controller.. Αν δηλώσω AHCI από το BIOS, τότε το βγάζει σαν Standard AHCI controller. Τους βλέπει τους δίσκους και τον εσωτερικό που τον έχω στο jmicron και τον mybook αλλά μονο με εύρεση υλικού...

βασικά εχω περάσει πολλές εκδόσεις jmicron και λογικά κάτι έχει πειραχτεί...θα καθαρίσω το σύστήμα από ότι οδηγούς Jmicron και θα περάσω τους τελευταίους..!!! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα .

και γω μια απ τα ιδια

μπορει να μου πει καποιος πως οριζουμε στο βιος το jmicron IDE γιατι το μονο που βρισκω ειναι το jmicron enable η disable. Που παμε στο μενου?

:wall: :wall: :wall:

Link to comment
Share on other sites

το ΜΒ ειναι ASUS P5N-E SLI αυτη τη στιγμη ειχα βαλει οδηγους απο την jmicron και επειδη δεν δουλεψαν τους εσβησα και η πορτα εχει ενα τριγωνο με ερωτηματικο και λεει οτι δεν λειτουργει .

Τα εχω κανει σ#@#@.:TD: :TD:

Link to comment
Share on other sites

στη δική μου περίπτωση τελικά όλα εντάξει..

τα windows είχαν φορτωμένους τους RAID οδηγούς τους jmicron. Έκανα ανανέωση κι έβαλα τους Standard IDE JMICRON και δουλεύει σοουπερ!

ξανα ευχαριστώ για την βοήθεια και συγχαρητήρια για το πολύ καλό review.!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Βρηκα οδηγους για jmicron απο εδω http://www.opendrivers.com/ και για πρωτη φορα ο δισκος δουλεψε κανονικα χωρις κολληματα. Το μονο προβλημα του τωρα ειναι οτι μεσω esata εχει χαμηλοτερη ταχυτητα απο το usb.

Πιθανον να θελει καποια επι πλεον ρυθμιση . Καμια ιδεα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει από ιδέες... τα έχουμε καλύψει όλα ... από bios... από ρυθμίσεις Vista και από driver.... κοίταξε λίγο ποιο πίσω το νήμα και ξανατσέκαρε πως τα έχεις δοκιμάσει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω και εγω προβλημα με τον mybook. Οταν βαζω e-sata καλωδιο οι μεταφορες αρχειων γινονται με 50-60 Mb/s και μετα απο ενα λεπτο πεφτει στο 1Mb/s και πολλες φορες κολαει. Εχω την p5k deluxe και τα ΧΡ. Εχω κανει οτι λετε ποιο πισω και το προβλημα παραμενει. Καμια ιδεα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε άλλες λύσεις από αυτές που αναφέρουμε ... εκτός από το να πάρεις ένα Bracket που θα σου κάνει μια εσωτερική SATA σε εξωτερική E-Sata. Αυτη είναι η καλύτερη λύση μιας και αποφεύγεις τελείως τον Jmicron.

Εμένα πάντως ο δίσκος έσκασε τρόπος του λέγειν και προσπαθώ να σώσω ότι έχω μέσα... δεν φταίει ο δισκάκος ... εγώ φταίω που προσπαθώντας να πουσάρω το μηχάνημα παραπάνω προσπαθώντας να μπει στα Vista ανατιναζόταν το σύστημα και τον πήρα στο χέρι. Τεσπά είμαι με r-studio και σώνω ότι έχω μέσα αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Κάνα άλλο προγραμματάκι έχουμε υπόψην παίδες? το r-studio net edition που έχω .. ενώ βρίσκει τα αρχεία κολλάει για κάποιο λόγο και δεν μπορώ να ξεκινήσω και με τα XP γιατί τα είχα στον WD που τάφτησε....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris [Χθες, στις 20:28]

Κάνα άλλο προγραμματάκι έχουμε υπόψην παίδες? το r-studio net edition που έχω .. ενώ βρίσκει τα αρχεία κολλάει για κάποιο λόγο και δεν μπορώ να ξεκινήσω και με τα XP γιατί τα είχα στον WD που τάφτησε....

File.Scavenger :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alexis2044 [10-09-2007 03:40]

**Προσοχή! Φορμάροντας τον δισκο σε NTFS, σβήνετε και όλα τα προγράμματα του. Κάντε τα οπωσδήποτε Backup, καθοτι δεν υπάρχει τρόπος επανάκτησης

Please καποιος να μου τα στειλει τα προγραμματα κ τα default οπως ηταν...

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ NOOOoooooooB..

Εκανα Format!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Louris7

Please καποιος να μου τα στειλει τα προγραμματα κ τα default οπως ηταν...

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ NOOOoooooooB..

Εκανα Format!!!!!

Φίλε μη στεναχωριέσαι θα τα ανεβάσω σε Rapidshare αυριο μεθαυριο και θα σου δωσω το λινκ. ;)

Έχεις Win η Mac Να μην τα ανεβάζω όλα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.