Jump to content



Custom WC


BlueChris

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από BlueChris

Έχω ένα θέμα με το tank .... αν βάλω τη Lian Li στο 5 είναι τόση η δύναμη που μπαίνει και βγαίνει το νερό που το τανκ κάνει στροβιλισμό σαν να ανακατεύουμε νερό σε ποτήρι με κουτάλι γρήγορα.... αυτό δημιουργεί στρόβιλο και ρουφάει η αντλία ψιλές φισαλιδούλες από το τέλος του τανκ (ναι δημιουργήται μια γραμμή αέρα 16 πόντους!!!!!!!.

Το έχω σκάσει στο νερό μέχρι πάνω και συμμαζεύτηκε λίγο... έφτασα παρά κάτι στο 4 ρύθμιση αλλά είμαι αγχωμένος γιατί αν θελήσει και ρουφήξει τότε σε όλο το κύκλωμα τρέχουν μικρές φυσαλίδες που σίγουρα θα κάτσουν στις ψήκτρες και θα δημιουργούν πρόβλημα.

Μια λύση που σκέφτομαι είναι να βάλω κάτι μέσα στο τανκ να μην μπορεί να γίνει αυτό....

Θα προσπαθήσω να τραβήξω φωτογραφία αργότερα.

Καμιά ιδέα?

Μήπως έβαλες την αντλία αμέσως μετά από το τάνκ? Τι διάταξη χρησιμοποίησες? Αυτή τη δύναμη(στροβιλισμός του νερού) θα μπορούσες να την εκμεταλλευτείς για τα μπλοκ.... Αν παρόλα αυτά δε θες να έχεις τέτοια προβλήματα, βάλε την αντλία πριν το ψυγείο και το τάνκ μετά την έξοδο του ψυγείου, αν βολεύει βέβαια.

Οι φυσαλίδες καθαρίζουν με τη λειτουργία του κυκλώματος.Καμιά φορά χρειάζεται κανά κούνημα για να ξεφύγουν από όπου κάτσουν. Συνήθως κάθονται στο ψυγείο, στα μπλοκ όχι τόσο συχνά ανάλογα τη τοποθέτηση, αλλά αφού είναι αέρας μπορείς σχεδόν να τον βγάλεις όλο και από παντού.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Μπα δεν υπάρχει αέρας στο κύκλωμα με τπτ.... 2-3 ώρες ήμουνα στο άναψε σβήσε και κουνούσα τα ψυγεία.... θα ανεβάσω φωτογραφία άμεσα... πάω να δανειστώ μια φωτογραφική και έρχομαι γιατί με το κινητό δεν θα δείτε τι εννοώ.

Ναι έχω βάλει την αντλία μετά το τανκ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

Μπα δεν υπάρχει αέρας στο κύκλωμα με τπτ.... 2-3 ώρες ήμουνα στο άναψε σβήσε και κουνούσα τα ψυγεία.... θα ανεβάσω φωτογραφία άμεσα... πάω να δανειστώ μια φωτογραφική και έρχομαι γιατί με το κινητό δεν θα δείτε τι εννοώ.

Ναι έχω βάλει την αντλία μετά το τανκ...

Μη το ψάχνεις πολύ, η διάταξη φταίει. ’λλαξε διάταξη και δε θα έχεις πρόβλημα. Καθώς περιστρέφεται ο άξονας της αντλίας δημιουργεί μια δίνη, η οποία παίρνει το νερό περιστροφικά και το διώχνει επίσης με παρόμοιο τρόπο. ΓΙα αυτό σου έλεγα πιο πριν ότι αξίζει να έχεις την αντλία αμέσως πριν το μπλοκ, στέλνει το νερό πολύ "ταραγμένο" και χτυπάει με μεγαλύτερη δύναμη τα τοιχώματα του μπλοκ. Αν βάλεις ενδιάμεσα ένα ψυγείο η δίνη αυτή εξαφανίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Το σένιαρα... έβαλα μέσα στο τανκ στην κορυφή του ένα κάθετο μικρό χώρισμα ίσα ίσα να μην κάνει δίνει και είναι τώρα κούκλα με τη Liang στο 5. Τα αποτελέσματα ήταν άμεσα... στα 3.760mhz και είμαι με 36c ενώ πριν είχα 40. Θα ανεβάσω τώρα εικόνα από idle στο άλλο thread με τους Q6600 και αργότερα prime που θα το αφήσω το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει χώρισμα αλλά είναι κάτω. Αν άλλαζα το που θα βάλω τις σωλήνες θα ήτανε μια χαρά αλλά προτίμησα την καλύτερη δυνατή λύση... όταν ανεβάσω φωτογραφία θα καταλάβετε... μια χαρά είναι το τανκ πραγματικά... μικρό (170ml) και όμορφο.

Τώρα στο θέμα μας.... παρατήρησα πως ότι και να κάνω ενώ οι θερμοκρασίες μου είναι χαμηλές δεν πάω πάνω από 480x8. Πιστεύω πως φταίνε οι θερμοκρασίες στα Northbridge-soutbridge και στα άλλα δεξιά που έχουνε και αυτά ψύκτρα. Λέω λοιπόν να πάρω τα παρακάτω πράγματα χωρίς να αγοράσω ψυγείο και να βγάλω από το υπάρχων κύκλωμα το μονό (ας ανέβει 2 βαθμούς η CPU-GPU) και να φτιάξω ένα μικρό 2ο κύκλωμα. Ή να πάρω καλές ψύκτρες για τα 2 αυτά tsipakia.

Αυτά λέω να πάρω:

1. Αντλία: Pump Hydor L-20 Pro 700lt/h 18

2. Τανκ: Reservoir Swiftech MCRES-Micro 25

3. NorthBridge Block: Waterblock Northbridge MCW30 29

4. SouthBridge Block: Chipset Block NexXxoS NBXSi4 36

Ή ακυρώνω τα block και τρώω τον κόσμο να βρω τα block της EK για ASUS να το κάνω όπως η εικόνα. cube2%20002.jpg

Στο Site της ΕΚ κάνουν 131.8 (2 για Mosfet και 2 για SB-NB) συν την αντλία και το τανκ φτάνω τα 175... βάλε και μεταφορικά κλπ... το 200άρι το χτύπησα.... πολλά είναι ρε γμτ και δεν ξέρω αν τελικά θα κάνω δουλειά.

Στο τέλος δεν θα έχω μηχάνημα αλλά μηχανή ποτίσματος.

post-7389-1416073204,8894_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δοκιμαζεις με 9 πολλαπλασιαστη? Πανω απο 480 που θες με quad αρχιζουν να κολωνουν πολλες μητρικες ασχετα απο ψυξη. Η abit μου πχ πανω απο 475 ακομα και με 7 multi απλα παγωνει...

ΥΓ: Οσο για τα block στην μητρικη ειναι λιγο υπερβολη. Αν θες να βαλεις κατι καλυτερο εχει λυσεις η thermalright ακομα και για τα Mosfet και υπαρχουν στο πλαισιο με κοστος πολυ πιο μικρο απο αυτο που υπολογιζεις. Block ισως να εβαζα μονο στο northbridge.

Link to comment
Share on other sites

Ναι την είδα την ψήκτρα της thermalright αλλά κάνει 30 όσο δηλαδή και το block βάλε και ανεμιστήρα πάμε 40... μία η άλλη είναι και σίγουρα το νερό θα είναι καλύτερο.

Με 9 πάω 3.7 και τέλος :( βέβαια δεν το πάλεψα πολύ γιατί με αέρα που ήμουνα και είχα δοκιμάσει τα πάντα το Χ8 ήτανε καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι και 30. 16 σχεδον εχει για τα mosfet και 19-21 για τα chipset. Αρα συνολο 70 ευρω περιπου και γι ατα 4 κοματια. Πολυ λιγοτερο απο τα 200 που υπολογιζεις.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174034&product=982016

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650308

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650312

Παντως δοκιμασε με τον 9 γιατι τον 8 τον εχεις φτασει στα ορια. Ο 9 βεβαια απο οτι εχω δει θελει λιγο παραπανω vcore αλλα δεν ζοριζεις τοσο πολυ το chipset.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις... αλλά τα Mosfet? επίσης ρε γμτ αν τελικά δεν κάνω δουλειά θα τις φάω όλες τις ψήκτρες μετά... ήδη έχω φάει στο σπίτι και την κοιτάω μια Thermaright Extremme που είχα πάρει για τη CPU 15 ημέρες πριν την υδρόψυξη... και δεν μπορώ ρε γμτ να βάλω και αγγελία... τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβγαλε update η EK για τα reservoir της να μην κάνουν την τουρμπίνα που έλεγα μόλις εγκατέστησα την υδρόψυξή μου.

Anti-cyclon1.jpg

Anti-cyclon2.jpg

Λέτε να διαβάζουν το φόρουμ και να μου έκλεψαν την ιδέα? θα ζητήσω δικαιώματα :D ή τσάμπα κάνα block

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν περιμένω τα Block για SB-NB και Mosfet και ένα 2πλό ψυγείο και μια Hydor L30

Μου λείπει ένα τανκ ακόμα που θα πάρω λογικά το ίδιο με αυτό που έχω ήδη και κάνα ανεμιστήρι. Τώρα φίλε σκαθάριε είναι αργά να αλλάξω τη παραγγελία με την enheim :(

Το θέμα είναι τελικά ποια είναι η καλύτερη δυνατή λύση με αυτά που πήρα... δεν έχω πρόβλημα να αναδιατάξω τα πάντα ...

Με το φτωχό μου το μυαλό έλεγα να κάνω τα εξής:

1η λύση

1ο κύκλωμα Liang-3πλό BlackIce - Swiftech CPU Block

2o κύκλωμα Hydor-2πλό ψυγείο - chipset block - 8800- Southbridge block - μονό ψυγείο - mosfet block 1 - mosfet block 2.

ή

2η λύση

1ο κύκλωμα Hydor 2πλό ψυγείο - Swiftech CPU Block

2ο κύκλωμα Liang - 3πλό ψυγείο - Chipset Block - 8800 - Southbridge block - μονό ψυγείο - mosfet block 1 - mosfet block 2.

ή

3η λύση

όλα σε ένα κύκλωμα και οι 2 αντλίες μέσα και αποφασίζουμε για τη σειρά αν αυτό κυριαρχήσει.. έτσι γλυτώνω και το 2ο τανκ

Με το 2ο θα είμαι καλύτερα σε όλα αλλά δεν ξέρω αν θα αντέξει το 2πλό ψυγείο τον Q6600 πάνω από τα 3600.... πωπω με βλέπω να πεθαίνω στο βάλε βγάλε.

Πείτε εμπειρίες απόψεις να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ήρθε η παραγγελία και κάθισα χτες να λύσω τα πάντα και να μοντάρω πάνω τα Block. Δυστυχώς όμως έπεσα σε πρόβλημα το οποίο με τσάκισε. Το 2o EK-NB/SB ASUS 2 - Acetal δεν μπαίνει στο SouthBridge... κουτουλάει σε 2 πυκνωτές που βρίσκονται δίπλα από το chip. Σε ερώτηση μου προς την ΕΚ γιατί μου το στείλανε ενώ τους είχα πει πως το θέλω για το συγκεκριμένο MB μου απάντησαν να πάρω ένα Dremel και να φάω λίγο το καπάκι το Acetal για να μπει το Block.

Θα γίνει meeting το απόγευμα και θα δούμε τι θα κάνουμε αν θα το φάω ή θα κάνω καμιά άλλη πατέντα... μέχρι και τους πυκνωτές μπορώ να ξεκολήσω και με καλώδιο να τους απομακρύνω από το να φάω το block τσάμπα. ’λλη λύση είναι να το πουλήσω το 2ο Block και να βρω να βάλω κάτι άλλο από την αγορά εκεί.

Τα mosfet μπήκαν μια χαρά αλλά αυτό που είδα είναι πως το MB είναι θεόστραβο... δεν ξέρω πως και γιατί αλλά ξεβίδωσα και έβγαλα την Apogee μήπως εκείνη έφταιγε αλλά το πρόβλημα παρέμεινε με αποτέλεσμα να βάλω πάνω στα mosfet για να πατάνε καλά εκτός από τα pad που δίνει η ΕΚ και πάστα λίγο στα ακριανά και περισσότερο στα κεντρικά mosfet. Θεωρώ πως η κατάσταση θα βελτιωθεί μόλις το ΜΒ βιδωθεί με όλες του τις βίδες πάνω στο κουτί. Και κάτι τελευταίο ... το ΜΒ έχει και ΑΠΟ ΚΑΤΩ mosfet!!!!!!!! κάτι που το είδα χτες και έπεσα από τα σύννεφα. Δεν είμαι και ο θεός των ηλεκτρονικών αλλά είναι ίδια τσιπάκια με τα από πάνω και ίδιος αριθμός, εκεί τι κάνω? δεν είναι λίγο περίεργο?

Τέσπα όποιος μπορεί να βοηθήσει ας μιλήσει.

thx.

1. Τα Block

2. Τα Block πλάγια να δει το πλάτος τους ο BeetleJuice που ήθελε.

3. Τα 2 Capacitors που με τρελαίνουν

4. Που ακριβώς κουτουλάει το Block

5. Όλα τοποθετημένα εκτός του SB το οποίο αυτή είναι η ιδανική του θέση να μην έχω και κάνα πρόβλημα με την 8800Ultra...αλλά εφόσον μπει και βρεθεί λύση δυστηχώς πρέπει να πάει όπως στη φωτό 4.

P5K3withEKlow.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν χρειαζοταν καθολου το μπλοκ για το SB...

μονο για NB - mosfets που εβαλες ειναι μια χαρα...

στο SB κι ενα μικρο φνακι να εβαζες θα ησουν παραπανω απο καλα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναι με βάση τους σένσορες θερμοκρασίες που τους είχα επάνω πριν ανεβάζανε θερμοκρασία όσο ανέβαινε το FSB τα ίδια... και τελευταία ακόμα και με ανεμιστήρια επάνω και στα 2 πηγαίνανε 45c. Λογικό αν το FSB το έχω 495. Απλά το λυπάμαι το block να το φάω με dremel κλπ. Επειδή βέβαια το block είναι τεράστιο ενώ το chip πολύ μικρότερο ίσως σκέφτομαι να κάνω καμιά μόντα με εποξική και να κολλήσω αυτάκια λαμαρίνας να το βάλω όπως στην εικόνα 5 που έτσι θα ήθελα πραγματικά να μπει.

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις εποξική και μην το φάς με dremel.

’μα πάς να το φάς με dremel 8α του ανούξεις τρύπα.(εκτός και αν το acetal προεξέχει αρκετά απ την βάση)

’μα του βάλεις εποχική πλά sb+block θα παντρευτούν μιάς και εκεί που είναι δεν σου αφήνει περιθώρεια για να το ξεκωλήσεις μετά.

Πάρε ένα TT Spirit II και βάλτο στο sb.

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω από τη δουλειά... κατάφερα να το βάλω κανονικά χωρίς να πειράξω το block καθόλου αλλά φτιάχνοντας μια λάμα που πέρασε διαγώνια πάνω από το block με τρύπες και βίδωσα εκεί... είναι σταθερό. Είμαι σε φάση δεσίματος του PC γιατί από ότι καταλαβαίνεται γίνεται ο χαμός της μαϊμούς από σωλήνες κλπ... .. είναι όλα οκ από αυτό τον τομέα αλλά μου μένει να συνδέσω πάλι ανεμιστήρες και όλα τα ρεύματα γιατί άλλαξα και το Galaxy το 850άρι με το ίδιο σε 1000άρι...

Η Hydor κάνει λίγο φασαρία σε σχέση με τη Laing αλλά αυτό υποθέτω είναι λογικό αφού είναι πολύ μικρότερης ποιότητας και τιμής. Όλο το κύκλωμα δεμένο δούλεψε χτες όλο το βράδυ χωρίς καμία απώλεια.

Το mobo ψηλοίσιωσε πατώντας στη θέση του αλλά ακόμα δεν πήρα απάντηση από κανέναν τι είναι τα mosfet από την πίσω πάντα και αν τελικά ότι κάνω είναι άχρηστο γιατί τα πάνω ψύχονται και τα κάτω κούκου.

Επίσης άλλαξα και τον Q6600 με batch με vid 1.25... φτάνει να ανάψει το μηχάνημα να δω τι έχω τελικά κάνει.

Edit: Το block του SB τελικά μπήκε όπως στην εικόνα 5 που ήταν και ο ιδανικότερος για την 8800.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.