Jump to content



Επιλογη hard. parts


PGM

Recommended Posts

Μετα απο αρκετοοοοοο διαστημα αποχης απο τον χωρο ηρθε επιτελους και για μενα η ωρα της αναβαθμισης....(Vouda ακομα τα δικα σου parts εχω ρε :p ) !!

Θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας για την επιλογη

CPU ( + ψυχτρα)

MOBO (2gb)

RAM

VGA

1. Δεν με ενδιαφερει το o/c , απλα να εχω αξιολογες επιδοσεις

2. Το συστημα δεν θα ειναι για παιχνιδια αλλα αν θελω να παιξω κανενα μην τα βλεπω και καρε καρε :p

3. Κοστος γυρω στα 600-700, ισως και λιγο παραπανω αλλα οριακα!

4. PSU , εχω ενα Tagan 480...δεν ξερω αν οι απαιτησεις του καινουργιου συστηματος απαιτουν αλλαγη του

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται τροφοδοτικό με τα CPU που του προτείνετε και αυτές τις κάρτες γραφικών ... οπότε το γλυτώνει και αυτό και του μένει κάνα φράγκο να πάρει και κάνα δισκάκο. Είμαι υπέρ της προσφοράς του xrist περισσότερο αν και θα έβαζα έναν q6600 να αντέξει το πράμα λίγο καιρό παραπάνω μελλοντικά με 80-90 παραπάνω μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

Δεν χρειάζεται τροφοδοτικό με τα CPU που του προτείνετε και αυτές τις κάρτες γραφικών ... οπότε το γλυτώνει και αυτό και του μένει κάνα φράγκο να πάρει και κάνα δισκάκο. Είμαι υπέρ της προσφοράς του xrist περισσότερο αν και θα έβαζα έναν q6600 να αντέξει το πράμα λίγο καιρό παραπάνω μελλοντικά με 80-90 παραπάνω μόνο.

Ο μοναδικός λόγος που έχω q6600 είναι ότι κάνω video editing και rendering.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η ABIT μητρικη ειναι τοσο καλη ή απλα προσφερει τα ιδια με τις αντιστοιχες ASUS σε καλυτερη τιμη ?? Το τροφοδοτικο το θεωρειται απαραιτητο ???

Για να βλεπω και αλλες γνωμες :)

Link to comment
Share on other sites

Core 2 Duo 6750 (s775/2,66GHz) Tray 165,00 € + μία ψήκτρα των 10€ αν δεν κάνεις oc.

Asus P5K (s775, DDR2, PCI-X) 112,50 €

Albatron 8600 GTS 256MB HDCP 152,00 €

439e σύνολο, πάρε και ότι μνήμες γουστάρεις και τα ρέστα σουβλάκια. Τροφοδοτικό λογικά δεν χρειάζεσαι. Αν χρειαστείς, ε ξέχνα τα σουβλάκια :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από PGM

Αυτη η ABIT μητρικη ειναι τοσο καλη ή απλα προσφερει τα ιδια με τις αντιστοιχες ASUS σε καλυτερη τιμη ?? Το τροφοδοτικο το θεωρειται απαραιτητο ???

Για να βλεπω και αλλες γνωμες :)

Η ABIT για τα λεφτα της είναι πολύ καλή

Αν έχεις αξιοπρεπή τροφοδοτικό δεν χρειάζεσαι άλλο οπότε κανεις και οικονομία

(Εχω τον Q6600@3250 με μια XT1900 σε τροφοδοτικό enermax 460 χωρίς πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ιδιο Tagan 480-U01 πανω σε μια Gigabyte DS4 (965) με ενα 6400 Overclocked στα 400Χ8=3200 (1.4v vcore) , 2Χ1GB D9GMH, εναν raptor, μια 7950gt 512mb, m-audio audiophile 24/96 καρτα ηχου, dvd-rw και το psu δουλευει στο ρελαντι ...

Edit : Γνωμη μου ειναι οτι δεν χρειαζεσαι ακομα τετραπυρηνο CPU. Αν δεν ασχολεισαι σοβαρα με video editing, 3d rendering, βαρεια αρχεια photoshop αχρηστος θα σου ειναι. Και καινουργιο psu θα χρειαστεις μετα και πιο ακριβο συστημα ψυξης ( τον δικο μου τον 6400 τον εχω με την default να φανταστεις)

Link to comment
Share on other sites

Αχ, ο ξεπεσμός του (πρώην) admin:p

5 πραγματάκια όλα κι όλα και πνίγεται να ανοίξει thread

PSU δεν χρειάζεσαι, μία μητρική p35 και τα φθηνότερα 2*1/800 και μετά ότι σου φτάνει για 6550/6750 8600/8800.

ΥΓ DVD RW δεν έβαλες και ανησυχώ. :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.