Jump to content



High End Synthesi - Πείτε τη γνώμη σας!


ta_mele

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999 [Σήμερα, στις 16:19]

1) κουτι κατι πιο φτηνο ισως κατι σε στακερ παλι σε καλυπτει πολυ ακριβο μου φενεται

2) τροφοδοτικο χτυπα το ολα τα λεφτα ποιοτητα αποδοση αθορυβο μακροζωια ισως αργοτερα να χρειαστεις κατι τοσο μεγαλο

3) επεξεργαστη οπως ειναι με τα χιλια απλα επελεξε εσυ το κοματι

4) μητρικη λεει

5) προτιμω κατι σε gskill

6) καρτα λεει (λιγο θορυβο θα εχεις) αλλα πεταει

7) 2 χ 74gb raid0 ρισκο μην χτυπησουν αλλα πετανε

8) 2 x 250gb raid0

9) οπως λεει και ενας φιλος plextor για μια ζωη

10) αν παρεις καλα ηχεια ( ζ5500 ) ναι αλλιως χαμενη θα παει η καρτα

11) λεει μπορεις να συνδεσεις οχι μονο το pc αλλα και modem, router,ηχεια, εκτυπωτη, τηεφωνο ( αν ειναι ασυρματο, ακομα και ειδικη λαμπα σε περιπτωση διακοπης το βραδι) και οτι αλλο θελεις μπορεις να φανταστεις

Αλλα κανε και μια ερευνα αγορας μπορεις να βρεις καποια φτηνοτερα

Φίλε μου, ωραία τα σχόλια σου, πολύ αναλυτικός!!

1. κουτί σκεφτόμουν το Stacker 832 αλλά κατέληξα στο Cosmos γιατί κ περισσότερο χώρο έχει αλλά κ γιατί σκέφτομαι αργότερα για υδρόψυξη και overclocking.. και έχει την κατάλληλη υποδομή. Επίσης αν το δεις καλύτερα τα πλαινά φύλλα στο εσωτεριό έχουν θερμοηχομώνοση που σήμαινει ελαχιστοποιείς θόρυβο και θερμοκρασία.

5. Μνήμες θα πάω τελικά σε TeamGroup http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=924253

6. Με στεναχωρεί αυτό που λες για το θόρυβο ας ελπίσουμε οτι θα περιοριστεί εντός του κουτιού!!

7. Αν βάλω 2χ 74GB Raptor δε θα τους βάλω raid, θα τους βάλω ανεξάρτητους για διαφορετικά λειτουργικά.. Αλλά προς το παρόν θα πάω στη λύση του 1x 150GB.

8. Δε θέλω ταχύτητα, απλά χώρο οπότε ούτε εδώ θα πάω σε raid!!

9. Πάντα asus είχα σε οπτικές συσκευές κ δεν έχω κανένα παράπονο οπότε γιατί να την αλλάξω όταν μάλιστα το συγκεκριμένο είναι sata κ μου δίνει ταχύτητες πόλυ καλύτερες από όλα τ' άλλα..

10. Τα Z5500 τα έχω, την κάρτα την παίρνω επίσης γιατί ψιλοασχολούμαι κ με ήχο και έχω ακουστικά, δυναμικό μικρόφωνο κ διάφορες άλλες συσκευές, οπότε το panel με διευκολύνει!

11. Αυτό σκέυτηκα κ εγώ για το UPS, ότι θα βάλω πάνω και την οθόνη (Eizo S1910) και τα ηχεία τουλάχιστον γιατί, όσο να ναι έχουν κ αυτά την αξία τους!

Ευχαριστώ για το χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Πιστεύω ότι αν δεν παίζεις, ή αν παίζεις περιστασιακά, αυτή η vga είναι άχρηστη... Μεγάλη κατανάλωση, αρκετό θόρυβο και πολλά χρήματα. Για τη δουλειά που κάνεις έχεις δύο επιλογές:

1. καθόλου παιχνίδια -> Matrox Parhelia

2. λίγο παιχνίδια -> nVidia 8600/ATI 2600

Tα "ρέστα" ρίξε τα σε UPS. Εγώ συμφωνώ να πάρεις γαϊδούρι, όχι γιατί το έχεις ανάγκη από πλευράς κατανάλωσης, αλλά περισσότερο από θέμα χρόνου. Αν το σύστημά σου απαιτεί 500vA και το κρατάει για 20', τότε με ένα 1000vA μπορεί να το κρατήσει 30-40' που επειδή έχω ασχοληθεί με video/3d rendering, ξέρω πως είναι να έχει κάνει 2 ώρες και να κοπεί 1' πριν τελειώσει επειδή το ups δεν κράτησε...

Link to comment
Share on other sites

+1 Για το κουτί. Το έχω παραγγείλει και από τα χιλιάδες φόρουμ και reviews που έχω διαβάσει (:p), αγγίζει τα όρια του αθόρυβου και έχει πολλούς χώρους και καινοτομίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι κατα του κουτιού, καλύτερα ενα αλλο γιατι αυτο δεν θα βοηθήσει στο watercooling

Και κατι αλλο, αθόρυβο δεν ειναι το κουτι αλλα οι ανεμιστήρες που βαζουμε....;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris [Σήμερα, στις 17:59]

Το Χ38 το λέω μόνο και μόνο για μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο μιας και είναι στο κατώφλι να βρεθούν στα ράφια και σίγουρα μελλοντικά θα το βρει μπροστά του σε κάποια αναβάθμιση.

θα παίζει nehalem?

Aναβάθμιση ναι, αλλά για ποιο πράγμα?

Για λίγα παραπάνω Μhz στη Ram μετά απο o/cing?

Link to comment
Share on other sites

- Case: Lian Li V2000 - ίσως το πιο άνετο από όλα με 200-300Ε, με πολλούς χώρους και κορυφαία κατασκευή.

- PSU: Enermax 850W Galaxy - κανένα πρόβλημα με την επιλογή σου, πολύ καλό τροφοδοτικό.

- CPU: Intel Core Quad Q6600 (2,4GHZ) - μια χαρά, δε χρειάζεται να τα ξαναλέω.

- M/B: Asus P5K Premium WiFi-AP - πολύ καλή μητρική, αν θες εναλλακτική δες την Abit IP35Pro (δεν έχει WiFi όμως).

- RAM: Crucial 4x1GB 800 Value - 4GB και όχι 2, με ~200Ε και D9GKX που πιάνουν 1000άρια και αν είσαι τυχερός και περισσότερα.

- VGA: Asus HD 2900XT 512MB HDCP - μια χαρά είναι η κάρτα αν είσαι gamer, αν θες κάτι ακόμα πιο δυνατό κοίτα την 8800GTX.

- HD: WD 150 GB Raptor-X (10000rpm, 16MB, SATA)

+ WD 500GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2) Όμορφοι και οι δύο. Για το Raid, αν έχεις λεφτά, πάρε άλλον έναν 150άρη (αν βρεις τον απλό για να μην πληρώνεις παραπάνω για τον Χ).

- DVD-RW: 2x Samsung SH-S183A S-ATA - τα καλύτερα "φτηνά" αντιγραφικά στα Taiyo Yuden, είναι και αθόρυβα ;)

- Sound: Creative SoundBlaster X-Fi Platinum Champion - αν έχεις καλά ηχεία πάρτη.

- UPS: Accupower UPS 2000VA - ωραίος και άνετος ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με gznp. Αλλά αντι 2900ΧΤ, την πιο φτηνή 8800GTS.

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 19:33]

- RAM: Crucial 4x1GB 800 Value - 4GB και όχι 2, με ~200Ε και D9GKX που πιάνουν 1000άρια και αν είσαι τυχερός και περισσότερα.

και 1000 να μην πιάνουν πάλι η καλύτερη λύση μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

Εγώ απ την άλλη έχω επάνω σε 1000 apc, 2 pc και ένα laser hp, και μόλις ξεκινάει ο laser να τυπώνει αρχίζουν τα καμπανάκια! Με απογοήτευσε πολύ το 1000άρι. Μαλακία που δεν έδωσα 50 παραπάνω να πάρω 1500.

Αλήθεια είναι, αλλά μην ξεχνάς πως ο laser εκτυπωτής πέρα απο τα κέρατα που καίει για το laser, καίει και ακόμη μεγαλύτερα κέρατα καθώς ουσιαστικά είναι και ενας μικρός φούρνος. Έτσι το στεγνώνει το μελάνι, το ψήνει. Το γράφει άλλωστε σε όλα τα ups πως ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ να συνδέσουμε πάνω laser εκτυπωτή (και ηλεκτρική σκούπα και πιστολάκι προσθέτω εγώ :p ).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ta_mele [Σήμερα, στις 09:11]

Ο 150άρης ο Raptor από τον 74άρη έχει 50 διαφορά.. δεν είναι μεγάλη.

Το Gaming δεν είναι στα hobby μου. Πιο πολύ ασχολούμαι με photoshop κ με επεξεργασία βίντεο (pinnacle, premiere)..

Αν ασχολεισαι με αυτα τα προγραμματα καλο ειναι να επιλεξεις Ati για γραφικα. Εγω βεβαια εχω την 8800Gtx αλλα για rendering oi Ατι ειναι καλυτερες.

Επισης καλο ειναι που επιλεγεις Quad και αν θες να χωσεις παρε παραπανω. ( Ειπες για Hi-End συστημα)

Οι δισκοι ειναι το Α-Ω.

Εγω εχω το συστημα σε 2 Raid-0 Raptor 74GB. Αλλου σωζω τα Captured και αλλου τα Rendered.

Το UPS και αυτο σπουδαιο...Δεν εχω, αλλά δεν ειναι λιγες οι φορες που στη δουλεια εμεινα με κομμενα ποδια την ωρα που τελειωνα ενα Decoupe στο Photoshop και επεσε το ρεύμα....\

Παντως αν το θες για επαγγελματικη χρηση δισκους πρεπει να χωσεις, επεξεργαστη και καρτα γραφικων. -Σε περιπτωσεις αλλες υπαρχουν και ειδικες καρτες που κανουν μονο Render, οπως για π.χ. αυτες που συνεργαζονται με Edius. Αλλιως, για ερασιτεχνικη χρηση εισαι καλα.-

Σου μιλαω παντα για Hi - End συστημα οπως λες αρχικα...

Μνημες μπορεις να παρεις 4GB αλλα πρεπει να εχεις 64 συστημα και δεν ξερω πιο Photoshop τα χρησιμοποιει....-Εξαλλου ποσο μεγαλη φωτογραφια να σηκωσεις?...Τα 2GB ειναι μια χαρα.

Αληθεια τι συστημα θα βαλεις λειτουργικό?..

Link to comment
Share on other sites

Tα "ρέστα" ρίξε τα σε UPS. Εγώ συμφωνώ να πάρεις γαϊδούρι, όχι γιατί το έχεις ανάγκη από πλευράς κατανάλωσης, αλλά περισσότερο από θέμα χρόνου. Αν το σύστημά σου απαιτεί 500vA και το κρατάει για 20', τότε με ένα 1000vA μπορεί να το κρατήσει 30-40' που επειδή έχω ασχοληθεί με video/3d rendering, ξέρω πως είναι να έχει κάνει 2 ώρες και να κοπεί 1' πριν τελειώσει επειδή το ups δεν κράτησε...

Συμφωνω απολυτα

Ειναι τρελλα οταν ολοι η περιοχη ειναι στο σκοταδι εσυ να απολαμβανεις την ματσαρα Μιλλαν - Μαντσεστερ γιατι απλα το ups αντεχει και ολη η πολυκατηκια να λεει και να ψαχνει την αλλη μερα πως εγινε αυτο????:OT: :jump: :jump: :jump: :jump:

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις... σοβαρά τώρα, τί να το κάνει το 2000va??? Με οθόνη, ηχεία και ~30 load ενα 750 τον κρατάει σχεδόν 40' (χρονομετρημένα με το δικό μου σύστημα, που είναι παρόμοιο στην κατανάλωση, άντε να είναι λίγο κατώτερο πες 36'). Τα 2000va δεν θα τα χρειαστεί ΠΟΤΕ σε load, και αν πια φτάσει να τα χρειαστεί τότε νομίζω πως όταν με το καλό (sic) του καεί το σύστημα μπορεί να ζητήσει πλήρη αντικατάσταση απο τη ΔΕΗ. Και νομίζω πως θα την πάρει κιόλας. :p

Τέλος, εκτός κι αν μένεις σε κανα νησί, καμια επαρχία οπου δε ξέρω τι παίζει με το ρεύμα, αλήθεια, κάθε πότε κάνει διακοπές έστω και πάνω απο 30'?. Και άντε και έκανε, δεν πειράζει να κλείσει και λίγο το ρημάδι... Αμα είναι και βράδυ και είσαι και με την κοπέλα σου στο σπίτι παίζει καλή φάση! :whistling :p :whistling

Καλύτερα λοιπόν να βγάλει σε va και να βάλει σε ποιότητα, να παει σε ενα APC με 0,4 response time, γιατί βυθήσεις, καρφιά, και λοιπές ανομαλίες έχει πολύ πιο συχνά απο διακοπές ρεύματος , και είναι και πιο καταστρεπτικά αυτά τα άτιμα.

’σε που αν πάρει 2000va θα παίζει θέμα με την μπαταρία, μετά με αντικατάσταση που θα πρέπει να δώσει αρκετά για άλλη, τόσο μεγάλη, θα πρέπει να το έχει με τις ώρες κάθε 6 μήνες στη μπαταρία για συντήρηση μέχρι να αδειάσει τελείως και δεν είναι και οικολογικό το τόσο μεγάλο (:upside: )

Αυτή είναι η άποψη μου, την βλέπεις, την κρίνεις και αποφασίζεις. :D Πάντα φιλικά και πάντα συζητήσημα. :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

- VGA: Asus HD 2900XT 512MB HDCP - μια χαρά είναι η κάρτα αν είσαι gamer, αν θες κάτι ακόμα πιο δυνατό κοίτα την 8800GTX.

Γιαννάκη θα σε μαλώσω...! :p

Ο άνθρωπας λέει ότι δεν παίζει παιχνίδια. Τι να τηνΕ κάνει ωρέ αυτή την κάρτα? Για να μαζεύει σκόνη στο PC και να κάνει πλούσια τη ΔΕΗ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirDiman

Εγω είμαι κατα του κουτιού, καλύτερα ενα αλλο γιατι αυτο δεν θα βοηθήσει στο watercooling

Και κατι αλλο, αθόρυβο δεν ειναι το κουτι αλλα οι ανεμιστήρες που βαζουμε....;)

Το συγκεκριμένο κουτί διαθέτει και τρυπες pre-drilled για watercooling αλλα και άπλετο χωρο για να μπει εσωτερικα.

Επίσης διαθέτει από τη μάνα του επαγγελματική ηχομόνωση ( αφρός) αλλά και τους ανεμιστήρες Silent της coolermaster. (απο τη μανα του πάντα)

Ναι το κουτί είναι αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [24-09-2007 18:27]

Πιστεύω ότι αν δεν παίζεις, ή αν παίζεις περιστασιακά, αυτή η vga είναι άχρηστη... Μεγάλη κατανάλωση, αρκετό θόρυβο και πολλά χρήματα. Για τη δουλειά που κάνεις έχεις δύο επιλογές:

1. καθόλου παιχνίδια -> Matrox Parhelia

2. λίγο παιχνίδια -> nVidia 8600/ATI 2600

Tα "ρέστα" ρίξε τα σε UPS. Εγώ συμφωνώ να πάρεις γαϊδούρι, όχι γιατί το έχεις ανάγκη από πλευράς κατανάλωσης, αλλά περισσότερο από θέμα χρόνου. Αν το σύστημά σου απαιτεί 500vA και το κρατάει για 20', τότε με ένα 1000vA μπορεί να το κρατήσει 30-40' που επειδή έχω ασχοληθεί με video/3d rendering, ξέρω πως είναι να έχει κάνει 2 ώρες και να κοπεί 1' πριν τελειώσει επειδή το ups δεν κράτησε...

Η αρχική σκέψη ήταν για Matrox Parhellia, έλα όμως που δεν μπορεί να μπει δαν δεύτερη σε συνδιασμό με μια άλλη για τις υπόλοιπες εργασίες... μιας που η Matrox δεν μπορεί να κάνει καμία άλλη δουλειά από rendering και υποστήριξη πολλαπλών οθονών!!!

2. ΑΤΙ 2900ΧΤ και είμαι μέσα κ σε παιχνίδια και σε rendering (το 2ο σε σχέση με N-Vidia)

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Louris7 [24-09-2007 19:53]

Αν ασχολεισαι με αυτα τα προγραμματα καλο ειναι να επιλεξεις Ati για γραφικα. Εγω βεβαια εχω την 8800Gtx αλλα για rendering oi Ατι ειναι καλυτερες.

Επισης καλο ειναι που επιλεγεις Quad και αν θες να χωσεις παρε παραπανω. ( Ειπες για Hi-End συστημα)

Οι δισκοι ειναι το Α-Ω.

Εγω εχω το συστημα σε 2 Raid-0 Raptor 74GB. Αλλου σωζω τα Captured και αλλου τα Rendered.

Το UPS και αυτο σπουδαιο...Δεν εχω, αλλά δεν ειναι λιγες οι φορες που στη δουλεια εμεινα με κομμενα ποδια την ωρα που τελειωνα ενα Decoupe στο Photoshop και επεσε το ρεύμα....\

Παντως αν το θες για επαγγελματικη χρηση δισκους πρεπει να χωσεις, επεξεργαστη και καρτα γραφικων. -Σε περιπτωσεις αλλες υπαρχουν και ειδικες καρτες που κανουν μονο Render, οπως για π.χ. αυτες που συνεργαζονται με Edius. Αλλιως, για ερασιτεχνικη χρηση εισαι καλα.-

Σου μιλαω παντα για Hi - End συστημα οπως λες αρχικα...

Μνημες μπορεις να παρεις 4GB αλλα πρεπει να εχεις 64 συστημα και δεν ξερω πιο Photoshop τα χρησιμοποιει....-Εξαλλου ποσο μεγαλη φωτογραφια να σηκωσεις?...Τα 2GB ειναι μια χαρα.

Αληθεια τι συστημα θα βαλεις λειτουργικό?..

Σκέφτηκα και το raid0 αλλά το απέριψα μιας που πιστεύω πως η διαφορά θα είναι ελάχιστη!! Αργότερα θα μπεί άλλος ένας Raptor για δεύτερο λειτουργικό!!

Για επαγγελματική χρήση δεν πάω, προς το παρόν είναι χόμπυ και κατά περίπτωση κανένα χαρτζιλίκι!!

Hi-End δε θα υπάρξει ρεαλιστικά, αφού από την ημέρα της παραγγελίας μέχρι την παραλαβή θα έχει βγει κάτι καινούριο!!!! Είναι high-end στην καρδιά μου!! ][_, (Ο) ][_, !!

Λειτουργικό αρχικά θα βάλω XP και βλέπουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland [24-09-2007 20:10]

Βρε σεις... σοβαρά τώρα, τί να το κάνει το 2000va??? Με οθόνη, ηχεία και ~30 load ενα 750 τον κρατάει σχεδόν 40' (χρονομετρημένα με το δικό μου σύστημα, που είναι παρόμοιο στην κατανάλωση, άντε να είναι λίγο κατώτερο πες 36'). Τα 2000va δεν θα τα χρειαστεί ΠΟΤΕ σε load, και αν πια φτάσει να τα χρειαστεί τότε νομίζω πως όταν με το καλό (sic) του καεί το σύστημα μπορεί να ζητήσει πλήρη αντικατάσταση απο τη ΔΕΗ. Και νομίζω πως θα την πάρει κιόλας. :p

Τέλος, εκτός κι αν μένεις σε κανα νησί, καμια επαρχία οπου δε ξέρω τι παίζει με το ρεύμα, αλήθεια, κάθε πότε κάνει διακοπές έστω και πάνω απο 30'?. Και άντε και έκανε, δεν πειράζει να κλείσει και λίγο το ρημάδι... Αμα είναι και βράδυ και είσαι και με την κοπέλα σου στο σπίτι παίζει καλή φάση! :whistling :p :whistling

Καλύτερα λοιπόν να βγάλει σε va και να βάλει σε ποιότητα, να παει σε ενα APC με 0,4 response time, γιατί βυθήσεις, καρφιά, και λοιπές ανομαλίες έχει πολύ πιο συχνά απο διακοπές ρεύματος , και είναι και πιο καταστρεπτικά αυτά τα άτιμα.

’σε που αν πάρει 2000va θα παίζει θέμα με την μπαταρία, μετά με αντικατάσταση που θα πρέπει να δώσει αρκετά για άλλη, τόσο μεγάλη, θα πρέπει να το έχει με τις ώρες κάθε 6 μήνες στη μπαταρία για συντήρηση μέχρι να αδειάσει τελείως και δεν είναι και οικολογικό το τόσο μεγάλο (:upside: )

Αυτή είναι η άποψη μου, την βλέπεις, την κρίνεις και αποφασίζεις. :D Πάντα φιλικά και πάντα συζητήσημα. :flower:

Πήγα στη λύση αυτή (2000VA) χωρίς ιδιαίτερη σκέψη ή ψάξιμό, απλά και μόνο με τη λογική ότι θα βάλω πάνω το νέο PC (2200), την οθόνη (600), τα ηχεία (400), το modem/router (120) και όταν χρειάζεται κ το laptop (1400).

Δε μου αρέσει που τα αξιολογώ με αυτό τον τρόπο απλα σκέφτηκα οτί με ένα λογικό κόστος (240) θα σώσω όλα τα άλλα!!!

Ο καθένας με τα δίκια του!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ta_mele

Σκέφτηκα και το raid0 αλλά το απέριψα μιας που πιστεύω πως η διαφορά θα είναι ελάχιστη!! Αργότερα θα μπεί άλλος ένας Raptor για δεύτερο λειτουργικό!!

Μην το λες αυτό. Με το RAID-0 θα εκτοξευθεί η διαμεταγωγή. Αμα δουλεύει με μεγάλα αρχεία θα δεις σημαντική διαφορά.

Επίσης δεν είναι ανάγκη να έχεις 2 δίσκους για 2 λειτουργικά. Μπορείς να κάνεις 2 partition με το καθένα να έχει άλλο λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 00:33]

Μην το λες αυτό. Με το RAID-0 θα εκτοξευθεί η διαμεταγωγή. Αμα δουλεύει με μεγάλα αρχεία θα δεις σημαντική διαφορά.

Επίσης δεν είναι ανάγκη να έχεις 2 δίσκους για 2 λειτουργικά. Μπορείς να κάνεις 2 partition με το καθένα να έχει άλλο λειτουργικο.

Δεν θέλω να κάνω partition στο Raptor, κάπου διάβασα ότι μικραίνει ο χρόνος ζωής αν κάνεις partition!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ta_mele [Σήμερα, στις 23:54]

Δεν θέλω να κάνω partition στο Raptor, κάπου διάβασα ότι μικραίνει ο χρόνος ζωής αν κάνεις partition!!

Ποσο να κρατησεις εναν δισκο?... Ασε που ειδικα με τα Video γραψε σβησε μειωνεται η διαρκεια ζωης....

Διαφωνω αλλα οπως σου πρωτοειπα για ¨παιχνιδϊ" εισαι οκ.....

Αμα πηγαινες επαγγελματικα θα σου ελεγα να χωσεις πιο πολλα με το σκεπτικο οτι θα τα παρεις πισω...;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.