Jump to content



High End Synthesi - Πείτε τη γνώμη σας!


ta_mele

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους παιδιά!

Ετοιμάζομαι να παραγγείλω ένα PC και θα ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες μήπως αλλάξει κάτι από την παραγγελία.

Το PC έχει ως εξής:

- Case: Coolermaster Cosmos RC-1000

- PSU: Enermax 850W Galaxy

- CPU: Intel Core Quad Q6600 (2,4GHZ)

- M/B: Asus P5K Premium WiFi-AP

- RAM: OCZ 2GB Kit DDR2 800 Reaper HPC

- VGA: Asus HD 2900XT 512MB HDCP

- HD: WD 150 GB Raptor-X (10000rpm, 16MB, SATA)

+ WD 500GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2)

- DVD-RW: 2x Asus SATA Lightscribe 1814BLT

- Sound: Creative SoundBlaster X-Fi Platinum Champion

- UPS: Accupower UPS 2000VA

Πληροφοριακά, αρχικά θα δουλέψει με Windows XP και βλέπουμε.

Τα διλήμματα μου είναι:

1. Αν πραγματικά χρειάζομαι 850W τροφοδοτικό,

2. Αν οι μνήμες στα 800 είναι αρκετές ή να πάρω πιο γρήγορες,

3. Να κάνω partition στον Raptor 150GB/2 ή να πάρω 2x 74GB Raptor??

Ευχαριστώ!!

Screenshot

PCscreen.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Καλημερα σου

Δεν μας ειπες ποσα διαθετεις συνολο κ επισης , σε ενδιαφερει το overclocking ?

Γνωμη μου ειναι να μη παρεις ocz ( τοσα εχουν ακουστει - τι να πω )

και ειναι αναγκη να αρχισεις με 150αρι raptor ?Θα σου λεγα να παιρνες εναν 74αρι για αρχη να το δεις το μηχανημα σου και μολις δεις τις ατελειες , το φτιαχνεις.Μη τα σκας απο την αρχη...

Επισης σε ενδιαφερει το gaming?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 10:04]

Καλημερα σου

Δεν μας ειπες ποσα διαθετεις συνολο κ επισης , σε ενδιαφερει το overclocking ?

Γνωμη μου ειναι να μη παρεις ocz ( τοσα εχουν ακουστει - τι να πω )

και ειναι αναγκη να αρχισεις με 150αρι raptor ?Θα σου λεγα να παιρνες εναν 74αρι για αρχη να το δεις το μηχανημα σου και μολις δεις τις ατελειες , το φτιαχνεις.Μη τα σκας απο την αρχη...

Επισης σε ενδιαφερει το gaming?

Αυτό το μηχάνημα όπως είναι φτάνει τα 2200.

Το overclocking δεν το σκεφτομαι άμμεσα, ίσως μετά από ένα χρόνο σε συνδυασμό με μια καλή υδρόψυξη..

Τι έχει ακουστεί για τις OCZ??

Ο 150άρης ο Raptor από τον 74άρη έχει 50 διαφορά.. δεν είναι μεγάλη.

Το Gaming δεν είναι στα hobby μου. Πιο πολύ ασχολούμαι με photoshop κ με επεξεργασία βίντεο (pinnacle, premiere)..

Link to comment
Share on other sites

Ισως δυο Raptor 74GB σε Raid 0 για το λειτουργικό και χωρο που θα χρησιμοποιεις για την επεξεργασια video θα ηταν καλυτερα απο εναν 150αρι.

Το τροφοδοτικο κρατα το..θα σε καλυπτε και ενα 650αρι αλλα δεν σε χαλαει.

Μνημες αφου δεν κανεις overclock οτι μνημες και να παρεις το ιδιο ειναι αν παρεις 800αρες.

Εγω θα επαιρνα αυτες:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=893188

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 10:25]

Ισως δυο Raptor 74GB σε Raid 0 για το λειτουργικό και χωρο που θα χρησιμοποιεις για την επεξεργασια video θα ηταν καλυτερα απο εναν 150αρι.

Το τροφοδοτικο κρατα το..θα σε καλυπτε και ενα 650αρι αλλα δεν σε χαλαει.

Μνημες αφου δεν κανεις overclock οτι μνημες και να παρεις το ιδιο ειναι αν παρεις 800αρες.

Εγω θα επαιρνα αυτες:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=893188

Φαντάζομαι λόγω χρονισμών. Είναι πραγματικά νούμερα αυτά?? !

Link to comment
Share on other sites

2 θέματα....

1. Κάνε μια κράτη μια βδομαδούλα να πάρεις MB με Χ38 και DDR2 ίσως δώσεις και λίγα παραπάνω αλλά θα σου κρατήσει περισσότερο.

2. Πάρε μια ποιο φτηνή καρτούλα και κρατήσου μέχρι τα Χριστούγεννα για τις 9800 που θα βγούνε. Συγκεκριμένα για G98 και όχι G92 που θα είναι πανάκριβες.

Κατά τα άλλα πάρτο το τροφοδοτικάκι αν σε παίρνει γιατί θα είναι χαλαρό και όχι στο τέρμα αν πάρεις κάνα μικρό και θα το έχεις πολύ καιρό το συγκεκριμένο. Έτσι όπως σε βλέπω πάνω από 450watt δεν καις με τίποτα πάντως. Μνήμες καλές είναι μη χώνεις λεφτά. Σίγουρα 2 δίσκοι είναι καλύτεροι από έναν αλλά βγαίνουν ποιο ακριβά.

EDIT: Εφόσον δουλεύεις photoshop δεν το συζητάω... πας για 2 raptor o ένας σύστημα και ο άλλος scratch για το photoshop. Αν τελικά πάρεις έναν πρόσεξε στο φορματ του δίσκου του 150άρι να κάνεις πρώτα ένα partition για το scratch του Photoshop... 30άρι μια χαρά θα είναι και τα άλλα 120 άστα για σύστημα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris [Σήμερα, στις 10:29]

2 θέματα....

1. Κάνε μια κράτη μια βδομαδούλα να πάρεις MB με Χ38 και DDR2 ίσως δώσεις και λίγα παραπάνω αλλά θα σου κρατήσει περισσότερο.

2. Πάρε μια ποιο φτηνή καρτούλα και κρατήσου μέχρι τα Χριστούγεννα για τις 9800 που θα βγούνε. Συγκεκριμένα για G98 και όχι G92 που θα είναι πανάκριβες.

Κατά τα άλλα πάρτο το τροφοδοτικάκι αν σε παίρνει γιατί θα είναι χαλαρό και όχι στο τέρμα αν πάρεις κάνα μικρό και θα το έχεις πολύ καιρό το συγκεκριμένο. Έτσι όπως σε βλέπω πάνω από 450watt δεν καις με τίποτα πάντως. Μνήμες καλές είναι μη χώνεις λεφτά. Σίγουρα 2 δίσκοι είναι καλύτεροι από έναν αλλά βγαίνουν ποιο ακριβά.

EDIT: Εφόσον δουλεύεις photoshop δεν το συζητάω... πας για 2 raptor o ένας σύστημα και ο άλλος scratch για το photoshop. Αν τελικά πάρεις έναν πρόσεξε στο φορματ του δίσκου του 150άρι να κάνεις πρώτα ένα partition για το scratch του Photoshop... 30άρι μια χαρά θα είναι και τα άλλα 120 άστα για σύστημα κλπ.

1. Έχεις link για τη μητρική?? Τι διαφορές θα έχει? Γενικά έχω περιμένει αρκετά! Για μητρική αυτό που περίμενα είναι firewire2 800x αλλά δε βγήκε οπότε όταν βγει σε pci θα βάλω τότε!!

2. Επίσης link αν υπάρχει (από άρθρο, οτιδήποτε!!)

Link to comment
Share on other sites

Δες το άρθρο της Gigabyte Εδώ στο φόρουμ και η asus θα φέρει με το καλημέρα 2-3 μοντέλα.

Τα βασικά είναι εγγενής υποστήριξη σε DDR3 γιατί το P35 με πουστιά παίζει DDR3... για να καταλάβεις αν πάρεις P35 και DDR3 και αφήσεις τον Q6600 σε stock ταχύτητες τότε η maximum επιλογή στο Bios για τις μνήμες είναι 1066 ασχέτως αν έχεις 1333 μνήμες...

Μετά είναι το PCI2 .. που δεν μας πολυενδιαφέρει ... επίσης έχει 2 pci-x X16 ενώ το P35 τις παίζει αν δουλευτούν και οι 2 μαζί Χ8 διαμοιράζει δηλαδή 1Χ16=2Χ8.

’λλο είναι ότι ο δίαυλος της μνήμης είναι πολύ ταχύτερος από το P35.

Τώρα δεν ξέρω με βάση αυτά που θες να κάνεις στο μηχάνημα αν όντως χρειάζεται να περιμένεις αλλά εγώ στη θέση σου και με γνώμονα το Photoshop που είναι ότι χειρότερο υπάρχει σε μνημοβόρο πρόγραμμα θα περίμενα να πάω ένα σκαλάκι πάνω με λίγα παραπάνω.

Αλήθεια στο photoshop κάνεις δουλειά γραφιστική ... τυπογραφική δηλαδή ή για Web.....αν κάνεις για Web ίσως είναι ποιο κάτω οι απαιτήσεις.

Edit: Το λινκ που έδωσα ναι μεν είναι Χ38 αλλά DDR2 πράγμα που ίσως συμφέρει καλύτερα αυτή την εποχή.

Link to comment
Share on other sites

πάρε ένα (silverstone strider 750w ή enermax infinity 720 w). θα σε υπερκαλύψει και μελλοντικά. και τα 2 έχουν pci-express 8pin άρα είσαι καλλημένος για την 2900xt. οι μνήμες είναι άκυρες άσε που λόγω βιντεο είναι καλύτερο να πάρεις 4gb π.χ. 4*1gb teamgroyp elite ή 4*1gb teamgroup 4-4-4-10 με d9gmh chipακια. τα ραπτορια όταν είναι 2* 74gb τα σπάνε αλλά αν δεν σκας παραπάνω λεφτά πάρε τον 150gb ραπτορ. τα άλλα τα βλέπω μια χαρά αν και κάρτα γραφικών μπορείς να κάνεις αυτό που σε είπε o BlueChris

Link to comment
Share on other sites

στη θεση σου θα επαιρνα για καρτα ηχου καποια XFI EXTREME GAMER....εξοικονομεις 80 ευρωπουλα και η διαφορα στον ηχο ειναι μικρη ως ελαχιστη κατα την ταπεινη μου γνωμη...ισως να τα δωσεις για πιο ακριβο τροφοδοτικο...

η καλυτερο ups....για αυτα τα accupower δεν ακουγονται και τα καλυτερα...δεν σκεφτεσαι ενα apc 1000-1500va?

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε, τί να το κάνει το 1000va? Εγώ με ένα 750va της APC είμαι και πάνω απο 2 μπάρες δεν έχω καταφέρει να το πάω, με όλο το σύστημα συνδεδεμένο πάνω, οθόνη, ηχεία, δίσκο και ενα πορτατίφ! Και με το άλλο σύστημα πάνω, μετα βίας αγγιζει τα 3/5. Και είναι τέρας το άτιμο... άψογο!

...Αλλά θα μου πεις για να έχει διαλέξει 2000... Τϊ θα το κάνεις ρε παλικάρι το 2Κ? Cluster θα βάλεις πάνω??? :hehe: (:boxed: )

Επίσης, γιατί δεν αλλάζεις και την κάρτα σου με μια 8800gts ή ακόμη και μια 8600GT, και την ξαναλλάζεις το χειμώνα? Βασικά, μιας και δεν παίζεις παιχνίδια, μάλλον προς τη δεύτερη θα πήγαινα εγώ. 4 μήνες είναι... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δε βιάζεσαι, περίμενε τις νέες μητρικές, τις νέες κάρτες, και τους νέους σκληρούς από Seagate.Ακούγεται ότι οι τελευταίοι θα είναι σφαίρα.

Επίσης θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους για την κάρτα ήχου.

Τέλος, αν δε ψάχνεις "όμορφο" κουτί κτλ, μπορείς να δεις εξίσου μεγάλα κουτιά αρκετά φτηνότερα -το παλιο στακερ, κανα lianli-.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM

Αν δε βιάζεσαι, περίμενε τις νέες μητρικές, τις νέες κάρτες, και τους νέους σκληρούς από Seagate.Ακούγεται ότι οι τελευταίοι θα είναι σφαίρα.

Επίσης θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους για την κάρτα ήχου.

Τέλος, αν δε ψάχνεις "όμορφο" κουτί κτλ, μπορείς να δεις εξίσου μεγάλα κουτιά αρκετά φτηνότερα -το παλιο στακερ, κανα lianli-.

+σε ολα οτι λενε οι πανω αλλα εκτος αυτο με τους seagate...μα καλα θα βγαλει η SG δισκους με 10.000 στροφες???Αν οχι οσο σφαιρα και να ειναι 2 raptorια σε raid δεν νομιζω να τα περνα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να βγάλεις την Creative X-Fi και τα χρήματα να τα δώσεις σε έναν ακόμα Raptor 150GB.

Οι 2x74GB είναι καλή φάση (κι εγώ έτσι τους έχω) αλλά η διαφορά τιμής του 74άρη είναι μικρή σε σχέση με τον 150άρη.

Αν έπαιρνα τώρα Raptors θα τσίμπαγα 2 150άρηδες.

Επίσης, καλό το κουτί της Coolermaster αλλά χαλαρά θα προτιμούσα το Lian-Li PC-G70A.

To UPS, τέλος, πολύ μεγάλο μου φαίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirDiman

+σε ολα οτι λενε οι πανω αλλα εκτος αυτο με τους seagate...μα καλα θα βγαλει η SG δισκους με 10.000 στροφες???Αν οχι οσο σφαιρα και να ειναι 2 raptorια σε raid δεν νομιζω να τα περνα...

όχι δε θα βγάλει. τα 2 ραπτόρια σε τι να τα περνάει;

Επίσης , στο θέμα ασφάλεια δε ξέρω κατα πόσο λέει το raid0 με ραπτορ Χ.

Καλύτερα θα είναι με τον 1 τερα καινούργιο seagate παρά με 500gb και raid0. Και από μέγεθος και από τιμή και από ασφάλεια και από mtbf

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

2 θέματα....

1. Κάνε μια κράτη μια βδομαδούλα να πάρεις MB με Χ38 και DDR2 ίσως δώσεις και λίγα παραπάνω αλλά θα σου κρατήσει περισσότερο.

2. Πάρε μια ποιο φτηνή καρτούλα και κρατήσου μέχρι τα Χριστούγεννα για τις 9800 που θα βγούνε. Συγκεκριμένα για G98 και όχι G92 που θα είναι πανάκριβες.

Κατά τα άλλα πάρτο το τροφοδοτικάκι αν σε παίρνει γιατί θα είναι χαλαρό και όχι στο τέρμα αν πάρεις κάνα μικρό και θα το έχεις πολύ καιρό το συγκεκριμένο. Έτσι όπως σε βλέπω πάνω από 450watt δεν καις με τίποτα πάντως. Μνήμες καλές είναι μη χώνεις λεφτά. Σίγουρα 2 δίσκοι είναι καλύτεροι από έναν αλλά βγαίνουν ποιο ακριβά.

EDIT: Εφόσον δουλεύεις photoshop δεν το συζητάω... πας για 2 raptor o ένας σύστημα και ο άλλος scratch για το photoshop. Αν τελικά πάρεις έναν πρόσεξε στο φορματ του δίσκου του 150άρι να κάνεις πρώτα ένα partition για το scratch του Photoshop... 30άρι μια χαρά θα είναι και τα άλλα 120 άστα για σύστημα κλπ.

τι να το κανει το X38?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland

Έλα ρε, τί να το κάνει το 1000va? Εγώ με ένα 750va της APC είμαι και πάνω απο 2 μπάρες δεν έχω καταφέρει να το πάω, με όλο το σύστημα συνδεδεμένο πάνω, οθόνη, ηχεία, δίσκο και ενα πορτατίφ! Και με το άλλο σύστημα πάνω, μετα βίας αγγιζει τα 3/5. Και είναι τέρας το άτιμο... άψογο!

Εγώ απ την άλλη έχω επάνω σε 1000 apc, 2 pc και ένα laser hp, και μόλις ξεκινάει ο laser να τυπώνει αρχίζουν τα καμπανάκια! Με απογοήτευσε πολύ το 1000άρι. Μαλακία που δεν έδωσα 50 παραπάνω να πάρω 1500.

Link to comment
Share on other sites

1) κουτι κατι πιο φτηνο ισως κατι σε στακερ παλι σε καλυπτει πολυ ακριβο μου φενεται

2) τροφοδοτικο χτυπα το ολα τα λεφτα ποιοτητα αποδοση αθορυβο μακροζωια ισως αργοτερα να χρειαστεις κατι τοσο μεγαλο

3) επεξεργαστη οπως ειναι με τα χιλια απλα επελεξε εσυ το κοματι

4) μητρικη λεει

5) προτιμω κατι σε gskill

6) καρτα λεει (λιγο θορυβο θα εχεις) αλλα πεταει

7) 2 χ 74gb raid0 ρισκο μην χτυπησουν αλλα πετανε

8) 2 x 250gb raid0

9) οπως λεει και ενας φιλος plextor για μια ζωη

10) αν παρεις καλα ηχεια ( ζ5500 ) ναι αλλιως χαμενη θα παει η καρτα

11) λεει μπορεις να συνδεσεις οχι μονο το pc αλλα και modem, router,ηχεια, εκτυπωτη, τηεφωνο ( αν ειναι ασυρματο, ακομα και ειδικη λαμπα σε περιπτωση διακοπης το βραδι) και οτι αλλο θελεις μπορεις να φανταστεις

Αλλα κανε και μια ερευνα αγορας μπορεις να βρεις καποια φτηνοτερα

Link to comment
Share on other sites

Το Χ38 το λέω μόνο και μόνο για μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο μιας και είναι στο κατώφλι να βρεθούν στα ράφια και σίγουρα μελλοντικά θα το βρει μπροστά του σε κάποια αναβάθμιση.

Αρχική απάντηση από bleo8onhs [Σήμερα, στις 16:07]

Εγώ απ την άλλη έχω επάνω σε 1000 apc, 2 pc και ένα laser hp, και μόλις ξεκινάει ο laser να τυπώνει αρχίζουν τα καμπανάκια! Με απογοήτευσε πολύ το 1000άρι. Μαλακία που δεν έδωσα 50 παραπάνω να πάρω 1500.

Πολύ καλά σου κάνει ... απαγορεύεται δια ροπάλου να μπαίνουν Laser εκτυπωτές πάνω σε UPS και είναι απλός ο λόγος... ο Laser σε χιλιοστό του δευτερολέπτου ζητάει 1 - 1.5 kw το οποίο το στέλνει το UPS αδιάβαστο. Μόνο μεγάλα μοντέλα UPS 10-15kw μπορούν να αντέξουν το peak. Επίσης όσοι βάζουν Laser πάνω σε UPS και είναι σε περιοχές με συχνές πτώσεις τάσεις τότε παίρνουν τις πλακέτες των UPS στο χέρι. Η λύση απλή... βγάλε το Laser από πάνω (εξάλλου άχρηστο είναι εκεί πάνω... λες και άμα κοπεί το ρεύμα εσύ θα συνεχίσεις κανονικά να τυπώνεις και δεν θα τρέξεις πανικόβλητος να κλείσεις το pc) και σε πληρωφορώ πως το APC σου θα αντέξει και 3o pcάκι κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.