Jump to content



Ποιά έκδοση των Vista χρειάζομαι?


Mitsos

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά . Θέλω να βάλω vista στο καινούριο pc αλλά δε ξέρω ποια έκδοση να επιλέξω. Την 32-bit η την 64-bit? Η cpu που θα έχω θα είναι ή Core 2 Duo 6750 ή Core 2 Quad Q6600 (δεν αποφάσισα ακόμα). Ένα φιλαράκι μοθ είπε ότι ακόμα και με 64-bit cpu πρέπει να βάλω την 32-bit των vista γιατί η άλλη έχει πολλά προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να την κατεβάσεις βρε παιδί μου, να σου πούμε, μην ξοδευτείς κατεβάζοντας πολλές εκδόσεις.

Επίσης, αν εννοείς αυτό, πρέπει να ξαναδιαβάσεις τους κανόνες του forum (και μη).

Αν εννοείς κάτι άλλο, πάω πάσο :)

Υπό νορμάλ συνθήκες, με καμία από τις 2 δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος πως θέλεις να βάλεις απο τώρα vista...?

Μιας και δεν θα τα αγωρασεις , απ' οτι μας λες, σου προτεινω να βάλεις xp 32 bit edition και οχι την 64 bit και μολις βγει το service pack 1 για τα vista ,προς ολοταχως για κατεβασμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από intelakis -> Μιας και δεν θα τα αγωρασεις , απ' οτι μας λες.
Δεν είπε κάτι τέτοιο, μην βιάζεσαι ;)

Και εγώ τις κατεβάζω από MSDN Subscriber Downloads και τις έχω πληρώσει κανονικά.

@Mitsous: Αν βάλεις Vista πας για 64bit από την στιγμή που έχεις 64Bit CPU. Μια χαρά υποστήριξη έχει σε drivers, software κτλ και μπορείς να χαρείς πλέον 4GB ram (καμία σχέση με WindowsXP 64bit, τουλάχιστον όταν αυτά πρωτοκυκλοφόρησαν)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mitsos [Σήμερα, στις 18:39]

Γεια σας παιδιά . Θέλω να βάλω vista στο καινούριο pc αλλά δε ξέρω ποια έκδοση να κατεβάσω. Την 32-bit η την 64-bit? Η cpu που θα έχω θα είναι ή Core 2 Duo 6750 ή Core 2 Quad Q6600 (δεν αποφάσισα ακόμα). Ένα φιλαράκι μοθ είπε ότι ακόμα και με 64-bit cpu πρέπει να βάλω την 32-bit των vista γιατί η άλλη έχει πολλά προβλήματα...

Να "κατεβάσεις" την έκδοση που λέγεται "Windows XP"

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 19:06]

Να "κατεβάσεις" την έκδοση που λέγεται "Windows XP"

Αυτή την έχω ήδη και τόσα χρόνια τη βαρέθηκα . Καιρός να δοκιμάσουμε και κάτι νέο...

Αν είναι να την κατεβάσεις βρε παιδί μου, να σου πούμε, μην ξοδευτείς κατεβάζοντας πολλές εκδόσεις. Επίσης, αν εννοείς αυτό, πρέπει να ξαναδιαβάσεις τους κανόνες του forum (και μη).

Οκ , έκανα edit και το έθεσα αλλιώς το ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, υπάρχει πουθενά έκδοση trial, ή πρέπει να βρω με κάποιον τρόπο (νόμιμο ή μη) το dvd των Vista, για να τα δοκιμάσω? Μιλάω για trial, γτ δεν έχω σκοπό να σκάσω τώρα 170ε, και να μη μου κάνουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την έχω ήδη και τόσα χρόνια τη βαρέθηκα . Καιρός να δοκιμάσουμε και κάτι νέο...

Μάλιστα. Καλή τύχη με τα ME II

Υ.Γ. Δε βάζεις κανά ubuntu άμα θες να δοκιμάσεις κάτι νέο; Θα μάθεις και 5 χρήσιμα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Μάλιστα. Καλή τύχη με τα ME II

Υ.Γ. Δε βάζεις κανά ubuntu άμα θες να δοκιμάσεις κάτι νέο; Θα μάθεις και 5 χρήσιμα πράγματα...

Μάλλον γράφεις σε λάθος thread. Ο Mitsos δεν ρωτάει "να βάλω Vista ή ΧΡ", ρωτάει ποιά Vista να βάλει. Οπότε ξεκόλλα για μια φορά κι άσε τους ανθρώπους να κάνουν ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ! Τράβα παίξε με το Linux που μπορείς μόνο να κάνεις τα μισά κι έχε 2ο pc ή dual boot για να παίζεις και παιχνιδάκια αφού το linux απέχει παρασάγγας από το να το επιτύχει αυτό...

@Mitsos: Εγώ χρησιμοποιώ την 64, αλλά μερικά προγράμματα κατά καιρούς δεν παίζουν σωστά. Αν κάποιο από αυτά σου είναι απαραίτητο, θα έχεις πρόβλημα. Ρίξε μιά ματιά στη λίστα συμβατότητας και στα tips που έχουμε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mitsos

...δε ξέρω ποια έκδοση να επιλέξω. Την 32-bit η την 64-bit?

Αρχική απάντηση από Diliger

βαλε τα ultimate που υποτειθεται ειναι η κορυφαια εκδοση του βασιλη

Αν διαβάζετε και μιά στο τόσο τι ρωτάει ο καθένας, τι ωραία που θα ήτανε....

Link to comment
Share on other sites

θα ακούσεις διάφορες γνώμες..... κάποιοι θα σου λένε για ΧΡ κάποιοι για 64βιτ και κάποιοι 32βιτ. εσύ ξέρεις τις ανάγκες σου, τα προγράμματα σου, εσυ πρέπει να δείς αν θα έχεις ασυμβατότητες ή ανάγκη απο drivers.

H δική μου εμπειρία είναι η εξής:

εχω ultimate 64bit από την πρώτη στιγμή σε 6600 με 4γιγα μνήμη και τρέχουν μια χαρά.

στην αρχη υπηρχαν προβληματα συμβατοτηταs με διάφορα προγράμματα,αλλα τωρα πια ολα όσα χρησιμοποιω ειναι συμβατα.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με τα μνημη (ram)....

Το OS με 64bit θεωριτικά γλειτώνει πράξεις σε σχέση με τα 32bit.

Πρακτικά αυτό φαίνεται κάπου?

Τι λένε οι χρήστες που τα έχουν δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.