Jump to content



TV 1080p


Sitios

Recommended Posts

Καλημέρα. Ενδιαφέρεται ένας κολλητός μου να αγοράσει τηλεόραση. Τα βασικά κριτήρια είναι:

1) Πολύ καλή ποιότητα εικόνας

2) Max τιμή γύρω στα 1000 - 1100...

3) 1080p full HD (1920x1080)

Μια πιθανή είναι αυτή . Την έχει κανείς να πει εντυπώσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφέρεται για να βλέπει ANT1 MEGA κλπ, τότε η LG που έχει επιλέξει είναι Super.

Όσα γράφω παρακάτω ισχύουν για την περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος

ενδιαφέρεται για Bluray - HD-DVD, PS3, ΧΒΟΧ360 κλπ.

Γενικά είναι λάθος να κοιτάζει μόνο για full-HD.

Απο προσωπική εμπειρία (και μεγάλο κόλλημα), το full-HD δεν σημαίνει και καλή εικόνα. ;)

Καλύτερα να κοιτάξει:

- ανάλυση τουλάχιστον 1366x768

- υψηλό contrast (Οχι στα χαρτιά υψηλό. Πολύ Google για κριτικές πρώτα)

- να υποστηρίζει στην είσοδο 1080p/24 ΚΑΙ 1080p/60

- να έχει HDMI 1.3

- τα ξεπλυμένα χρώματα που έχουν 9 στις 10 LCD ασχέτως μάρκας (ειδικότερα οι φθηνές).

Μέχρι αυτή τη στιγμή, δεν μπορείς να έχεις το 1ο και το 3ο με 1000-1100.

Πιστεύω αρχές 2008 θα έχουν πέσει πάρα πολύ οι τιμές των καλών full-HD.

Η φθηνότερη που έχω δεί, με πολύ καλή εικόνα (για την τιμή της),

είναι μια Sony 40" στο Media-markt. Γύρω στα 1700 αν δεν κάνω λάθος.

Οι Philips επίσης έχουν πααάρα πολύ καλή εικόνα, αλλά...

Εχω ακούσει τα χειρότερα για το Ελληνικό Service απο πολλούς ιδιοκτήτες συσκευών Philips. :(

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντησή σου... φαίνεται να το έχεις ψάξει λίγο το θέμα, έ? Το HDMI 1.3 δε θυμάμαι να το έχω δει σε κάποια... Οκ, πάντως θα κοιτάξω να δω τι θα βρω με βάση αυτά που μου είπες... :D

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι, για τηλεόραση 37΄'κυριως

είδα μια Philips με 1920 χ 1200 αναλυση , 2 χ hdmi.. στα 1500 ευρώ. Αξίζει ή να παω σε 1366 αναλυση κοντα στα 1000ε..?

θα την συνδέω κ με το PC με HDMI με την 2900pro.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και αυτή σε fullHD με 1200.

Εγω παντως τελικα πηρα με 700 Panasonic Plasma 37" με αψογα χρωματα, contrast και μαυρο και ας μην ειναι ουτε HD Ready σε αναλυση, αν και δεχεται μεχρι 1080i σημα. Για (αναλογικα τουλαχιστον) καναλια εχει ΤΕΛΕΙΑ εικονα, καθολου ξεπλυμενη-πιξελιασμενη οπως σε φτηνες LCD.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dkor71

Εχω ακούσει τα χειρότερα για το Ελληνικό Service απο πολλούς ιδιοκτήτες συσκευών Philips. :(

Δεν υπάρχει Service της Philips στην Ελλάδα.

Μιλάς με εξωτερικό σου στέλνουν Courier, παραλαμβάνει και το προϊόν φεύγει για έξω (Βιέννη αν θυμάμαι καλά)

Το ξέρω από την δική μου εμπειρία με προβληματικό Projector ο οποίος θα φύγει για δεύτερη φορά μέσα σε ένα χρόνο για ταξιδάκι στο εξωτερικό.

Πάντως από τη στιγμή που σου δίνουν το Ok να το στείλεις η όλη διαδικασία δεν χρειάζεται πολλές μέρες.

Αρχική απάντηση από iceblade

ΜΗΝ πάρεις 1080p αυτή τη στιγμή

Γιατί αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 15:26]

Γιατί αυτό;

Γιατί:

1)H κατάλληλη πηγή για να το αξιοποιήσει προς το παρόν ξεφεύγει πολύ στην τιμή (όταν θα είναι προσιτή τότε θα έχει πέσει πολύ και η τιμή των 1080p)

2) Αυτό που είπε ο Vader. και πάνω από 46 ξεφεύγουμε πολύ στην τιμή

3) Η ταινίες σε 720p H264 χωράνε λουκούμι σε DVD, ενώ σε 1080p θυσιάζεις ποιότητα (ακόμα και double layer)

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη όμως δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο σημείο όπου θα αλλάζουμε τηλεόραση κάθε 1-2 χρόνια...

Και ελπίζω να μην χρειαστεί να φτάσουμε εκεί ΚΑΙ για τις τηλεοράσεις.

’ρα καλύτερα είναι να δώσεις ΟΣΑ περισσότερα μπορείς για να πάρεις ένα ακριβό μοντέλο που κάνει τα πάντα (σε σχέση με τις τρέχουσες εξελίξεις) και να το έχεις για κάμποσα χρόνια.

Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό το Link .

Tο κατάστημα Technixx.gr κάνει δική του εισαγωγή Toshiba & Pioneer

(πιθανώς και άλλες μάρκες). Δεν τις προμηθεύεται απο την επίσημη Ελληνική αντιπροσωπεία.

Οι τιμές είναι πάρα πολύ καλές, αλλά θα πρέπει να γνωρίζετε οτι η εγγύηση δεν ισχύει στην Ελλάδα. (πιθανώς τη στέλνετε εξωτερικό ή στο κατάστημα)

Δεν λέω να μην αγοράζετε τίποτα απο αυτό το κατάστημα.

Σας ενημερώνω επειδή προσωπικά δεν θα αγόραζα τίποτα που να μην ισχύει η εγγυησή του στην Ελλάδα, και καλό θα ήταν να το γνωρίζουν όσοι έχουν το ίδιο "κόλλημα" με εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morpheus [Χθες, στις 16:39]

Εγω παντως τελικα πηρα με 700 Panasonic Plasma 37" με αψογα χρωματα, contrast και μαυρο και ας μην ειναι ουτε HD Ready σε αναλυση, αν και δεχεται μεχρι 1080i σημα. Για (αναλογικα τουλαχιστον) καναλια εχει ΤΕΛΕΙΑ εικονα, καθολου ξεπλυμενη-πιξελιασμενη οπως σε φτηνες LCD.

Συμφωνώ! Γενικώς οι Plasma έχουν καλύτερη εικόνα και χρώματα απο τις LCD.

...αν πάτε και σε ακριβότερες Plasma η διαφορά μεγαλώνει πολύ περισσότερο :p

(μιλάω για χρήση "σαλονιού" και όχι για pc

που όλο και κάπου θα χρειαστείς τρελές αναλύσεις...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dkor71 [Σήμερα, στις 10:25]

Σχετικά με αυτό το Link .

Tο κατάστημα Technixx.gr κάνει δική του εισαγωγή Toshiba & Pioneer

(πιθανώς και άλλες μάρκες). Δεν τις προμηθεύεται απο την επίσημη Ελληνική αντιπροσωπεία.

Οι τιμές είναι πάρα πολύ καλές, αλλά θα πρέπει να γνωρίζετε οτι η εγγύηση δεν ισχύει στην Ελλάδα. (πιθανώς τη στέλνετε εξωτερικό ή στο κατάστημα)

Δεν λέω να μην αγοράζετε τίποτα απο αυτό το κατάστημα.

Σας ενημερώνω επειδή προσωπικά δεν θα αγόραζα τίποτα που να μην ισχύει η εγγυησή του στην Ελλάδα, και καλό θα ήταν να το γνωρίζουν όσοι έχουν το ίδιο "κόλλημα" με εμένα.

Φιλε μου μακρια απο Technixx.gr , την εχω πατισει με μια ΕΙΖΟ 24" , οι ανθρωποι ειναι απατεωνες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Σήμερα, στις 17:35]

Φιλε μου μακρια απο Technixx.gr , την εχω πατισει με μια ΕΙΖΟ 24" , οι ανθρωποι ειναι απατεωνες

Χωρις να το έχω ψαξει πολύ, αφοσον αποσο ξερω το technixx φερνει απο Γερμανια, και συνηθως οι εγγυησεις ειναι πανευρωπαικες αν οχι παγκοσμιες, κανονικα ισχυουν και εδω, οποτε "απατεώνες" ειναι οι εδω "αντιπροσωποι" (νομιζω πλεον δεν υπαρχει η εννοια αντιπροσωπος, μονο εισαγωγεας και οχι αποκλειστικος). Τωρα το πως θα βρεις το δικιο σου σε αυτην την περιπτωση, ειναι ενα θεμα, αν εισαι τυχερος η επικοινωνια με τη μαμα εταιρια ισως δωσει τη λυση.

Για πες τι εγινε με την Eizo ομως για να ξερουμε

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορια μου ειχε γεινει θεμα πριν λιγο καιρο , αλλα μετα την ανεωση του thelab χαθηκαν τα θρετ:(

Ιδου

Προεπιλογή Εξαπάτηση από technixx.gr,Σε αγορά Οθόνης

Παραθέτω την προσωπική μου περιπέτεια έτσι ώστε ο υποψήφιος αγοραστής οθόνης , και ειδικότερα ΕΙΖΟ , να αποκτήσει την γνώση ( που δεν είχα ούτε εγώ ) ώστε να μην μπλέξει σε έναν φαύλο κύκλο εξαπάτησης και κοροϊδίας , αγοράζοντας από το κατάστημα technixx.gr , ουσιαστικά χωρίς καμία υποστήριξη , όπου τα λεφτά που θα γλιτώσει σε σχέση με μια αγορά από Ελλάδα δεν φτάνουν να για ξεπληρώσουν την ταλαιπωρία του .

Τις πρώτες μέρες του Φεβρουαρίου παρέλαβα την καινούρια μου ΕΙΖΟ S2411W-BK , από την www.technixx.gr .(παρεισαγωγή)

Σχεδόν αμέσως εντόπισα ένα Κλυμένο πράσινο pixel κοντά στο κέντρο της οθόνης .Και μετά από μερικές μέρες άλλες 4 , πολύ αχνές πράσινες κουκίδες που φαίνονται μονό στο μούρο και με πολύ χαμηλό φωτισμό.

Με είχαν διαβεβεωσει ( πριν την παραγγείλω ) ότι ισχύει ότι και στην Ελληνική αντιπροσωπεία , στο θέμα των καμένων pixel .

Τελικά την έστειλα πίσω και μετά από μια βδομάδα μου επιστρέψανε την ίδια ,( Εντωμεταξύ στο κουτί της την βάλανε ΑΝΑΠΟΔΑ! το εμπρός, πίσω!! Και το προστατευτικό κάλυμμα του panel έβοσκε μέσα στην κουτα!! Χασάπης την πακεταρεΤο αφρολέξ έβρισκε στο panel αλλά ευτυχώς δεν έγινε ζημιά.)ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ!

με ένα χαρτί που έλεγε ότι βρήκαν "μόνο" ένα καμένο pixel και αλλαγή γίνετε στα 5.

Τηλεφωνικά μου είπαν ότι τα άλλα 4 δεν τα είδαν .

Εμπειρίες , καμένα κλιμένα pixel κεφάλαιο δεύτερο

Η παρωδία συνεχίζετε .

Αφου βρήκα το Link για την εγγυηση που ισχύει πραγματικά (http://www.eizo.org/eizo/IMAGES/DOCU...125_ENG_V2.PDF ) που με έκανε να χάσω τον ύπνο μου , μιας και η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν η απόλυτη κοροϊδία , με την επιστροφή της οθόνης το μαγαζί είχε στείλει και ένα γερμανικό έντυπο , που με μαρκαδόρο ήταν σιμωμένος ο type 3 των 5 καμένων subpixel , ενώ η δικιά μου ανήκει στον type 2 με 2 φωτεινά subpixel !.

Αφού έπεσα για ύπνο φορτωμένος , ξύπνησα υπερφορτισμένος!

Πήγα στη δουλειά , έφτιαξα καφέ και πήρα για ακόμα μια φορά τηλέφωνο .

Τα έχωσα πάλι στην υπεύθυνη του service , η οποία δεν είχε ιδέα για το θέμα , τα ξανά είπα σε κάποιον από τους πωλητες που μου τον έδωσε η υπεύθυνη , και να μην σας κουράζω , γύρισα σπίτι την έκανα πακέτο , πήγα και ήρα 60 Km μέχρι το currier , έσκασα άλλα 42 ευρώ και την έστειλα πίσω με τόσο αναλυτικές οδηγίες για το που βρίσκονται τα φωτεινά pixel οπού και τυφλός θα τα δει !

Για ακόμα μια φορά έχω αγοράσει 24αρα αλλά κάθομαι μπροστά σε 19αρα.

Τώρα θα πρέπει να περιμένω να πάει Θεσσαλονίκη , μετά Γερμανία , και εάν θεωρηθεί από την εκεί αντιπροσωπεία , προβληματική , θα μου στείλουν εδώ μια καινούρια ( για να δούμε .. )

Παρωδία μέρος τρίτο ( και φαρμακερό )

Αφού γλύτωσα το εγκεφαλικό , παρά την υψηλή πίεση που ανέβασα , είμαι εδώ για να δώσω την αναμενομένη συνέχεια στο σίριαλ : H technixx και τα αόρατα καμένα pixel .

Για άλλη μια φορά πήρα τηλέφωνο, να μάθω τι έγινε επιτέλους με την αντιπροσωπεία της Γερμανίας οπού ( ας υποθέσουμε ) εστάλη εδώ και δυο βδομάδες .

Τα λόγια που άκουσα ακόμα και αυτή την στιγμή μου δημιουργούν ταραχή!

Πωλητής : Κύριε angel_f η οθόνη σας επιστρέφει από την Γερμανία την δευτέρα και εμείς θα σας τη στείλουμε πίσω

Angel_f : Με συγχαρείτε , εάν κατάλαβα καλά θα μου στείλετε την ίδια πίσω?

Πωλητης : Μάλιστα

Angel_f : Με ποια δικαιολογία μου στέλνετε την ίδια αφού είναι ελαττωματική ?

Πωλητης : Μας ενημέρωσαν από την Γερμανία ότι έβαλαν το ειδικό πρόγραμμα και δεν εντόπισαν κανένα ελάττωμα.

Angel_f : Ελπίζω να υπάρχει επίσημο χαρτί από την αντιπροσωπεία για τον λόγω της επιστροφής

Πωλητης : Μάλλον

Angel_f : Εάν δεν υπάρχει να υπάρξει! Το χρειάζομαι για τις καταγγελίες που θα κάνω.

Πωλητης : Εντάξει , γεια σας

Angel_f : Γεια σας

Αυτά

Μάλλον αναμενομένη εξέλιξη εάν σκεφτούμε και την προηγούμενη φορά τι έγινε , αλλά έκρυβα μια ελπίδα , μήπως και δεν με κορόιδευαν . Μήπως τελείωνε η ιστορία εδώ .

Τελικά παρέλαβα την οθόνη στην κατάσταση που την είχα στείλει , δηλαδή με 5 πράσινα pixel , Και το επίσημο χαρτί , από Γερμανία μεν , αλλά όχι από την αντιπροσωπεία της ΕΙΖΟ . Το οποίο γράφει στα γερμανικά ότι δεν βρέθηκε κανένα ελαττωματικό pixel .

Αποδεδειγμένα πλέων , η Οθόνη έχει 5 ελαττωματικά pixel και μέσα από μια τακτική εξαπάτησης , κοροϊδίας , της αρπαχτης , εντελώς απαράδεχτης ! Και μέσα από δόλιες μεθόδους προσέλκυσης πελατών , υποσχέσεις για 0 pixel εγγυηση , σπασμένες τιμές επωφελουμένη την διαφήμιση που πληρώνει η Ελληνική Αντιπροσωπεία, εξαπατάει τους πελάτες και αρνειται την επιβεβλημένη αντικατάσταση της οθόνης μου με μια καινούρια .

Θα ήθελα , ολοκληρώνοντας να προτρέψω όποιον προσανατολίζετε σε αγορά μιας ΕΙΖΟ , μιας και πρόκειται για τις απολύτως κορυφαίες οθόνες να απευθύνεται για την αγορά της μόνο στην Ελληνική αντιπροσωπεία , μιας και πρόκειται γενικός , για μια από τις κορυφαίες σε θέματα εξυπηρέτησης και υπηρεσιών , εταιρείες της Ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.