Jump to content



Νέα σύνθεση. Γνώμες - Προτάσεις


psybill

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες!!!

Η σύνθεση που βλέπετε παρακάτω προορίζεται κυρίως για παιδιά 10 και 13 ετών με σκοπό βέβαια να κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο. Από επιδόσεις όπως καταλαβαίνετε δεν χρειάζονται τίποτα παραπάνω, θα ήθελα όμως τη γνώμη σας για τυχόν υπερβολές που έχω κάνει, ασυμβατότητες κτλ. επίσης καλό θα ήταν να μπορέσουμε να ρίξουμε το κόστος κάτω από τα 1000.

από που νομίζετε ότι μπορώ να κόψω?

1)υπάρχει καμία αξιόπιστη λύση κουτί+psu? τα 560w είναι αρκετά για αυτό το σύστημα?

2)cpu? είναι υπερβολικός ο 6750 για τα πιστιρίκια? να κατέβω παρακάτω? ποιον να επιλέξω?

3) mobo είχα επιλέξει την ds4 p35 αρχικά ως fan της gigabyte και μετά είδα την asus στα 107.

4)gpu? να την αλλάξω με την hd 2600 pro ή κάτι άλλο σε λιγότερα χρήματα?

5) floppy δεν έβαλα? θα το χρειαστώ για εγκατάσταση λειτουργικού?

6) με την οθόνη δεν είμαι και πολύ ευχαριστιμένος και δυστυχώς η 20' wide ανέβαινε αρκετά η τιμή και δεν έχει και zero pixel. μήπως να πάω καλύτερα σε τετράγωνη 19'?

7)ηχεία και dvd rec ξέχασα να βάλω στη σύνθεση, αλλά αυτό είναι το λιγότερο. είπαμε, δεν υπάρχουν πολλές απαίτήσεις..

plaisio1bi1.th.jpg

plaisio2ey5.th.jpg

κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη

ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις τον 6550 και με ενα 400φσβ να τον τρέξεις παραπάνω 1:1 με τις μνήμες -αμα ασχολείσαι λίγο με oc-.

Λεφτά μπορείς να κόψεις από πληκτρολόγιο -vista.Φαντάζομαι τον εκτυπωτή τον θες :p

Φλοπι γιατί να μη βάλεις;5 ευρώ έχει , και ποτέ δε ξέρεις αν θα χρειαστεί.

Για το λειτουργικό, δεν έχεις παλιότερα xp; Για την εγκατάσταση δε νομίζω να χρειαστεί πάντως -ούτε για τα xp χρειάζεται-.

Για οθόνη-καρτα δεν ξέρω, θα μας δωσουν αλλοι τα φωτα τους.

Τέλος, αμα θες μπορείς να ρίξεις μια ματια και σε ΑΜΔ τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Σου έκανα ένα, που σαν βάση έχει αυτά που είπες..

δλδ είναι για παιδιά 10-13 ετών, μπορεί να παίξει άνετα και παιχνίδια, έχει κάρτα ήχου on board 7,1 μπορεί να αντέξει για άλλα 4 χρόνια σίγουρα αν δεν έχει τρελές απαιτήσεις, σε παιχνίδια κ.λπ.

Με βάση και την τιμή που είπες σου το κατέβασα λίγο ποιο κάτω από τα 1.000,00 αλλά επειδή είναι για παιδιά και διάφορες εφαρμογές γραφείου φαντάζομαι, καμιά εργασία και έτσι έβαλα έναν πολύ ωραίο δοκιμασμένο εκτυπωτή, και ένα πολύ καλό σκανεράκι, επίσης ηχεία πολύ καλά, δοκιμασμένα και αναγκαστικά έριξα την μνήμη στο 1Gb...

Δες το και πες μου

Σύνθεση

Επίσης δεν έβαλα, λειτουργικό ε φαντάζομαι όλο και κάτι θα μπορέσεις να κάνεις για αυτό :whistling

Link to comment
Share on other sites

@KoMM

Σίγουρα ο 6550 δεν θα τα χαλάσει τα πιτσιρίκια από κει και πέρα όμως μόνο αυτή η αλλάγη δεν κατεβάζει το κόστος ιδιαίτερα. τα vista είναι όντως μια υπερβολή που μπορώ άνετα να την αποφύγω, απλά είπα να μην μπλέξω τα παιδιά με wga κτλ.

@ShadowRunner

AMD ε? :p

έχω να διαβάσω και να ασχοληθώ με την amd πάνω από 1 χρόνο γι΄ αυτό κινήθηκα σε Intel.

την απόφαση για το τελικό κόστος θα την πάρει ο μπαμπάς τους και όχι εγώ, οπότε αν δεν συμφωνεί με την δική μου πρόταση ίσως να πάμε και σε amd.

έκανα και μια προσπάθεια με το eshop με λίγο διαφορετικές επιλογές αλλά δεν κατάφερα κάτι καλύτερο.

ανεξαρτήτα από κόστος πως βλέπετε την παραπάνω σύνθεση?

Link to comment
Share on other sites

κόψε τα vista update 99 και την ψήκτρα στα 38 σύνολο -137 και είσαι άρχοντας! Η cpu που εχεις διαλέξει ειναι box που σημαίνει εχει ψυκτρα μέσα απο την μανα του(Intel) και δεν σου χρειάζεται κατι χ-τρεμε σαν την scythe. Και το υπολοιπο γνωμη μου ειναι να παρεις μια 22'' οθόνη θα την κατα ευχαριστηθεις και εσυ και τα παιδια σου ή λίγο καλυτερη καρτα γραφικών και 20'' οθόνη!;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos [Σήμερα, στις 13:05]

κόψε τα vista update 99 και την ψήκτρα στα 38 σύνολο -137 και είσαι άρχοντας! Η cpu που εχεις διαλέξει ειναι box που σημαίνει εχει ψυκτρα μέσα απο την μανα του(Intel) και δεν σου χρειάζεται κατι χ-τρεμε σαν την scythe. Και το υπολοιπο γνωμη μου ειναι να παρεις μια 22'' οθόνη θα την κατα ευχαριστηθεις και εσυ και τα παιδια σου ή λίγο καλυτερη καρτα γραφικών και 20'' οθόνη!;)

τα παιδιά μου? μπα σε καλό σου.:blink: ανηψακια μου είναι....

ευχαριστώ για την παρατήρηση. με μπέρδεψε η εικόνα στο site και νόμιζα ότι ήταν η έκδοση tray όπως οι υπόλοιποι. εννοείται η scynthe φέυγει άμεσα από τη λίστα, δεν χρειάζεται. τα vista παραμένουν προς το παρόν. η οθόνη έχει αλλαχτεί ήδη "καλάθι" με την 20'' wide που είναι ελαφρώς ακριβότερη. 22'' είναι too much δεν την χρειάζονται....

Link to comment
Share on other sites

ρε συ ο ανθρωπος το ειπε δεν ειναι δικα του τα παιδια...:p

παντως να ξες το πισι που ετοιμαζεις αν κινηθεις σε αυτα τα πλαισια

δεν θα ειναι καθολου ασχημο και μαλλον θα κρατησει για αρκετο καιρο...

δεν τους πετας και κανενα linux να μαθαινουν?????

edit για κουτι σαν πολλα δεν δινεις εχει κατι κουτακια το πλαισιο με 25-35 μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oxide [Σήμερα, στις 13:33]

ρε συ ο ανθρωπος το ειπε δεν ειναι δικα του τα παιδια...:p

παντως να ξες το πισι που ετοιμαζεις αν κινηθεις σε αυτα τα πλαισια

δεν θα ειναι καθολου ασχημο και μαλλον θα κρατησει για αρκετο καιρο...

δεν τους πετας και κανενα linux να μαθαινουν?????

edit για κουτι σαν πολλα δεν δινεις εχει κατι κουτακια το πλαισιο με 25-35 μια χαρα...

που είναι ρε συ αυτά τα κουτάκια και δεν τα βλέπω? μόνο το silent storm που λέει και ο φίλος παραπάνω είναι στα 35 αλλά δεν έχει άλλη πληροφορία το site. αν είναι καλό φυσικά και θα το προτιμήσω. θα κοιτάξω κανά review στο net.

linux άστο καλύτερα για να μπορώ να τα βοηθάω και γω!!!

edit: μια χαρά το βρίσκω το κουτάκι. και τα fanakia του τα έχει και ήσυχο είναι. μπάινει στο καλάθι, φεύγει το chieftec http://www.overclockercafe.com/Reviews/cases/Sunbeam_SilentStorm/index.htm

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου και εμένα είναι να κόψεις τα Vista

Επίσης μπορείς και με μικρότερο τροφοδοτικό. Το 550 έχει 60 για να μην πω μικρότερο

Εκτός αν έχουν μελλοντικές σκέψεις για sli, overclocking κλπ

Όσο για το Floppy το dvdrw και τα ηχεία πιστέυω ότι πρέπει να βάλεις

Αυτα που προτείνει ο Shadowrunner είναι καλα

Και κουτί θα έλεγα για φθηνότερο αλλά για το synbeam δεν έχει χαρακτηριστικά.

edit με πρόλαβες και το άλλαξες

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο κουτι ελεγα μονο που το πηρα πριν λιγο καιρο (~1 μηνα)

25ε μαλλον θα επεσα σε προσφορα...

παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την ποιοτητα του,αλλα μην περιμενεις τπτ αλλουμινιο

ειχε μεσα 3 φουρφουρια 12αρια βιδες και οτι μπορει να χρειαστεις...:)

Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα για παιδιά 10 -13 ετών μια χαρά είναι όλα ρε παιδιά... θα περάσουν σίγουρα άλλα 3-4 χρόνια μέχρι να ασχοληθούν με κανένα ποιο σοβαρό παιχνίδι που να ζητάει "δύναμη" και τα λοιπά...

Μέχρι τότε και ο amd καλός είναι και παιχνίδια παίζει και η κάρτα που έβαλα καλή είναι και τα έχει και όλα, scanner - εκτυπωτή, ηχεία dvrw, και κάνει και 947. Τι άλλο να θελήσει ένα πιτσιρικάς. Τι να την κάνεις την 22'' την οθόνη, τσάμπα τα λεφτά είναι.

Θυμάμαι εγώ όταν ήμουν πιτσιρικάς, σε εκείνη την ηλικία έπαιζα με έναν mmx 200Mhz Pentium, πω πω τι θυμήθηκα τώρα... άστα να πάνε.

Πιστεύω ότι και αυτό που έκανες και αυτό που σου πρότεινα και όλα τα παιδιά καλά είναι. Μην δώσει και καμιά περιουσία που αύριο μεθαύριο θα πάει τσάμπα...:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.