Jump to content



Ubuntu 7.10 helpdesk!


Mischeif

Recommended Posts

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Λοιπον! Αναβαθμιστηκα επιτελους απο 7.04 σε 7.10. Προβλημα ειχαν οι ελληνικοι server.

Screenshot-2.png

Μου φανηκε οτι πηγαινει λιγο πιο γρηγορα τωρα το μηχανημα, και δεν διαβαζει πολυ απο τον δισκο. Καποια απλα προβληματακια(πχ κολλουσε το gimp) τα εφτιαξα. Εκει που δεν μπορω να βρω λυση ειναι στο οτι μου τα δειχνει ολα με πολυ contrast. Αti 9200 ειναι η καρτα. Ειναι σαν ξεπλυμα. Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη γιατι ηδη με κουρασε και ειναι το μηχανημα της δουλειας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Από τα vista ή τα xp πως μπορώ να έχω access σε φάκελους του UBUNTU? Το UBUNTU PC φαίνεται στο network αλλά μου ζητάει username και pass όταν πάω να μπω.

Το αντίστροφο λειτουργεί μια χαρά.

Έχεις φτιάξει ένα user για τη samba; Μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν ήδη υπάρχοντα χρήστη του μηχανήματος. Κάνε ένα googlάρισμα για smbuseradd.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Όσον αφορά τα τόρεντ εγώ συνεχίζω να προτείνω μtorrent+wine

Πάει κανονικότατα και όσα είχες αφήσει στη μέση παίζουν εννοείται....

Συμφωνώ. Και γω από χθες παράτησα "K" και έβαλα "μ";) . Αισθάνομαι περισσότερο σαν "στο σπίτι μου" τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνικά στο ubuntu με gnome δεν ξέρω ακριβώς που αλλά ψάξε στο applications menu για language settings/support ή κάτι τέτοιο. Μπορείς να το κάνεις και μέσω xorg.conf αν έχεις πρόβλημα.

Για το amsn: Δώσε σε terminal ένα

cat /etc/locale.gen

Αν δεν υπάρχουν τα

el_GR.UTF-8 UTF-8

el_GR ISO-8859-7

Με ένα editor βάλτα στο /etc/locale.gen

(Π.χ. sudo gedit /etc/locale.gen)

Και μετά δώσε locale.gen σε terminal.

Link to comment
Share on other sites

Για Ελληνικά στο Ubuntu

System->Administration->Language Support->Greek, Modern

Λογικά θα φτιάξει και το aMSN. Αν υπάρχει προβλημα παίξε με τα fonts (Account->Preferences->Appearance->Change Font). Εγω δεν χρειάστηκε να αλλάξω κάτι στo encoding.

Link to comment
Share on other sites

Για το amsn δοκιμάστε εγκατάσταση με αυτό εδώ το script.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=3659583#post3659583

Διορθώνει το πρόβλημα με τα ελληνικά αλλά προσθέτει και αρκετές δυνατότητες στο amsn.

Link to comment
Share on other sites

@check2fire

Ωραίο σκριπτάκι. Όμως για να μην κάνετε compile και το tcl,tk 8.5 δείτε αν τα έχετε από repository (το λέω γιατί στο sid υπάρχουν εδώ και καιρό και πιθανώς υπάρχουν στην τελευταία έκδοση του ubuntu.).

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ το πρόβλημα μου....

Όποια ταχύτητα και να επιλέξω από το k3b πάντα γράφει σε 4x. Αν επιλέξω ignore γράφει full (16x). To dma είναι on απο το hdparm. Έψαξα αρκετα στο νετ αλλα δεν βρήκα λύση.

DVD-RW: Nec 3520

Τα φώτα σας.....

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με άλλο πρόγραμμα εγγραφής να δεις εάν είναι bug του k3b? Π.χ. nerolinux?

Ή gnomebaker?(αν χρησιμοποιεί διαφορετικά commands από το k3b, δεν ξέρω).

Πάντως δες το από την καλή του πλευρά, έτσι γράφονται τα dvd "καλύτερα";)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alGaLoRd-VK

Ο gnomebaker δουλεύει μια χαρα. Κρίμα παντος γιατι το k3b είναι λίγο πιο εύχρηστο και όμορφο. Ευχαριστώ για την απάντηση.:flower:

Καλά, εννοείται πως k3b >> all αλλά τι να κάνεις εφόσον δεν παίζει. Το λέω γιατί το βρήκα με λίγο ψάξιμο ως bug στο ubuntu. Προφανώς είναι θέμα του k3b, οπότε δοκίμασε με πιο νέα έκδοση ή μάθε να μη βιάζεσαι:p

Η αλήθεια είναι πως επειδή πάντα γράφω dvd σε 2x, δεν έχω παρατηρήσει αν συμβαίνει κι εδώ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chek2fire

Για το amsn δοκιμάστε εγκατάσταση με αυτό εδώ το script.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=3659583#post3659583

Διορθώνει το πρόβλημα με τα ελληνικά αλλά προσθέτει και αρκετές δυνατότητες στο amsn.

εμενα αυτο το msn κάνει conflict. .

Πάντως το 7.10 μου άρεσε πολύ το έβαλα χτές και γ,,,,,, ...

Μου άρεσε και το appearance τα visual effects μοιαζουνε με το beryl . . :D

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα τις προάλλες για το antialias των fonts και με αφορμή το παραπάνω ποστ του unseen είπα να το βάλω. Είδα πραγματικά μεγάλη βελτίωση στο rendering των fonts.

Σε debian δώστε σαν su

dpkg-reconfigure fontconfig-config

Σε ubuntu : sudo dpkg-reconfigure fontconfig

Κι επιλέξτε font tuning method autohinter (τις άλλες επιλογές όπως θέλετε ανάλογα με την οθόνη σας)

Επίσης μπορείτε να κάνετε το ίδιο μέσω του /home/<user>/.fonts.conf

εμενα αυτο το msn κάνει conflict. .

Πάντως το 7.10 μου άρεσε πολύ το έβαλα χτές και γ,,,,,, ...

Μου άρεσε και το appearance τα visual effects μοιαζουνε με το beryl . .

Εγώ πάντως το πέταξα το amsn και έβαλα kopete.

Για τα visuals λογικό αφού compiz-fusion=compiz+beryl

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.