Jump to content



Ubuntu 7.10 helpdesk!


Mischeif

Recommended Posts

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Καταρχήν πες μας τι κάρτα έχεις.Οι τρόποι για εγκατάσταση είναι μέσω από την διανομή σου αν έχεις σύνδεση στο internet από το πρόγραμμα διαχείριση οδηγών κλειστού κώδικα.Αν θέλεις compiz-fusion θα πρέπει αν βάλεις τους τελευταίους η μόνος σου ακολουθώντας τις οδηγίες εδώ

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Gutsy_Installation_Guide

η κατεβάζοντας το envy tool από εδώ

http://www.albertomilone.com/nvidia_scripts1.html

Αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα μην αρχίσεις τα format απλά ρώτα μας να το λύσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Johnnymous

τελικα να το κάνω το format ή όχι????

Γιατί? Το cd λογικά το θέλει γιατί δεν έχεις βγάλει τις γραμμές cdrom από το sources.list σου.

Ως root κάνε comment (βάλε # μπροστά) τις γραμμές που αρχίζουν με cdrom (ή κάτι τέτοιο).

Τώρα το screenshot σου δεν λέει και κάτι εκτός του ότι έκανες update.

Δεν ξέρω από envy και τέτοια, αλλά αν πας στο site της amd-ati θα βρεις τους drivers σου εκεί μαζί με οδηγίες. Φαντάζομαι τα link του chek2fire αυτά θα λένε. Απλά κοίτα να υποστηρίζετε ο kernel σου.

Το ποιό απλό θα ήταν να βάλεις τον driver από repos αλλά θα είναι παλιός (aka no cf).

Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα βοηθήσει για dual monitor setup σε 7.10?

Κάρτα 7600GT

1280x1024 as screen 1

1680x1050 as screen 2

Στο nvidia-settings μου κάνει κάτι κουλά και δεν δέχεται αποθήκευση (κάτι δεν αφήνει λέει, κάτι με meta modes κτλ,)

Καταφέρνει βέβαια να χωρίσει το desktop αλλά παραπω από το κανονικό, έτσι ώστε το desktop να είναι μεγαλύτερο σε διαστάσεις από το κανονικό των 2 monitors.

hv2lje6e2lmge1mjl95m.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε το nvidia-settings με sudo δικαιώματα ώστα να σου αποθηκευτούν ότι αλλαγές κάνεις.Δλδ δώσε σε κονσόλα

sudo nvidia-settings

μόνο μην πειράξεις το refresh rate γιατί οι driver της nvidia το δείχνουν λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

για FTP Server help

έκανα έναν localhost και μπορώ να μπω κανονικά

για να μπαίνω από αλλα pc θα πρέπει να κάνω άλλο server έτσι?

για βοηθήστε λίγο τι πρέπει να αλλάξω δηλαδή?

χρησιμοποίησα το GPROFTPD

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleozz [Χθες, στις 20:12]

για FTP Server help

έκανα έναν localhost και μπορώ να μπω κανονικά

για να μπαίνω από αλλα pc θα πρέπει να κάνω άλλο server έτσι?

για βοηθήστε λίγο τι πρέπει να αλλάξω δηλαδή?

χρησιμοποίησα το GPROFTPD

αν κατάλαβα καλά, έστησες τον proftpd και το δοκίμασες από το localhost. Σε αυτή την περίπτωση δε χρειάζεται να στήσεις άλλο, απλά να σιγουρευτείς ότι ακούει στο interface της κάρτας δικτύου (netstat) και να το επιτρέψεις στο firewall.

αν προορίζεται για απλή χρήση (1-2 user) προτείνω να εγκαταστήσεις το openssh και να μεταφέρεις αρχεία με sftp για περισσότερη ασφάλεια και λιγότερες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [30-10-2007 00:54]

Όσον αφορά τα τόρεντ εγώ συνεχίζω να προτείνω μtorrent+wine

Πάει κανονικότατα και όσα είχες αφήσει στη μέση παίζουν εννοείται....

Έχεις δοκιμάσει το webgui αν δουλεύει schumifer? Στην ιδανική περίπτωση θα ήθελα να το "περάσω" μέσα από apache-ssl με proxypass αλλά και unencrypted να τρέξει ευχαριστημένος θα είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι αρκετά καινούργια κάρτα για να υποστηρίζετε από κάποια διανομή linux.Στο linux δεν είναι ότι καλύτερο να έχεις τελευταίας έκδοσης hardware.Πάντως αν ενδιαφέρεσε για εγκατάσταση υπάρχει λύση για να έχεις γραφικό περιβάλλων αλλά και για να εγκαταστήσεις τους τελευταίους nvidia driver που υποστηρίζουν την κάρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

για να μπει κάποιος στον ftp server μου ("localhost") θα πρέπει να ξέρει το ip μου έτσι?

δοκίμασα να μπω από απομακρυσμένο pc αλλα δεν γίνετε (μήπως επειδή είναι "localhost"?) στο τερματικό με netstat πέρνω κάτι τέτοιο

neo7kiv7ik80w7jh2vfj_thumb.png

από το modem μου έχω άνοιξη τις port 20 και 21 και ο ftp τρέχει στην 21 (η τουλάχιστον έτσι νομίζω)

firewall δεν έχω εγκαταστημένο

Link to comment
Share on other sites

Στο screenshot που παρουσιάζεις φαίνεται ότι έχεις ανοίξει εσύ ένα ftp προς το ίδιο μηχάνημα. Localhost είναι alias για την 127.0.0.1 ip που είναι εσωτερική του ίδιου του μηχανήματος. Δεν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για να συνδεθείς με αυτή στο internet. Για να μπει κάποιος σε σένα πρέπει να ξέρει την internetική ip σου, αυτή δηλαδή που δίνει ο isp στο modem σου. Επίσης πρέπει να κάνεις port forward στο modem-router σου, ώστε να προωθεί την πόρτα 21 στον ftp server, εκτός αν κάνεις static nat όλα τα ports στο pc που είναι και ftp server.

Link to comment
Share on other sites

ωραία η σωστή IP είναι αυτή που μπορώ να δω και εδώ (http://whatismyipaddress.com/) η αυτή που μου δίνη αυτόματα στο DynDNS όταν παο να κάνω Hostname έτσι? αυτό κάνω αλλα δεν μπαίνει:(:mad:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.