Jump to content



Forthnet ή HOL ?


Alexandros

Recommended Posts

Υπαρχουν 2 επιλογες αυτη τη στιγμη για double play. H μια στα 40 η αλλη στα 34. Να περιμενω για κατι καλυτερο μελλοντικα ή να διαλεξω τωρα ? Ποια απο τις 2 ειναι πιο αξιοπιστη ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Περίπου τα ίδια είναι. Η Forthnet, ON, πΟΤΕΝΕΤ δεν έχουν VoIP δίκτυο κι δουλεύουν κανονικά fax, modems, συναγειαρμοί σε αντίθεση με τις υπόλοιπες. Για μερικούς, σημαντική παράμετρος που συνήθως τη διαπιστώνουν αφού κάνουν τη σύνδεση... :...:

Link to comment
Share on other sites

"Forthnet, ON, ΟΤΕΝΕΤ δεν έχουν VoIP δίκτυο και δουλεύουν κανονικά fax..."

δηλαδη ειναι καλο που δεν εχουν VOIP γιατι ετσι λειτουργουν σωστα ολες οι υπηρεσιες ? δε το καταλαβαινω αυτο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 17:05]

Ακριβώς :) Βέβαια μόνο η Forthnet & ON έχουν δωρεάν κλήσεις... Δεν νομίζω η πΟΤΕΝΕΤ να έχει τέτοιο πρόγραμμα,

Έχει μέσω ConnX 24/7, δωρεάν απεριόριστα αστικά/υπεραστικά τηλεφωνήματα (μόνο μέσα σε ΟΤΕ δίκτυο, πχ δεν είναι δωρεάν προς σταθερό Vivodi ή HOL)

More info: http://www.conn-x.gr/news.asp#new_14 14,90E/μήνα

Συνολικό κόστος : πάγιο γραμμής ΟΤΕ (PSTN/ISDN) + Conn-X DSL + conn-x talk 24/7

Link to comment
Share on other sites

Η ΟΝ δίνει και τηλεόραση αλλά μέσω της ψηφιακής γραμμής, που σημαίνει ότι τρώει bandwidth. Αντίθετα ή Vivodi που δίνει (?) τηλεόραση είναι στα πρότυπα της cableTV κι στέλνει το σήμα αναλογικά, όπου δεν επηρεάζει το bandwidth. Τουλάχιστον έτσι λένε οι πωλητές τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Η ΟΝ δίνει και τηλεόραση αλλά μέσω της ψηφιακής γραμμής, που σημαίνει ότι τρώει bandwidth. Αντίθετα ή Vivodi που δίνει (?) τηλεόραση είναι στα πρότυπα της cableTV κι στέλνει το σήμα αναλογικά, όπου δεν επηρεάζει το bandwidth. Τουλάχιστον έτσι λένε οι πωλητές τους.

ετσι ακριβως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

ο πΟΤΕ δινει απεριοριστα μονο στο δικτυο του ομως ενω οι εναλλακτικοι προς ολους (δεν ειμαι σιγουρος για την ΗΟL,η 4νετ σιγουρα)

@Alexandros

προσεχε λιγο τις τιμες

34ε στην HOL εχει το 2play με 6mbit

10-24 εχουν 37 ;)

και το ιδιο ισχυει και για το αντιστοιχο 2ply SoHo (4net) που εχει η HOL

τα 17ε/μηνα ειναι για 6mbit,ενω για 10-24 ειναι 22.34 αν δεν κανω λα8ος

Link to comment
Share on other sites

Έχει και η Vivodi 2play το οποίο λέγεται telefonet+ και κοστίζει 35€/μήνα... με 10Mbit Internet, 2 τηλεφωνικές γραμμές (2 αριθμοί) και απεριόριστο χρόνο ομιλίας σε όλη την Ελλάδα...

Είμαι πολύ ικανοποιημένος εδώ και μερικούς μήνες που το έχω και η ταχύτητα μου είναι full 10Mbit...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ignatios -> Του ΟΤΕ οι "δωρεάν" κλήσεις δεν είναι 24/7 νομίζω...

Δευτέρα-παρασκευή 20:00-08:00 και ΣΚ νομίζω....

Είναι : http://www.conn-x.gr/news.asp#new_14 14,90E/μήνα

Κάλεσε 134 (δωρεάν) και ρώτα. Δεν είναι δωρεάν οι κλήσεις προς σταθερά 3ων (Vivodi, Hol, 4Net etc)

Link to comment
Share on other sites

Αν το διάβασες αυτό που έγραψες προσεκτικά θα είδες οτι έχει δυο πακέτα με διαφορετικές τιμές....

Γι αυτό και το "δωρεάν".

Η βασική ταχύτητα χωρίς το "talk" είναι πιο φθηνή, αυτό ήθελα να τονίσω...

Διευρύνεται το επιτυχημένο πρόγραμμα «conn-x talk» του ΟΤΕ καλύπτοντας όλο το 24ωρο. Συγκεκριμένα, αποκτώντας το δημοφιλές conn-x και μόνο με 14,90 ευρώ το μήνα (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) επιπλέον, οι καταναλωτές μπορούν να έχουν απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις 24 ώρες το 24ωρο / 7 ημέρες την εβδομάδα, συνδυάζοντας τις ευρυζωνικές ταχύτητες σύνδεσης στο internet με τη σταθερή τηλεφωνία.

Παράλληλα, με νέα μειωμένη τιμή στα 6,50 ευρώ το μήνα (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ), συνεχίζεται το πρόγραμμα «conn-x talk» για τους καταναλωτές που η ανάγκη τους για επικοινωνία εστιάζεται στις κλήσεις που πραγματοποιούνται τις καθημερινές μεταξύ 20:00 με 08:00 και τα Σαββατοκύριακα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.