Jump to content



12 KAI 24 ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ADSL


velipsi

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θέμα με σκοπό να δουμε τι πιάνει ο καθενας εχοντας ταχυτητα πανω από 12Mps

Σπάνιο πιστευω το να εχεις μεγαλη σύνδεση και να συγχρονιζει η γραμμη σου ακριβως...

Μηπως μας υποσχονται πολλα και εχουμε λιγα ........πληρωνοντας τα πολλα..

Αρχιζω πρωτος

Με 24500/1024 συμβολαιο παροχής ( HOL)

To Fritz Box πιάνει 9000/700

Περιμένω και τα δικά σας αποτελέσματα

ισως βγουν καποια συμπερασματα...

Link to comment
Share on other sites

Με Forthnet 2play, δηλαδή 24000/512, κλάφτα χαράλαμπε.

Το μοντεμ ρυθμισμένο σε ADSL2+ δεν μένει συγχρονισμένο για πολύ ώρα με απανωτά disconnect. Και συγχρονίζει σταθερά στα 509 στο upload και το downstream παίζει από τα 10000 έως και τα 15000 στην καλύτερη περίπτωση.

Σε g.dmt που το έχω για να μπορώ να έχω και λίγο internet το upload σταθερά στα 509 κλειδωμένο και το downstream παίζει από τα 8000 έως τα 10000.

Όπως καταλαβαίνετε πληρώνω για 24 και έχω 8. :)

Στην υγειά μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδία έχω Zisto και πριν ενα μήνα απο τα 4Mbps με πήγαν αυτόματα στα 12Mbps με 1Mbit upload. Συγχρονίζει άψογα με το cisco router μου και κατεβάζω απο καλα torrent site με 10 Mbps. Στο καθημερινό serfing πιάνω 2 με 2.5 Mbps.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion [Σήμερα, στις 22:13]

οχι εσυ εισαι απο ασιράΛ:p

Ελεγα για ατομα απο λαρισα να πουν τι ποιανουν εδω τα dslια2+ των εταιριων...

γιατι οχι εγω? που κατουρησα ? στο πηγαδακι ? :p

καλα αμα ψαχνεις για εταιριες μεσα απο εδω ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Borg

γιατι οχι εγω? που κατουρησα ? στο πηγαδακι ? :p

καλα αμα ψαχνεις για εταιριες μεσα απο εδω ...

εσυ δεν εισαι αυτος που του κοψαν το αδσλ oι

οτετζηδες ,αφου υστερα απο 3η παρακληση ευαισθητοποιηθηκαν

και ειδαν το προβλημα σου με αλλο ματι???

:hehe::rofl:

(αν και μπορω να πω οτι με αγγιξε πραγματικα το προβλημα σου

καθοτι συντοπιτης ...και τα τελευταια 8 γιγα αργουν ..:( )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alexkhr [23-11-2007 19:10]

Εγώ ρε παιδία έχω Zisto και πριν ενα μήνα απο τα 4Mbps με πήγαν αυτόματα στα 12Mbps με 1Mbit upload. Συγχρονίζει άψογα με το cisco router μου και κατεβάζω απο καλα torrent site με 10 Mbps. Στο καθημερινό serfing πιάνω 2 με 2.5 Mbps.

Κάποιοι λένε πως η Tellas όταν λέει 12Mbps είναι πραγματικά, όχι μούφες. Είναι αλήθεια?

Και μια άλλη ερώτηση. Στα Γιάννενα υπάρχει κάποιος εναλλακτικός φορέας με γρήγορο ίντερνετ? Έχουν περαστεί σίγουρα οι οπτικές ίνες αλλά δεν ξέρω αν έχουν ολοκληρωθεί οι υποδομές ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα πραγματικότητας ή μούφας. Παίζουν πολλοί παράγοντες, με βασικότερους την απόσταση από το κέντρο και την ποίτητα της γραμμής (τα καλώδια). Αν είσαι 3,5 χλμ μακρυά, δε σε σώζει κανείς, όποια εταιρεία και να βάλεις. Επίσης αν ο ΟΤΕ είχε περάσει τα καλώδια πριν 30 χρόνια και η πολυκατοικία είναι και αυτή 30 χρονών, σίγουρα θα έχεις απώλειες σε σχέση με μια καινούρια καλωδίωση. Επίσης τα 12 mbit είναι σαφώς πιο εύκολο να επιτευχθούν από τα 24.

Link to comment
Share on other sites

Netone:

Ονομαστικό Up/down που έχει συγχρονίσει το ρούτερ: 1mbit/14mbit

Πραγματικές ταχύτητες up/down: 85-90kb/μέχρι 1400kb

Τηλεφωνία: απροβλημάτιστη με ποιότητα πολύ κοντά στον ΟΤΕ, τόσο κοντά, που ο τελευταίος δε μου λείπει.

Είμαι υπερευχαριστημένος και σε καμιά περίπτωση δε μπορώ να ισχυριστώ ότι δεν πιάνουν τόπο τα λεφτά μου.

Αντίθετα, ας μην ανοίξω το στόμα μου για τη Vivodi...

Link to comment
Share on other sites

[off topic]

Σε DSL πολυ σπανια να πιασεις την ονομαστική ταχύτητα λόγω όπως ειπε και ο Whitesnake

1. Αποσταση απο το DSLAM

2. Ποιότητα καλωδίων του ΟΤΕ

3. Ποιότητα καλωδίων μεσα στο σπιτι

4. Modem...

Προσωπικά πιστεύω οτι ειναι λάθος να πουλάς με βάση το mbit αλλα προτιμότερα με download volume... Ετσι δεν εχεις πελάτες καλή ώρα να παραπονοιουνται γιατι δεν πιάνουν το full download bandwith, αφού σε όλους προσφέρεις το μεγιστο που μπορουν να πιάσουν, και σαν εταιρια προσφέρεις πακέτα για light, medium και heavy usage.

[/off topic]

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η άποψη όλων ......αλλά ας κάνω μία παρατήρηση

δηλαδή τι μας λένε ...ότι μέχρι τα σημεία του ΟΤΕ που μοιράζουν το δίκτυο σε καθε γειτονιά πιάνουν 24 και μετα αυτο γινεται 8 9 ή 12 λόγω των άλλων αιτιών που αναφέρθηκαν....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Με Forthnet 2play, δηλαδή 24000/512, κλάφτα χαράλαμπε.

Το μοντεμ ρυθμισμένο σε ADSL2+ δεν μένει συγχρονισμένο για πολύ ώρα με απανωτά disconnect. Και συγχρονίζει σταθερά στα 509 στο upload και το downstream παίζει από τα 10000 έως και τα 15000 στην καλύτερη περίπτωση.

Σε g.dmt που το έχω για να μπορώ να έχω και λίγο internet το upload σταθερά στα 509 κλειδωμένο και το downstream παίζει από τα 8000 έως τα 10000.

Όπως καταλαβαίνετε πληρώνω για 24 και έχω 8. :)

Στην υγειά μας.

Mία απο τα ίδια μόνο που εγώ σταθερά πιάνω τα 8.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.