Jump to content



Μειώσεις τιμών από τον ΟΤΕ στα ευρυζωνικά προϊόντα


vasi

Recommended Posts

  • Replies 407
  • Created
  • Last Reply

μα ισχυουν κανονικα δηλ καποιος που κλεισει πακετο κοννεξ τωρα παει με το καινουργιο συστημα...τωρα οι παλιοι ισως μεχρι τελος της εβδομαδας να υπαρξει αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην ξέρουν, αρκεί να αποδείξουν ότι αυτοί δεν φταίνε για τίποτα από αυτά που συμβαίνουν στην "Ευρυζωνική" Ελλάδα. Σαν δεν ντρέπονται τα ρεμάλια λέω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Borg

Με αρέσει που λένε στη διαφήμιση: μήπως παίζουν με τη νοημοσύνη μας ...

πολύ θράσος ο ΟΤΕ και πολύ ανευθυνότητα από τις άλλες ...ένα κολ@χανειο η Ελλάδα και σε αυτό στο τομεα

Υποκειμενικό φίλε μου Borg. Γιατί για έμενα και Αυτά που τράβηξα από εναλλακτικό παροχεα (Δεν θέλω να ονομάσω) μου φαίνεται ότι ΝΑΙ έπαιξαν με τη νοημοσύνη μουΣε όλους τους τομείς!

Στο Τέλος με καταγγελίες και κυνήγι Δικαιώθηκα

Πραγματικά φίλοι μου μπορεί να δίνω περισσότερα χρήματα για την 8αρα του ΟΤΕ και χωρίς δωρεάν αστικές κ Υπεραστικές κλίσεις αλλά νιώθω Ικανοποιημένος από όλες τις πλευρές (εκτός από το upload)!Απλά λέω Καμιά σχέση!

Έξαλλου είμαι της άποψης «ότι πληρώσεις παίρνεις»!

Ξέρετε πως ένιωθα όταν έπαιρνα τηλ στο σπιτι μου από το κινητό μου και καλούσε κανονικά αλλά το σταθερό Δεν χτυπούσε? . Ήθελα να φτιάξω πολλές μολότοφ. Και αυτά με 29.90 το μήνα!!

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναπεί... Με τα λεφτά που παίρνει ο πΟΤΕ εδώ και δεκάδες χρόνια, έπρεπε να έχουμε προσωπικό τεχνικό σπίτι μας 24/7...

Από την άλλη, μήπως γνωρίζεις που βρίσκονται και ποιός διαχειρίζεται τα DSLAM και τις γραμμές?

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό αυτό που λες, ο ΟΤΕ δεν είναι το πρότυπο του παρόχου - το εχουμε δει τόσα χρονια οπως λες και εσύ -, αλλά στην παρούσα φάση δεν μπορεί κανένας εναλλακτικός να τον ανταγωνιστεί!

Εκτός από το τεχνικό κομμάτι, υπάρχει κάτι που μετράει για εμένα πολύ περισσότερο... Η αντιμετώπιση, η εξυπηρέτηση, η ευγένια απένατι στον πελάτη. Και σε αυτόν τον τομέα οι εναλλακτικοί πολυ πίσω!Ωρες ώρες είχα την εντύπωση πως συμπεριφερονταν λες και ήμουν ζώο.

Και αυτό που μου την έδινε περισσότερο ήταν οτι για πολλά πράγματα έφταιγε ο πΟτε! ΟΧΙ Κύριοι... Ειμαι πελάτης δικό σας και οχι του οτε και απαιτω λύσεις απο εσάς !

Και όταν αποφασήσεις να φύγεις αρχίζει ο πραγματικος γολγοθάς.

Συγνώμη αλλά καταγγελία απο εμένα...Και πιστέψτε με οτι το ίδιο θα κάνω και σε οποιονδήποτε άλλον παίξει με τη νοημοσύνη μου!

Αναφέρω πιο κατω ένα απόσπασμα για το τι βγηκε από τις καταγγελίες σε ενναλακτικούς

"ΕΕΤΤ : Πρόστιμα σε εναλλακτικούς παρόχους - Νέα προσωρινά μέτρα για Dialers

--------------------------------------------------------------------------------

Δελτίο Τύπου:

- Διοικητικά Πρόστιμα σε Εταιρείες Παροχής Υπηρεσιών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών

- Νέα Προσωρινά Μέτρα για την προστασία των χρηστών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών από κακόβουλους dialers σε διεθνείς προορισμούς

Στο πλαίσιο του ελεγκτικού της ρόλου και κατόπιν διενέργειας σχετικών ακροάσεων, η ΕΕΤΤ προέβη στην εξέταση σημαντικού αριθμού καταγγελιών καταναλωτών, οι οποίες αφορούσαν στο χρονικό διάστημα Απριλίου-Ιουλίου 2007 και επικεντρώνονταν σε ζητήματα σχετικά με την Προεπιλογή Φορέα και την Παροχή Αδεσμοποίητης Πρόσβασης στον Τοπικό Βρόχο (AΠΤΒ).

Ειδικότερα, τα σημαντικότερα προβλήματα που αναδείχθηκαν από τις καταγγελίες σχετίζονταν με αυθαίρετη ενεργοποίηση προεπιλογής φορέα, ελλιπή ενημέρωση καταναλωτών για τη διαθεσιμότητα και το χρόνο υλοποίησης υπηρεσιών ΑΠΤΒ και τέλος, αδικαιολόγητες καθυστερήσεις ενεργοποίησης υπηρεσιών καθώς και αποκατάστασης βλαβών. Περαιτέρω, σε μεμονωμένες περιπτώσεις διαπιστώθηκαν προβλήματα αναφορικά με αυθαίρετη ενεργοποίηση φορητότητας αριθμών και αδικαιολόγητα υψηλά τέλη αποσύνδεσης υπηρεσιών. Επιπλέον, αρκετές ήταν οι καταγγελίες για τις οποίες δε διαπιστώθηκε παράβαση από την πλευρά των εταιρειών.

Ως αποτέλεσμα των παραπάνω διαπιστώσεων, η ΕΕΤΤ επέβαλε τα ακόλουθα διοικητικά πρόστιμα:

1) Στην εταιρεία VIVODI διοικητικό πρόστιμο συνολικού ύψους 170.000 ευρώ.

2) Στην εταιρεία FORTHNET, διοικητικό πρόστιμο συνολικού ύψους 350.000 ευρώ

3) Στην εταιρεία ΤELEDOME, διοικητικό πρόστιμο συνολικού ύψους 350.000 ευρώ

4) Στην εταιρεία ΤΕLLAS, διοικητικό πρόστιμο συνολικού ύψους 250.000 ευρώ

5) Στην εταιρεία COSMOLINE, διοικητικό πρόστιμο ύψους 100.000 ευρώ

6) Στην εταιρεία ON TELECOM, διοικητικό πρόστιμο ύψους 100.000 ευρώ

O Πρόεδρος της ΕΕΤΤ Καθηγητής Νικήτας Αλεξανδρίδης δήλωσε σχετικά με τις διαπιστωθείσες παραβάσεις των εταιρειών: «Με βασικό στόχο την προστασία των καταναλωτών από παραβατικές συμπεριφορές και πρακτικές που υποβαθμίζουν την ποιότητα των προσφερόμενων υπηρεσιών, η ΕΕΤΤ συνεχίζει δυναμικά το έργο της αυστηρής εποπτείας της τηλεπικοινωνιακής αγοράς. Ιδίως η ευρυζωνική αγορά, η οποία αναπτύσσεται με εξαιρετικά γοργούς ρυθμούς, απαιτεί στενή παρακολούθηση από την πλευρά του Ρυθμιστή για την αντιμετώπιση φαινομένων, που ενδέχεται, εάν δεν καταπολεμηθούν, να καθυστερήσουν τη ευρυζωνική ανάπτυξη της χώρας μας εν γένει.» "

Για οποιον θέλει να διαβάσει ολο το αρθρο : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=148134

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dodo

Αναφέρω πιο κατω ένα απόσπασμα για το τι βγηκε από τις καταγγελίες σε ενναλακτικούς

"ΕΕΤΤ : Πρόστιμα σε εναλλακτικούς παρόχους - Νέα προσωρινά μέτρα για Dialers

Ας βγάλουμε τις παρωπίδες κι ας δούμε τι πραγματικά συμβαίνει...!

Πρόστιμα άνω των 30 εκατ. ευρώ επέβαλε η ΕΕΤΤ στον ΟΤΕ και σε εναλλακτικούς παρόχους για παραβίαση κανόνων της αγοράς συνολικά, ενώ ο ΟΤΕ πήρε... τη μερίδα του λέοντος, καλούμενος να πληρώσει τα 27,4 εκατ. ευρώ.

Όπως βλέπεις, οι παραβάσεις των εναλλακτικών είναι ψίχουλα μπροστά σε αυτές του πΟΤΕ!

Και συνεχίζω με το σημαντικότερο:

Διοικητικό πρόστιμο 20.000.000 ευρώ για την από το 2004 σοβαρότατη και διαρκή παραβίαση του άρθρου 2 του ν.703/1977 περί ελεύθερου ανταγωνισμού (δηλαδή κατάχρηση δεσπόζουσας θέσης) στην Ελληνική αγορά της ευρυζωνικότητας, με τη μορφή συμπίεσης περιθωρίου - margin squeeze.

Πηγή: http://www.euro2day.gr/articles/135271/ (αλλά με μιά αναζήτηση στο Google θα βρεις δεκάδες συζητήσεις)

Μη λέμε ότι θέλουμε λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Borg

Με αρέσει που λένε στη διαφήμιση: μήπως παίζουν με τη νοημοσύνη μας ...

πολύ θράσος ο ΟΤΕ και πολύ ανευθυνότητα από τις άλλες ...ένα κολ@χανειο η Ελλάδα και σε αυτό στο τομεα

εμενα παλι αυτες οι διαφημισεις μου αρεσουν γιατι την λενε κανονικοτατα στους εναλλακτικους...εχει καταντησει αηδια πια, οπου και να διαβασεις να ακουσεις η να δεις διαφημιση εναλλακτικου παρουσιαζουν το παγιο του ΟΤΕ σαν καταρα και την αποδεσμευση απο αυτο σαν την τέλεια λυτρωση...Ειπαμε...

PS: Ειδικα η διαφημιση με την καφετιερα τα σπαει :D :D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ο ΟΤΕ μου έβαλε DSL σε 1μιση μέρα, οτάν Forthnet και HOL μου ζήταγαν 2 μήνες.

Καμιά συμπάθεια δεν τρέφω για του δημόσιους (έστω και κατά το ήμιση) οργανισμούς, αλλά το καλό να λέγεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Μα δεν το καταλαβαίνετε....? Για αυτό ακριβώς το λόγο έφαγε 27.000.000 πρόστιμο!

για να ειμαι ειλικρινης με νοιαζει περισσοτερο που ενεργοποιηθηκα γρηγορα παρα το οτι εφαγε προστιμο :D :D :D (Eλληναρας mode off)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ujin [Σήμερα, στις 12:13]

Εμένα πάντως ο ΟΤΕ μου έβαλε DSL σε 1μιση μέρα, οτάν Forthnet και HOL μου ζήταγαν 2 μήνες.

Σε αυτό φταίει ο ΟΤΕ, όσο και αν θέλουν να σου πασάρουν ότι δεν φταίει ο ΟΤΕ.

Σε δική μου αίτηση για νέο βρόχο, ο χρόνος αναμονής μετά την αίτηση ήταν περίπου 3 μήνες για να δώσει ο ΟΤΕ στον εναλλακτικό το κύκλωμα!

Για να παρακάμψω την αναμονή, έκανα αίτηση πρώτα για νούμερο ΟΤΕ και μετά φορητότητα στον εναλλακτικό πάροχο. Οι κάφροι του πΟΤΕ ήρθαν σε 3 μέρες, ΝΑΙ 3 ΜΕΡΕΣ για να κάνουν αυτό για το οποίο στους εναλλακτικούς καθυστερούν 2 και 3 μήνες.

Εγώ λοιπόν αισθάνομαι ότι με τις διαφημίσεις τους υποτιμούν την νοημοσύνη μου και γι αυτό ούτε 1 στον καρκίνο ονόματι ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Borg [Σήμερα, στις 09:17]

Με αρέσει που λένε στη διαφήμιση: μήπως παίζουν με τη νοημοσύνη μας ...

πολύ θράσος ο ΟΤΕ και πολύ ανευθυνότητα από τις άλλες ...ένα κολ@χανειο η Ελλάδα και σε αυτό στο τομεα

Ναι τόσα χρονια που επαιζε ο ΟΤΕ με την νοημοσύνη μας ήτανε καλα? Τωρα που μας εχασαν τωρα μας θυμήθηκαν... ;)

Πάντως θέλω να δω και αλλο ξεκατινιασμα με τις διαφημίσεις....:hehe:

Αρχική απάντηση από Dodo [Σήμερα, στις 11:38]

Δεκτό αυτό που λες, ο ΟΤΕ δεν είναι το πρότυπο του παρόχου - το εχουμε δει τόσα χρονια οπως λες και εσύ -, αλλά στην παρούσα φάση δεν μπορεί κανένας εναλλακτικός να τον ανταγωνιστεί!

Εντάξει μην συγκρίνουμε εταιρείες που ειχαν το μονοπώλειο επι χρονια και άνηκαν στο Δημόσιο με εταιρείες που με ρισκο επενδυσαν και μπηκαν σε βαθια νερά... ο ΟΤΕ καλως ή κακώς έχει προβάδισμα σε πολλά... το θέμα ειναι να του κοπει το υφάκι...και από οτι φαινεται πηρε το μηνυμα... επιτέλους...τωρα μένει να το πάρουν και οι εναλλακτικοι βέβαια...γιατι οπως πηγαμε καλλιστα μπορουμε να φυγουμε ειτε για τον ΟΤΕ ειτε για τον οποιοδήποτε αλλο...

Αρχική απάντηση από hayabusa [Σήμερα, στις 11:46]

εμενα παλι αυτες οι διαφημισεις μου αρεσουν γιατι την λενε κανονικοτατα στους εναλλακτικους...εχει καταντησει αηδια πια, οπου και να διαβασεις να ακουσεις η να δεις διαφημιση εναλλακτικου παρουσιαζουν το παγιο του ΟΤΕ σαν καταρα και την αποδεσμευση απο αυτο σαν την τέλεια λυτρωση...Ειπαμε...

PS: Ειδικα η διαφημιση με την καφετιερα τα σπαει :D :D

Κοιτα δεν εχω εννομο συμφέρον να υποστηρίζω κάποιον αλλα προσωπικά εχω ενα κόλλημα με το παγιο του ΟΤΕ... Ειμαι 29 χρονων και απο τοτε που γεννήθηκα εχω αυτο το νουμερο...για κάνε τους υπολογισμους τοσων χρόνων και θα εκπλαγεις για το τι εχει πληρώσει ο καθένας... που στην τελικη το πάγιο του ΟΤΕ δεν σου εξασφάλιζε δωρεάν χρονο ομιλίας οπως στις εταιρείες κινητης τηλεφωνίας... απλα το πλήρωνες οπως την ΕΡΤ στην ΔΕΗ.... Λες και δεν πληρώνεις φόρους....

Και ναι εχω ενα κάρο νταβατζιλικια πάγια να πληρώνω...οταν μπορω να το αποφύγω χωρις να χάνω τιποτα, θα το αποφυγω...γιατι δεν υπάρχει λογος και δεν γουσταρω να πληρώνω τα σπασμένα και τα ταμεία των υπάλληλων του ΟΤΕ. Γιατι πριν τους εναλλακτκους...δεν ειδα και καμια επενδυση της προκοπης... θυμάμαι ακομα την εποχη που στην Λευκάδα τα τηλέφωνα ΔΕΝ λειτουργουσαν οταν εβρεχε και επρεπε να πάμε στο κτιριο του ΟΤΕ για να παρουμε ενα σωστο τηλέφωνο στην Αθήνα... που ήταν τοτε οι επενδύσεις του ΟΤΕ που πληρωναν ολοι στην Ελλαδα το πάγιο του ΟΤΕ?

Και ναι τώρα το χαιρομαι το τηλέφωνο γιατι δεν υπολογιζω την ώρα και ουτε με απασχολει το κόστος... Μην το βλεπετε ανα μηνα μονο...ας κανει καποιος μια αναγωγη λογαριασμων για 2-3 χρονια και θα δεις οτι ο ΟΤΕ ζητάει μεγαλύτερο κοστος... και ειναι και αυτο που λέω εγω... καθε μέρα παιρνετε τηλέφωνο για τηλεφωνική εξυπηρέτηση... τι στο καλο? θελετε να ακουτε ωραιες φωνές? Γιατι προσωπικα εχω να μιλησω με την Forthnet απο τον Μαιο...

Ναι οταν σου εχει κάτσει στραβή με τους εναλλακτικους ή αν η περιοχη σου εχει πρόβλημα...ο ΟΤΕ ειναι μονοδρομος...αλλα οχι και οτι ΟΤΕ η σχέση που πάντα εκει επιστρέφουμε...... εχει την τεχνογνωσια δεκατιών πολυ απλα..αλλα μέχρι εκει... Εγω ξέρω οτι μόλις μας έχασε μας θυμήθηκε... Και αν ειχαν φυγει 1.000.000 συνδρομητες...τοτε να δεις ταχύτητες και τιμές....

Γιατι το κάνει για να ξαναγυρίσουμε και οχι γιατι αγάπησε τους καλους τους και παλιου του συνδρομητές... ή γιατι μας λυπηθηκε με την τηλεφωνική εξυπηρετηση των εναλλακτικών....

Και μην ξεχνάμε οτι η ολη κουβέντα που κάνουμε ειναι λιγο άκυρη... Κανεις ακομα δεν εχει δει πως πάνε οι γραμμές του ΟΤΕ οταν υπερφορτωθουν σε αυτες τις ταχύτητες, δεν εχουμε δει τις αντιδράσεις των αλλων ως αντιβαρο και βέβαια τις αντιδράσεις των καταναλωτών... Σε κάνα 6μηνο θα ερθουν στα ισα τα πράγματα και παλι... μέχρι και παλι να ερθει να ταράξει τα νερά κάτι και πάει λέγοντας....

Τωρα οσον αφορα τους χρονους αναμονης.... πολυ απλά ειναι πιο ευκολο να γινει απο τον ΟΤΕ ρε παιδια... αλλα το ευκολο το πληρώνεις... ή στηνεσαι στην ουρα ή πληρώνεις το γρηγορόσημο.....ετσι δεν ειναι τα πράγματα παντου?.... αν ηταν τέλειοι οι εναλλακτικοι σε ολα τους θα ειχαν φυγει ολοι απο τον ΟΤΕ....και αν ηταν τέλειος ο ΟΤΕ δεν θα υπηρχε η αναγκή για τους εναλλακτικους...τι να λέμε....

Ο καθένας επιλέγει βάσει των αναγκών του, της περιοχης του και βέβαια της τσέπης του... σε εμένα εκατσε καλα η φάση με την Forthnet πχ γιατι ειμαι ευχαριστημένος και απο θέμα κοστους.... ρισκο πηρα γιατι δεν ήξερα.... πάντως 150-170 στον ΟΤΕ ανα διμηνο δεν συγκρίνονται με τα 80 που πληρωνω τώρα με την Forthnet.... ειναι σχεδον τα μισα λεφτα... πληρωνω το κινητο μου με τα υπόλοιπα... Σιγουρα αν δεν ήμουνα ευχαριστημένος θα εφευγα...αλλα αυτο εχει να κάνει με εμένα και τις απαιτήσεις μου οχι με το τι εταιρεία ειναι η HOL και ο ΟΤΕ...

Η αγορα και οι καταναλωτες χρειάζονται και το Carrefour και τα LIDL και τον ΑΒ Βασιλόπουλο και τα minimarket.... Ο καθένας "χτυπάει" σε μια μερίδα πολιτών.... Αν υπηρχε μια αλυσιδα μονο ειναι μονοπώλειο και το μονοπώλειο ξέρουμε ολοι πως λειτουργει...τουλάχιστον στο παρελθόν....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες wizard , ούτε κάνω τον συνήγορο του ΟΤΕ, ούτε λέω ότι είναι απυρόβλητος!!

Αλλά τι συζητάμε τώρα? Τα μεγέθη των προστίμων? Είναι λάθος! Πρόστιμα τα μεν , πρόστιμα τα δε .

Καλά του επιβλήθηκε πρόστιμο και να του ξανά επιβληθεί για τυχών αυθαιρεσίες!!

Δεν πρέπει όμως να παραβλέπουμε τις αυθαιρεσίες των εναλ/κων. Αυτό ήθελα να εξηγήσω. Ότι νιώθω δικαιωμένος (Απόφαση ΕΕΤΤ )για συγκεκριμένους λογούς και προβλήματα που δεν είχαν σχέση με ΟΤΕ και όμως προσπαθούσαν να με πείσουν ότι έφταιγε ο ΟΤΕ!

Αν θέλεις να λέγεσαι σοβαρή Εταιρία πρέπει να αναλαμβάνεις τις Ευθύνες!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εσυ πιστευεις οτι σου λεει η Forthnet ή ο ΟΤΕ?

Απλα αν σου πουν οτι φταίει ο ΟΤΕ....λιγο δυσκολα θα βρεις άκρη... κάτι που δεν ισχυει αν σου πουν οτι φταινε οι ίδιοι... το τι λένε...εχει να κάνει και με εμάς.... σου λενε την απάντηση που περιμένεις να ακουσεις και που θα εχει τις λιγότερες επιπτώσεις.... ασε που δεν ξέρουν αν ξέρεις ή οχι...

Για τράβα και στην Εθνική Τράπεζα να κάνεις παράπονα και πηγαινε και στην Eurobank... Μπορει να λυθουν και στις 2 περιπτωσεις αλλα στην μια ο υπάλληλος αν τα παραδεχτει θα μεινει στην θεση ενω στην αλλη θα του τραβήξει το αυτι ο προιστάμενος καταστήματος που εξέθεσε την Eurobank....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa [Σήμερα, στις 12:52]

ναι αλλα αν οι καθυστερησεις ειναι για adsl μεσω ιδιοκτητου δικτυου τοτε δεν νομιζω πως φταιει ο ΟΤΕ...

Να νομίζεις, τα κυκλώματα τα κατασκευάζει ο ΟΤΕ και στις 2 περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.