Jump to content



Μειώσεις τιμών από τον ΟΤΕ στα ευρυζωνικά προϊόντα


vasi

Recommended Posts

  • Replies 407
  • Created
  • Last Reply

στους φίλους και μη που ευελπιστούν

στο ίδιο σημείο/σπίτι οι εναλλακτικοί και ο πΟΤΕ έχουν το ίδιο θεωρητικό όριο

ταχύτητας.

μιας και διανύουν ίδιες αποστάσεις πάνω στον ίδιο χαλκό.

μου διαφεύγει κάτι?

εγώ με τον ΟΤΕ στα τελευταία του έιχα 1Mbps που έπαιζε στα 400k και μου λέγανε πως αν δεν πέσει κάτω απο το 1/3 της ονομαστικής δεν θα το κοιτάξουν το αίτημα, είναι φυσιολογικό.

και μιλάμε για τιμές χωρίς τα πάγια και χωρίς τηλέφωνα ε?

αναμένω εντυπώσεις απο όσους το τολμήσουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa [Σήμερα, στις 10:57]

ελπιζω να διαψευστεις....σκοτωμα ειναι τετοιο upload σε τετοια ταχυτητα ειδικα στα torrents...ας δωσουν 1mbps οι τσιπηδες, τι τους πειραζει;

μα το upload ειναι που ταλαιπωρει πιο πολυ το δικτυο ...ασε που πρεπει να πουλησουν και τις εταιρικες συνδεσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 13:16]

στους φίλους και μη που ευελπιστούν

στο ίδιο σημείο/σπίτι οι εναλλακτικοί και ο πΟΤΕ έχουν το ίδιο θεωρητικό όριο

ταχύτητας.

μιας και διανύουν ίδιες αποστάσεις πάνω στον ίδιο χαλκό.

μου διαφεύγει κάτι?

εγώ με τον ΟΤΕ στα τελευταία του έιχα 1Mbps που έπαιζε στα 400k και μου λέγανε πως αν δεν πέσει κάτω απο το 1/3 της ονομαστικής δεν θα το κοιτάξουν το αίτημα, είναι φυσιολογικό.

και μιλάμε για τιμές χωρίς τα πάγια και χωρίς τηλέφωνα ε?

αναμένω εντυπώσεις απο όσους το τολμήσουν ;)

σωστός...

Και να πω και κάτι αλλο...εγω σου λέω οτι είχα καθαρή 24αρα γραμμή είτε απο ΟΤΕ είτε απο Forthnet, ΟΝ κτλ... Τι θα αλλαζε αν κατέβαζα αντί για 1,7-1,8ΜΒ/sec πηγαινα στα 2-2,2ΜΒ/sec? Θα γλυτωνα κανα 5λεπτο στο downloading? Τα torrents εχουν ψιλοπεθάνει εξάλλου.... Θεωρώ οτι απο κάποια στιγμή και επειτα οι διαφορες ειναι μικρές και εξάλλου οτι γραμμή και να έχεις τους ιδιους περιορισμους θα έχεις...γιατι κακά τα ψέμματα μόνο στο rapidshare χαίρεσαι πραγματικά την οποια γραμμή σου....ακομα και απο την ΕΑ κατέβασα το Crysis στην ιδια ταχύτητα με εναν που ειχε 4αρα ή 8αρα γραμμή.... και εκει περιορισμοι.... γιατι καλές οι υψηλές ταχύτητες αλλα τι να το κάνω που παντου υπάρχουν περιορισμοι Η στην τελική δεν εχεις πάντα χρόνο για να δεις ΟΤΙ εχεις κατεβάσει? Ειναι και λιγο ψυχολογικό θέλω να πω το θέμα με τις ταχύτητες απο καποια στιγμη και επειτα....

Σιγουρα απο το 1mbit τα 8 ειναι καλύτερα....αλλα απο 12 και πάνω...δεν νομίζω οτι βλέπεις τρελές διαφορές που να εχουν καθημερινή χρήση βέβαια... και παλι εχεις streaming video, κατεβάζεις και κανεις browsing, κατεβάζεις γρήγορα κτλ... Προσωπικά και 16αρα να ειχα που εκει εχει συγχρονίσει το router απο χτες για παράδειγμα πάλι καλα ειμαι... γιατι οπως και να το κάνεις 39 το μηνα με 16αρα γραμμή + αστικα + υπεραστικα + διεθνης κλησεις δωρεάν εξακολουθει να ειναι καλο πακέτο... και χωρις τα 24 που ουσιαστικά δεν προκειται ποτε να τα πιάσουμε... και βέβαια ειτε εχεις HOL, ειτε OTE, ειτε Forthnet, ειτε ΟΝ κτλ....

Δεν ξέρω εγω έτσι την εχω δει ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα και εγώ από το 1Μbps αν θα κάνω κίνηση θα είναι μέχρι τα 4Mbps με τα από εκεί είναι περιττάγια εμένα με την έννοια ότι και κάτι να κατεβάσω μπορώ να περιμένω και 15-20 λεπτά παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

29,9 dsl + σταθερό κτλ κτλ, πάει πάει πολύ σε σχέση με τα 2play της4net και της hol. Αναμενόμενο ήταν να ρίξει τις τιμές αλλά δυστυχώς όποιοι δουλεύουν και σταθερό....δεν τους συμφέρει. Και σιγά πια αν έχω 24 ή 16 και 13mbps. Μετά από ένα σημείο καταντάει αηδία η ταχύτητα. Κατεβάζεις ότι να ναι, απλα για να δικαιολογήσεις την ταχύτητα που αγόρασες. Και "έχεις πρόβλημα" αν κατέβει σε 1 μέρα αντί για 1 ώρα. Προσωπικά θα ήμουν ευχαριστημένος με μείωση των μονάδω προς κινητά και σταθερά, παρά μεα ύξηση της ταχύτητας στο net.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Δηλαδή για να καταλάβω, είστε χαρούμενοι που θα πληρώνετε 30 + 12 + μονάδες σε αντίθεση με τα 40 που πληρώνουν οι υπόλοιποι με δωρεάν μονάδες ακόμα και για εξωτερικό?

Μπράβο...

οχι, απλα μας αρεσε-ενθουσιασε το γεγονος οτι ο ΟΤΕ θα χτυπησει πλεον στα ισια τους εναλλακτικους απο αποψη ταχυτητας και οτι αυτο συνδυαζεται απο μια πολυ μεγαλη μειωση τιμων...οσο για τα τηλεφωνα δεν μπορουμε να ξεορουμε αν θα κανει και εκει καποια κινηση ο ΟΤΕ...εδω εκανε το μπαμ απο εκει που σδεν το περιμεναμε στο ιντερνετ,στα τηλεφωνα αποκλειεται να γινει κατι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

στα τηλεφωνα αποκλειεται να γινει κατι;

Ναι γιατί ανακοίνωσε πολύ πρόσφατα "προσφορές" με προπληρωμένες μονάδες... Κάπου 17 ήταν για απεριόριστες κλήσεις, όταν οι άλλοι τις δίνουν στην τιμή του παγίου... Αν είσε σκοπό να το κάνει, δε θα έβγαζε νέα προγράμματα μέσα στον Οκτώβριο.

Εκτός πάλι αν έψαχνε για κορόιδα, να κάνουν συμβόλαια με τα 17 και να πληρώνουν για ένα χρόνο...

12 το πάγιο, 30 η 24mbits, 17 οι απεριόριστες μονάδες, πάμε αισίως στα 60

Κι εις ανώτερα :D

Link to comment
Share on other sites

καλα, δεν ειναι και τελειως λαθος αυτο που λες αλλα πιστευω πως μεσα στις αρχες του 2008 θα βγαλει καποιο προγραμμα με απεριοριστες κλησεις προς σταθερα ανεξαρτητως δικτυου με πολυ χαμηλη τιμη (ειπαμε βελτιωση αλλα αποκλειεται να αφησουν μονο το παγιο)...εχω αρχισει και βλεπω μια αισθητη βελτιωση παντως και δεν νομιζω πως ειμαι ο μονος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

εχω αρχισει και βλεπω μια αισθητη βελτιωση παντως και δεν νομιζω πως ειμαι ο μονος...

Φυσικά και δεν είσαι ο μόνος... Κι ο πΟΤΕ έχει αρχίσει και νοιώθει αρκετή πίεση σε συγκεκριμένο σημείο από τους εναλλακτικούς.

Σημειωτέον δε, αν διαβάσατε προσεκτικά το άρθρο, η ΕΕΤΤ, του έδωσε έγκριση να κατεβάσει τις τιμές, με ανάλογη μείωση και στις τιμές χονδρικής, πράγμα που σημαίνει ότι κι οι εναλλακτικοί μπορούν να τις ρίξουν κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Δηλαδή για να καταλάβω, είστε χαρούμενοι που θα πληρώνετε 30 + 12 + μονάδες σε αντίθεση με τα 40 που πληρώνουν οι υπόλοιποι με δωρεάν μονάδες ακόμα και για εξωτερικό?

Μπράβο...

Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος πάντως.

Είναι μια λογική τιμή.

Το τι προσφέρει ο ανταγωνισμός, είναι και θέμα αξιοπιστίας.

Όταν για να πιάσεις γραμμή σε εναλλακτικό πρέπει να έχεις πιάσει πρώτα το Τζοκερ, προτιμώ ΟΤΕ. Για το Bandwidth με έξω να μην το συζητήσουμε πιστεύω, τις 2 10άρες που πήρε πρόσφατα η otenet δε νομίζω να τις έχει άλλος.

Το ότι τραμπαλίζονται και τα ping είναι μεγάλα κλπ. είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, αλλά θεωρώ ότι είναι η εταιρία που δίνει αυτά που υπόσχεται.

Αρχική απάντηση από Vadergr

αναβαθμιση μονο στους 768...

Αυτά είναι! Τζάμπα upgrade! :D

Link to comment
Share on other sites

+1 @ sot

(τώρα βέβαια όταν έχω 8αρα και κλειδώνω στα 6-7, τι να την κάνω την 24αρα είναι άλλο θέμα αλήθεια ξέρετε κάποιον που να κλειδώνει και να παίζει πάνω από ~8 (είτε ΟΤΕ είτε εναλλακτικό; ))

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

+1 @ sot

(τώρα βέβαια όταν έχω 8αρα και κλειδώνω στα 6-7, τι να την κάνω την 24αρα είναι άλλο θέμα – αλήθεια ξέρετε κάποιον που να κλειδώνει και να παίζει πάνω από ~8 (είτε ΟΤΕ είτε εναλλακτικό; ))

Εγω παντως με 2play της Forthnet συγχρονιζω μια χαρα στα 14500...:cool:

Εχω δει και 1.3Μb/s σε download....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.