Jump to content



Q6600 + 4x1gb ram περίεργο πρόβλημα!


SpAwN

Recommended Posts

Γεία σας, είμαι νέος στην παρέα αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό όμως μετά απο κάποιο άλυτο για εμένα πρόβλημα αποφάσησα να γίνω μέλος και να ζητήσω την πολύτιμη βοήθειά σας.

Το σύστημά μου είναι το εξής: τροφοδοτικό 450W,INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB, mobo: ASROCK 4CORE1333-ESATA2 R5, ram 4x OEM DIMM DDR2 1GB PC6400, 2x320gb WD raid 0 και γραφικών ati radeon x1300.

Στην αρχή το σύστημα μου δεν ξεκινούσε ενώ όλα έδειχναν να λειτουργούν και πίστευα οτι είναι πρόβλημα της κάρτας γραφικών. Όμως με πειράματα είδα οτι το σύστημα ξεκινούσε κανονικά με 2 απο τα 4 ram modules επάνω σε οποιδήποτε socket και αν τα έβαζα.

Έκανα αναβάθμιση το bios και τώρα συμβαίνει το εξής παράξενο, με 4 modules πάλι δεν δίνει σήμα η γραφικών όμως με 3 ξεκινάει αλλα τις 2 απο τις 3 τις αναγνωρίζει σαν 512!! κάτι άλλο που παρατήρησα είναι πως όταν εχω απο τα bios την ταχύτητα των ram στο auto τις αναγνωρίζει σαν 667 και όχι σαν 800mhz. 'Αν όμως τις γυρίσω σε 800 manual δουλεύουν.

Τί μπορώ να κάνω; έχω τρελαθεί..το σύστημα αρνήται να ξεκινήσει με πάνω απο 2gb ram. Το πρόβλημα δεν είναι των windows,64bita εχω. Δεν δίνει σήμα στην γραφικών ή δεν ξέρω τί.

Υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα ασυμβατότητας επειδή είναι OEM;

Βοηθήστε με παρακαλώ γιατι τόσες μέρες έχω ζαλιστεί και δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν θέλω να το πάω στο κατάστημα που το πήρα καθώς τον χρειάζομαι και πιστεύω οτι θα μου τον κρατήσουν καιρό και λόγω των ημερών.

ps. sorry για το μεγάλο post :S

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus

Βάλε μια μια τις μνήμες και πόσταρε το cpuz-spd αυτών να δούμε τι είναι.

Οταν λες ΟΕΜ δεν γράφουν μάρκα;

Τα τσιπάκια τι λένε;

:OT: Spyrus Στο βαταράκι σου αυτά που φαίνονται κάτω από τα μάτια δάκρυα είναι? :OT:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από VIL [Σήμερα, στις 00:40]

:OT: Spyrus Στο βαταράκι σου αυτά που φαίνονται κάτω από τα μάτια δάκρυα είναι? :OT:

εεε πάρτο όπως θες αλλά είναι ass-δάχτυλα :tomato:

Δώσε cpuz ίσως θα πρέπει να δώσεις λίγο ρεύμα στο nb core voltage για να στις παίξει και τις 4.

Στο manual της μητρικής σου που κατέβασα θέλει να είναι single sided οι μνήμες για

να τις δεχτεί και στα 4 σλοτς. Για τρεις επιτρέπει μόνο τη μία double sided.

Οπότε για αυτό αναγνωρίζει μόνο τα 512.

Single sided του ενός γιγκα δεν νομίζω ότι υπάρχουν.

Αν υπάρχουν τότε τέτοιες πρέπει να βρεις για να παίξεις με 4 γίγκα.

Τώρα μέχρι 2 όπως παρατήρησες.

Link to comment
Share on other sites

τελικά μου απάντησαν και απο το support της asrock και μου είπαν για τις single side ram. τι συμφαίρει περισσότερο;να βάλω 2χ2gb ή να ψάξω να βρώ single side? Δεν θέλω να δώσω πάνω απο 120 ευρώ και πρέπει να της πάρω απο eshop καθώς εκεί θα κάνω την επιστροφή. έχετε κάτι να μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daytime Dreamer [Σήμερα, στις 16:11]

Λιγο OT αλλα το 450watt psu σου δεν ειναι λιγο ανεπαρκες για τετοιο συστημα?

καλα δεν έχει ανάγκη.... δες κάρτα γραφικών

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.