Jump to content



Τελείωσαν τα GB. Φύγαμε για file server. Γνώμες - Απόψεις.


iterator

Recommended Posts

Σε επίπεδο σέρβερ το λινουξάκι έχει και τα καλά του,και επίσης όταν πρόκειται για σερβερ δε σε νοιάζει να παίξει η κάρτα γραφικών σου στα μέγιστα, η κάρτα τηλεόρασης ή το winmodem σου. Οπότε πολύ δύσκολα θα βρεις τέτοιου είδους προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από ώρες ψάξιμο και διάβασμα κατέληξα ότι δεν πρόκειται να καταφέρω να το στήσω σωστά. Αλλά ακόμα και αν τα καταφέρω για οποιοδήποτε μικρό πρόβλημα προκύψει δε θα ξέρω πως να το λύσω.

Οπότε μένει μόνο η λύση του promise. Θα το σκεφτώ λίγες μέρες ακόμα και θα αποφασίσω πως θα κινηθώ.

Από λειτουργικό μάλλον windows server 2003 αλλά εδώ έχω κάποιες ερωτήσεις

1) Η Windows Server 2003 R2 Enterprise Edition είναι καλή για τη χρήση που θα κάνω; Αν όχι προτείνετε κάποια άλλη.

2) Δεδομένου ότι θα ξεκινήσω με λίγους δίσκους και θα προσθέτω, κάποια στιγμή θα ξεπεράσω τα 2ΤΒ. Διάβασα ότι το MBR δεν υποστηρίζει >2ΤΒ.

Mήπως να φτιάξω εξαρχής partition GPT όπως ο spc; Και αν ναι πως το φτιάχνω; (λογικά από το Disk Management των Windows)

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Με οδηγήσατε σε εναλλακτικές λύσεις ασχέτως του ότι δε μπορώ να τις υλοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από captaingr

Τελικά μετά από ώρες ψάξιμο και διάβασμα κατέληξα ότι δεν πρόκειται να καταφέρω να το στήσω σωστά. Αλλά ακόμα και αν τα καταφέρω για οποιοδήποτε μικρό πρόβλημα προκύψει δε θα ξέρω πως να το λύσω.

Οπότε μένει μόνο η λύση του promise. Θα το σκεφτώ λίγες μέρες ακόμα και θα αποφασίσω πως θα κινηθώ.

Από λειτουργικό μάλλον windows server 2003 αλλά εδώ έχω κάποιες ερωτήσεις

1) Η Windows Server 2003 R2 Enterprise Edition είναι καλή για τη χρήση που θα κάνω; Αν όχι προτείνετε κάποια άλλη.

2) Δεδομένου ότι θα ξεκινήσω με λίγους δίσκους και θα προσθέτω, κάποια στιγμή θα ξεπεράσω τα 2ΤΒ. Διάβασα ότι το MBR δεν υποστηρίζει >2ΤΒ.

Mήπως να φτιάξω εξαρχής partition GPT όπως ο spc; Και αν ναι πως το φτιάχνω; (λογικά από το Disk Management των Windows)

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Με οδηγήσατε σε εναλλακτικές λύσεις ασχέτως του ότι δε μπορώ να τις υλοποιήσω.

1. Μακρυά από την R2... προσθέτει μόνο κάποια έξτρα MMC πάνελς για control του συστήματος και αν δεν τα έχεις αυθεντικά δεν υπάρχει σοβαρό σπάσιμο ανεξαιρέτως τι έχεις διαβάσει στο Ιντερνετ και κλειδώνουν σε 60 μέρες. 2003 Standard θες με όλα τα Service pack και Updates.

2. Αυτό θα σου το απαντήσει ο SPC μιας και δεν έχω ξεπεράσει τα 2Τ ποτέ.

Καλή δουλίτσα φίλε μου και να μας ενημερώνεις γενικώς όταν στήσεις πως πάει το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλες μου επιλογές είναι:

1) Windows Server 2003 SP2 v2845

2) Windows Server 2003 SBS Premium SP1

3) Windows SBS 2003 Standard

Εννοείται πως όταν το στήσω θα ακολουθήσει παρουσίαση.

Καλές γιορτές και χρόνια πολλά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi

Χμ.... Εγω πάλι οταν μου τελειωσε ο χώρος πήρα 2*500αριδες Lacie firewire 800, τους εβαλα σε daisy chain και τους κότσαρα στο συστημα. Τους εφτιαξα ενα JBOD partition και εχω 1 tb και ταχύτητες 80-90 mb/sec.

Αυτή η λύση μ'αρέσει αρκετά, προς το παρόν τουλάχιστον... Τουλάχιστον αυτό που κατάλαβα ότι έκανες (ουσιαστικά ράιντ 1, με εξωτερικούς δίσκους, ε, ε, ε, ε; ) Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορές; Καλύτερα ένα ξεχωριστό θεματάκι :)

Link to comment
Share on other sites

Και γω το ίδιο έχω κάνει με 2 500άρηδες esata και πηγαίνει και παραπάνω από το firewire σε ταχύτητα αλλά θεωρώ ότι είναι επισφαλές και μόνο ταινίες σώνω εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

βασικά εγώ ενδιαφέρομαι προτίστως για συστοιχία με usb δίσκους (εάν γίνεται), αλλιώς με firewire, στους οποίους θα αποθηκεύω ταινίες. Εαν κάποιος ξέρει αν γίνεται αυτό, κι αν ναι πως, ας κάνει έναν κόπο να το εξηγήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

1gb είναι μια χαρά ταχύτητα στο δίκτυο μην είμαστε υπερβολικοί και όλας... το raid 5 ή 6 το βάζεις για ασφάλεια και χάνεις λιγότερο ωφέλιμο χώρο από το να κάνεις raid 1 και με καλούς controller το raid 5 είναι ποιο γρήγορο από το raid 1

Από θέμα software γιατί να κάτσεις να τσακωθείς με linux αν θα παίξει το ένα και αν θα παίξει το άλλο? βάζεις 2003 και τελειώνεις με τη λέξη σύστημα σε DT και έχεις και ότι software θες για torrent/monitoring κλπ.

Το raid-5 όμως για να παίξει σωστά θέλει πανακριβο controller ενώ το raid 1 όχι. Συνεπώς ναι μεν χάνεις χώρο με το raid 1 αλλα στην τελική ειναι φτηνότερο παρόλο που χρειαζεσαι περισσότερους δίσκους...

Link to comment
Share on other sites

Πανάκριβως θεωρείται ένας Controller 4 θέσεων που κάνει 200 ή 8 θέσεων που κάνει 300? τη στιγμή που το 90% των χρηστών εδώ μέσα τα σκάει χοντρά για κάρτες οθόνης πχ? Μην είμαστε φτηνοί στα λάχανα και ακριβοί στα μαρούλια... σωστή δουλειά να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

Πανάκριβως θεωρείται ένας Controller 4 θέσεων που κάνει 200 ή 8 θέσεων που κάνει 300? τη στιγμή που το 90% των χρηστών εδώ μέσα τα σκάει χοντρά για κάρτες οθόνης πχ? Μην είμαστε φτηνοί στα λάχανα και ακριβοί στα μαρούλια... σωστή δουλειά να γίνει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.